Studuj u nás
- Letní škola pro učitele
- Letní šachové soustředění
- Prázdninový pobyt dětí z Dětského domova Čeladná
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsme na začátku nového vydání školního magazínu televize Polar Studuj u nás. Začneme letní školou pro učitele v malé novinářích poté navštívíme letní šachové soustředění na Horní Bečvě a nakonec se projedeme na hausbótu na Baťově kanálu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mensa ČR pořádá ve spolupráci s Moravskoslezským krajem v rámci projektu okap tzv. letní školu pro učitele. Tradičním místem jsou Malenovice v Beskydech.
Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR: Máme tu pět pilotních škol, které se pustily do tříletého projektu zkvalitňování pedagogické práce. Oni v rámci toho projektu mají řadu školení během celého školního roku a takovým vyvrcholením je potom ta letní škola třídenní kde si sáhnou na celou řadu různých témat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká ta témata jsou pro letošní rok?
Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR: My jedno z těch nosných témat máme pana Roberta Čapka což autor knihy Moderní didaktika a také konceptu Líný učitel, který přednáší, předkládá učitelům pohled na to, jak by se mělo učit moderně a jak můžou učit tak, že žáky zaujmou a že je motivují, inspirují k další práci a vzdělávání jiným způsobem než takovým tím dnešním násilí ale i další témata. Narazili jsme třeba na využití informačních technologií ve vzdálené výuce, na 3D tisk, na problematiku nadaných dětí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Není to aktivita kterou byste chtěli rozšířit po celé České republice?
Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR: My děláme různé vzdělávací akce i v jiných krajích pro učitele, takže nemáme to jenom tu ale tohoto formátu děláme pro Moravskoslezský kraj.
Robert Čapek, lektor: Právě o přednášku Roberta Čapka byl mezi učiteli největší zájem. Mensa je velmi prospěšná organizace. Ale já osobně jezdím všude kam mě pozvou protože cítím potřebu, že v podstatě u nás mnoho učitelů potřebuje slyšet ty správné myšlenky o vzdělávání.
Tomáš Tikal, TV Polar: Takže jak jste koncipoval přednášku aby zaujala?
Robert Čapek, lektor: Já se snažím předat především filozofii, která má název Líný učitel a kterou bych mohl charakterizovat velmi stručně tak, že by ve třídě měli pracovat zejména žáci. Takže vlastně cílem učitele je pořádně je zapojit, motivovat a potom nechat činnost, aby je učila. Konec přednáškám učitelů učitelů výkladů a podobným věcem zaměřeným na učitele, ale dát zelenou aktivitám, kdy je v centru dění žák.
Tomáš Tikal, TV Polar: A jak to udělat?
Robert Čapek, lektor: No především by měl učitel znát různé nástroje. To znamená měl by mít velkou zásobu metod , činnost a aktivit, které právě na ty děti v té třídě používá, které realizuje a které jim umožní zapojit se a naučit se různé dovednosti, soft skills a další věci, které pak potřebují pro svůj profesní studijní rozvoj.
Tomáš Tikal, TV Polar: Myslíte si, že to dnes tady všichni pochopí. Stačí ten jeden den?
Robert Čapek, lektor: Samozřejmě za ten jeden den asi nepochopí všechno. Ale mně někdy stačí, když učitelům zůstanou v hlavách tři čtyři pět silných myšlenek. Důležité je, aby se je pak snažili realizovat ve svých hodinách a ve svých třídách.
Tomáš Tikal, TV Polar: O letní školu pro učitele byl velký zájem a to nejen z Moravskoslezského kraje.
Roman Burda, ředitel školy: My jsme základní školy Horníková 1 v Brně Lišni a přijeli jsme sem k vám z důvodu nebo já konkrétně za kolegou Čapkem protože tyhle přednášky jsou vždycky super. Zrovna i díky covidu jsme o jednu přišli právě v Brně nebo v Praze. Jsme rádi, že jsme mohli využít tuto příležitost a přijet sem.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co vám to přinese ve vaší praxi?
Roman Burda, ředitel školy: Tak já jako ředitel školy bych rád tyto myšlenky rozšířil do celého sboru. Nejsem tady sám, mám tady několik kolegyň, takže věřím, že to co tady načerpáme. Tu inspiraci a nápady můžeme aplikovat potom v naší škole.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co kromě této přednášky ještě vás zaujalo na tom letošním programu?
Roman Burda, ředitel školy: Tak nebudu mluvit jenom o sobě. Mám tady několik angličtinářů, takže tady jsou konkrétní workshopy na angličtinu. Mě potom bude zajímat ještě práce s hlasem, která proběhla včera, to byly zajímavé věci.
