Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • AVE ART Ostrava otevírá novou Vyšší odbornou školu
  • VOŠ AVE ART Ostrava: produktový a průmyslový design
  • VOŠ AVE ART Ostrava: multimediální tvorba
  • VOŠ AVE ART Ostrava: design interiérů a zahrad

Dobrý den, tento díl školního magazínu TV Polar Studuj u nás speciál věnujeme celý umělecké škole Ave Art z Ostravy – Hrabůvky. Té se totiž podařila velká věc, a sice akreditace Vyšší odborné školy. V první reportáži uslyšíme názory ředitele Ave Artu pana Jaroslava Prokopa a také náměstka hejtmana MS kraje pro školství Stanislava Folwarczného. A v dalších třech reportážích si představíme jednotlivé obory, které se budou na Vyšší odborné škole vyučovat.

AVE ART Ostrava otevírá novou Vyšší odbornou školu

Ave Art v Ostravě je velmi ambiciózní umělecká škola, která dosud sklízela úspěchy na poli základního a středního vzdělávacího stupně. Nyní, od 1. září letošního roku, k nim přibude dlouho plánovaná Vyšší odborná škola.

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava: „Nevěřil jsem tomu, že se někdy můj sen naplní. Hovořili jsme o tom spolu asi před čtyřmi lety a opravdu se to naplnilo. Jsem rád, že můžeme v příštím školním roce otevřít zcela novou vyšší odbornou školu s obory jako je multimediální tvorba, produktový a průmyslový design a navrhování interiéru a zahrad.“

Proč jste se rozhodli zrovna pro tyto tři obory?

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava:„Všechny tři obory vycházejí z toho, co naše škola dělá na středním stupni vzdělání. Obor multimediální tvorba spojuje animovaný film, grafický design, ale nově přidáváme dokumentární film a fotografii včetně designu. Design též učíme na naší střední škole, takže stavíme na tom dobrém, co škola produkuje. Stejně tak mohu hovořit o navrhování interiéru a zahrad. Navrhování interiéru u nás vyučuje paní Iva Lukšová, která je známou odbornicí v této profesi a položila základy, na kterých se staví tato vyšší odborná škola. Pokud jde o navrhování zahrad, tak to trošičku vybočuje z toho, co ta naše škola dělá, nicméně osobně si myslím, že to k tomu patří. Navrhování zahrad vzděláváme jako akreditovaný program, rekvalifikační kurz s 300hodinovou dotací a jsme jediná škola v celé České republice, která takovouto možnost nabízí. A ten třetí obor produktový a průmyslový design, je to nesmírně krásný design, který tím, že spolupracujeme s věhlasnými firmami, tak mě to naplňuje obrovskou radostí, že studenti vyšší odborné školy budou spolupracovat rovněž s těmito firmami a věřím, že je posuneme do života tak, že se spolehlivě po tom tříletém studiu uživí.“

Stanislav Folwarczný (ODS + TOP 09) náměstek hejtmana MS kraje: „Zdůrazním tu praxi, která je důležitá, zdůrazním to propojení se zaměstnavateli, s tím budoucím povoláním těch studentů. Je to škola specifická tím, že má umělecké obory, například kovářství je jedinečným oborem v Moravskoslezském kraji, má další jedinečné obory, které jsou propojené na multimediální tvorbu a ještě jiné. Takže určitě má své místo a je o ni zájem.“

Velkou devizou této školy je také její sázka na odborníky z praxe.

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava: „Naše vyšší odborná škola se také liší od jiných škol tím, že odborníci, kteří na ní budou vyučovat, jsou lidé, kteří se vyznají ve firemním prostředí, sami podnikají a přinášejí novinky z oboru automaticky do výuky.“

Nová VOŠka chce jít také cestou častých zahraničních stáží.

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava: „Naše škola v tom uplynulém plánovacím období byla velice úspěšná, po dobu 6 let vlastnila zlatou plaketu Erasmus+, kterou jsme v předchozím týdnu obhájili na další sedmileté období. Co to pro nás znamená? Znamená to, že naši žáci mají zelenou ve výjezdech do zahraničí. V tuto chvíli spolupracujeme s Polskem, Slovenskem, Španělskem a nově se nám otevírá možnost v Itálii. Stejně tak jako pro žáky střední školy bude možnost pro žáky vyšší školy vycestovat a poznat zahraniční prostředí.“

VOŠ AVE ART Ostrava: produktový a průmyslový design

Prvním oborem, který se bude na VOŠ vyučovat je produktový a průmyslový design. Tady je jeho představení.

Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost: „Do tohoto oboru zapadá úplně všechno, ať je to navrhování od účetních předmětů přes nábytek, automobily, motorky, letadla, de facto na co si člověk vzpomene, tak to má co dočinění s průmyslovým designem. Tudíž naši studenti budou muset umět vše o materiálech, které se dnes pohybují ve světě, ať to jsou kompozitní materiály, ať to jsou klasické materiály, jako jsou hliníkové slitiny, oceli a podobně, tak to vše si budou muset osvojit.“

Jaký bude rozdíl mezi absolventem průmyslového designu na střední umělecké škole a absolventem produktového a průmyslového designu na VOŠce?


Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost:
 „Když naši absolventi ukončí studium, tak budou návrhář a designéři, kteří budou moct bez problémů založit svou vlastní firmu. My budeme naše studenty vysílat na pracovní stáže, které budou kolem 320 hodin minimálně, díky této firemní politice budou umět více prakticky, než teoreticky.“

V oboru produktový a průmyslový design se budou vyučovat jak moderní, tak klasické technologie.

Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost: „My naším studentům chceme nabídnout, že budou moct vyrábět nejenom moderní technologii, jako jsou 3D tisky, 3D frézování, řezání laserem, ale taky chceme, aby si osvojili ty klasické metody, takže budou navštěvovat svou dílnu, truhlárnu, máme zde sádrovnu, zkrátka všechno tak, aby si mohli osahat ty původní způsoby výroby, tak jako to bylo definováno v naší škole, takže tady z této ideje vycházíme, nejdřív musí být řemeslník a potom může něco navrhovat.“

A proč je v našem kraji produktový a průmyslový design perspektivním oborem?

Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost: „V regionu odchází těžký průmysl, je třeba se přeorientovat na lehký průmysl, a kde jinde by se mohli uplatnit naši uchazeči, studenti, než právě v lehčím průmyslu, kde mohou navrhovat různé prototypy, máme tady i park vědeckotechnologický, takže i tak se mohou uplatnit právě při výrobě prototypu, při výrobě nových věcí, jako jsou třeba nářadí, stroje a podobně, ale samozřejmě nejenom tam, také v odvětví malých věcí, jako jsou hračky, boty. Naši studenti jsou schopni se uplatnit úplně všude. Pro tento kraj je to velice dobré v tom, že jsou schopni něco přinést, nejenom odejít do větších měst, ale když tady zůstanou, podpoří náš kraj, a tím co se naučí tady, to povznesou.“

Studium produktového a průmyslového designu na VOŠ Ave Art je zároveň výbornou průpravou pro studium na jakékoliv umělecké vysoké škole.

VOŠ AVE ART Ostrava: multimediální tvorba

Dalším oborem VOŠ Ave Art je multimediální tvorba. Tady je její medailonek.

Předměty multimediální tvorby jsou koncipovány tak, aby na sebe systematicky navazovaly a rozvíjely potenciál studenta.

Alice Zelníčková Brůnová, vedoucí oboru Multimediální tvorba: „Myslím si, že ten obor opravdu chybí, nejenom v této lokalitě, ale celkově díky tomu, že se média rozrůstají i v té internetové síti, tak pořád cítím, že v tom oboru je těch lidí málo, kteří něco umí a umí rozvíjet. Samozřejmě díky reklamnímu šumu, který nás všude možně obklopuje, tak ta potřeba multimédií vytvářet nějaké příběhy, které člověka zaujmou a umět to zacílit na cílovou skupinu, je v dnešní době umění a ta potřeba těch lidí stále je. Díky tomu, že já pracuju nejen tady na škole, ale i v terénu, jsem s tou praxí neustále v kontaktu, tak to vnímám. Grafiků je relativně dost, ale těch lidí, kteří umí tu grafiku i trošičku rozpohybovat, dát tomu příběh, rytmus, tak těchto lidí je stále málo.“

Jakým způsobem to chcete ty vaše žáky a studenty naučit?

