Pečovatelská služba ELIM propojuje generace už řadu let
Přestože hlavním cílem pečovatelské služby ELIM Stonava je zajistit svým klientům základní životní potřeby, ELIM zajišťuje pro své klienty v domě s pečovatelkou službou také plnohodnotné trávení volného času a to v rámci mezigeneračního setkávání se.
Slezská diakonie poskytuje v Moravskoslezském kraji své služby v sociální oblasti od roku 1990. Ve Stonavě se jedná o pečovatelskou službu ELIM, ta letos slaví výročí, dvacet let.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby ELIM Stonava: „Gro pečovatelské služby je především poskytovat podporu a péči v základních životních potřebách, ale my víme, že i k tomu patří nezbytně mezigenerační setkávání v rámci různých aktivit, které právě pořádáme díky dobrovolníkům, ale i díky školám a školkám a ostatním spolkům, které v obci fungují.“
Připomeňme například projekt Kavárna u Lidušky, kdy senioři při kávě a malém občerstvení prožívají velmi krásné odpoledne. Především jsou to ale akce v rámci mezigeneračního setkávání se. Letošní rok je pro Slezskou diakonii navíc Rokem mezigeneračních vztahů.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby ELIM Stonava: „Což je vlastně moment a příležitost k tomu, abychom mohli i tady, v rámci naší služby ukázat veřejnosti, ale i společnosti v rámci výchovy generací a setkávání, že myse takto setkáváme.“
V únoru stonavské seniory navštívily děti z mateřské školy a školáci s polským jazykem vyučovacím. Společně tvořili a hráli společenské hry.
Děti ze stonavských mateřských a základních škol myslí na seniory po celý rok. Například děti z mateřské školy na Hořanech jim pravidelně pečou svatomartinské rohlíčky a cestu za klienty stonavské DPS si děti ze stonavských mateřských škol našly i v době covidové pandemie.
Uršula Byrtusová, vedoucí pečovatelské služby ELIM Stonava: „Jednak je to obohacení pro ty samotné děti a žáky, neboť i tímto způsobem vychováváme naši budoucí generaci, aby získali úctu k těm seniorům, aby si vyzkoušeli, jaké to je trávit čas s lidmi, kteří mají určité své potřeby, přizpůsobit jim i tempo během různých her, které pořádáme během různých výtvarných činností. Že je potřeba jim pomoci přidržet nůžky či papír, když chtějí společně něco vytvářet, kdy je potřeba přizpůsobit tempo slovní, mluvit nahlas. Právě tady takovou tu toleranci, takový ten hezký přístup k těm seniorům oni mohou získat jen tím, když jim umožníme, aby se s nimi mohli setkávat.“
Děti se ze stonavskými seniory nesetkávají jen v prostorách pečovatelského domu, ale nejednou je už klienti DPS navštívili v jejich školském zařízení.
---
Místní poplatky musí být uhrazeny do konce března.
Obec Stonava připomíná všem svým občanům povinnost zaplatit do 31. března místní poplatky ze psů, za odpad a stočné. K úhradě může každý využít jednu ze dvou možností: buď hotově, nebo převodem na bankovní účet. U bezhotovostní úhrady je důležité uvést vždy správný variabilní symbol. Hotově lze poplatky uhradit na pokladně obecního úřadu v úředních dnech.
---
Obec Stonava hledá nového zaměstnance
Obecní úřad Stonava hledá pracovníka na pozici referent/referentka sociálního a správního odboru a to na plný pracovní úvazek na dobu neurčitou ze zkušební dobou 3. měsíce. Veškeré informace k výběrovému řízení, naleznete na webových stránkách obce Stonava. Lhůta pro podání přihlášky k výběrovému řízení je stanovena na 5.dubna.
---
Stonavští hasiči připravili pro své členky oslavu MDŽ
Ve středu 8. března slavily všechny ženy svůj svátek. Nezapomněli na ně ani stonavští hasiči. V prostorách zbrojnice na Novém světě jim proto uspořádali v sobotu 11. března malou oslavu.
Je sobota 11. března pár minut před třetí hodinou odpolední. Ve stonavské hasičské zbrojnici vrcholí přípravy oslav Mezinárodního dne žen. Místní dobrovolní hasiči totiž každoročně připravují u příležitosti tohoto svátku pro své kolegyně malou oslavu.
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Každý rok je zveme, jsme rádi, že nám pomáhají. Některé jsou dokonce ve výjezdu. Třeba ta nejstarší s námi jezdí vařit a roznášet jídlo na akce, kde i my chodíme pomáhat jiným hasičským sborům.“
Tentokrát ale žádná žena do kuchyně nesměla. O vše se postarali muži.
