

Dobrý den, události ve školním prostředí pro vás mapuje magazín TV Polar Studuj u nás. Tentokrát navštívíme Ostravský veletrh příležitostí, také zajímavou badatelskou akci a nakonec se naučíme opravovat třeba pračku.
4. ročník Ostravského veletrhu příležitostí 2025
Ostravský veletrh příležitostí navazuje na Veletrh fiktivních firem a dává možnost studentům z celé republiky prezentovat své fiktivní firmy. I letos jsme mohli vidět hodně zajímavých podnikatelských záměrů.
Čtvrtý ročník Veletrhu příležitostí navazuje na předchozích třináct ročníků Veletrhu fiktivních firem a dává možnost studentům základních, středních i vysokých škol prezentovat své fiktivní firmy.
Viktor Csölle, ředitel OA a VOŠ sociální Ostrava – Mariánské Hory: „Veletrhy jsou od toho, aby si studenti předávali kontakty, realizovali obchody a aby se vzájemně seznamovali, spolupracovali, navazovali partnerství.“
Magda Březná, hlavní organizátorka veletrhu: „Žáci se učí, jak na to jít, aby mohli podnikat, aby byli dobří podnikatelé. Musí mít nějaký cíl, nějakou vizi a potom je důležité se rozhodnout, kdo bude ředitelem, kdo bude náměstkem a kdo bude ve výrobě. A potom se obchoduje.“
Zájem o veletrh byl letos rekordní, přijelo 300 budoucích podnikatelů z 55 fiktivních firem z celé České republiky i Slovenska.
anketa: mladí podnikatelé
„Přijeli jsme z Vlašimi, jsme z Obchodní akademie a přijeli jsme s cestovní kanceláří, která vás vezme na tajemná a zakázaná místa, kam se jen tak někdo nepodívá.“
„Jsme fiktivní firma, která se zaměřuje na personalizované parfémy podle vašeho RH faktoru.“
Zkrátka - veletrh příležitostí má studentům pomoci připravit se na budoucí úspěšné podnikání.
16. ročník žákovské konference Prezentace badatelských projektů EVVO
Střední průmyslová škola akademika Heyrovského v Ostravě – Zábřehu pořádala velmi zajímavou konferenci pro žáky základních škol. Jmenovala se Prezentace badatelských projektů EVVO a přiměla žáky udělat něco užitečného pro naše životní prostředí.
SPŠ akademika Heyrovského v Ostravě – Zábřehu je jedinou střední školu v MS kraji, která se zaměřuje na výuku aplikované chemie. A snaží se to co nejvíce dostat do povědomí veřejnosti.
Radim Vajda, ředitel SPŠ chemické Ostrava – Zábřeh: „Účastníme se burz škol, pořádáme Den ve škole a organizujeme nejrůznější akce jako je třeba dnešní Badatelská konference.“
Jana Vlčková, hlavní organizátorka konference: „Konference se účastní 17 badatelských týmů z celého MS kraje. Mají za úkol předvést jakoukoliv prezentaci, která se týká environmentální výchovy.“
Badatelská konference už si mezi základními školami získala svůj věhlas.
3. ročník soutěže Naučíme vás to opravit na SŠ elektrotechnické
V dnešní době se elektrické spotřebiče s poruchou spíše vyhazují, než aby se daly opravit. Změnit to chce soutěž Naučíme vás to opravit, jehož třetí ročník letos pořádala Střední škola elektrotechnická v Ostravě.
V rámci projektu SERVIS - Hledáme nové servisní pracovníky se sjeli do Ostravy žáci středních škol a učilišť zaměřených na elektrotechniku, aby poměřili své síly v opravách elektrospotřebičů.
Radek Hacaperka, generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů: „Studenti druhých ročníků soutěží v týmech v rámci oprav domácích spotřebičů, abychom měli nějakou porovnávací platformu celého projektu, na jaké úrovni ty školy jsou. Dneska budou opravovat velký spotřebič, to je pračka a malý spotřebič, sušičku ovoce.“
SŠ elektrotechnická poskytla soutěži velmi kvalitní zázemí.
Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické: „Já jsem velmi rád, že spolupracujeme s dovozci bílé techniky. Jsem rád, že ta soutěž je v tomto roce u nás. A domnívám se, že to přispívá nejen k takovému PR toho oboru, že děti se opravdu učí na praktických věcech, ale zejména si myslím, že je potřebné si uvědomit, že všechny spotřebiče by se měly nechat opravit a ne jen vyhazovat. A to já vidím jako přidanou hodnotu takovýchto aktivit. A pro který obor je to konkrétně určeno? V našem případě elektromechanik pro stroje a přístroje, čili jedná se o tříletý obor s výučním listem.“
anketa: soutěžící
„To je užitečné, že se to naučíme. Máme potom další zkušenosti s opravou spotřebičů. A vlastně se naučíme ty jednotlivé spotřebiče celé opravovat.“
„Víme, jak se tam nějaké věci v tom jmenují. Že to přinese nějakou zkušenost, nějaký stres. Nás to naučilo před kamerou fungovat a před ostatními lidmi.“
Vítězství vybojoval dvoučlenný tým studentů z pořadatelské Střední školy elektrotechnické v Ostravě, který opravil pračku za 52 minut a sušičku na ovoce v čase 51 minut. Druhou příčku obsadili studenti z Hluboké nad Vltavou a třetí místo patří škole z Třebíče.
Redakčně upraveno / zkráceno.