

Dobrý den, jsme rádi, že jste si udělali čas na školní magazín TV Polar Studuj u nás. Začínáme programem DofE na Slezském gymnáziu v Opavě, oslavíme 40 let Sportovního gymnázia z Ostravy – Zábřehu a nakonec uvidíte soutěž Mladý průvodce.
Program DofE na Slezském gymnáziu Opava
Hlavním cílem Slezského gymnázia v Opavě je všeobecné vzdělávání studentů a jejich příprava na vysokou školu. Kromě toho ale škola podniká řadu dalších aktivit, jako je například program DofE.
Lucie Kolníková, ředitelka Slezského gymnázia Opava: „Nejpočetnějším je Erasmus, kdy každý rok vyjíždí zhruba 100 studentů. Vyjíždějí i učitele na různé mobility. Také máme projekt DOFE na třech úrovních. To znamená, že studenti jezdí na různé expedice, dělají charitativní činnost. Pak tady máme projekt, kterým se věnujeme základním školám, takže chodíme dělat přednášky na základní školy, co se týče třeba aktuálního tématu, poruchy příjmu potravy nebo emisí. No a teď máme nový projekt, který se jmenuje Pod pokličkou SGO. A je to vlastně takový projekt pro deváťáky, kteří k nám chtějí jít studovat a celý den si mohou vyzkoušet, jaké to je být u nás v lavici a být s těmi žáky ve třídě a zažít si to, jaké to je.“
DofE je osobnostní rozvojový program pro studenty po celé Evropě.
Vendula Kopťáková, koordinátorka programu DofE: „Studenti si vybírají ze třech oblastí, ve kterých se chtějí zdokonalit. Je to sport, je to dobrovolnictví a je to jakákoliv dovednost. Potom taková třešinka na dortu po několika měsíční práci je dobrodružná expedice. Na to se i my koordinátoři nejvíce těšíme, protože se studenty trávíme volný čas v přírodě. Objevujeme buďto místa, která jsou tady v okolí Opavy, o kterých jsme třeba ani neměli ponětí, že tady existují. Vyrážíme do hor, ať už v okolí -Beskydy, Jeseníky nebo i do vzdálenějších destinací. A dokonce se nám podařilo i v loňském roce vyrazit s partou nadšených studentů do rumunského Banátu a projít si tam české vesnice.“
Opavští gymnazisté berou DofE jako výzvu, kterou chtějí úspěšně splnit.
anketa: studenti Slezského gymnázia
„Máme tři výzvy, a to mám chůzi, jako dobrovolnictví máme provozování DofE bufetu, a poslední mám vaření, co se mi teďka hodně daří. V tom projektu mi přijde, že jsem se hodně zlepšil v tom vaření a udělal jsem už spoustu pokrmů, které bych fakt nečekal, že bych zvládl.“
„Budu z toho mít super vzpomínky, protože se se spolužáky neznám tak dlouho. Jsem tady v prváku a my jsme se tím lépe poznali, hráli jsme karetní hry, dozvěděli jsme se o sobě víc a měli jsme zábavu.“
Lucie Kolníková, ředitelka Slezského gymnázia Opava: „Jak důležité je, aby naši studenti měli mimoškolní zážitky a výzvy? Je to hrozně důležité, protože je to taková přidaná hodnota k tomu vzdělávání. A my z nich děláme nejenom akademicky úspěšné lidi, ale taky pěkné lidi, kteří ten dar, co vlastně mají, to štěstí, že můžou tady studovat, mohou vrátit nějak do společnosti a být trošku lepšími lidmi a dělat ten svět a to lidství trošku hezčí.“
Sportovní gymnázium E. a D. Zátopkových slavilo 40 let
Sportovní gymnázium Emila a Dany Zátopkových slaví v tomto roce 40 let od svého vzniku. Součástí oslav byl i galavečer, na kterém škola ocenila ty nejúspěšnější sportovce – absolventy i současné studenty.
Skvělá reprezentace doma i v zahraničí, stovky vyučených sportovců a mezi nimi i 27 olympioniků. To jsou úspěchy, které si za 40 let fungování může připsat Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových. V letošním školním roce oslavili narozeniny ve velkém stylu.
Jan Štefánik, zástupce ředitele Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových: „My jsme naposledy před 10 lety dělali takovou akci, protože před pěti lety přišel Covid. Snažíme se jako každoročně ocenit naše nejúspěšnější sportovce a spojili jsme to s uvedením naších absolventů do síně slávy za svoje mimořádné sportovní výsledky.“
Mezi nimi byla i bronzová olympionička Nikola Ogrodníková.
