Studuj u nás
- Mendelovo gymnázium Opava slavilo 140 let
- První dáma navštívila VOŠ sociální v Ostravě
- Rozhovor se Stanislavem Folwarcznym (ODS), náměstkem hejtmana MS kraje pro školství
Dobrý den, i v tomto týdnu pro vás TV Polar připravila premiéru školního magazínu TV Polar Studuj u nás. Začneme oslavami výročí Mendelova gymnázia v Opavě, uvidíme, proč první dáma navštívila jednu z ostravských středních škol a nakonec si budeme povídat se Stanislavem Folwarcznym, náměstkem hejtmana MS kraje.
Mendelovo gymnázium Opava slavilo 140 let
Opavské Mendelovo gymnázium oslavilo 140 let. Vzniklo jako první české gymnázium v tehdy převážně německém Slezsku. Staví na moderní výuce a podporuje nadání každého studenty a patří ke špičce mezi středními školami v MS kraji.
V září roku 1883 Mendelovo gymnázium v Opavě přivítalo první české studenty. Do té doby ve městě fungovaly pouze německé střední školy. Založit tehdy českou školu nebylo vůbec jednoduché a povedlo se to díky Matici opavské.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia: “Založení gymnázia provázelo spoustu problémů, odmítnutí, ale čeští vlastenci se nevzdali a škola nakonec byla povolena. Prvním ředitelem se stal Vincenc Prasek a díky němu se škola stala v roce 1899 státním císařsko královským gymnáziem. V roce 1992 se naše škola přihlásila k odkazu Johana Gregora Mendela, který v Opavě 6 let studoval od roku 1834 a kterého považujeme za jednoho z nejvýznamnějších studentů nejen gymnázia, ale celé Opavy.”
Dnes by školu, která prošla celkovou modernizací, zřejmě ani nepoznal.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia: “Škola je modernizovaná. Prošla celkovou rekonstrukcí, máme vyměněná okna, je zateplená, má novou elektřinu, laboratoře, je zde nová studovna pro studenty a relaxační místnost pro učitele.”
140 let Mendelovo gymnázium oslavilo setkáním v kině Mír a otevřenou školou.
Stanislav Folwarczny (SPOLU/ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Mendelovo gymnázium v Opavě je škola, která vznikla v 19. století. Je to nejstarší vzdělávací česká instituce v Opavě pro středoškoláky a tak jak byla velmi důležitá v tom 19. století, tak je důležitá i dnes. MS kraj zřizuje 80 středních škol a máme srovnání a skutečně svou kvalitou patří mezi špičku SŠ v MS kraji a tu kvalitu dává kvalita žáků, kteří navštěvují tuto školu, ale také kvalita pedagogického sboru a ředitelství této školy.”
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Mendelovo gymnázium bylo vždycky pro Opavu takový symbol té nejvyšší vzdělanosti, protože vždycky tady byla vysoká prestiž. Je to špička v opavském vzdělávacím systému. Samozřejmě my jako město, jako základní školství máme za úkol připravit co nejlépe žáky pro studium na Mendelově gymnáziu. Proto se snažíme věnovat nadaným dětem, aby byly co nejlépe připraveny k tomu studiu na té prestižní škole.”
Artur Krystýnek, student Mendelova gymnázia: “Já myslím, že to je skvělé prostředí pro člověka, který by se chtěl dostat na vysokou školu, protože dává velký rozhled do všech možných předmětů a myslím si, že to je skvělý startující bod ať už se člověk chce dostat kamkoliv. //// Já bych chtěl jít na práva a myslím si, že to vzdělání, které jsem dostal právě co se týče práva a společenských věd, je myslím, na velmi dobré úrovni."
Kulaté výročí si škola připomene i vydáním almanachu a pokladem školy je pamětní kniha, která se začala psát v den vzniku gymnázia a do které se dodnes zapisují všechny významné události školy.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia: “I dnešní den bude zapsán, ale protože se už její stránky tenčí, tak máme připravenou už novou knihu, kde budeme zapisovat až popíšeme tuto kroniku.”
