Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Střední zahradnická škola láká žáky na perspektivu oborů
  • Dny otevřených dveří nahradil Online veletrh středních škol
  • MS kraj podpořil střední školy Online veletrhem

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, televize Polar vám přináší magazín Studuj u nás speciál, tentokrát věnovaný elektronickému veletrhu středních škol. Ten inicioval Moravskoslezský kraj. Podíváme se na střední zahradnickou školu, navštívíme střední školu elektrotechnickou a nakonec si budeme o online veletrhu povídat s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Stanislavem Folwarcznym.

Střední zahradnická škola láká žáky na perspektivu oborů

    Tomáš Tikal, TV Polar: Letos se střední školy v celé republice museli obejít bez dní otevřených dveří, veletrhů a dalších kontaktních akcí.

    Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Musím říct, že nám chyběly velmi tyhlety dny, protože naše škola nepatří mezi ty, které zrovna mají přetlak žáků, uchazečů. Velmi nám to chybělo. Snažili jsme se ze všech sil už na podzim vlastně, když ta opatření byla nařízena zhruba v polovině října, tak jsme se snažili konat dny otevřených dveří alespoň on-line formou. Nabízeli jsme, trošičku jsme redukovali některé ty servery, které se tak trošku vnucují mám takový pocit a ta efektivita těchto typů reklam není úplně v pořádku, takže jsme se snažili online. O to s větším nadšením jsme přivítali tady tuhle tu možnost. Poté, co bylo jasné, že vlastně po Vánocích zřejmě nenastane hned tak nějaká možnost přímo prezenčního setkávání se tak, jak jsme tomu byli zvyklí v minulých letech. Takže iniciativu, které se chopil úřad práce, Moravskoslezský kraj především i s iniciativami třeba Řemeslo má respekt, hospodářská komora, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, takže jsme to velmi uvítali a jsme za to vděční a rádi.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Které obory jste potřebovali nejvíce zviditelnit?

    Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Tak my jsme díky Moravskoslezskému kraji získali stipendia pro obor zahradník. Je to jeden z podporovaných oborů právě ve spolupráci s iniciativou Řemeslo má respekt. Jsme na tom vlastně dělali i za to jsme samozřejmě velmi rádi a doufáme, že nám to pomůže zvýšit kapacitu nebo množství uchazečů. Ta stipendia jsou opravdu velice pěkná a žáci si myslím, že uvidí, že skutečně učit se, chodit do školy se vyplácí.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že vám přišel vhod ten online veletrh středních škol, tak jak vy nebo vaše škola jste využili ten čas, který vám byl přidělen?

    Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: No my jsme do této akce nezapojovali žáky. Nepřišlo nám to až tak úplně stoprocentní. Žáky zapojujeme při běžném prezenční Dni otevřených dveří, tady jsme využili spíše učitelů, takže jsme si rozdělili ten jeden den, který jsme měli k dispozici, ale stejně tak jsme postupovali i při našich vlastních online Dnech otevřených dveří. Rozdělili jsme si ten den, takže jsme měli vlastně možnost se těm rodičům věnovat i když by byl zájem větší. Oslovili jsme zcela jistě nějakých takových 20-30 uchazečů zejména o ten obor zahradník, prodavač květin, florista, to jsou ty obory, které bychom potřebovali no ale o maturitních oborech je třeba taky se zmínit. Čili zahradnictví a Přírodovědné lyceum. U nás ve škole jsou čtyři tyto obory a prostě všechny potřebujeme.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké byly reakce těch zájemců a jejich rodičů o studium na vaší škole a co je nejvíce zajímalo?

    Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Zajímali se jednak o ta stipendia v případě zahradníka. Zajímali se o každodenní život ve škole, o organizaci vyučování. Ti, kteří mají zájem o obor zakončený závěrečnou zkouškou už rovnou přemýšlejí, jak si doplnit případně maturitní vzdělávání. Takže to byly takové řekl bych dotazy na celý ten systém vzdělávání, tak jak probíhá v těch oborech. Na naší škole rozvrh hodin od kdy do kdy budou ve škole jejich děti, samozřejmě naše nároky a požadavky na přijímací řízení. Takže je to takové spektrum zájmu rodičů stejně jako v minulých letech. Někteří rodiče byli velmi podrobní ve svých dotazech. No samozřejmě nejraději bych jim nabídl osobní účast ve škole, ale to není tak jednoduché.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste jediná škola s tímto zaměřením v našem regionu pokud se nepletu. Dá se říct, proč by si měli zájemci vybrat zrovna vaší školu? Je to ten hlavní důvod nebo je tu více důvodů?

    Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Tak není to zdaleka hlavní důvod. Dlužno podotknout, že my jsme jediná škola s tím oborem zahradnictví maturitním. Obor zahradník je v rámci Moravskoslezského kraje vyučovat na více školách, abychom byli spravedliví. Samozřejmě je to jedna z možností. Už dávno neplatí to, co platilo kdysi "nebudeš se dobře učit, dostaneš hrábě a budeš zahradníkem" si myslím, takže zahradnictví je perspektivní obor, ať už v té podobě maturitní nebo kdo zatím nemá ty výsledky, tak v této chvíli třeba na úrovni té učňovské zkoušky závěrečné. Je to perspektivní obor. Stačí se podívat na okolí Ostravy rozrůstající se satelitní městečka, zahrady nakonec ale i parky, rekonstrukce a podobně. Prostě těch pracovních příležitostí je hodně. Kdo chce si práci najít v zahradnictví, tak stoprocentně ji na Ostravsku a v regionu najde.

    Tomáš Tikal, TV Polar: Na Střední zahradnické škole věří, že k naplnění oborů pro příští školní rok pomůže právě i online veletrh středních škol.

    Dny otevřených dveří nahradil Online veletrh středních škol

      Tomáš Tikal, TV Polar: Podobně pozitivní zkušenost s elektronickým veletrhem středních škol měli i na střední škole elektrotechnické v Ostravě. Více v reportáži.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Také Střední škola elektrotechnická v Ostravě postrádala tradiční akce, které vždy pomáhaly prezentovat školu a lákaly zájemce o střední školství.

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Pro nás klíčové je vždycky veletrh středních škol, který probíhá v Ostravě na Černé louce. V současné době samozřejmě to nebylo možné prezenčně udělat a proto proběhl v podstatě virtuální veletrh středních škol.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Jakým způsobem se vaše škola prezentovala v rámci toho prostoru, který jste dostali?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Tak my jsme už před tím natočili nějaké videospoty pro budoucí uchazeče, pro žáky a jejich rodiče. Připravili jsme si prohlídky virtuální prohlídky dílen. Můžeme říci, že opravdu udělat to virtuálním způsobem bylo vlastně jediné možné řešení. My to hodnotíme jako poměrně úspěšné. Pokud máme nějaké kritérium, tak hodně žáků a jejich rodičů následně po ukončení těch prezentací na ten další den volalo a domlouvá si individuální konzultace tady ve škole tak, aby si vybrali ten správný obor to správné zaměření. My jsme škola elektrotechnická, takže pokud se rozhodnou studovat elektrotechniku, tak potřebují poradit, které zaměření a který obor.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Jak ta komunikace probíhala a účastnil jste se jí přímo i vy. Mohli se ptát i vás?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Já jsem se jí nezúčastnil. Zúčastnili se zástupci odborného výcviku zejména. Já jsem točil ty propagační videa, takže všichni věděli a viděli, kdo je tady ředitel školy a co jim v tu chvíli nabízí. V podstatě to byla běžná komunikace v tom online prostoru.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Co by měli zájemci o studium na střední škole nejvíce zvážit a podle čeho by si tu školu měli vybrat?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Tak pořád platí, že by si měli školu vybírat podle budoucího zaměstnání ne podle toho, co je v tu chvíli baví, ale jaká je užitečnost a použitelnost těch znalostí na pracovním trhu.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Na co se nejvíce ptali? Co je zajímalo?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Nejvíce je zajímala spolupráce s firmami a jak bude probíhat odborný výcvik, taky i na možnosti stipendií. A pak standardní otázky jaká je školní jídelna a jestli děláme nějaké kurzy a podobně. Čili i na tu doplňkovou činnost takovou, kterou ty školy nabízejí.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Proč by si měli absolventi základní školy vybrat zrovna tu vaši školu?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Na to není jednoduchá odpověď. Proč zrovna naši školu. No já budu kopat za tu energetiku a elektrotechniku. Samozřejmě je to obor, který patří do té krizové infrastruktury. To znamená, že v podstatě naši absolventi, kteří teďka budou končit už mají zajištěné místa právě v takových velkých podnicích jako je například ČEZ.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Tam vidíte tu budoucnost i tu provázanost s těmi firmami, že když absolvují praxi, tak mají velkou šanci získat i zaměstnaneckou smlouvu?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Samozřejmě to je jedna z těch důležitých momentů, ale druhá věc je, že i tady toto směřuje směrem k těm firmám, které v tu chvíli ještě žádné učně nemají a zaznamenali jsme poměrně značný zájem z těch firem, které nevyučovali učně. Nejsou našimi tradiční partnery o to, aby probíhal odborný výcvik u nich na firmách.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se těšíte na žáky, že budou zpět ve škole?

      Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: No, to je hezká otázka pane redaktore. Nejsmutnější je škola bez žáků. Takže my se těšíme hodně a věříme, že se těší i žáci.

      Tomáš Tikal, TV Polar: Online výuka tu klasickou v případě odborných předmětů nikdy nenahradí a tak na střední škole elektrotechnické věří, že se výuka brzy vrátí do obvyklých kolejí.

      MS kraj podpořil střední školy Online veletrhem

        Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj společně s televizí Polar vyvinul a rozjel tento nový elektronický nástroj. Jak se online veletrh středních škol osvědčil v praxi. O tom už následující rozhovor s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Stanislavem Folwarcznym.

        Tomáš Tikal, TV Polar: Pane náměstku, proč jste se rozhodli podpořit všechny školy z našeho regionu nikoliv pouze ty krajské?

        Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Jsme ve velmi složitém období a abychom nabídli možnost, aby se všichni rodiče a taky deváťáci a možná už i osmáci seznámili s nabídkou oborů středních škol v Moravskoslezském kraji, tak jsme náš online veletrh středních škol otevřeli pro všechny střední školy. Pro střední školy všech zřizovatelů. Ten smysl je v tom, že bohužel, ale dny otevřených dveří nefungují. Veletrhy středních škol tak, jak je známe z minulosti taky nefungují, takže tato možnost se nabízela. Nabídnout platformu tak, aby ti žáci z těch vzdálenějších koutů řekněme Moravskoslezského kraje měli možnost se podívat do jednotlivých středních škol, zeptat se žáků těchto středních škol, zeptat se učitelů, jak vypadá studium, zda je náročné apod.

        Tomáš Tikal, TV Polar: Co bylo na přípravě toho elektronického veletrhu nejsložitější?

        Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Tak určitě jsme byli velmi pozitivně překvapeni zájmem středních škol. Takže toto nám pomohlo se velmi rychle rozhodnout, že se velmi do toho zaangažujeme a že chceme, aby tento veletrh online fungoval velmi dobře. Nebylo to jednoduché. Prostě ta platforma není úplně jednoduchá. Čas byl velmi krátký, ale zvládlo se to a doufám, že tu platformu, která byla vytvořena pro veletrh středních škol pro online veletrh středních škol budeme používat i v příštích letech.

        Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste spokojen s návštěvností online veletrhu?

        Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Tak k dnešnímu dni jsme ve dvou třetinách online veletrhu. Víme že ta návštěvnost dosahuje do čtrnácti tisíc přístupů na ten web a žáků deváťáků máme deset a půl tisíce. Matematicky vyjádřeno každý žák se připojil nejméně jedenkrát a teda doufáme, že ještě do čtvrtku tam je okres Ostrava a ty větší okresy některé, takže ta návštěvnost bude určitě kolem dvaceti tisíc přístupů. To jsme nečekali. Je to je to vysoké číslo. Máme z toho velkou radost.

        Tomáš Tikal, TV Polar: Sledoval jste, jak se toho školy ujali? Viděl jste nějakou konkrétní prezentaci?

        Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano. Ale to nebylo o prezentacích jednotlivých škol, protože každá střední škola má svoji webovou stránku. Má už prezentaci na Youtube, na Facebooku i na jiných sociálních sítích. Ten veletrh online byl o tom, abychom na jedny webové stránky zahrnuli a dostali všechny obory a všechny střední školy tak, aby žáci měli možnost se zorientovat, kde, co můžou studovat. Byly tam také filtry. Odkazy jednoduché na ty školy a pak už každý žák pokud chtěl konkrétnější informace, tak se podíval na stránky konkrétní střední školy a nebo v průběhu online přístupu se mohou zeptat té konkrétní školy.

        Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste že s elektronickým veletrhem počítáte i do budoucna. Znamená to, že bude fungovat i mimo to přihlašovací období?

        Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano. Byla odvedena velmi solidní práce. Stálo to nějaké peníze. Nechceme to v žádném případě zahodit. Je to platforma, kde jsou informace o všech středních školách nebo zapojených středních školách. Takže tu platformu chceme udržovat. A i když nebude doba covidová nebo i v době pocovidové kdy opět budou dny otevřených dveří a kdy opět budou veletrhy středních škol. Tak já si myslím, že možnost, aby se žák z Osoblahy mohl zeptat na studium ve frýdecké střední škole, tak je dobré že, může mít zájem o víc středních škol a nemusí do každé jet sto kilometrů nebo víc. Takže určitě platformu aktualizovat, modernizovat, udržovat a opět za rok rozjet online veletrh středních škol.

        Tomáš Tikal, TV Polar: Tak takový byl pořad Studuj u nás speciál. Věnovaný elektronickému veletrhu středních škol. Věřím, že pomohl mnoha žákům a jejich rodičům při výběru střední školy a doufám, že ti úspěšní uchazeči budou moci nastoupit od 1.září přímo do školních lavic. Děkuji za pozornost a příště na viděnou.

        Redakčně upraveno / zkráceno.

        Mohlo by Vás také zajímat

        Pořad: Studuj u nás
        01. února 2021, 18:39

        Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, televize Polar vám přináší magazín Studuj u nás speciál, tentokrát věnovaný elektronickému veletrhu středních škol. Ten inicioval Moravskoslezský kraj. Podíváme se na střední zahradnickou školu, navštívíme střední školu elektrotechnickou a nakonec si budeme o online veletrhu povídat s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Stanislavem Folwarcznym.

        Střední zahradnická škola láká žáky na perspektivu oborů

          Tomáš Tikal, TV Polar: Letos se střední školy v celé republice museli obejít bez dní otevřených dveří, veletrhů a dalších kontaktních akcí.

          Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Musím říct, že nám chyběly velmi tyhlety dny, protože naše škola nepatří mezi ty, které zrovna mají přetlak žáků, uchazečů. Velmi nám to chybělo. Snažili jsme se ze všech sil už na podzim vlastně, když ta opatření byla nařízena zhruba v polovině října, tak jsme se snažili konat dny otevřených dveří alespoň on-line formou. Nabízeli jsme, trošičku jsme redukovali některé ty servery, které se tak trošku vnucují mám takový pocit a ta efektivita těchto typů reklam není úplně v pořádku, takže jsme se snažili online. O to s větším nadšením jsme přivítali tady tuhle tu možnost. Poté, co bylo jasné, že vlastně po Vánocích zřejmě nenastane hned tak nějaká možnost přímo prezenčního setkávání se tak, jak jsme tomu byli zvyklí v minulých letech. Takže iniciativu, které se chopil úřad práce, Moravskoslezský kraj především i s iniciativami třeba Řemeslo má respekt, hospodářská komora, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, takže jsme to velmi uvítali a jsme za to vděční a rádi.

          Tomáš Tikal, TV Polar: Které obory jste potřebovali nejvíce zviditelnit?

          Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Tak my jsme díky Moravskoslezskému kraji získali stipendia pro obor zahradník. Je to jeden z podporovaných oborů právě ve spolupráci s iniciativou Řemeslo má respekt. Jsme na tom vlastně dělali i za to jsme samozřejmě velmi rádi a doufáme, že nám to pomůže zvýšit kapacitu nebo množství uchazečů. Ta stipendia jsou opravdu velice pěkná a žáci si myslím, že uvidí, že skutečně učit se, chodit do školy se vyplácí.

          Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že vám přišel vhod ten online veletrh středních škol, tak jak vy nebo vaše škola jste využili ten čas, který vám byl přidělen?

          Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: No my jsme do této akce nezapojovali žáky. Nepřišlo nám to až tak úplně stoprocentní. Žáky zapojujeme při běžném prezenční Dni otevřených dveří, tady jsme využili spíše učitelů, takže jsme si rozdělili ten jeden den, který jsme měli k dispozici, ale stejně tak jsme postupovali i při našich vlastních online Dnech otevřených dveří. Rozdělili jsme si ten den, takže jsme měli vlastně možnost se těm rodičům věnovat i když by byl zájem větší. Oslovili jsme zcela jistě nějakých takových 20-30 uchazečů zejména o ten obor zahradník, prodavač květin, florista, to jsou ty obory, které bychom potřebovali no ale o maturitních oborech je třeba taky se zmínit. Čili zahradnictví a Přírodovědné lyceum. U nás ve škole jsou čtyři tyto obory a prostě všechny potřebujeme.

          Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké byly reakce těch zájemců a jejich rodičů o studium na vaší škole a co je nejvíce zajímalo?

          Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Zajímali se jednak o ta stipendia v případě zahradníka. Zajímali se o každodenní život ve škole, o organizaci vyučování. Ti, kteří mají zájem o obor zakončený závěrečnou zkouškou už rovnou přemýšlejí, jak si doplnit případně maturitní vzdělávání. Takže to byly takové řekl bych dotazy na celý ten systém vzdělávání, tak jak probíhá v těch oborech. Na naší škole rozvrh hodin od kdy do kdy budou ve škole jejich děti, samozřejmě naše nároky a požadavky na přijímací řízení. Takže je to takové spektrum zájmu rodičů stejně jako v minulých letech. Někteří rodiče byli velmi podrobní ve svých dotazech. No samozřejmě nejraději bych jim nabídl osobní účast ve škole, ale to není tak jednoduché.

          Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste jediná škola s tímto zaměřením v našem regionu pokud se nepletu. Dá se říct, proč by si měli zájemci vybrat zrovna vaší školu? Je to ten hlavní důvod nebo je tu více důvodů?

          Jan Šenk, ředitel Střední zahradnické školy Ostrava: Tak není to zdaleka hlavní důvod. Dlužno podotknout, že my jsme jediná škola s tím oborem zahradnictví maturitním. Obor zahradník je v rámci Moravskoslezského kraje vyučovat na více školách, abychom byli spravedliví. Samozřejmě je to jedna z možností. Už dávno neplatí to, co platilo kdysi "nebudeš se dobře učit, dostaneš hrábě a budeš zahradníkem" si myslím, takže zahradnictví je perspektivní obor, ať už v té podobě maturitní nebo kdo zatím nemá ty výsledky, tak v této chvíli třeba na úrovni té učňovské zkoušky závěrečné. Je to perspektivní obor. Stačí se podívat na okolí Ostravy rozrůstající se satelitní městečka, zahrady nakonec ale i parky, rekonstrukce a podobně. Prostě těch pracovních příležitostí je hodně. Kdo chce si práci najít v zahradnictví, tak stoprocentně ji na Ostravsku a v regionu najde.

          Tomáš Tikal, TV Polar: Na Střední zahradnické škole věří, že k naplnění oborů pro příští školní rok pomůže právě i online veletrh středních škol.

          Dny otevřených dveří nahradil Online veletrh středních škol

            Tomáš Tikal, TV Polar: Podobně pozitivní zkušenost s elektronickým veletrhem středních škol měli i na střední škole elektrotechnické v Ostravě. Více v reportáži.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Také Střední škola elektrotechnická v Ostravě postrádala tradiční akce, které vždy pomáhaly prezentovat školu a lákaly zájemce o střední školství.