Alice Zelníčková Brůnová, vedoucí oboru Multimediální tvorba: „Nechceme nahradit vysokoškolské vzdělávání. Určitě chceme jít cestou té praxe, takže bychom chtěli spolupracovat s firmami, pracovat na reálných zakázkách, což se snažíme i na tom středoškolském vzdělávání. Chceme, aby studenti měli nejenom znalost čistě těch multimédií, ale i toho marketingu, aby uměli pracovat s lidmi, aby s těmi lidmi uměli komunikovat, aby si svou práci dokázali obhájit, protože to je velice důležité v tomto oboru. Ten profesionál pracuje s laikem, který na to má různý pohled, má zkreslené představy o tom, co v praxi může fungovat, nemůže fungovat, není to jen o tom, vytvořit, co se líbí.“

Co můžu po absolvování vaší VOŠky, konkrétně tady toho oboru dělat? Kde se můžu uplatnit, kde můžu fungovat?

Alice Zelníčková Brůnová, vedoucí oboru Multimediální tvorba: „Můžete dělat buď grafika, nebo designéra, taky můžete pracovat v IT firmách jako designéři, kteří umí rozpohybovat tu grafiku na internetu, na těch webech, určitě natáčet nějaké videa, animace, pohyblivé bannery a podobně. Kromě toho, že budou mít základy ve videu, základy kamery, zvuku, tak se můžou časem posunout právě i do té televizní tvorby.“

VOŠ AVE ART Ostrava: design interiérů a zahrad

A posledním oborem, který se bude na zbrusu nové vysoké škole vyučovat je design interiérů a zahrad. Představí nám ho následující telemost. 

 V pořadu Studuj u nás vítám paní Ivu Lukšovou, která je vyučující na střední škole Ave Art, dobrý den. Vy budete mít na starosti obor design interiérů a zahrad na vyšší odborné škole, takže poprosím o představení a proč jste vlastně zvolili tento obor do nabídky VOŠky.

Iva Lukšová, vyučující Ave Art: „Je to nový obor, kterým chceme budoucím studentům poskytnout širší uplatnění v praxi. Zkusíme spojit interiér s exteriérem, kde když si uvědomíme, že každý rodinný dům je tímto způsobem propojen, každý má nějakou tu zahradu, zahrádku, mini zahradu, tak jsme chtěli tyto dva obory propojit tak, aby spolu korespondovaly a nějak ruku v ruce šly, jedním tahem ruky. Ten, kdo by to navrhoval, tak by to vzal od interiéru přes exteriér. Když si uvědomíme, že se dneska hodně dbá na životní prostředí, navrhují se zelené fasády budov, zelené střechy, velmi aktuální jsou mini zahrádky na balkonových bytových domech, takže to propojení bude přínosem.“

Pan ředitel také slibuje propojení výuky s praxí, jak to plánujete vy osobně?

Iva Lukšová, vyučující Ave Art: „Studenti, kteří k nám přijdou, by měli mít nějakou zkušenost s navrhováním, ať už ze středních škol stavebních, případně uměleckých škol. Doufáme, že studenti, kteří budou už trochu znalí, poskytneme jim tu praxi ve formě těch profesionálů, kteří je budou vyučovat, kteří mají spoustu zakázek a budou se podílet současně s vyučujícím na zakázkách.“

A jaká bude uplatitelnost absolventů tohoto studia na vyšší odborné škole?

Iva Lukšová, vyučující Ave Art: „Student si prochází školou způsobem, že se zaprvé vzdělává ve dvou oborech najednou, aby spolu nějakým způsobem sounáležely, aby to k sobě ladilo, to je první nový prvek. Druhým prvkem je, aby se ten student dostal do exteriérů a interiérů, aby to tvořil vlastníma rukama s vyučujícím a jednoho krásného dne si založil svou vlastní firmu, ve které by mohl toto provozovat. Takhle to běžně dělají profesionálové. Samozřejmě jsme dnes pořád rozdělení interiéristi a exteriéristi.“

Tak takový byl pořad Studuj u nás speciál, který jsme věnovali umělecké škole Ave Art z Ostravy – Hrabůvky. Vyšší odborné škole přejeme do budoucna hodně úspěchů a spoustu spokojených studentů a vám děkuji za pozornost. Na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
24. března 2021, 17:27

Dobrý den, tento díl školního magazínu TV Polar Studuj u nás speciál věnujeme celý umělecké škole Ave Art z Ostravy – Hrabůvky. Té se totiž podařila velká věc, a sice akreditace Vyšší odborné školy. V první reportáži uslyšíme názory ředitele Ave Artu pana Jaroslava Prokopa a také náměstka hejtmana MS kraje pro školství Stanislava Folwarczného. A v dalších třech reportážích si představíme jednotlivé obory, které se budou na Vyšší odborné škole vyučovat.