Pamětní kniha se v roce 38, tedy v době německé okupace ztratila. Naštěstí se našla na smetišti a v roce 45 se vrátila zpátky do školy.
První dáma navštívila VOŠ sociální v Ostravě
Obchodní akademie a VOŠ sociální v Ostravě se stala dějištěm jedné významné konference. A měla tu čest také přivítat velmi vzácného hosta, první dámu české republiky paní Evu Pavlovou.
Výzvy náhradní rodinné péče, práce s dítětem a jeho rodinou nebo terapeutické rodičovství – to jsou některá z témat, jež zazněla na letošní konferenci pro sociální pracovníky v rámci projektu Dejme dětem rodinu. Letos se akce zúčastnila i manželka prezidenta České republiky, Eva Pavlová.
Eva Pavlová, manželka prezidenta ČR: "Moravskoslezský kraj je jeden z těch příkladů dobré praxe. Tyto témata rozebíráme i na hradě na kulatých stolech a já jsem přijela proto, abych tento kraj podpořila."
V ústavní péči Moravskoslezského kraje je aktuálně umístěno na 600 dětí.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Cíl je, aby žádné dítě nechodilo do ústavu, aby zůstalo v nějakém přirozeném prostředí nějaké rodiny, a v poslední době se nám daří, že umístíme každý rok 100 dětí do náhradní rodinné péče."
Záměrem konference je přinášet nové pohledy na oblast náhradní rodinné péče.
Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci, p. o.: "Hlavní téma konference je rodina biologická, pěstounská, osvojitelská ale hlavně rodina milující, která chápe odlišnosti dětí, které jsou svěřovány do náhradní rodinné péče."
Aktuálně je v Moravskoslezském kraji 154 přechodných pěstounů, kteří jsou připraveni přijmout dítě do svých domovů.
Jaký byl rok 2023 ve školství? Komu prospěla stávka škol? A podařilo se vrátit školství zpět do správných kolejí po covidové pandemii? Na tyto a další otázky odpovídá v následujícím rozhovoru první muž školství v našem kraji.
Rozhovor se Stanislavem Folwarcznym (ODS), náměstkem hejtmana MS kraje pro školství
Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem školního magazínu televize Polar STUDUJ U NÁS je tentokrát náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny, kterého tady vítám. Dobrý den.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Taky dobrý den.
Tomáš Tikal, TV Polar: Rok 2023 je za námi. Jak jste s ním spokojen, co se školství týká?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Určitě to nebyl jednoduchý rok, byl hodně turbulentní. Na závěr byl poznamenán stávkou a těch změn bylo víc. Taky celý školní rok ovlivňoval konflikt na Ukrajině, mění se přijímací řízení nebo se realizují evropské projekty.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zmiňoval jste stávku. Měl jste pochopení pro nespokojenost zaměstnanců škol?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Asi ano, protože ke stávce vedly dva důvody. První důvod bylo odměňování nepedagogických zaměstnanců, zjednodušeně kuchařky, uklízečky apod. Druhý důvod byl PHmax. K tomu prvnímu důvodu, dlouhodobě pozorujeme ve školství, že se výrazně rozevírají nůžky v odměňování pedagogů a nepedagogů. Je to systémový problém vlády, protože platy zaměstnancům stanoví nařízení vlády, a část té tabulky, kterou stanoví vláda, je dlouhodobě pod minimální mzdou. Tam je stávka asi oprávněná, ale říkám, vyžaduje to systémové řešení. Není to jenom o tom, že se tabulka zvedne a nějak upraví. Druhý důvod je PHmax a tady se taky vrátím do historie. Když se stanovoval PHmax, vědělo se, že se stanovuje velmi vysoko. Že pokud ředitelé využijí to obrovské navýšení počtu hodin, které umožňoval PHmax, může to způsobit problém a tento čas nastal. Vláda nebo ministerstvo školství nejprve navrhlo snížit PHmax na 85 % úrovně, což by byl velmi razantní a velmi nepříjemný krok. I když v krajských středních školách se využívá PHmax průměrně na 83 %, je spousta škol, které využívají PHmax, řekněme, na 90 %. Tam by vůbec nebylo jednoduché to omezit v prvním pololetí tak, aby měly školy zajištěné financování. Takže vítám dohodu, která snad platí, ale tak to asi dopadne, že se sníží PHmax u středních škol na 95 %. Jednal s Asociací ředitelů škol a předsedové jednotlivých asociací středních škol mě informovali, že těch 95 % je velmi dobrý kompromis pro obě strany.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme k investicím. Kraj investuje do škol, které zřizuje, což jsou primárně střední školy, ze kterých investicí máte největší radost?