Stonavské děti si užily mikulášskou zábavu, připravil ji spolek RaŠ
Spolek Rodiče a škola Stonava připravili pro děti odpoledne plné soutěží a zábavy. Mikulášký balíček si děti musely zasloužit.
Spolek Rodiče a škola každoročně začátkem prosince pořádá Mikulášskou zábavu. Nejinak tomu bylo i letos. Program v sále Domu PZKO zahájily v sobotu 9. prosince školní mažoretky.
Barbara Escherová, předsedkyně spolku Rodiče a škola Stonava: „Spousta dětí si tady najde svoji zábavu, máme tady bohatý program, bohaté občerstvení, no a samozřejmě Mikuláš s čertem porozdávají nějaké mlsky pro děti.“
Dáreček od Mikuláše si musely děti zasloužit. Během odpoledne musely plnit různé úkoly.
Veronika Švecová, spolek MÚZA Karviná: „Tento rok se vydáme do nebíčka, protože v nebi si chudáci andílci neví už rady s těmi dětmi, tak povolávají čerta z pekla, jestli jim nepřijde pomoci připravit nějaké těžší úkoly pro děti, pro ty, které chtějí právě od Mikuláše balíček.“
A úkoly to byly přímo pekelné. Děti například musely pomoc čertíkovi přikládat pod kotel nebo vozit uhlí. Vše zvládly na jedničku a mikulášskou odměnu si zasloužily.
Libor Běhal, v roli Mikuláše: „Zasloužily právem, byly hodné víc než dost a dneska ukázaly, že umí i pomoc.“
Spolek Rodiče a škola Stonava další akci, jejíž cílem je zajistit finanční prostředky pro potřeby stonavských dětí připravuje na leden – bude se plesat a to v sobotu 13. ledna 2024.
Barbara Escherová, předsedkyně spolku Rodiče a škola: „Tradičně nám bude hrát skupina UFO, pak tam máme malinké překvapení, samozřejmě budou vystupovat děti základní školy, no a bude tam určitě skvělá zábava, bohatá tombola a dobrá večeře."
Vstupenky jsou již nyní k dispozici na sekretariátu školy na Dolanech.
---
Stonavští zastupitelé schválili žádosti o dotace
Obec Stonava každoročně vyhlašuje několik dotačních programů, určených pro občany obce. Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili žádosti, které byly v řádném termínu podány v rámci Programu k poskytnutí dotace na úhradu stočného a Programu k poskytnutí dotace chovatelům hospodářských zvířat a včelstev v obci Stonava v roce 2023. Žadatelům o dotaci z obou programů bylo poskytnuto téměř tři čtvrtě milionu korun.
---
O titul „Železný hasič“ se opět bojovalo v zimě
U hasičské zbrojnice na Novém Světě se bojovalo o titul Železný hasič a železná hasička. Tuto dnes velmi populární soutěž uspořádali místní dobrovolní hasiči.
Do Stonavy se opět po roce sjeli zástupci hasičských dobrovolníků z celé ČR. Jejich stonavští přátelé pro ně připravili další zimní závod, ve kterém se prověřuje fyzická připravenost a síla.
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „To neděláme jenom my, dělá to celý svět. TFA se běhá po celém světě. Vyzkouší se v tom odolnost jak profíků, tak dobrovolných hasičů, co dokážou a co všechno jsou schopni udělat.“
Stonavský závod je výjimečný tím, že je organizován v zimě. Letos konečně v té pravé atmosféře.
Růžena Valošková, místostarostka SDH Stonava: „Po těch letech, co sice mrzlo, ale na sucho a bez sněhu, po dešti, kdy jsme byli úplně promočeni, to máme konečně na sněhu. Chtěli jsme se vyhnout těm letnímu parnu a navíc se nám to nekryje s jiným závodem.“
Závodilo se ve dvou kategoriích muži a ženy.