Zdeňka Havlíková, ředitelka : My se účastníme podruhé protože jsme podruhé účastníky obou aktivit. To znamená, že jsme školou jak spolupracující se světem vzdělání tak také s Mensou. A tady tuto spolupráci si nemůžeme vynachválit protože opravdu je to velmi přínosné pro naši školu a inspirující. A vůbec nám není líto těchto krásných prázdninových protože je to krásně nastartované před začátkem školního roku a je to velmi příjemné a povzbuzující právě tímto směrem kterým se naše škola chce ubírat. Takže tyto aktivity velmi vítám.
Tomáš Tikal, TV Polar: V čem je to pro vás inspirující?
Zdeňka Havlíková, ředitelka : Především pro samotný obsah, který se tady odvíjí od samotného dne, takže chceme jít cestou konstruktivní individualnity, podpory nadaných dětí a všechna tady tato témata jsou klíčovými tématy, které se prolínají každý den.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mensa počítá se spoluprací s Moravskoslezským krajem i v dalších letech.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ti nejtalentovanější mladí šachisté z celého Moravskoslezského kraje se sešli na letním šachovém soustředění. Dějištěm byl hotel DUO na Horní Bečvě v Beskydech.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zájem o šachy v posledních letech v našem regionu rychle roste. Zásluhu na tom má i letní šachové soustředění, které každým rokem pořádá Moravskoslezský kraj v rámci projektu okap.
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: Letos jsme nastoupili tady na Hotel Duo v krásném prostředí. Je tady plná kapacita, tak jak jsme si představovali. Trenéři taky bez problémů, takže myslím si, že tábor opět perfektně proběhne. Děti se naučí opět nějaké nové šachy, nějaké nové hry, zatrénují si. Večer máme turnaje, takže vyhrají i nějaké poháry a medaile takže všichni budou spokojeni.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je obecně zájem o šachy?
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: Tak v našem kraji my jsme největší kraj v celé republice, máme přes 1750 členů, takže u nás Moravskoslezský kraj je opravdu na výsluní v šachu a tady tenhle projekt tomu samozřejmě taky pomáhá.
Tomáš Tikal, TV Polar: Aktuální počty mladých šachistů v regionu mají opravdu velmi rostoucí tendenci.
Petr Nytra, trenér: Ve školním roce 2018 2019 jsme měli v Moravskoslezském kraji 1200 dětí v kroužcích v projektu Okap. Ve školním roce 2019 2020 se měli 1300 dětí. Samozřejmě ty děti pokračují, takže to nejsou nové děti. A momentálně máme asi 84 kroužků.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je to podmínka, že musí to dítě chodit do šachového kroužku, aby mohl jet na tábor?
Petr Nytra, trenér: Ano, to je nezbytná podmínka, aby docházelo do toho šachového kroužku zřizovaného v rámci projektu a pak se mohlo dostat na toto soustředění.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mezi mladými šachy z těch z kraje se na tradičním soustředění pravidelně objevují i mimořádné šachové talenty. Slyšeli jsme že Moravskoslezský kraj je takovou Mekkou šachu v České republice a které regiony jsou takové nejlepší v tom našem kraji?
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: Tak samozřejmě momentálně musím za svůj region Frýdek-Místek. Reprezentuji beskydskou šachovou školu, tak určitě od pana Nováka Orlovský šachový oddíl je na vysoké úrovní a ještě musím připomenout i Krnov, který v poslední době začal ohromnou práci s mládeží a začíná se taky dostávat na špici v republice, dá se říct.
Tomáš Tikal, TV Polar: S čím potom týdnů budete spokojen co naučíte děti?
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: No tak samozřejmě ono to nebylo tak jednoduché, protože my jsme trénovali většinou po skypu a takhle. Spousta turnajů byla zrušena. I když teď už se to začíná pomalu nabíhat. Já to beru jako opakování většinou aby ti dětí prostě po tom půlroce se z toho nedostali a budu rád, když si z toho něco odnesou a budu spokojené a budou pokračovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mladí šachista je mají díky tomuto projektu mimořádnou motivaci se ve svém sportu zlepšovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Velmi netradiční způsob dovolené zvolil pro své děti dětský domov v Čeladné. Letos se totiž vydaly na hausboatu po Baťově kanálu. Pro děti z dětských domovů je společná dovolená vrcholem celého roku. Některé domovy jezdí k vodě, jiné do hor a další třeba na sportovní kurzy. Dětský domov v Čeladné ale vymyslel mimořádný rekreační pobyt na Haus bótu na Baťově kanálu.