Nikola Ogrodníková, bronz na LOH 2024 v Paříži v hodu oštěpem: „Tak samozřejmě jsem velmi překvapená, že se tady této akce můžu zúčastnit a být uvedena do síně slávy. Každopádně na sportovní gymnázium vzpomínám tak různě. Mám tam hezké vzpomínky i ne moc hezké, co se studia týče, protože jsem nebyla úplně pilný student.“
Tomáš Pracný, ředitel Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových: „Za těch 40 let jsme vychovali nebo vedli 27 olympioniků, vedle té Nikoly to jsou další olympijští medailisté, jako hokejista Rosťa Olesz, zápasník Marek Švec,, stolní tenista Peter Korbel, který byl pětinásobným účastníkem olympijských her a vybojoval 4. místo v Atlantě – dneska se udělují medaile i za ty čtvrtá místo, což mu uniklo, ale my ho za medailistu považujeme.“
V rámci večera bylo oceněno 27 nejúspěšnějších sportovců školy za rok 2024 a do Síně slávy přibylo 30 nových absolventů za jejich mimořádné sportovní výsledky.
Kamila Paloncyová, trojnásobná mistryně ČR ve florbale: „Na sportovní gymnázium vzpomínám velice ráda, byl to skvělý čas, kdy jsem byla schopná skloubit studium a sport. Byl to také začátky mé kariéry, kdy jsem přestupovala z klubu FBC Ostrava do Vítkovic, dostala jsem se do ženské reprezentace a sportovní gymnázium mě v tomto neskutečně podporovalo. Díky možnostem, které jsme měli jsem mohla později nastoupit i na univerzitu a vystudovat vysokou školu.“
Lukáš Souček, trojnásobný mistr ČR ve florbale: „Velice mě to potěšilo, když mi napsal Viktor Šlechta, který to má na starost, takže jsem za to velice rád a cením si toho.“
Gymnázium ale slavilo během celého školního roku. Nyní se připravují na nábor nových studentů.
Tomáš Pracný, ředitel Sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových: „V oboru gymnázium se sportovní přípravou se mohou vzdělávat ve sportovních specializacích, jako je atletika, plavání, judo, volejbal, cyklistika, gymnastika sportovní a moderní.“
V příštích 40ti letech by chtělo vedení školy dále vylepšovat své služby. Například v rámci prohloubení započaté spolupráce s Ostravskou univerzitou.
Soutěž Mladý průvodce na SŠSS v Ostravě
Střední škola společného stravování v Ostravě – Hrabůvce tradičně pořádá soutěž s názvem Mladý průvodce. V letošním roce byly hlavním tématem Krásy mikroregionů České a Slovenské republiky.
Střední škola společného stravování v Ostravě – Hrabůvce organizuje během školního roku řadu menších soutěží, zejména s gastronomickým zaměřením.
Ivana Matulová, ředitelka SŠSS Ostrava: „Z těch větších jsou pak v oblibě Čokoládová vařečka a Mladý průvodce. Smyslem té dnešní soutěže je dát příležitost budoucím pracovníkům v oblasti cestovního ruchu, aby ukázali svoji invenci a své zapálení pro svůj obor a naučili se pracovat tak, jak se od nich očekává po nástupu do praxe. Proč je fajn studovat cestovní ruch? Myslím si, že cestování bude lidi vždycky bavit. Bavilo je v minulosti, baví je nyní a je to taková oblast lidské činnosti, která vždy bude mít nějaký potenciál pro to, aby pokračovala. Je to obor, o který je velký zájem, za což jsme velice rádi.“
V porotě soutěže Mladého průvodce sedí odborníci na cestovní ruch.
Markéta Garnol, porotkyně, majitelka cestovní kanceláře: „Zadání pro letošní rok máme mikroregion České a Slovenské republiky. Soutěžící mají 12 až 13 minut na prezentaci, na projev a potom hodnotíme celý jejich projev, ať už to je jejich dress code, tak kalkulace zájezdů a podobně. Je pravda, že soutěžící musí spoustu času strávit na tím, aby to vůbec dali do nějaké formy, ať už do PowerPointu, tak potom do papírové prezentace. Takže opravdu obdivuji hodnotné výkony, ty tady jsou pokaždé.“
Soutěž Mladý průvodce je celorepubliková a je o ni obrovský zájem.
anketa: soutěžící
„Jsme studenti, já třetího tady kolega druhého ročníku oboru cestovní ruch a přijeli jsme sem představit náš projekt Zelená Morava a doufáme, že se umístíme. Naším úkolem bylo připravit pětidenní zájezd, přičemž my jsme si ty podmínky vlastně pročetli, takže jsme si je upravili a napasovali si na to zájezd dle vlastně našeho výběru, dle našich myšlenek, jak my jsme si ho představovali.“
„Co je na tom tak zajímavého, že byste si ho měli vybrat? Zajímavé na tom je, že Zelená Morava, i všechny ty obce, všechny ty zmiňované objekty se nacházejí v Národním parku Podyjí. Takže velmi zajímavá oblast.“
Redakčně upraveno / zkráceno.