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Největší investice kraje, která směřovala do středního školství, jsou dílny ve Frýdku-Místku, kde už probíhá navážení vybavení dílen a věřím, že se od září rozběhnou dílny ve Střední odborné škole ve Frýdku-Místku na 100 %. Mám velkou radost z toho, že se daří realizovat sportovní zázemí na krajských středních školách, protože sportovní zázemí neslouží jenom krajským středním školám, ale taky sportovní veřejnosti. Zmíním tady právě otevřenou sportovní halu u Gymnázia v Třinci nebo dokončenou sportovní halu u Gymnázia a Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pochopitelně realizujeme spoustu projektů financovaných z evropských zdrojů v rámci programu OKAP. Jsou to nové dílny, nové odborné učebny. Zmíním tady velkou investici do základní školy v Opavě pro děti, které vyžadují zvláštní péči. To množství investic je skutečně významné.
Tomáš Tikal, TV Polar: Daří se Vám těžit evropské peníze? Jste spokojen?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Ano, dotačních možností je spousta a využíváme je skoro na 100 %. Získali jsme dotaci z Národní sportovní agentury právě na zmíněnou sportovní halu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Získáváme spoustu dotací na tzv. energetické úspory, to znamená z programu Státního fondu životní prostředí, zjednodušeně okna, plášť, energetické úspory. Máme také projekty, které míří přímo do škol na odborné učebny. Máme spoustu projektů, které jsou financovány právě z fondů Spravedlivé transformace, týkají se odborných učeben a také konektivity ve středních a základních školách. Takže já si myslím, že si hodně pomáháme evropskými penězi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme zpět do školních lavic. Jak jste spokojen s nabídkou oborů, které střední školy v našem kraji napříč nabízí?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Mediální bouře, která proběhla v tomto roce v březnu, že je nedostatek míst ve středních školách, neplatí pro 90 % krajů. To se týká pouze částí Středočeského kraje a hlavního města Prahy. My máme využitou kapacitu středních škol v 60 %. U středních škol, které zřizují ostatní zřizovatelé, to znamená především soukromí zřizovatelé, je kapacita využita dokonce jenom na 47 %. U nás problém není a snažíme se udržovat nabídku, aby byla dostatečná. Co je pro nás důležité je, že se snažíme reagovat na trh práce, což je zásadní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je pravda, že budou moci absolventi základních škol podávat přihlášky na tři střední školy?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: K dnešnímu dni je to pravda. Věřím, že to takto dopadne, protože je to velmi významná, ale ne jednoduchá změna a veškeré informace směřují k tomu, že se to podaří. Ano, žáci základních škol budou podávat tři přihlášky na střední školy. Změna je taky v tom, že si žáci stanoví pořadí, které bude závazné. Zjednodušeně. Po přijímacím řízení se stanoví pořadí a pokud bude žák přijat na první školu, kterou si napsal, bude tam přijat. Když se tam nedostane, dostane se na druhou, když se nedostane na druhou, půjde na třetí. Takže to pořadí bude závazné a to je ta zásadní změna.
Tomáš Tikal, TV Polar: Přání do toho kalendářního roku 2024, jak byste si ho představoval?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Ať je ta situace ve školství klidnější, ať to není tak turbulentní. Těch úkolů ve školství v minulém roce byla spousta. A přeji všem deváťáků, aby se dostali na školu, kterou umístí na první místo. To je ovšem přání. Vždycky se to nepodaří. A ať se podaří nějakým způsobem vyřešit problém nepedagogických zaměstnanců, což je taky důležité.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pane náměstku, děkuji za rozhovor, za Váš čas, mějte se hezky a na viděnou příště.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Já taky děkuji a na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, i v tomto týdnu pro vás TV Polar připravila premiéru školního magazínu TV Polar Studuj u nás. Začneme oslavami výročí Mendelova gymnázia v Opavě, uvidíme, proč první dáma navštívila jednu z ostravských středních škol a nakonec si budeme povídat se Stanislavem Folwarcznym, náměstkem hejtmana MS kraje.