Kateřina Surovíková, ředitelka DD: Máme čtyřicet osm dětí jsme sportovně založený dětský domov. A tomu napovídá i to, že máme zrovna tady tento týden takový sportovní. Byli jsme i na Vltavě na raftu čtyřikrát a toto máme takovou premiéru letos na Hausbotu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co to znamená během normálního roku že jste sportovní dětský domov?
Kateřina Surovíková, ředitelka DD: Zúčastňuje se různých sportovních aktivit a zejména DDCupu, který je určený pro dětské domovy z celé ČR. A už třikrát jsme získali pohár celorepublikový putovní jako první místo v tomhle kláním sportovním.
Tomáš Tikal, TV Polar: Proč jste se rozhodli pro takovou netradiční dovolenou?
Kateřina Surovíková, ředitelka DD: Protože si myslíme, že už jsme toho viděli hodně. Udělali jsme toho pro děti hodně a máme i horolezecká stěnu, takže jsme i lezli a myslím si, že toto zas bylo takové něco úplně nového.
Tomáš Tikal, TV Polar: A jak myšlenka na Hausbótu vůbec vznikla?
Tomáš Poledník, vychovatel: Napadlo nás to proto protože už máme zkušenost. Organizuji už pátým rokem rafty na Vltavě. Je to pro děti velký zážitek. A protože k té vodě obecně mají děti blízko, to jsme poznali na té Vltavě, kde je to na té vodě baví. Tak jsme se rozhodli, že zorganizujeme zase něco netradičního. Takže pro letošní rok jsme kromě Vltavy, kterou jsme už letos jeli, tak jsme vymysleli i tento pobyt.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak složité je to zorganizovat tak, abyste si nepřekáželi na tom hausbótu?.
Tomáš Poledník, vychovatel: Je to pro nás letos první rok, takže ani já i když jsem si nastudoval maximum věci tady kolem toho, tak jsem jakoby některé věci netušil, ale protože vybrali jsme děti, které jsou šikovné. Jsou takové zvyklé na různé podmínky. Takže se děti okamžitě mohly přizpůsobit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pro děti byl tento typ dovolené mimořádným zážitkem.
Tomáš Tikal, TV Polar: Školní magazín televize Polar studuje u nás je u konce děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsme na začátku nového vydání školního magazínu televize Polar Studuj u nás. Začneme letní školou pro učitele v malé novinářích poté navštívíme letní šachové soustředění na Horní Bečvě a nakonec se projedeme na hausbótu na Baťově kanálu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mensa ČR pořádá ve spolupráci s Moravskoslezským krajem v rámci projektu okap tzv. letní školu pro učitele. Tradičním místem jsou Malenovice v Beskydech.
Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR: Máme tu pět pilotních škol, které se pustily do tříletého projektu zkvalitňování pedagogické práce. Oni v rámci toho projektu mají řadu školení během celého školního roku a takovým vyvrcholením je potom ta letní škola třídenní kde si sáhnou na celou řadu různých témat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká ta témata jsou pro letošní rok?
Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR: My jedno z těch nosných témat máme pana Roberta Čapka což autor knihy Moderní didaktika a také konceptu Líný učitel, který přednáší, předkládá učitelům pohled na to, jak by se mělo učit moderně a jak můžou učit tak, že žáky zaujmou a že je motivují, inspirují k další práci a vzdělávání jiným způsobem než takovým tím dnešním násilí ale i další témata. Narazili jsme třeba na využití informačních technologií ve vzdálené výuce, na 3D tisk, na problematiku nadaných dětí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Není to aktivita kterou byste chtěli rozšířit po celé České republice?
Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR: My děláme různé vzdělávací akce i v jiných krajích pro učitele, takže nemáme to jenom tu ale tohoto formátu děláme pro Moravskoslezský kraj.
Robert Čapek, lektor: Právě o přednášku Roberta Čapka byl mezi učiteli největší zájem. Mensa je velmi prospěšná organizace. Ale já osobně jezdím všude kam mě pozvou protože cítím potřebu, že v podstatě u nás mnoho učitelů potřebuje slyšet ty správné myšlenky o vzdělávání.
Tomáš Tikal, TV Polar: Takže jak jste koncipoval přednášku aby zaujala?
Robert Čapek, lektor: Já se snažím předat především filozofii, která má název Líný učitel a kterou bych mohl charakterizovat velmi stručně tak, že by ve třídě měli pracovat zejména žáci. Takže vlastně cílem učitele je pořádně je zapojit, motivovat a potom nechat činnost, aby je učila. Konec přednáškám učitelů učitelů výkladů a podobným věcem zaměřeným na učitele, ale dát zelenou aktivitám, kdy je v centru dění žák.
