Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • SŠ technická a zemědělská NJ
  • SŠ, ZŠ a MŠ Třinec vzdělává postižené děti
  • SŠ Odry prochází proměnou

Dobrý den, školní magazín televize Polar Studuj u nás i v tomto týdnu přinese informace o školách patřících našemu kraji. Začneme představením Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně, poté se virtuálně přeneseme do Střední školy Odry a nakonec si budeme povídat o vzdělávání postižených dětí v Třinci.

SŠ technická a zemědělská NJ

    Pan Bohumír Kusý, ředitel střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně, je naším hostem, dobrý den. Pane řediteli, vaše obory mají strojírenské, zemědělské, dřevozpracující a stavební zaměření. O které je větší zájem?

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Vyšší počet žáků se nám hlásí do studijních oborů, to máme tři, ekologie a biologie a do podnikání, mechanik a strojová zařízení. Do učebních oborů je dlouhodobě, už desítky let malý zájem, spokojeni tam jsme jenom s počty přihlášek, dlouhodobě u oboru opravář zemědělských strojů, poslední dva roky i do oboru instalatér.“

    Co se dá dělat s tím, abyste podpořili zájem o ty učební obory?

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Je to otázka náboru, kde bychom vysvětlili žákům, rodičům, že to uplatnění z učebních oborů je vynikající, dá se říci, že zájem firem, které s námi spolupracují a jsou jich desítky, ať už z oblasti strojírenství, zemědělství, zpracování dřeva, ekologie, je velký, ale neodpovídá zájmu o učební obory. Nevím, kde je příčina, byť pracuju víc než tři desítky let, tak přímá kampaň, která letos nebyla možná, se nám daří, další akce, dny otevření dveří jsou běžné, ale přehlídka technických profesí v Kopřivnici a další desítky akcí a výsledek je takový, tak školní stipendia, krajská stipendia, jsem z toho docela smutný.“

    Celkově, byl jste spokojen s počtem přihlášek, které dorazily letos do vaší školy?

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Počet přihlášek poslední tři roky je stabilizovaný, je to do denního studia kolem 250 přihlášek. Tady je ale potřeba říci, že mnohem důležitější než počet přihlášek, je počet zápisových lístků, a to si budeme muset ještě pár týdnů počkat. Já věřím, že to dopadne dobře. Pokud mám odpovědět na tu spokojenost, tak jenom mírná spokojenost, protože ideální z hlediska kapacity školy by bylo asi o 10 % přihlášek více.“

    Dokázal jste vypozorovat, že krajská stipendia pomohla, podpořila ten zájem o vybrané obory, které podporují?

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Určitě ano. Naše škola vplácí už několikátý rok krajská stipendia z prostředku zřizovatele školy MS kraje a já se domnívám, že u těch oborů, o které je velmi malý zájem a chodí každoročně jenom několik přihlášek, zedník, tesař, nástrojář, že bychom ty obory bez krajských stipendií vůbec nemohli otvírat.“

    Jak budete dohánět absenci prezenční výuky v letošním roce, hlavně co se týká praxe?

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Co se týče odborného výcviku, tam je situace složitá, využili jsme všechny možnosti individuálních konzultací, ode dneška jsme rádi, že jsou i skupinové konzultace. Já věřím, že ta situace s pandemií a počtem nakažených se vyvíjí dobře a že co nejdříve v tomto školním roce nám odborný výcvik pustí. Není asi nutné zastírat, že distanční výuka funguje, ale co se týče odborného výcviku, tak tam jsou možnosti velmi omezené.“

    Je řešením přidat praxe v příštím školním roce, co se hodin týče?

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Co se týče příštího školního roku, pokud bychom uvažovali optimisticky, že bude běžná prezenční výuka, tak ty možnosti jsou velmi omezené, protože při systému týden a týden to narazí na počet dílen a personální obsazení. Moc o tom neuvažujeme.“

    Pane řediteli, děkuji za rozhovor a věřím, že brzy bude vše v normálu, mějte se hezky a na shledanou.

    Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Taky věřím, děkuji vám, na shledanou.“

    Dostat se na střední školu bez přijímaček, dostávat během studia stipendium, a ještě si na praxi slušně přivydělat, to zní jako sen, ovšem v případě Střední školy v Odrách je to realita. Více napoví následující telemost.


    SŠ Odry prochází proměnou

    Naším hostem je paní Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky na střední škole v Odrách, dobrý den. Pojďme si krátce představit vaši školu prosím.

    Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Naše střední škola se sídlem v Odrách má více jak 60letou tradici, v současné době máme 260 žáků, kteří mají zájem studovat službové obory. Nabízíme jak obory ukončené výučním listem, jako je kadeřník a sportovní masér, kuchař číšník a automechanik, tak nabízíme i nástavbu ve studiu ukončeném maturitní zkouškou v oboru podnikání. Naše škola nepůsobí jenom v Odrách, máme i detašované pracoviště ve Vítkově, kde je zajištěná teoretická výuka kuchařů a číšníků, mechaniků a opravářů motorových vozidel.“

    Na vašich webových stránkách jsem četl, že není potřeba dělat přijímací zkoušky na vaši školu. Platí to u všech oborů?

    Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Tohle platí u všech oborů, které končí výučním listem. To jsou ty tříleté obory, tam opravdu přijímací zkoušky žáci nedělají. Dokonce teď budeme vyhlašovat druhé kolo přijímacího řízení první týden v červnu, takže pokud opravdu ještě někdo má zájem, budeme rádi, rádi ho přijmeme. Na obor podnikání, který je ukončen v květnu, přijímací zkoušky dělat musí.“

    Jakou mají vaši žáci za normálních okolností možnost účastnit se odborných akcí, seminářů a dalších věcí?

    Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Řekl jste to úplně přesně, pokud není pandemie, tak těch soutěží je celá řada, jsou jak na školní, tak celostátní úrovni, dokonce nadnárodní úrovni, protože tam za námi jezdí žáci ze Slovenska. Takové ty nejdůležitější soutěže a prezentace našich žáků se konají tady v Odrách v Dělnickém domě, jako první můžu uvést Řemeslo má zlaté dno aneb Ukaž, co umíš. Toto naše žáky prezentuje a ukazuje v tom nejlepším světle před žáky základních škol, ať ví, jestli na to mají a jestli chtějí studovat u nás. Taková ta celostátní soutěž je Fantazie, to je hlavně prezentace našich kadeřníků, další Zlatý masér, taky soutěž pro maséry. Automechanik junior na bázi krajů, kde se účastní i Slovenská republika a my Češi. To je pro obor podnikání.“

    Když budu u vás studovat, můžu dostat stipendium?

    Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Určitě. Pokud budete studovat, buď automechanika nebo kuchaře číšníka, tak máme stipendia nachystané, jak z MS kraje, tak i z města Vítkov. To stipendium má dvě složky, motivační a prospěchové, a pokud jsou žáci opravdu šikovní, pracovití na praxích, tak mají možnost si za studium přivydělat několik desítek tisíc.“

    Na to jsem se chtěl zeptat, jak to vypadá s praxí a kolik bych za to tak měl?

    Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Záleží na tom, jak moc budete šikovný. Pokud jste na oboru, kde stipendia ještě nemáme, tak mám samozřejmě kapesné, to je na všech oborech. Stipendia, když dám příklad, tohle první pololetí, tak opravdu ti nejšikovnější a nejzručnější si vydělali 11 000, 12 000 za jedno pololetí.“

    Jaká osvědčení se u vás dají získat nad rámec té běžné výuky?

    Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Nad rámec uvedu jenom některé, protože to bychom tady byli dlouho. Maséři získávají osvědčení a certifikáty na medovou masáž, přístrojová lymfa, čokoládová masáž, baňkování, reflexní masáž, lávové kameny, tejpování. Kadeřníci zase spolupracují s kosmetickými firmami, které pro ně přivydělají osobně školení a samozřejmě taky vystavují certifikáty, a to je právě nejdůležitější pro ty naše obory a žáky, když skočí rovnýma nohama do dospělosti, začnou se svým oborem živit a můžou si vystavit certifikát.“

    SŠ, ZŠ a MŠ Třinec vzdělává postižené děti

    O vzdělávání postižených dětí na Třinecku je dobře postaráno. V Třinci najdete na jednom místě Mateřskou, Základní i Střední školu. Ředitelem tohoto vzdělávacího komplexu je Dalibor Pyszko, náš následující host.