Mendelovo gymnázium Opava slavilo 140 let
Opavské Mendelovo gymnázium oslavilo 140 let. Vzniklo jako první české gymnázium v tehdy převážně německém Slezsku. Staví na moderní výuce a podporuje nadání každého studenty a patří ke špičce mezi středními školami v MS kraji.
V září roku 1883 Mendelovo gymnázium v Opavě přivítalo první české studenty. Do té doby ve městě fungovaly pouze německé střední školy. Založit tehdy českou školu nebylo vůbec jednoduché a povedlo se to díky Matici opavské.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia: “Založení gymnázia provázelo spoustu problémů, odmítnutí, ale čeští vlastenci se nevzdali a škola nakonec byla povolena. Prvním ředitelem se stal Vincenc Prasek a díky němu se škola stala v roce 1899 státním císařsko královským gymnáziem. V roce 1992 se naše škola přihlásila k odkazu Johana Gregora Mendela, který v Opavě 6 let studoval od roku 1834 a kterého považujeme za jednoho z nejvýznamnějších studentů nejen gymnázia, ale celé Opavy.”
Dnes by školu, která prošla celkovou modernizací, zřejmě ani nepoznal.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia: “Škola je modernizovaná. Prošla celkovou rekonstrukcí, máme vyměněná okna, je zateplená, má novou elektřinu, laboratoře, je zde nová studovna pro studenty a relaxační místnost pro učitele.”
140 let Mendelovo gymnázium oslavilo setkáním v kině Mír a otevřenou školou.
Stanislav Folwarczny (SPOLU/ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Mendelovo gymnázium v Opavě je škola, která vznikla v 19. století. Je to nejstarší vzdělávací česká instituce v Opavě pro středoškoláky a tak jak byla velmi důležitá v tom 19. století, tak je důležitá i dnes. MS kraj zřizuje 80 středních škol a máme srovnání a skutečně svou kvalitou patří mezi špičku SŠ v MS kraji a tu kvalitu dává kvalita žáků, kteří navštěvují tuto školu, ale také kvalita pedagogického sboru a ředitelství této školy.”
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: “Mendelovo gymnázium bylo vždycky pro Opavu takový symbol té nejvyšší vzdělanosti, protože vždycky tady byla vysoká prestiž. Je to špička v opavském vzdělávacím systému. Samozřejmě my jako město, jako základní školství máme za úkol připravit co nejlépe žáky pro studium na Mendelově gymnáziu. Proto se snažíme věnovat nadaným dětem, aby byly co nejlépe připraveny k tomu studiu na té prestižní škole.”
Artur Krystýnek, student Mendelova gymnázia: “Já myslím, že to je skvělé prostředí pro člověka, který by se chtěl dostat na vysokou školu, protože dává velký rozhled do všech možných předmětů a myslím si, že to je skvělý startující bod ať už se člověk chce dostat kamkoliv. //// Já bych chtěl jít na práva a myslím si, že to vzdělání, které jsem dostal právě co se týče práva a společenských věd, je myslím, na velmi dobré úrovni."
Kulaté výročí si škola připomene i vydáním almanachu a pokladem školy je pamětní kniha, která se začala psát v den vzniku gymnázia a do které se dodnes zapisují všechny významné události školy.
Monika Klapková, ředitelka Mendelova gymnázia: “I dnešní den bude zapsán, ale protože se už její stránky tenčí, tak máme připravenou už novou knihu, kde budeme zapisovat až popíšeme tuto kroniku.”
Pamětní kniha se v roce 38, tedy v době německé okupace ztratila. Naštěstí se našla na smetišti a v roce 45 se vrátila zpátky do školy.