Tomáš Tikal, TV Polar: A jak to udělat?
Robert Čapek, lektor: No především by měl učitel znát různé nástroje. To znamená měl by mít velkou zásobu metod , činnost a aktivit, které právě na ty děti v té třídě používá, které realizuje a které jim umožní zapojit se a naučit se různé dovednosti, soft skills a další věci, které pak potřebují pro svůj profesní studijní rozvoj.
Tomáš Tikal, TV Polar: Myslíte si, že to dnes tady všichni pochopí. Stačí ten jeden den?
Robert Čapek, lektor: Samozřejmě za ten jeden den asi nepochopí všechno. Ale mně někdy stačí, když učitelům zůstanou v hlavách tři čtyři pět silných myšlenek. Důležité je, aby se je pak snažili realizovat ve svých hodinách a ve svých třídách.
Tomáš Tikal, TV Polar: O letní školu pro učitele byl velký zájem a to nejen z Moravskoslezského kraje.
Roman Burda, ředitel školy: My jsme základní školy Horníková 1 v Brně Lišni a přijeli jsme sem k vám z důvodu nebo já konkrétně za kolegou Čapkem protože tyhle přednášky jsou vždycky super. Zrovna i díky covidu jsme o jednu přišli právě v Brně nebo v Praze. Jsme rádi, že jsme mohli využít tuto příležitost a přijet sem.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co vám to přinese ve vaší praxi?
Roman Burda, ředitel školy: Tak já jako ředitel školy bych rád tyto myšlenky rozšířil do celého sboru. Nejsem tady sám, mám tady několik kolegyň, takže věřím, že to co tady načerpáme. Tu inspiraci a nápady můžeme aplikovat potom v naší škole.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co kromě této přednášky ještě vás zaujalo na tom letošním programu?
Roman Burda, ředitel školy: Tak nebudu mluvit jenom o sobě. Mám tady několik angličtinářů, takže tady jsou konkrétní workshopy na angličtinu. Mě potom bude zajímat ještě práce s hlasem, která proběhla včera, to byly zajímavé věci.
Zdeňka Havlíková, ředitelka : My se účastníme podruhé protože jsme podruhé účastníky obou aktivit. To znamená, že jsme školou jak spolupracující se světem vzdělání tak také s Mensou. A tady tuto spolupráci si nemůžeme vynachválit protože opravdu je to velmi přínosné pro naši školu a inspirující. A vůbec nám není líto těchto krásných prázdninových protože je to krásně nastartované před začátkem školního roku a je to velmi příjemné a povzbuzující právě tímto směrem kterým se naše škola chce ubírat. Takže tyto aktivity velmi vítám.
Tomáš Tikal, TV Polar: V čem je to pro vás inspirující?
Zdeňka Havlíková, ředitelka : Především pro samotný obsah, který se tady odvíjí od samotného dne, takže chceme jít cestou konstruktivní individualnity, podpory nadaných dětí a všechna tady tato témata jsou klíčovými tématy, které se prolínají každý den.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mensa počítá se spoluprací s Moravskoslezským krajem i v dalších letech.
Tomáš Tikal, TV Polar: Ti nejtalentovanější mladí šachisté z celého Moravskoslezského kraje se sešli na letním šachovém soustředění. Dějištěm byl hotel DUO na Horní Bečvě v Beskydech.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zájem o šachy v posledních letech v našem regionu rychle roste. Zásluhu na tom má i letní šachové soustředění, které každým rokem pořádá Moravskoslezský kraj v rámci projektu okap.
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: Letos jsme nastoupili tady na Hotel Duo v krásném prostředí. Je tady plná kapacita, tak jak jsme si představovali. Trenéři taky bez problémů, takže myslím si, že tábor opět perfektně proběhne. Děti se naučí opět nějaké nové šachy, nějaké nové hry, zatrénují si. Večer máme turnaje, takže vyhrají i nějaké poháry a medaile takže všichni budou spokojeni.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je obecně zájem o šachy?
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: Tak v našem kraji my jsme největší kraj v celé republice, máme přes 1750 členů, takže u nás Moravskoslezský kraj je opravdu na výsluní v šachu a tady tenhle projekt tomu samozřejmě taky pomáhá.
Tomáš Tikal, TV Polar: Aktuální počty mladých šachistů v regionu mají opravdu velmi rostoucí tendenci.