    Pane řediteli, řekněte nám, jaké postižení mají děti, které ve vaší škole vzděláváte?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „V naší škole vzděláváme děti s mentálním postižením od lehkého až po těžké, s více vadami, autismem a tělesným postižením. V mateřské škole také vzděláváme děti s vadou řeči a ty pak po úspěšném absolvování přecházejí do běžné základní školy.“

    Jak vlastně funguje ta provázanost mezi mateřskou, základní a střední školou?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Provázanost u nás začíná už od samotných pedagogů, neboť ve škole nemáme kabinety, všichni sdílí jednu velkou sborovnu, školy spolupracují především v oblasti akcí, pořádaných činností, konzultací školních znalostí, snazší přechod mezi mateřskou školou a základní školou a dalších praktických oblastech. Děti tak lépe poznáváme ve vývoji a můžeme adekvátně přizpůsobovat jejich vzdělávání.“

    Zůstávají obvykle děti, které absolvují základní školu i na tu střední?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Není to pravidlem. Jak jsem říkal, máme děti s vadou řeči a ty přecházejí potom do běžné základní školy.“

    Jak u vás vypadala online výuka?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „V tomto školním roce byly speciální školy většinou otevřené, a to z důvodu toho nižšího počtu žáků ve třídách. Na distanční výuku nám přecházely jen třídy v nařízené karanténě nebo nyní po dobu toho nejpřísnějšího lockdownu. U nás v online výuce jsme využívali platformu Google Classroom, do těchto virtuálních sítí se nám přihlašovala asi většina žáků, samozřejmě dle svých individuálních schopností, třeba i společně se svými rodiči. Sám jsem měl možnost několik takových hodin vzdáleně hospitovat a byl jsem mile překvapen, kolik tatínků se výuky účastnilo. Taky jsme povolovali individuální konzultace přímo ve škole.“

    Máte představu, co budete pro děti plánovat ještě do konce tohoto školního roku?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „My jsme školou, která je plně otevřená pro všechny děti mateřské školy a všechny žáky základní a střední školy, nicméně musíme dodržovat manuál a opatření vydané ministerstvem školství a zdravotnictvím čili důležité je dodržovat homogenitu tříd a skupin, a proto jsme plno akcí a projektů, které běžně v tomto období organizujeme, museli zrušit. Určitě jsme ale nezrušili tradiční projekt Den země včetně úklidu školní zahrady, dále pokračovat budeme v pravidelné canisterapii, kde se se všemi bude stýkat jenom pejsek. Také organizujeme keramické dílny jako povinný výstup v rámci operačního programu výzkum vývoje vzdělávání.“

    Letošní školní rok nebyl ideální, ovlivní to u vás i ten příští školní rok, budete dohánět učivo?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Protože jsme měli tu výhodu vzdělávat převážnou část školního roku prezenčním způsobem, tak se nám daří zvládat všechny plánované výstupy školních vzdělávacích programů. Jsou ale žáci s větší absencí a u těch rodiče, potažmo my zvažujeme o opakování ročníku, a to ze zdravotních důvodů.“

    Co byste chtěli v budoucnu ve vaší škole vylepšit, ať už se to týká zázemí nebo třeba i výuky?

    Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Abych pravdu řekl, tak v tuto chvíli mě napadají jen ty materiálně technické záležitosti, potřebujeme zrekonstruovat vnitřní prostory budovy školy, náš zřizovatel MS kraj nyní převzal do svého majetku i naši budovu a věřím, že se nám nyní podaří vše vylepšit a školní budovu ještě více přizpůsobit podmínkám vzdělávání dětí se zdravotním postižením.“

    Školní magazín televize Polar Studuj u nás je u konce, věřím, že se líbil a že si ho nenecháte ujít ani příště, na viděnou.