První dáma navštívila VOŠ sociální v Ostravě
Obchodní akademie a VOŠ sociální v Ostravě se stala dějištěm jedné významné konference. A měla tu čest také přivítat velmi vzácného hosta, první dámu české republiky paní Evu Pavlovou.
Výzvy náhradní rodinné péče, práce s dítětem a jeho rodinou nebo terapeutické rodičovství – to jsou některá z témat, jež zazněla na letošní konferenci pro sociální pracovníky v rámci projektu Dejme dětem rodinu. Letos se akce zúčastnila i manželka prezidenta České republiky, Eva Pavlová.
Eva Pavlová, manželka prezidenta ČR: "Moravskoslezský kraj je jeden z těch příkladů dobré praxe. Tyto témata rozebíráme i na hradě na kulatých stolech a já jsem přijela proto, abych tento kraj podpořila."
V ústavní péči Moravskoslezského kraje je aktuálně umístěno na 600 dětí.
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Cíl je, aby žádné dítě nechodilo do ústavu, aby zůstalo v nějakém přirozeném prostředí nějaké rodiny, a v poslední době se nám daří, že umístíme každý rok 100 dětí do náhradní rodinné péče."
Záměrem konference je přinášet nové pohledy na oblast náhradní rodinné péče.
Renáta Chytrová, ředitelka Centra psychologické pomoci, p. o.: "Hlavní téma konference je rodina biologická, pěstounská, osvojitelská ale hlavně rodina milující, která chápe odlišnosti dětí, které jsou svěřovány do náhradní rodinné péče."
Aktuálně je v Moravskoslezském kraji 154 přechodných pěstounů, kteří jsou připraveni přijmout dítě do svých domovů.
Jaký byl rok 2023 ve školství? Komu prospěla stávka škol? A podařilo se vrátit školství zpět do správných kolejí po covidové pandemii? Na tyto a další otázky odpovídá v následujícím rozhovoru první muž školství v našem kraji.
Rozhovor se Stanislavem Folwarcznym (ODS), náměstkem hejtmana MS kraje pro školství
Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem školního magazínu televize Polar STUDUJ U NÁS je tentokrát náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Stanislav Folwarczny, kterého tady vítám. Dobrý den.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Taky dobrý den.
Tomáš Tikal, TV Polar: Rok 2023 je za námi. Jak jste s ním spokojen, co se školství týká?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Určitě to nebyl jednoduchý rok, byl hodně turbulentní. Na závěr byl poznamenán stávkou a těch změn bylo víc. Taky celý školní rok ovlivňoval konflikt na Ukrajině, mění se přijímací řízení nebo se realizují evropské projekty.
Tomáš Tikal, TV Polar: Zmiňoval jste stávku. Měl jste pochopení pro nespokojenost zaměstnanců škol?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Asi ano, protože ke stávce vedly dva důvody. První důvod bylo odměňování nepedagogických zaměstnanců, zjednodušeně kuchařky, uklízečky apod. Druhý důvod byl PHmax. K tomu prvnímu důvodu, dlouhodobě pozorujeme ve školství, že se výrazně rozevírají nůžky v odměňování pedagogů a nepedagogů. Je to systémový problém vlády, protože platy zaměstnancům stanoví nařízení vlády, a část té tabulky, kterou stanoví vláda, je dlouhodobě pod minimální mzdou. Tam je stávka asi oprávněná, ale říkám, vyžaduje to systémové řešení. Není to jenom o tom, že se tabulka zvedne a nějak upraví. Druhý důvod je PHmax a tady se taky vrátím do historie. Když se stanovoval PHmax, vědělo se, že se stanovuje velmi vysoko. Že pokud ředitelé využijí to obrovské navýšení počtu hodin, které umožňoval PHmax, může to způsobit problém a tento čas nastal. Vláda nebo ministerstvo školství nejprve navrhlo snížit PHmax na 85 % úrovně, což by byl velmi razantní a velmi nepříjemný krok. I když v krajských středních školách se využívá PHmax průměrně na 83 %, je spousta škol, které využívají PHmax, řekněme, na 90 %. Tam by vůbec nebylo jednoduché to omezit v prvním pololetí tak, aby měly školy zajištěné financování. Takže vítám dohodu, která snad platí, ale tak to asi dopadne, že se sníží PHmax u středních škol na 95 %. Jednal s Asociací ředitelů škol a předsedové jednotlivých asociací středních škol mě informovali, že těch 95 % je velmi dobrý kompromis pro obě strany.