Josef Brniak, člen SDH Stonava: „Po startu je tažení pneumatiky, smotání hadice, hammerbox, běh přes pneumatiky, přesun panáka kolem kužele, napojení dvou přívodních savic a překlopení pneumatiky. Poté se musí vylézt na věž a vytáhnout závaží. Nakonec se musí doklepat kladivem pneumatika do cíle.“
anketa, závodníci: „Bylo to docela těžké, ale dalo se to. Hrozně mi mrznou ruce.“ „Bylo to těžké, ale tělo to zvládne. Důležité je mít vyrovnanou hlavu a jít si za svým, dostat se do cíle.“ „Vzhledem k tomu, že dlouhodobě člověk nic nedělá, tak to dneska náročné bylo.“ „Letos to bylo lepší, protože celá trať byla na betonu. Loni jsme tady klouzali v blátě. Náročné to ale bylo, nejhorší je v závěru ta pneumatika, těžký závod to je.“ „Běželo se celkem dobře, na to, že jsem neměla žádnou přípravu, tak jsem do cíle doběhla. Počasí nám vyšlo, konečně je to pravý zimní stonavský Železný hasič.“
O tom, že TFA se může běžet v každém věku, přesvědčil všechny nejstarší účastník závodu, který do Stonavy přijel z Pavlovic u Přerova.
Pavel Mužík, nejstarší účastník závodu: „Nějak si chci dokázat, že ještě nejsem tak úplně důchodce a navíc u nás v Pavlovicích vedu mládež a ta aspoň vidí, že když jejich vedoucí závodí, tak je učí člověk, který to sám umí.“
A jak letošní stonavský Železný hasič dopadl. Loňské zlato v kategorii žen obhájila Petra Čaganová z SDH Nižní Lhoty, v kategorii mužů vyhrál Pavel Vacula z SDH Karviná-Hranice.
---
Uwaga na podróbki świętego Mikołaja!
W dniu szóstym grudnia tuż przed pierwszą lekcją rozlegał się w klasie na parterze dziecięcy śpiew. To trwała ostatnia próba przed wizytą zacnego gościa.
Rysio, klasa III: „Czekamy na Mikołaja.”
Krzysio, klasa II: „Cieszymy sie na Mikołaja, ponieważ nam przyniesie dużo prezentów.”
Nawet nie zdążono dośpiewać zwrotki, a Mikołaj już pukał do drzwi. Po krótkim powitaniu i sprawdzeniu, czy w koszu jest dość prezentów, padło to pierwsze rutynowe pytanie:
- Czy byliście grzeczni?
Nikt do małych grzeszków się oczywiście nie przyznawał, a Mikołaj zgodnie z nowymi trendami w edukacji był zdania, że dzieci mają być dociekliwe, pracowite i aktywne, a takich tu nie brakuje.
Ema, klasa IV: „Byłam na konkursie i przeczytałam książkę Pompcia Lewandowska. Mieliśmy coś o tym napisaś, a ja wygrałam to poszłam pózniej do biblioteki.”
Basia, klasa III: „Ja przeczytałam książkę Zwierzuś. Później graliśmy różne grać.”
Rysio, klasa III: „Byłem na konkursie recytacji i dostałam się do finalu.”
Najmłodsi uczniowie pochwalili się Mikołajowi udziałem w konkursie plastycznym.
Krzysio, klasa II: „Namalowałem pana, który chroni las.”
Dominika, klasa II: „Nalowałam tą panią, która się troszczy o ten las i walczy z tą Muchomorą.”
Mikołaj ostrzegał też przed szwendającymi się wszędzie wokół jego, Mikołaja, podróbkami.
Mikołaj: „Namnożyło się tego, masa, i łazi to i udaje mnie.”
Mikołaj dowiedział się również o wizycie, którą uczniowie złożyli zaprzyjaźnionym seniorom.
Noemi, klasa V: „Byliśmy w domu opieki społecznej, poszliśmy pocieszyć starszych ludzi, żeby nie byli tacy sami.”
Anetka, klasa III: „Graliśmy z seniorami różne gry i potem śpiewaliśmy piosenki.”
Zanim Mikołaj opuścił szkolne progi, wyjawił nam swój wielki sekret.
Mikołaj: „No to jest bardzo ciekawe i mnie irytujące, ponieważ w gruncie rzeczy przywożę dzieciom podarunki, a nikt nie wie, kim ja właściwie jestem. Wszyscy myślą, że pochodzę gdzieś tam z Finlandii, a tymczasem przecież ja jestem dawnym biskupem Myry, i to w Turcji, w ciepłych krajach. A w gruncie rzeczy mało kto wie, to jest właśnie ciekawostka dla wędkarzy, że Mikołaj jest patronem rybaków, czyli także wszystkich wędkarzy tutejszych, którzy „pytloczóm” tam na Stonawce. To ja jestem ich patronem.”
---