Vedení obce se setkalo s jubilanty, kteří letos slaví 75 let
Vedení obce Stonava se každý rok setkává s jubilanty, kteří v daném roce slaví 75 let. Tímto gestem jim chce poděkovat za jejich dlouholetý přínos obci.
Tradiční oslava letošních stonavských pětasedmdesátníků se uskutečnila v Domě PZKO za přítomnosti vedení obce. Připraven byl také bohatý kulturní program v režii dětí ze stonavských mateřských škol.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Takové setkání s našimi jubilanty je velice příjemné, obec to organizuje dlouhodobě a patří to k těm nejpříjemnějším chvílím, kdy se společně se starostou a místostarostou tito občané Stonavy sejdou. Společně se sejdeme a popovídáme si.“
Pro mnohé jubilanty, kteří ve Stonavě prožili celý svůj život, je toto setkání mimořádně významné.
anketa,jubilanti: „Jsem z toho překvapena, bylo to parádní, děti byly super.“ „To není běžné v ostatních obcích. Žije se tady úplně na jedničku.“
Obec Stonava se dlouhodobě stará o své seniory a nabízí jim širokou škálu služeb. K dispozici je lékařská péče a ve spolupráci se Slezskou diakonií také pečovatelská služba. Díky finanční podpoře obce mají občané nad 70 let možnost využívat bezplatnou autobusovou dopravu, a navíc mohou využít i službu Senior taxi.
---
Stonavští myslivci mají za sebou hon, teď oslaví sv. Huberta
Je sobota 9. listopadu půl osmé ráno. Ve stonavské hájence se scházejí myslivci, aby vyrazili na svůj první letošní hon.
Vojtěch Feber, předseda MS Stonávka: „Určitě budeme lovit bažanta, pokud bude, i nějaký zajíček je v plánu a kachny.“
Předtím, než myslivci vyšli do honitby, museli se podrobit policejní kontrole. Policisté kontrolovali zbraně, veškeré potřebné doklady a také, zda účastníci honu nejsou pod vlivem alkoholu.
Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: „Policisté Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál kontrolují v podstatě každý víkend průřezově v celém Moravskoslezském kraji myslivce na jejich lovech.“
První letošní hon mají myslivci za sebou, teď je čeká oslava svátku jejich patrona, svatého Huberta.
Vojtěch Feber, předseda MS Stonávka: „Všechny zveme na oslavy svátku sv. Huberta, které pořádáme 16. listopadu od 14.00 hod. v Domě PZKO ve Stonavě.“
Přátelskému posezení, během kterého si můžete pochutnat na mysliveckém guláši, bude předcházet slavnostní průvod od kapličky svatého Huberta k Domu PZKO.
---
Stonavští krojovaní horníci obhájili putovní pohár v bowlingu
Spolky krojovaných horníků z Karvinska se po roce znovu setkaly na tradičním turnaji v bowlingu, aby se utkaly o prestižní putovní pohár. Letošní ročník, který se konal v Havířově, hostil spolek krojovaných horníků Gabriela. Díky pečlivé organizaci a sportovnímu nadšení se turnaj setkal s velkým zájmem a nabídl spoustu vzrušujících momentů.
Tradičního bowlingového turnuje, který se stejně jako v loňském roce odehrál v Havířově, se zúčastnilo pět hornických spolků z Karvinska. Stonavští krojovaní horníci na něm nemohli chybět. Každý spolek do soutěže nasadil pět svých reprezentantů.
Radim Kravčík, předseda KKH Gabriela, organizátor turnaje: „Hrajeme dvoukolově. Jsou tady dvě dráhy, ne každá je stejná. Aby měl každý stejné podmínky, je spravedlivé, že se střídáme. Jedno kolo odehraje každý tým na jedničce, druhé pak na dráze číslo 2.“
Stonava měla v tomto turnaji nelehký úkol, obhájit loňské vítězství. Napětí se neslo od prvních hodů, protože výkony všech týmů byly vyrovnané. Stonavský tým ale nakonec nezklamal a vítězství obhájil. Druhé místo získali krojovaní horníci Barbora, bronzovou příčku obsadili krojovaní horníci Gabriela. Turnaj měl však také svá individuální ocenění. V kategorii žen se po napínavém rozstřelu prosadila Alena Vašutová z kroužku krojovaných horníků František. Nejlepším hráčem celého turnaje byl jednoznačně František Bíba ze stonavského spolku.