    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Studuj u nás
    21. dubna 2021, 17:25

    Dobrý den, školní magazín televize Polar Studuj u nás i v tomto týdnu přinese informace o školách patřících našemu kraji. Začneme představením Střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně, poté se virtuálně přeneseme do Střední školy Odry a nakonec si budeme povídat o vzdělávání postižených dětí v Třinci.

    SŠ technická a zemědělská NJ

      Pan Bohumír Kusý, ředitel střední školy technické a zemědělské v Novém Jičíně, je naším hostem, dobrý den. Pane řediteli, vaše obory mají strojírenské, zemědělské, dřevozpracující a stavební zaměření. O které je větší zájem?

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Vyšší počet žáků se nám hlásí do studijních oborů, to máme tři, ekologie a biologie a do podnikání, mechanik a strojová zařízení. Do učebních oborů je dlouhodobě, už desítky let malý zájem, spokojeni tam jsme jenom s počty přihlášek, dlouhodobě u oboru opravář zemědělských strojů, poslední dva roky i do oboru instalatér.“

      Co se dá dělat s tím, abyste podpořili zájem o ty učební obory?

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Je to otázka náboru, kde bychom vysvětlili žákům, rodičům, že to uplatnění z učebních oborů je vynikající, dá se říci, že zájem firem, které s námi spolupracují a jsou jich desítky, ať už z oblasti strojírenství, zemědělství, zpracování dřeva, ekologie, je velký, ale neodpovídá zájmu o učební obory. Nevím, kde je příčina, byť pracuju víc než tři desítky let, tak přímá kampaň, která letos nebyla možná, se nám daří, další akce, dny otevření dveří jsou běžné, ale přehlídka technických profesí v Kopřivnici a další desítky akcí a výsledek je takový, tak školní stipendia, krajská stipendia, jsem z toho docela smutný.“

      Celkově, byl jste spokojen s počtem přihlášek, které dorazily letos do vaší školy?

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Počet přihlášek poslední tři roky je stabilizovaný, je to do denního studia kolem 250 přihlášek. Tady je ale potřeba říci, že mnohem důležitější než počet přihlášek, je počet zápisových lístků, a to si budeme muset ještě pár týdnů počkat. Já věřím, že to dopadne dobře. Pokud mám odpovědět na tu spokojenost, tak jenom mírná spokojenost, protože ideální z hlediska kapacity školy by bylo asi o 10 % přihlášek více.“

      Dokázal jste vypozorovat, že krajská stipendia pomohla, podpořila ten zájem o vybrané obory, které podporují?

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Určitě ano. Naše škola vplácí už několikátý rok krajská stipendia z prostředku zřizovatele školy MS kraje a já se domnívám, že u těch oborů, o které je velmi malý zájem a chodí každoročně jenom několik přihlášek, zedník, tesař, nástrojář, že bychom ty obory bez krajských stipendií vůbec nemohli otvírat.“

      Jak budete dohánět absenci prezenční výuky v letošním roce, hlavně co se týká praxe?

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Co se týče odborného výcviku, tam je situace složitá, využili jsme všechny možnosti individuálních konzultací, ode dneška jsme rádi, že jsou i skupinové konzultace. Já věřím, že ta situace s pandemií a počtem nakažených se vyvíjí dobře a že co nejdříve v tomto školním roce nám odborný výcvik pustí. Není asi nutné zastírat, že distanční výuka funguje, ale co se týče odborného výcviku, tak tam jsou možnosti velmi omezené.“

      Je řešením přidat praxe v příštím školním roce, co se hodin týče?

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Co se týče příštího školního roku, pokud bychom uvažovali optimisticky, že bude běžná prezenční výuka, tak ty možnosti jsou velmi omezené, protože při systému týden a týden to narazí na počet dílen a personální obsazení. Moc o tom neuvažujeme.“

      Pane řediteli, děkuji za rozhovor a věřím, že brzy bude vše v normálu, mějte se hezky a na shledanou.

      Bohumír Kusý, ředitel SŠ technické a zemědělské, Nový Jičín: „Taky věřím, děkuji vám, na shledanou.“

      Dostat se na střední školu bez přijímaček, dostávat během studia stipendium, a ještě si na praxi slušně přivydělat, to zní jako sen, ovšem v případě Střední školy v Odrách je to realita. Více napoví následující telemost.


