Stonavský expres

  • Zpravodajství ze Stonavy od reportéra a kameramana Jiřího Brzósky
  • Stonavští zastupitelé schválili žádosti o dotace
  • Stonavští zahrádkáři předali na členské schůzi ocenění
  • Stonavští myslivci vyrazili na svůj první letošní hon
  • Berušky se sedmikráskami uspaly broučky
  • „Tacy Jesteśmy” po raz dziewiętnasty

Stonavští zastupitelé schválili žádosti o dotace

Stonavští zastupitelé se už podruhé sešli v novém volebním období. Jedním z témat bylo schválení dotací pro občany obce.

Do 30. září mohli stonavští občané, kteří nejsou napojeni na obecní kanalizaci, zažádat o dotaci na úhradu stočného.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Je to proto, abychom vyrovnali rozdíl. Občané, kteří jsou napojeni na obecní kanalizaci, platí jiné poplatky než občané, kteří odvádějí stočné do SmVaKu.“

Tímto dotačním programem chce obec Stonava všem svým občanům zajistit jednotnou paušální částku za stočné ve výši 58,- Kč ročně. Podáno bylo 129 žádostí. Jedna z nich byla podána po termínu a nebylo ji tak vyhověno. Z obecního rozpočtu bude v rámci tohoto dotačního programu vyplacena celková částka ve cca 450 tisíc korun.

Stonavští zastupitelé se na svém posledním zasedání zabývali rovněž žádostmi v rámci programu k poskytnutí dotace chovatelům hospodářských zvířat a včelstev, o kterou museli zájemci o dotaci zažádat rovněž do konce září.

Jolanta Jelenová (ANO), zastupitelka, předsedkyně finančního výboru obce Stonava: „V rámci tohoto programu bylo podáno 12 žádostí. 7. listopadu byla provedena fyzická kontrola chovu hospodářského zvířectva panem Topiarzem, panem Drozdzikem a paní Szczerbovou. Doporučujeme zastupitelstvu schválit částku 219.500,- Kč.“

Tento dotační program, stejně jako dotační program Podpory kulturní, společenské a sportovní činnosti v obci velmi vítají například místní včelaři.

Josef Gabzdyl, jednatel ZO ČSV Stonava: „Ty dotace nám hodně pomáhají jak v práci, tak i v nějaké iniciativě pro naše včelaře, že ta jejich práce má smysl.“

Dotace, které místní včelaři od obce získávají, většinou využívají na obhospodařování volně ležící půdy, kterou se snaží i kultivovat a zasít tam nějaké medonosné rostliny. V minulosti například na různých místech v obci vysadili lípy.

---

Stonavští zahrádkáři předali na členské schůzi ocenění

Ve své klubovně na Stavech se sešli na své členské schůzi místní zahradkáři. Vedení spolku během ní zhodnotilo uplynulý rok a své členy informavalo o akcích, které má v plánu. Předány byly také dvě ocenění Republikové rady Českého zahrádkářského svazu.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „Oceněna byla paní Piszczková bronzovou medailí za zásluhy a rozvoj zahrádkářství. Druhé ocenění dostal pan senátor Ondřej Feber za dlouholetou práci ve prospěch Českého zahrádkářského spolku.“

Stonavští zahrádkáři jsou v obci velmi aktivní, obec je přitom, stejně jako další spolky ve Stonavě finančně podporuje.

Tomáš Wawrzyk (ANO), starosta Stonavy: „Vám všem patří také dík za to, že se staráte o své zahrádky, protože je to nedílnou součástí obce a je to její obraz. Děkuji vám za to.“

Zahrádkáři v průběhu roku pořádají různé společenské akce pro širokou veřejnost. Na jaře smaží vaječinu, v létě grilují, v září pořádají výstavu ovoce a zeleniny a na podzim smaží bramboráky. Na začátku adventu pak společně ve svém areálu rozsvěcují vánoční stromeček. Letos tomu nebude jinak.

Anděla Štulová, místopředsedkyně MO ČZS Stonava: „V neděli 27. listopadu v 16.00 hod. Tímto srdečně všechny zvu."

---

Stonavští myslivci vyrazili na svůj první letošní hon

Stonavští myslivci se o zvěř starají na ploše o rozloze zhruba 1000 hektarů. V sobotu 12. listopadu vyrazili na svůj první letošní hon.

Je sobota 12. listopadu půl osmé ráno. V místní hájence se scházejí myslivci, aby společně vyrazili na svůj první letošní hon. Před tím ale museli projít pečlivou kontrolou. Policisté v rámci honů kontrolují zejména doklady nutné k držení a nošení zbraně. Jedná se o zbrojní průkaz, ale také mnohé další doklady. Kontrolují samozřejmě také technický stav používaných zbraní. No a zaměří se také na kontrolu, zda myslivci, respektive účastníci lovu, nepožili před nebo v průběhu alkoholické nápoje anebo návykové a psychotropní látky.