---
Oslavy svátku sv. Martina v MŠ Hořany
Děti z mateřské školy na Hořanech tradičně oslavily svátek svatého Martina. Ve spolupráci se svými paní učitelkami se zapojily do pečení svatomartinských rohlíčků, které naplnily tvarohovou, makovou a povidlovou náplní. Tyto rohlíčky pak nejen samy ochutnaly, ale také je přinesly obyvatelům domu s pečovatelskou službou ELIM ve Stonavě, kde je čekalo vřelé přivítání.
Děti pro seniory připravily i krátký kulturní program, čímž přispěly k příjemné atmosféře a vykouzlily úsměvy na tvářích místních obyvatel.
Oslavy svátku sv. Martina pak vyvrcholily tradičním lampionovým průvodem, do kterého se zapojily nejen děti, ale také jejich rodiče. Společně procházeli podzimním večerem se světélkujícími lampiony a plnili různé úkoly. Celý program byl zakončen ohňostrojem, který přinesl radost nejen malým účastníkům, ale i všem přítomným.
---
„Dziady“ w stonawskim kościele
Dziady to pogańskie obrzędy związane z wiarą w powracanie na ziemię duchów zmarłych. Elementy tamtych wierzeń przetrwały w chrześcijańskim Dniu Zadusznym. Przykładem jest chociażby zapalanie zniczy na grobach. W czasach pogańskich było to źródło ciepła i światła. W znaczeniu chrześcijańskim to światłość wiekuista. Mickiewicz obrządek Dziadów przedstawia w II i IV części dramatu. Od tego zaczyna się również spektakl Sceny Polskiej wystawiony w stonawskim kościele.
Ks. Roland Manowski-Słomka, proboszcz parafii rzym.-kat. w Stonawie: „Z tym pięknym i godnym pomysłem swego czasu przyszedł nasz rodak pan Bogdan Kokotek i zaproponował, czy w tych szczególnych dniach miesiąca listopada, byśmy nie mogli w naszym kościele uczynić coś pięknego związanego ze sztuką. No i nazwaliśmy to Stonawskie Zaduszki Teatralne. Jest to także jeden dzien przed Świętem Niepodległości.“
Bogdan Kokotek, kierownik Sceny Polskiej RC, reżyser: „Kiedyś przed trzydziestu laty bodajże , kiedy byłem aktorem w Płocku, graliśmy właśnie całe ´Dziady´ w katedrze płockiej w reżyserii Marka Mokrowieckiego. I było to niesamowite przeżycie dla mnie. Graliśmy to tam kilkadziesiąt razy, tak więc chciałam również taki eksperyment powtórzyć po latach tutaj, na Zaolziu.“
Głównym wątkiem III części „Dziadów“ jest cierpienie polskiego narodu pod jarzmem rosyjskiego zaborcy. Wielka Improwizja to monolog Konrada, który domaga się od Boga władzy nad ludzkimi duszami.
ankieta: „Jesteśmy zachwycone, w takim klimatycznym miejscu to wrażenie jeszcze mocniejsze, tak bym powiedziała.“ „Jesteśmy bardzo wdzięczne tym aktorom, którzy tutaj wystąpili, piękne przedstawienie. Ja przypomniała sobie cytaty jeszcze ze szkoły średniej, fantastyczne.“ „Atmosfera wspaniała, oczywiście jak najbardziej, ale ten pogłos, który słychać w kościele, to jednak jest na minus tej sztuki, ale inaczej to wspaniała sprawa.“ „Bardzo mi się podobało, jestem w tym momencie świeżo po przeczytaniu lektury, bo mam sprawdzian.“ „Tu jest raczej ta głębokość tego utworu, niż to piękne.“ „Wzruszyłam się i w ogóle w tym antruażu kościelnym, dodatkowo ta oprawa jest wyjątkowa. Chociaż zimno było i chyba trudno dla aktorów w takiej temperaturze grać ale przepięknie.“ „Wyśmienite przedstawienie, godziło się to zrobić w kościele, bo w PZKO by to nie wyszło.“
Bogdan Kokotek, kierownik Sceny Polskiej TC, reżyser: „Inscenizacja jest pomyślana tak na scenie, że dzieje się jakby w kościele, w większości dzieje się w kościele, tak sam ten antuaż kościoła barezo nam się przydał. Oczywiście musieliśmy trochę zmienić sytuację, bo przestrzeń jednak jest trochę inna. Parę scen było rozegranych inaczej, ale to wszystko przygotowaliśmy na próbie przed samym przedstawieniem.“
W styczniu lub w lutym przyszłego roku przyjedzie do Stonawy ze swoim spektaklem Scena Czeska Teatru Cieszyńskiego.
---