      SŠ Odry prochází proměnou

      Naším hostem je paní Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky na střední škole v Odrách, dobrý den. Pojďme si krátce představit vaši školu prosím.

      Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Naše střední škola se sídlem v Odrách má více jak 60letou tradici, v současné době máme 260 žáků, kteří mají zájem studovat službové obory. Nabízíme jak obory ukončené výučním listem, jako je kadeřník a sportovní masér, kuchař číšník a automechanik, tak nabízíme i nástavbu ve studiu ukončeném maturitní zkouškou v oboru podnikání. Naše škola nepůsobí jenom v Odrách, máme i detašované pracoviště ve Vítkově, kde je zajištěná teoretická výuka kuchařů a číšníků, mechaniků a opravářů motorových vozidel.“

      Na vašich webových stránkách jsem četl, že není potřeba dělat přijímací zkoušky na vaši školu. Platí to u všech oborů?

      Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Tohle platí u všech oborů, které končí výučním listem. To jsou ty tříleté obory, tam opravdu přijímací zkoušky žáci nedělají. Dokonce teď budeme vyhlašovat druhé kolo přijímacího řízení první týden v červnu, takže pokud opravdu ještě někdo má zájem, budeme rádi, rádi ho přijmeme. Na obor podnikání, který je ukončen v květnu, přijímací zkoušky dělat musí.“

      Jakou mají vaši žáci za normálních okolností možnost účastnit se odborných akcí, seminářů a dalších věcí?

      Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Řekl jste to úplně přesně, pokud není pandemie, tak těch soutěží je celá řada, jsou jak na školní, tak celostátní úrovni, dokonce nadnárodní úrovni, protože tam za námi jezdí žáci ze Slovenska. Takové ty nejdůležitější soutěže a prezentace našich žáků se konají tady v Odrách v Dělnickém domě, jako první můžu uvést Řemeslo má zlaté dno aneb Ukaž, co umíš. Toto naše žáky prezentuje a ukazuje v tom nejlepším světle před žáky základních škol, ať ví, jestli na to mají a jestli chtějí studovat u nás. Taková ta celostátní soutěž je Fantazie, to je hlavně prezentace našich kadeřníků, další Zlatý masér, taky soutěž pro maséry. Automechanik junior na bázi krajů, kde se účastní i Slovenská republika a my Češi. To je pro obor podnikání.“

      Když budu u vás studovat, můžu dostat stipendium?

      Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Určitě. Pokud budete studovat, buď automechanika nebo kuchaře číšníka, tak máme stipendia nachystané, jak z MS kraje, tak i z města Vítkov. To stipendium má dvě složky, motivační a prospěchové, a pokud jsou žáci opravdu šikovní, pracovití na praxích, tak mají možnost si za studium přivydělat několik desítek tisíc.“

      Na to jsem se chtěl zeptat, jak to vypadá s praxí a kolik bych za to tak měl?

      Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Záleží na tom, jak moc budete šikovný. Pokud jste na oboru, kde stipendia ještě nemáme, tak mám samozřejmě kapesné, to je na všech oborech. Stipendia, když dám příklad, tohle první pololetí, tak opravdu ti nejšikovnější a nejzručnější si vydělali 11 000, 12 000 za jedno pololetí.“

      Jaká osvědčení se u vás dají získat nad rámec té běžné výuky?

      Veronika Dubovská, zástupkyně ředitelky SŠ Odry: „Nad rámec uvedu jenom některé, protože to bychom tady byli dlouho. Maséři získávají osvědčení a certifikáty na medovou masáž, přístrojová lymfa, čokoládová masáž, baňkování, reflexní masáž, lávové kameny, tejpování. Kadeřníci zase spolupracují s kosmetickými firmami, které pro ně přivydělají osobně školení a samozřejmě taky vystavují certifikáty, a to je právě nejdůležitější pro ty naše obory a žáky, když skočí rovnýma nohama do dospělosti, začnou se svým oborem živit a můžou si vystavit certifikát.“

      SŠ, ZŠ a MŠ Třinec vzdělává postižené děti

      O vzdělávání postižených dětí na Třinecku je dobře postaráno. V Třinci najdete na jednom místě Mateřskou, Základní i Střední školu. Ředitelem tohoto vzdělávacího komplexu je Dalibor Pyszko, náš následující host.