Josef Brniak, člen SDH Stonava: „Kdo bude chtít polévku, máme tady kuřecí vývar. Máme nachystanou čínu na způsob Kung-pao, rýže bude, zákusky, jsou tam ještě nějaké koblihy, vínečko, prostě, kdo bude mít na co chuť.“
Antonín Kodenko, starosta SDH Stonava: „Mají kafíčko, vínečko, staráme se o ně. Dárek dostanou, každá láhev vína a kytičku.“
anketa: členky SDH Stonava: „Je to od nich pěkné, já jsem ráda.“ „Naši chlapci nikdy nezapomínají na MDŽ a nezapomínají i během roku, což si na nich ceníme a děkujeme jim za to.“ „Je to pěkná akce a mělo by to tak být i do budoucna, že aspoň jeden den, kdy jsou ty ženy obsluhovány těmi muži a dostaneme tu kytičku, je to příjemné.“
Členská základna stonavského sboru dobrovolných hasičů čítá 42 členů, z toho polovina je žen. Jak už bylo řečeno starostou sboru, ženy jsou neodmyslitelnou součástí spolku. Vždy jsou připraveny zapojit se do organizace jakékoli akce, kterou hasiči organizují nejen pro své členy, ale i širokou veřejnost. Na konci května to bude například smažení vaječiny, které bude předcházet turnaj v ping-pongu.
---
Muzeum cieszyńskiego pułku ma 15 lat
Piętnaście lat temu Krzysztof Neścior znawca i pasjonat wojskowości związanej z najnowszą historią Śląska Cieszyńskiego założył w Cieszynie Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich. Z biegiem lat przybywało eksponatów, zdjęć i dokumentów.
Krzysztof Neścior, założyciel i dyrektor Muzeum: „Jako muzeum musimy prowadzić ewidencję, także obecnie mamy kilkanaście tysięcy różnych eksponatów, od malutkiego guzika po na przykład duży silnik lotniczy. Część silnika śmigła samolotu A 20 Boston amerykańskiego, który z załogą radziecką tutaj rozbił się koło Cieszyna właśnie w Kończycach. Nie trzeba specjalnie szukać, ponieważ nasza ziemia jest na tyle bogata w takie wydarzenia i działo się tu naprawdę dużo, tak że po prostu trzeba tylko zadać sobie troszę trudu, żeby się w te wydarzenia wgłębić, żeby znaleźć pamiątki po tych wydarzeniach i kontekst dla tych pamiątek. I naprawdę jest co pokazać.”
Unikatowe są pamiątki związane bezpośrednio z pułkiem strzelców podhalańskich. Po wojnie polsko-bolszewickiej jego miastem garnizonowym stał się właśnie Cieszyn. Stąd pułk wyruszył do walk obronnych we wrześniu 39 roku.
Krzysztof Nieścior, założyciel i dyrektor Muzeum: „Tu mamy właśnie przykład munduru, wyposażenia, właśnie cieszyńskiego pułku podhalańczyków, czyli takiej piechoty górskiej, który tutaj stacjonował w okresie międzywojennym i w takich właśnie mundurach, wyposażeniu poszedł właśnie bronić naszej Ojczyzny. Są to jedyne na świecie zachowane takie pamiątki, jak na przykład kolekcja porcelany z kasyna pułkowego, jak naprzykład order dowódcy pułku oryginalny, który nosił w czasie kampanii wrześniowej, kiedy bronił naszej Ojczyzny. I są też bardzo ciekawe pamiątki związane z końcem wojny np. części samolotów, które tu się rozbiły pod koniec wojny w 1945 roku na ziemi cieszyńskiej.”
Końca wojny dotyczą też pamiątki po jednej z legend niemieckiego lotnictwa.
Krzysztof Neścior, założyciel i dyrektor Muzeum: „Tu na ekxpozycji mamy właśnie części, bo oprócz tego mamy jeszcze silnik niemieckiego samolotu Messerschmitt 109 wersja G, na którym zginął największy as myśliwski niemiecki, jaki walczył i zginał na terenie obecnej Polski, Major Leie, który wystartował z lotniska Beneszów koło Ostrawy i zginął tutaj 7 marca 1945 roku koło Cieszyna Drogomyśla.”
Krzysztof Neścior był również inicjatorem rekonstrukcji bitwy pod Skoczowem w okazji stulecia wojny czechosłowacko-polskiej.
Krzysztof Neścior, założyciel i dyrektor Muzeum: „I tu mamy mundur oficera kawalerii, mundur oficera piechoty a tutaj cieszyńska kokarda narodowa, która była robiona dla żołnierzy polskich w okresie 1918 roku na Śląsku Cieszyńskim, jako taki wyróżnik cieszyńskich oddziałów.”
Muzeum prowadzi lekcje muzealne dla młodzieży. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu i jest bezpłatne.
---