Stonava díky dotaci zavádí nový systém třídění odpadu
Obec Stonava získala finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027 na realizaci projektu „Stonava – Systém odděleného sběru materiálově využitelných odpadů“. Díky tomuto projektu bylo pořízeno 1200 plastových nádob na tříděný odpad, které budou zdarma distribuovány všem domácnostem s rodinnými domy, chatkami nebo zahradami. Od nového roku nebude možno odpad třídit do plastových pytlů.
Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „My jsme se snažili ulehčit občanům s nakládáním s odpady tím, že získáme nové odpadní nádoby na plast a na papír. Obec již delší dobu čekala na vhodný dotační titul, což se stalo letos. Státní fond životního prostředí letos vypsal titul, my jsme se do něho zaregistrovali a byli jsme úspěšní.“
Jana Szczerbová, referentka odpadového hospodářství, OÚ Stonava: „Získali jsme celkem 1200 popelnic, 550 žlutých na plast, 550 modrých na papír a 100 na bioodpad hnědých.“
Distribuce plastových nádob na začátku prosince.
Jana Szczerbová, referentka odpadového hospodářství, OÚ Stonava: „Občané si nádoby na tříděný odpad mohou vyzvedávat od 2. prosince, každý úřední den, v pondělí a ve středu, to znamená od půl deváté do jedenácté a potom od jedné do šestnácté. Případně po telefonické dohodě mohou i jinak.“
Pokud si občané nemohou nádoby sami odvézt, obec zajistí jejich rozvoz.
Lukáš Topiarz, provozovatel technických služeb v obci Stonava: „U paní Szczerbové si dají občané požadavek a koncem týdne se budou dané popelnice rozvážet.“
---
Stonavští myslivci oslavili svatého Huberta v novém duchu
Víkend ve Stonavě se nesl ve znamení myslivecké tradice a oslavy patrona lovců a ochránců přírody, svatého Huberta. Letošní slavnosti proběhly v komornější atmosféře, než bylo v minulosti zvykem, ale o to více zdůraznily smysl a hodnoty myslivecké činnosti.
Oslavy byly zahájeny u kapličky svatého Huberta, která byla na parkovišti u kostela sv. Maří Magdalény postavena před deseti lety.
Vojtěch Feber, předseda MS Stonávka: „Já vás tady všechny vítám, děkuji, že jste přijali pozvání na naše posezení hubertské, které začínáme tady u kapličky. Je to trošku symbolické. Huberta bylo nedávno a navíc tato kaplička má letos desáté výročí od svého postavení.“
Po úvodní části se myslivci společně se svými příznivci vydali v průvodu do sálu Domu PZKO, kde si mohli vychutnat nejen příjemnou atmosféru, ale také výtečný jelení guláš. Senátor Ondřej Feber, který je členem stonavského mysliveckého spolku, během slavnosti vyzdvihl význam myslivecké činnosti v regionu.
Ondřej Feber (ANO), senátor: „Myslím si, že se nemáme za co stydět, že honitby jsou zazvěřené, a že věnujeme tomu velkou pozornost. A není to jenom o té práci, které věnujeme tu hlavní činnost, ale je to také o té spolkové činnosti.“
Vojtěch Feber, předseda MS Stonávka: „Je to i v podstatě nějaké zapojení se do kulturního dění obce, dělají se nějaké přednášky pro školy, zúčastňujeme se různých stonavských akcí, já nevím, dožínky, taky když byl den dětí, tak jsme měli taky svoje stanoviště, čili je to taková jakoby propagace toho přístupu racionálního k přírodě.“
Myslivecké sdružení Stonávka má 15 členů, honitba ve Stonavě má něco přes 1000 hektarů.
Vojtěch Feber, předseda MS Stonávka: „Myslivost je soubor velmi mnoha činností. Ty lovy to je až to poslední, ale hlavně jde o ten přístup k přírodě. Nikdo si to ani neuvědomuje, ale myslivci to dělají ve svém volném čase a ještě si to hradíme, protože je to náš koníček.“
---
Stonava remizovala s lídrem tabulky
Muži SK Stonava mají za sebou poslední zápas podzimní části sezónu. V něm hostili lídra tabulky Český Těšín. Zápas se odehrál na umělé trávě v Horní Suché.