Ladislav Zamarski, hospodář MS Stonávka: „Loví se teď kachna divoká a bažantí kohout, to je hon, který je na to udělaný, pak škodná zákonem povolená a straka, té taky teď přibylo. Díky ní ubývá ptactva, proto se taky bude regulovat.“

Prosím o bezpečnost. Na nízkou zvěř nestřílet. Všem přeju rovné broky a lovu zdar.

Hony jsou v rámci myslivosti velmi důležité.

Ladislav Zamarski, hospodář MS Stonávka: Vůbec to není o zábavě. Je to o tom, aby byl vyrovnaný poměr pohlaví, kohoutů nesmí být moc, takže se musí snížit ty stavy, plus regulace škodné.“

Myslivecký spolek Stonávka má v letošním roce naplánovány celkem tři hony.


---

Berušky se sedmikráskami uspaly broučky

Děti z mateřské školy na Hořanech společně se svými kamarády z polské mateřinky na Holkovicích vyrazily do přírody. Měly nesnadný úkol, uspat všechny broučky před nadcházející zimou.

Cinky linky, cinky linky, všichni broučci do postýlky.

Na tento den se velmi pečlivě ve školce připravovaly.

anketa, děti: „My jsme udělali z papíru broučky.“

Na zahradě sedmikrásek z Holkovic pak děti pomohly šnečce Šnelice a jejím kamarádům plnit různé úkoly, které je dovedly ke kouzelnici Zavřiočce. Ta jim prozradila zaklínadlo, díky kterému uspaly vlastnoručně vyrobené papírové broučky.

anketa, děti: „Jsme šli plnit úkoly a pomoc Šnelince, aby venku nezmrzla.“ „Pomáhali jsme slimáčkovi uspat zvířátka.“ „Uspávali jsme zvířátka.“ „Aby měla teplo a nezmrzla.“

Odměnou jim zato byla sladká odměna a diplom na památku.

---

„Tacy Jesteśmy” po raz dziewiętnasty

Po roku znów zapełniła się sala Teatru Cieszyńskiego gośćmi Gala Koncertu Tacy Jesteśmy, organizowanego przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

Pierwszy z nominowanych do nagrody Złoty Jestem przedstawił się Władysław Czepiec, uczestnik polskiego konkursu The Voice Senior.

Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC: „My każdego roku mamy duży problem z tego wszystkiego, co się działo, wybrać tylko dziesięciu nominowanych.”

Kolejni nominowani to Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe Beskid Śląski, Klub Polonus z Brna, który przybył w licznym składzie, oraz Klub Kibica Boconowice, który nie tylko kibicuje polskim drużynom, ale sam zwycięża w zawodach. Nomację przyjęli też państwo Danuta i Zenon Wirthowie.

Zenon Wirth, księgarz: „Z wielką przyjemnością, bo uważam to za podsumowanie całej moje działalności księgarskiej. To był pierwszy wybór i jedyny wybór, a praca z książką jest zarazem moim hobby.”

Danuta Wirth, księgarz: „Trzydzieści lat pracuję w tej firmie księgarskiej, która założyliśmy, wystawy organizujemy, jesteśmy miłośnikiem książki.”

Nominowany został młody reżyser Marek David zdobywca nagrody Jantar, Janina Raclavská, Urszula Kolber i Józef Szymeczek za wydanie książki Kazania cieszyńskie, Beata Gill za organizowanie imprez muzycznych i harcerska drużyna wodniacka Opty za wychowanie kilku generacji młodych Zaolziaków.

Stanisław Franek, drużynowy harcerskiej drużyny Opty: „To jest super, że ktoś patrzy na to, co robimy, że ktoś zauważa tę naszą chęć, bo to nie tylko tych kilka osób, które dzisiaj były na scenie, ale to duża baza całej drużyny.”

Wyróżnienie przyznano Maciejowi Ruczajowi, dyrektorowi Instytutu Polskiego w Pradze. A to już chwila najbardziej ekscytująca. Ogłoszenie wyników.

Nagroda publiczności przypadła harcerskiej drużynie Opty (oklaski, fanfary).

Stanisław Franek, drużynowy harcerskiej drużyny Opty: „Myślę, że cała kadra włącznie ze mną robi to dlatego, że widzi sens w tym, co robimy, widzi tę młodzież, którą potrafimy czegoś nauczyć, dać jakieś doświadczenia albo dać okazję, by zaprezentowali, to co umieją, tak jak dzisiaj na scenie.”

Nagrodę kapituły otrzymali państwo Danuta i Zenon Wirthowie.

Mariusz Wałach, prezes Kongresu Polaków w RC: „Kapituła oceniła nie jakieś tam wystrzałowe fajerwerki, występy zespołów, ale mrówczą pracę na rzecz polskiego słowa, polskiej książki na Zaolziu, i to jest piękne.”

---Mohlo by Vás také zajímat