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Pro nás klíčové je vždycky veletrh středních škol, který probíhá v Ostravě na Černé louce. V současné době samozřejmě to nebylo možné prezenčně udělat a proto proběhl v podstatě virtuální veletrh středních škol.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Jakým způsobem se vaše škola prezentovala v rámci toho prostoru, který jste dostali?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Tak my jsme už před tím natočili nějaké videospoty pro budoucí uchazeče, pro žáky a jejich rodiče. Připravili jsme si prohlídky virtuální prohlídky dílen. Můžeme říci, že opravdu udělat to virtuálním způsobem bylo vlastně jediné možné řešení. My to hodnotíme jako poměrně úspěšné. Pokud máme nějaké kritérium, tak hodně žáků a jejich rodičů následně po ukončení těch prezentací na ten další den volalo a domlouvá si individuální konzultace tady ve škole tak, aby si vybrali ten správný obor to správné zaměření. My jsme škola elektrotechnická, takže pokud se rozhodnou studovat elektrotechniku, tak potřebují poradit, které zaměření a který obor.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Jak ta komunikace probíhala a účastnil jste se jí přímo i vy. Mohli se ptát i vás?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Já jsem se jí nezúčastnil. Zúčastnili se zástupci odborného výcviku zejména. Já jsem točil ty propagační videa, takže všichni věděli a viděli, kdo je tady ředitel školy a co jim v tu chvíli nabízí. V podstatě to byla běžná komunikace v tom online prostoru.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Co by měli zájemci o studium na střední škole nejvíce zvážit a podle čeho by si tu školu měli vybrat?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Tak pořád platí, že by si měli školu vybírat podle budoucího zaměstnání ne podle toho, co je v tu chvíli baví, ale jaká je užitečnost a použitelnost těch znalostí na pracovním trhu.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Na co se nejvíce ptali? Co je zajímalo?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Nejvíce je zajímala spolupráce s firmami a jak bude probíhat odborný výcvik, taky i na možnosti stipendií. A pak standardní otázky jaká je školní jídelna a jestli děláme nějaké kurzy a podobně. Čili i na tu doplňkovou činnost takovou, kterou ty školy nabízejí.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Proč by si měli absolventi základní školy vybrat zrovna tu vaši školu?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Na to není jednoduchá odpověď. Proč zrovna naši školu. No já budu kopat za tu energetiku a elektrotechniku. Samozřejmě je to obor, který patří do té krizové infrastruktury. To znamená, že v podstatě naši absolventi, kteří teďka budou končit už mají zajištěné místa právě v takových velkých podnicích jako je například ČEZ.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Tam vidíte tu budoucnost i tu provázanost s těmi firmami, že když absolvují praxi, tak mají velkou šanci získat i zaměstnaneckou smlouvu?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: Samozřejmě to je jedna z těch důležitých momentů, ale druhá věc je, že i tady toto směřuje směrem k těm firmám, které v tu chvíli ještě žádné učně nemají a zaznamenali jsme poměrně značný zájem z těch firem, které nevyučovali učně. Nejsou našimi tradiční partnery o to, aby probíhal odborný výcvik u nich na firmách.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se těšíte na žáky, že budou zpět ve škole?

            Tomáš Führer, ředitel Střední školy elektrotechnické: No, to je hezká otázka pane redaktore. Nejsmutnější je škola bez žáků. Takže my se těšíme hodně a věříme, že se těší i žáci.

            Tomáš Tikal, TV Polar: Online výuka tu klasickou v případě odborných předmětů nikdy nenahradí a tak na střední škole elektrotechnické věří, že se výuka brzy vrátí do obvyklých kolejí.

            MS kraj podpořil střední školy Online veletrhem

              Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezský kraj společně s televizí Polar vyvinul a rozjel tento nový elektronický nástroj. Jak se online veletrh středních škol osvědčil v praxi. O tom už následující rozhovor s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Stanislavem Folwarcznym.

              Tomáš Tikal, TV Polar: Pane náměstku, proč jste se rozhodli podpořit všechny školy z našeho regionu nikoliv pouze ty krajské?

              Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Jsme ve velmi složitém období a abychom nabídli možnost, aby se všichni rodiče a taky deváťáci a možná už i osmáci seznámili s nabídkou oborů středních škol v Moravskoslezském kraji, tak jsme náš online veletrh středních škol otevřeli pro všechny střední školy. Pro střední školy všech zřizovatelů. Ten smysl je v tom, že bohužel, ale dny otevřených dveří nefungují. Veletrhy středních škol tak, jak je známe z minulosti taky nefungují, takže tato možnost se nabízela. Nabídnout platformu tak, aby ti žáci z těch vzdálenějších koutů řekněme Moravskoslezského kraje měli možnost se podívat do jednotlivých středních škol, zeptat se žáků těchto středních škol, zeptat se učitelů, jak vypadá studium, zda je náročné apod.

              Tomáš Tikal, TV Polar: Co bylo na přípravě toho elektronického veletrhu nejsložitější?

              Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Tak určitě jsme byli velmi pozitivně překvapeni zájmem středních škol. Takže toto nám pomohlo se velmi rychle rozhodnout, že se velmi do toho zaangažujeme a že chceme, aby tento veletrh online fungoval velmi dobře. Nebylo to jednoduché. Prostě ta platforma není úplně jednoduchá. Čas byl velmi krátký, ale zvládlo se to a doufám, že tu platformu, která byla vytvořena pro veletrh středních škol pro online veletrh středních škol budeme používat i v příštích letech.

              Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste spokojen s návštěvností online veletrhu?

              Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Tak k dnešnímu dni jsme ve dvou třetinách online veletrhu. Víme že ta návštěvnost dosahuje do čtrnácti tisíc přístupů na ten web a žáků deváťáků máme deset a půl tisíce. Matematicky vyjádřeno každý žák se připojil nejméně jedenkrát a teda doufáme, že ještě do čtvrtku tam je okres Ostrava a ty větší okresy některé, takže ta návštěvnost bude určitě kolem dvaceti tisíc přístupů. To jsme nečekali. Je to je to vysoké číslo. Máme z toho velkou radost.

              Tomáš Tikal, TV Polar: Sledoval jste, jak se toho školy ujali? Viděl jste nějakou konkrétní prezentaci?

              Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano. Ale to nebylo o prezentacích jednotlivých škol, protože každá střední škola má svoji webovou stránku. Má už prezentaci na Youtube, na Facebooku i na jiných sociálních sítích. Ten veletrh online byl o tom, abychom na jedny webové stránky zahrnuli a dostali všechny obory a všechny střední školy tak, aby žáci měli možnost se zorientovat, kde, co můžou studovat. Byly tam také filtry. Odkazy jednoduché na ty školy a pak už každý žák pokud chtěl konkrétnější informace, tak se podíval na stránky konkrétní střední školy a nebo v průběhu online přístupu se mohou zeptat té konkrétní školy.

              Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste že s elektronickým veletrhem počítáte i do budoucna. Znamená to, že bude fungovat i mimo to přihlašovací období?

              Stanislav Folwarczny (ODS+TOP 09), náměstek hejtmana MS kraje: Určitě ano. Byla odvedena velmi solidní práce. Stálo to nějaké peníze. Nechceme to v žádném případě zahodit. Je to platforma, kde jsou informace o všech středních školách nebo zapojených středních školách. Takže tu platformu chceme udržovat. A i když nebude doba covidová nebo i v době pocovidové kdy opět budou dny otevřených dveří a kdy opět budou veletrhy středních škol. Tak já si myslím, že možnost, aby se žák z Osoblahy mohl zeptat na studium ve frýdecké střední škole, tak je dobré že, může mít zájem o víc středních škol a nemusí do každé jet sto kilometrů nebo víc. Takže určitě platformu aktualizovat, modernizovat, udržovat a opět za rok rozjet online veletrh středních škol.

              Tomáš Tikal, TV Polar: Tak takový byl pořad Studuj u nás speciál. Věnovaný elektronickému veletrhu středních škol. Věřím, že pomohl mnoha žákům a jejich rodičům při výběru střední školy a doufám, že ti úspěšní uchazeči budou moci nastoupit od 1.září přímo do školních lavic. Děkuji za pozornost a příště na viděnou.

              Redakčně upraveno / zkráceno.

              Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-01-02-2021-18-39