V páteční dohrávce 7. kola krajského přeboru se Stonava musela obejít bez svého domácího hřiště. Zápas proti lídru tabulky Českému Těšínu se odehrál na osvětlené umělé trávě v Horní Suché, kde si oba týmy rozdělily body po remíze 1:1. Od úvodního hvizdu měla více ze hry Stonava, která potřebovala vítězství, aby si vylepšila pozici pro jarní boje. Přesto to byl Český Těšín, kdo dokázal udeřit jako první. Chyba v domácí obraně nabídla hostům příležitost, kterou v 19. minutě proměnil Klocek. Stonava se nevzdala a po několika neproměněných šancích nakonec skórovala po střele Osvěčíka těsně před přestávkou. Druhá půle pak přinesla odlišný obrázek hry. Český Těšín se stáhl do defenzivy a čekal na brejky nebo standardní situace, zatímco Stonava držela míč a snažila se o rozhodující trefu. Dalšího gólu se ale diváci nedočkali.
Tomáš Mančař, trenér SK Stonava: „Víme, že ten soupeř je hlavně bojovný, že není až tak fotbalový a na to jsme se připravovali. Tím, že se hrálo na umělce v Suché, to hřiště je užší, tak jsme věděli, že budeme postupovat hodně soubojů a chtěli jsme si trošku tu hru a ten míč podmanit pro sebe, což si myslím, že se nám celkem podařilo.“
Stonavské fotbalisty teď čeká krátká pauza. Po Novém roce začne individuální příprava, a od poloviny ledna se tým opět sejde při trénincích, kde se zaměří na herní stránku. Na konci ledna odstartují přátelské zápasy, které budou probíhat každý víkend. Soupeřem jim budou různé divizní celky, což bude ideální příprava na pokračování sezóny.
---
Piotr i Wiktor w finale konkursu recytacji
W eliminacjach konkursu recytacji, które odbyły się w budynku polskiej szkoły w Czeskim Cieszynie, o uczestnictwo w finale powalczyło również pięcioro recytatorów ze Stonawy. Organizatorem tych konkursów jest Polska Szkoła Podstawowa im. Jana Kubisza w Gnojniku.
Monika Beneš, główny organizator: „Na celu mają troszeczkę wzbudzić w dzieciach zainteresowanie poezją, chęcią czytać i właściwie pasjonować się tym prezentowaniem weirszy, kochać poezję.”
Stonanscy recytatorzy zaprezentowali się w pierwszej, drugiej i trzeciej kategorii wiekowej.
Marcela Gabrhel, kierowniczka PSP Stonawa: „Są emocje, wielkie emocje, ponieważ dzieci przygotowywały się w domu z rodzicami, przygotowywały się z nami, nauczycielkami w szkole, ćwiczyliśmy podczas lekcji, był u nas konkurs recytacji, a więc cieszymy się na to dzisiejsze spotkanie z żywym słowem.”
A to żywe słowo w wykonaniu małych recytatorów oceniały dwie komisje, złożone z aktorów Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego.
Dzień dobry, Lidia Chrzanówna, Martyna Braca, Barbara Stonawska, Marcin Kaleta, Kamil Mularz, Grzegorz Widera.
W trzeciej kategorii wiekowej mieliśmy jednego reprezentanta, Rysia z klasy IV. Rok temu udało mu się zakwalifikować do finału.
W kategorii drugiej barw Stonawy bronili uczniowie klasy trzeciej, Dominika i Krzysztof.
Lidia Chrzanówna, aktorka, członek jurry: „Możemy zwracaś uwagę w tych kategoriach przede wszystkim na to, czy dziecko mówi od siebie, czy chce nam coś przekazać, o czymś opowiedzieć, czy tego wiersza nie nauczyło się no, byle szybciej powiedzieć w ten sposób, ale to są chyba najwdzięczniejsze te kategorie pierwsze, które mają taką w sobie jeszcze prawdę.”
Tym razem udało się tym oto dwu stonawskim recytatorom. Piotr i Wiktor z klasy pierwszej zakwalifikowali się do finału, który odbędzie się 6 grudnia w Gnojniku. W eliminacjach rejonowych XX Konkursu Recytacji wzięło udział 230 recytatorów z polskich szkół podstawowych na Zaolziu.
---