Petr Nytra, trenér: Ve školním roce 2018 2019 jsme měli v Moravskoslezském kraji 1200 dětí v kroužcích v projektu Okap. Ve školním roce 2019 2020 se měli 1300 dětí. Samozřejmě ty děti pokračují, takže to nejsou nové děti. A momentálně máme asi 84 kroužků.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je to podmínka, že musí to dítě chodit do šachového kroužku, aby mohl jet na tábor?
Petr Nytra, trenér: Ano, to je nezbytná podmínka, aby docházelo do toho šachového kroužku zřizovaného v rámci projektu a pak se mohlo dostat na toto soustředění.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mezi mladými šachy z těch z kraje se na tradičním soustředění pravidelně objevují i mimořádné šachové talenty. Slyšeli jsme že Moravskoslezský kraj je takovou Mekkou šachu v České republice a které regiony jsou takové nejlepší v tom našem kraji?
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: Tak samozřejmě momentálně musím za svůj region Frýdek-Místek. Reprezentuji beskydskou šachovou školu, tak určitě od pana Nováka Orlovský šachový oddíl je na vysoké úrovní a ještě musím připomenout i Krnov, který v poslední době začal ohromnou práci s mládeží a začíná se taky dostávat na špici v republice, dá se říct.
Tomáš Tikal, TV Polar: S čím potom týdnů budete spokojen co naučíte děti?
Jiří Novák, předseda krajského svazu šachistů: No tak samozřejmě ono to nebylo tak jednoduché, protože my jsme trénovali většinou po skypu a takhle. Spousta turnajů byla zrušena. I když teď už se to začíná pomalu nabíhat. Já to beru jako opakování většinou aby ti dětí prostě po tom půlroce se z toho nedostali a budu rád, když si z toho něco odnesou a budu spokojené a budou pokračovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Mladí šachista je mají díky tomuto projektu mimořádnou motivaci se ve svém sportu zlepšovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Velmi netradiční způsob dovolené zvolil pro své děti dětský domov v Čeladné. Letos se totiž vydaly na hausboatu po Baťově kanálu. Pro děti z dětských domovů je společná dovolená vrcholem celého roku. Některé domovy jezdí k vodě, jiné do hor a další třeba na sportovní kurzy. Dětský domov v Čeladné ale vymyslel mimořádný rekreační pobyt na Haus bótu na Baťově kanálu.
Kateřina Surovíková, ředitelka DD: Máme čtyřicet osm dětí jsme sportovně založený dětský domov. A tomu napovídá i to, že máme zrovna tady tento týden takový sportovní. Byli jsme i na Vltavě na raftu čtyřikrát a toto máme takovou premiéru letos na Hausbotu.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co to znamená během normálního roku že jste sportovní dětský domov?
Kateřina Surovíková, ředitelka DD: Zúčastňuje se různých sportovních aktivit a zejména DDCupu, který je určený pro dětské domovy z celé ČR. A už třikrát jsme získali pohár celorepublikový putovní jako první místo v tomhle kláním sportovním.
Tomáš Tikal, TV Polar: Proč jste se rozhodli pro takovou netradiční dovolenou?
Kateřina Surovíková, ředitelka DD: Protože si myslíme, že už jsme toho viděli hodně. Udělali jsme toho pro děti hodně a máme i horolezecká stěnu, takže jsme i lezli a myslím si, že toto zas bylo takové něco úplně nového.
Tomáš Tikal, TV Polar: A jak myšlenka na Hausbótu vůbec vznikla?
Tomáš Poledník, vychovatel: Napadlo nás to proto protože už máme zkušenost. Organizuji už pátým rokem rafty na Vltavě. Je to pro děti velký zážitek. A protože k té vodě obecně mají děti blízko, to jsme poznali na té Vltavě, kde je to na té vodě baví. Tak jsme se rozhodli, že zorganizujeme zase něco netradičního. Takže pro letošní rok jsme kromě Vltavy, kterou jsme už letos jeli, tak jsme vymysleli i tento pobyt.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak složité je to zorganizovat tak, abyste si nepřekáželi na tom hausbótu?.
Tomáš Poledník, vychovatel: Je to pro nás letos první rok, takže ani já i když jsem si nastudoval maximum věci tady kolem toho, tak jsem jakoby některé věci netušil, ale protože vybrali jsme děti, které jsou šikovné. Jsou takové zvyklé na různé podmínky. Takže se děti okamžitě mohly přizpůsobit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pro děti byl tento typ dovolené mimořádným zážitkem.
Tomáš Tikal, TV Polar: Školní magazín televize Polar studuje u nás je u konce děkujeme za přízeň a těšíme se na příště.
Redakčně upraveno / zkráceno.