AVE ART Ostrava otevírá novou Vyšší odbornou školu

Ave Art v Ostravě je velmi ambiciózní umělecká škola, která dosud sklízela úspěchy na poli základního a středního vzdělávacího stupně. Nyní, od 1. září letošního roku, k nim přibude dlouho plánovaná Vyšší odborná škola.

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava: „Nevěřil jsem tomu, že se někdy můj sen naplní. Hovořili jsme o tom spolu asi před čtyřmi lety a opravdu se to naplnilo. Jsem rád, že můžeme v příštím školním roce otevřít zcela novou vyšší odbornou školu s obory jako je multimediální tvorba, produktový a průmyslový design a navrhování interiéru a zahrad.“

Proč jste se rozhodli zrovna pro tyto tři obory?

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava:„Všechny tři obory vycházejí z toho, co naše škola dělá na středním stupni vzdělání. Obor multimediální tvorba spojuje animovaný film, grafický design, ale nově přidáváme dokumentární film a fotografii včetně designu. Design též učíme na naší střední škole, takže stavíme na tom dobrém, co škola produkuje. Stejně tak mohu hovořit o navrhování interiéru a zahrad. Navrhování interiéru u nás vyučuje paní Iva Lukšová, která je známou odbornicí v této profesi a položila základy, na kterých se staví tato vyšší odborná škola. Pokud jde o navrhování zahrad, tak to trošičku vybočuje z toho, co ta naše škola dělá, nicméně osobně si myslím, že to k tomu patří. Navrhování zahrad vzděláváme jako akreditovaný program, rekvalifikační kurz s 300hodinovou dotací a jsme jediná škola v celé České republice, která takovouto možnost nabízí. A ten třetí obor produktový a průmyslový design, je to nesmírně krásný design, který tím, že spolupracujeme s věhlasnými firmami, tak mě to naplňuje obrovskou radostí, že studenti vyšší odborné školy budou spolupracovat rovněž s těmito firmami a věřím, že je posuneme do života tak, že se spolehlivě po tom tříletém studiu uživí.“

Stanislav Folwarczný (ODS + TOP 09) náměstek hejtmana MS kraje: „Zdůrazním tu praxi, která je důležitá, zdůrazním to propojení se zaměstnavateli, s tím budoucím povoláním těch studentů. Je to škola specifická tím, že má umělecké obory, například kovářství je jedinečným oborem v Moravskoslezském kraji, má další jedinečné obory, které jsou propojené na multimediální tvorbu a ještě jiné. Takže určitě má své místo a je o ni zájem.“

Velkou devizou této školy je také její sázka na odborníky z praxe.

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava: „Naše vyšší odborná škola se také liší od jiných škol tím, že odborníci, kteří na ní budou vyučovat, jsou lidé, kteří se vyznají ve firemním prostředí, sami podnikají a přinášejí novinky z oboru automaticky do výuky.“

Nová VOŠka chce jít také cestou častých zahraničních stáží.

Jaroslav Prokop, ředitel, Ave Art Ostrava: „Naše škola v tom uplynulém plánovacím období byla velice úspěšná, po dobu 6 let vlastnila zlatou plaketu Erasmus+, kterou jsme v předchozím týdnu obhájili na další sedmileté období. Co to pro nás znamená? Znamená to, že naši žáci mají zelenou ve výjezdech do zahraničí. V tuto chvíli spolupracujeme s Polskem, Slovenskem, Španělskem a nově se nám otevírá možnost v Itálii. Stejně tak jako pro žáky střední školy bude možnost pro žáky vyšší školy vycestovat a poznat zahraniční prostředí.“

VOŠ AVE ART Ostrava: produktový a průmyslový design

Prvním oborem, který se bude na VOŠ vyučovat je produktový a průmyslový design. Tady je jeho představení.

Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost: „Do tohoto oboru zapadá úplně všechno, ať je to navrhování od účetních předmětů přes nábytek, automobily, motorky, letadla, de facto na co si člověk vzpomene, tak to má co dočinění s průmyslovým designem. Tudíž naši studenti budou muset umět vše o materiálech, které se dnes pohybují ve světě, ať to jsou kompozitní materiály, ať to jsou klasické materiály, jako jsou hliníkové slitiny, oceli a podobně, tak to vše si budou muset osvojit.“

Jaký bude rozdíl mezi absolventem průmyslového designu na střední umělecké škole a absolventem produktového a průmyslového designu na VOŠce?


Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost:
 „Když naši absolventi ukončí studium, tak budou návrhář a designéři, kteří budou moct bez problémů založit svou vlastní firmu. My budeme naše studenty vysílat na pracovní stáže, které budou kolem 320 hodin minimálně, díky této firemní politice budou umět více prakticky, než teoreticky.“

V oboru produktový a průmyslový design se budou vyučovat jak moderní, tak klasické technologie.

Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost: „My naším studentům chceme nabídnout, že budou moct vyrábět nejenom moderní technologii, jako jsou 3D tisky, 3D frézování, řezání laserem, ale taky chceme, aby si osvojili ty klasické metody, takže budou navštěvovat svou dílnu, truhlárnu, máme zde sádrovnu, zkrátka všechno tak, aby si mohli osahat ty původní způsoby výroby, tak jako to bylo definováno v naší škole, takže tady z této ideje vycházíme, nejdřív musí být řemeslník a potom může něco navrhovat.“

A proč je v našem kraji produktový a průmyslový design perspektivním oborem?

Marek Břuska, zástupce ředitele Ave Art pro uměleckou činnost: „V regionu odchází těžký průmysl, je třeba se přeorientovat na lehký průmysl, a kde jinde by se mohli uplatnit naši uchazeči, studenti, než právě v lehčím průmyslu, kde mohou navrhovat různé prototypy, máme tady i park vědeckotechnologický, takže i tak se mohou uplatnit právě při výrobě prototypu, při výrobě nových věcí, jako jsou třeba nářadí, stroje a podobně, ale samozřejmě nejenom tam, také v odvětví malých věcí, jako jsou hračky, boty. Naši studenti jsou schopni se uplatnit úplně všude. Pro tento kraj je to velice dobré v tom, že jsou schopni něco přinést, nejenom odejít do větších měst, ale když tady zůstanou, podpoří náš kraj, a tím co se naučí tady, to povznesou.“

Studium produktového a průmyslového designu na VOŠ Ave Art je zároveň výbornou průpravou pro studium na jakékoliv umělecké vysoké škole.

VOŠ AVE ART Ostrava: multimediální tvorba

Dalším oborem VOŠ Ave Art je multimediální tvorba. Tady je její medailonek.

Předměty multimediální tvorby jsou koncipovány tak, aby na sebe systematicky navazovaly a rozvíjely potenciál studenta.

Alice Zelníčková Brůnová, vedoucí oboru Multimediální tvorba: „Myslím si, že ten obor opravdu chybí, nejenom v této lokalitě, ale celkově díky tomu, že se média rozrůstají i v té internetové síti, tak pořád cítím, že v tom oboru je těch lidí málo, kteří něco umí a umí rozvíjet. Samozřejmě díky reklamnímu šumu, který nás všude možně obklopuje, tak ta potřeba multimédií vytvářet nějaké příběhy, které člověka zaujmou a umět to zacílit na cílovou skupinu, je v dnešní době umění a ta potřeba těch lidí stále je. Díky tomu, že já pracuju nejen tady na škole, ale i v terénu, jsem s tou praxí neustále v kontaktu, tak to vnímám. Grafiků je relativně dost, ale těch lidí, kteří umí tu grafiku i trošičku rozpohybovat, dát tomu příběh, rytmus, tak těchto lidí je stále málo.“

Jakým způsobem to chcete ty vaše žáky a studenty naučit?