      Pane řediteli, řekněte nám, jaké postižení mají děti, které ve vaší škole vzděláváte?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „V naší škole vzděláváme děti s mentálním postižením od lehkého až po těžké, s více vadami, autismem a tělesným postižením. V mateřské škole také vzděláváme děti s vadou řeči a ty pak po úspěšném absolvování přecházejí do běžné základní školy.“

      Jak vlastně funguje ta provázanost mezi mateřskou, základní a střední školou?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Provázanost u nás začíná už od samotných pedagogů, neboť ve škole nemáme kabinety, všichni sdílí jednu velkou sborovnu, školy spolupracují především v oblasti akcí, pořádaných činností, konzultací školních znalostí, snazší přechod mezi mateřskou školou a základní školou a dalších praktických oblastech. Děti tak lépe poznáváme ve vývoji a můžeme adekvátně přizpůsobovat jejich vzdělávání.“

      Zůstávají obvykle děti, které absolvují základní školu i na tu střední?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Není to pravidlem. Jak jsem říkal, máme děti s vadou řeči a ty přecházejí potom do běžné základní školy.“

      Jak u vás vypadala online výuka?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „V tomto školním roce byly speciální školy většinou otevřené, a to z důvodu toho nižšího počtu žáků ve třídách. Na distanční výuku nám přecházely jen třídy v nařízené karanténě nebo nyní po dobu toho nejpřísnějšího lockdownu. U nás v online výuce jsme využívali platformu Google Classroom, do těchto virtuálních sítí se nám přihlašovala asi většina žáků, samozřejmě dle svých individuálních schopností, třeba i společně se svými rodiči. Sám jsem měl možnost několik takových hodin vzdáleně hospitovat a byl jsem mile překvapen, kolik tatínků se výuky účastnilo. Taky jsme povolovali individuální konzultace přímo ve škole.“

      Máte představu, co budete pro děti plánovat ještě do konce tohoto školního roku?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „My jsme školou, která je plně otevřená pro všechny děti mateřské školy a všechny žáky základní a střední školy, nicméně musíme dodržovat manuál a opatření vydané ministerstvem školství a zdravotnictvím čili důležité je dodržovat homogenitu tříd a skupin, a proto jsme plno akcí a projektů, které běžně v tomto období organizujeme, museli zrušit. Určitě jsme ale nezrušili tradiční projekt Den země včetně úklidu školní zahrady, dále pokračovat budeme v pravidelné canisterapii, kde se se všemi bude stýkat jenom pejsek. Také organizujeme keramické dílny jako povinný výstup v rámci operačního programu výzkum vývoje vzdělávání.“

      Letošní školní rok nebyl ideální, ovlivní to u vás i ten příští školní rok, budete dohánět učivo?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Protože jsme měli tu výhodu vzdělávat převážnou část školního roku prezenčním způsobem, tak se nám daří zvládat všechny plánované výstupy školních vzdělávacích programů. Jsou ale žáci s větší absencí a u těch rodiče, potažmo my zvažujeme o opakování ročníku, a to ze zdravotních důvodů.“

      Co byste chtěli v budoucnu ve vaší škole vylepšit, ať už se to týká zázemí nebo třeba i výuky?

      Dalibor Pyszko, ředitel MŠ, ZŽ a SŠ Třinec: „Abych pravdu řekl, tak v tuto chvíli mě napadají jen ty materiálně technické záležitosti, potřebujeme zrekonstruovat vnitřní prostory budovy školy, náš zřizovatel MS kraj nyní převzal do svého majetku i naši budovu a věřím, že se nám nyní podaří vše vylepšit a školní budovu ještě více přizpůsobit podmínkám vzdělávání dětí se zdravotním postižením.“

      Školní magazín televize Polar Studuj u nás je u konce, věřím, že se líbil a že si ho nenecháte ujít ani příště, na viděnou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-21-04-2021-17-26