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme k investicím. Kraj investuje do škol, které zřizuje, což jsou primárně střední školy, ze kterých investicí máte největší radost?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Největší investice kraje, která směřovala do středního školství, jsou dílny ve Frýdku-Místku, kde už probíhá navážení vybavení dílen a věřím, že se od září rozběhnou dílny ve Střední odborné škole ve Frýdku-Místku na 100 %. Mám velkou radost z toho, že se daří realizovat sportovní zázemí na krajských středních školách, protože sportovní zázemí neslouží jenom krajským středním školám, ale taky sportovní veřejnosti. Zmíním tady právě otevřenou sportovní halu u Gymnázia v Třinci nebo dokončenou sportovní halu u Gymnázia a Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátě pod Radhoštěm. Pochopitelně realizujeme spoustu projektů financovaných z evropských zdrojů v rámci programu OKAP. Jsou to nové dílny, nové odborné učebny. Zmíním tady velkou investici do základní školy v Opavě pro děti, které vyžadují zvláštní péči. To množství investic je skutečně významné.
Tomáš Tikal, TV Polar: Daří se Vám těžit evropské peníze? Jste spokojen?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Ano, dotačních možností je spousta a využíváme je skoro na 100 %. Získali jsme dotaci z Národní sportovní agentury právě na zmíněnou sportovní halu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Získáváme spoustu dotací na tzv. energetické úspory, to znamená z programu Státního fondu životní prostředí, zjednodušeně okna, plášť, energetické úspory. Máme také projekty, které míří přímo do škol na odborné učebny. Máme spoustu projektů, které jsou financovány právě z fondů Spravedlivé transformace, týkají se odborných učeben a také konektivity ve středních a základních školách. Takže já si myslím, že si hodně pomáháme evropskými penězi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme zpět do školních lavic. Jak jste spokojen s nabídkou oborů, které střední školy v našem kraji napříč nabízí?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Mediální bouře, která proběhla v tomto roce v březnu, že je nedostatek míst ve středních školách, neplatí pro 90 % krajů. To se týká pouze částí Středočeského kraje a hlavního města Prahy. My máme využitou kapacitu středních škol v 60 %. U středních škol, které zřizují ostatní zřizovatelé, to znamená především soukromí zřizovatelé, je kapacita využita dokonce jenom na 47 %. U nás problém není a snažíme se udržovat nabídku, aby byla dostatečná. Co je pro nás důležité je, že se snažíme reagovat na trh práce, což je zásadní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je pravda, že budou moci absolventi základních škol podávat přihlášky na tři střední školy?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: K dnešnímu dni je to pravda. Věřím, že to takto dopadne, protože je to velmi významná, ale ne jednoduchá změna a veškeré informace směřují k tomu, že se to podaří. Ano, žáci základních škol budou podávat tři přihlášky na střední školy. Změna je taky v tom, že si žáci stanoví pořadí, které bude závazné. Zjednodušeně. Po přijímacím řízení se stanoví pořadí a pokud bude žák přijat na první školu, kterou si napsal, bude tam přijat. Když se tam nedostane, dostane se na druhou, když se nedostane na druhou, půjde na třetí. Takže to pořadí bude závazné a to je ta zásadní změna.
Tomáš Tikal, TV Polar: Přání do toho kalendářního roku 2024, jak byste si ho představoval?
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Ať je ta situace ve školství klidnější, ať to není tak turbulentní. Těch úkolů ve školství v minulém roce byla spousta. A přeji všem deváťáků, aby se dostali na školu, kterou umístí na první místo. To je ovšem přání. Vždycky se to nepodaří. A ať se podaří nějakým způsobem vyřešit problém nepedagogických zaměstnanců, což je taky důležité.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pane náměstku, děkuji za rozhovor, za Váš čas, mějte se hezky a na viděnou příště.
Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MSK pro školství: Já taky děkuji a na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.