Alice Zelníčková Brůnová, vedoucí oboru Multimediální tvorba: „Nechceme nahradit vysokoškolské vzdělávání. Určitě chceme jít cestou té praxe, takže bychom chtěli spolupracovat s firmami, pracovat na reálných zakázkách, což se snažíme i na tom středoškolském vzdělávání. Chceme, aby studenti měli nejenom znalost čistě těch multimédií, ale i toho marketingu, aby uměli pracovat s lidmi, aby s těmi lidmi uměli komunikovat, aby si svou práci dokázali obhájit, protože to je velice důležité v tomto oboru. Ten profesionál pracuje s laikem, který na to má různý pohled, má zkreslené představy o tom, co v praxi může fungovat, nemůže fungovat, není to jen o tom, vytvořit, co se líbí.“

Co můžu po absolvování vaší VOŠky, konkrétně tady toho oboru dělat? Kde se můžu uplatnit, kde můžu fungovat?

Alice Zelníčková Brůnová, vedoucí oboru Multimediální tvorba: „Můžete dělat buď grafika, nebo designéra, taky můžete pracovat v IT firmách jako designéři, kteří umí rozpohybovat tu grafiku na internetu, na těch webech, určitě natáčet nějaké videa, animace, pohyblivé bannery a podobně. Kromě toho, že budou mít základy ve videu, základy kamery, zvuku, tak se můžou časem posunout právě i do té televizní tvorby.“

VOŠ AVE ART Ostrava: design interiérů a zahrad

A posledním oborem, který se bude na zbrusu nové vysoké škole vyučovat je design interiérů a zahrad. Představí nám ho následující telemost. 

 V pořadu Studuj u nás vítám paní Ivu Lukšovou, která je vyučující na střední škole Ave Art, dobrý den. Vy budete mít na starosti obor design interiérů a zahrad na vyšší odborné škole, takže poprosím o představení a proč jste vlastně zvolili tento obor do nabídky VOŠky.

Iva Lukšová, vyučující Ave Art: „Je to nový obor, kterým chceme budoucím studentům poskytnout širší uplatnění v praxi. Zkusíme spojit interiér s exteriérem, kde když si uvědomíme, že každý rodinný dům je tímto způsobem propojen, každý má nějakou tu zahradu, zahrádku, mini zahradu, tak jsme chtěli tyto dva obory propojit tak, aby spolu korespondovaly a nějak ruku v ruce šly, jedním tahem ruky. Ten, kdo by to navrhoval, tak by to vzal od interiéru přes exteriér. Když si uvědomíme, že se dneska hodně dbá na životní prostředí, navrhují se zelené fasády budov, zelené střechy, velmi aktuální jsou mini zahrádky na balkonových bytových domech, takže to propojení bude přínosem.“

Pan ředitel také slibuje propojení výuky s praxí, jak to plánujete vy osobně?

Iva Lukšová, vyučující Ave Art: „Studenti, kteří k nám přijdou, by měli mít nějakou zkušenost s navrhováním, ať už ze středních škol stavebních, případně uměleckých škol. Doufáme, že studenti, kteří budou už trochu znalí, poskytneme jim tu praxi ve formě těch profesionálů, kteří je budou vyučovat, kteří mají spoustu zakázek a budou se podílet současně s vyučujícím na zakázkách.“

A jaká bude uplatitelnost absolventů tohoto studia na vyšší odborné škole?

Iva Lukšová, vyučující Ave Art: „Student si prochází školou způsobem, že se zaprvé vzdělává ve dvou oborech najednou, aby spolu nějakým způsobem sounáležely, aby to k sobě ladilo, to je první nový prvek. Druhým prvkem je, aby se ten student dostal do exteriérů a interiérů, aby to tvořil vlastníma rukama s vyučujícím a jednoho krásného dne si založil svou vlastní firmu, ve které by mohl toto provozovat. Takhle to běžně dělají profesionálové. Samozřejmě jsme dnes pořád rozdělení interiéristi a exteriéristi.“

Tak takový byl pořad Studuj u nás speciál, který jsme věnovali umělecké škole Ave Art z Ostravy – Hrabůvky. Vyšší odborné škole přejeme do budoucna hodně úspěchů a spoustu spokojených studentů a vám děkuji za pozornost. Na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-24-03-2021-17-27