Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Studuj u nás

Studuj u nás

  • Albrechtova SŠ v Českém Těšíně propojuje teorii s praxí
  • V Krnově se doplňuje pedagogické a zdravotnické vzdělávání
  • Gymnázium Bílovec vybuduje vlastní elektrárnu

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den jsme tady s premiérou dalšího dílu školního magazínu televize Polar Studuj u nás. V něm si nejprve představíme obory na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně. Virtuálně navštívíme Střední pedagogickou školu a Střední zdravotnickou školu v Krnově. A nakonec si budeme povídat s ředitelem gymnázia v Bílovci o energetické soběstačnosti.

Albrechtova SŠ v Českém Těšíně propojuje teorii s praxí

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem našeho pořadu Studuj u nás je pan Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Dobrý den, pane řediteli.

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: O které obory je tradičně největší zájem, a které by ještě potřebovaly podpořit?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Největší zájem je každoročně o obory gastronomické. Nejvíce asi o obor kuchař číšník a o obor hotelnictví. Otevřeli jsme před dvěma lety obor řezník-uzenář a také sladovník-pivovarník. Takže to jsou obory, které jsou podporovány zřizovatelem, je na to stipendijní program a tyto obory jsou teď takové in.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se za normálních okolností, když zrovna není Covidová pandemie, snažíte propojit teorii s praxí?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Když není pandemie, tak je to velmi jednoduché. V této době jsme odepření od všeho, takže je to velmi problematické. Ty gastronomické obory nám pokrývají více procentuálně školní obory a když si vezmete, že dneska jsou všechny restaurace, hotely zavřeny, tak je to velmi těžké, ale za normálních okolností máme několik desítek partnerů v okolí a docela dobře se nám daří ty nasmlouvané partnery pokrýt, takže posíláme děti do zahraničí na praxe. Nemáme s tím problém. Uvidíme co bude pandemii, jak to bude, jestli budou fungovat restaurace, hotely v plné výši. To se trošičku obáváme... Musíme věřit, že to všechno dopadne dobře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste několik desítek partnerů ve vašem okolí, tak kde je ta spolupráce nejlepší? Které bychom mohli jmenovat?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: My máme tři generální partnery za každou sekci. Za obor gastronomický nebo za hotelnictví máme Congress hotel Clarion Ostrava. Za obor telegrafický máme významného partnera a to je Těšínska tiskárna Finidr. A za obor zemědělský máme firmu Netis. Těch partnerů tady je tolik, takže kdybych je tady měl všechny jmenovat, tak by to bylo na dlouho. Jedna z nejvýznamnějších je opravdu tiskárna Finidr, od začátku ten obor vznikl za obrovské podpory tiskárny, tak jsme rádi za ně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Spousta vašich oborů má hodně odborné předměty. Jak se dají učit v této době distanční výuky?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Ano je to založeno opravdu na těch odborných předmětech, je to trošičku složitější, ale učitele odborných výcviků přišli na to, jak učit i touto formou, takže pokud nám to umožní ministerstvo, tak jsme rádi za ty ty konzultace jedna-jedna. Pokud děti mají zájem a chtějí přijít k nám do školy podívat se a doplnit si učivo, tak je rádi tady uvidíme. No je to zajímavé. Třeba jsem se dozvěděl, že cukráři doma pečou, musí posílat video jak to upečou, jak vypadá ta výsledná bábovka, dort, muffin a všechny ty pochutiny... Posílají svému učiteli. Vypadá to zajímavě, a myslím si, že i rodiče můžou být rádi za to využití té distanční výuky v tomto.

Tomáš Tikal, TV Polar: Do kterých úspěšných projektů jste se v poslední době, v posledních letech zapojili? S čím jste byl nejvíce spokojen?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: My jsme škola, která žije naplno, ty projekty a granty a dotace využíváme. V poslední době jsme se zapojili do projektu Šablony II., který už bude končit. Obhájili jsme Erasmus +. Ty projekty u nás ve škole opravdu jedou. Máme krásný projekt, který bude taky teďka končit "Yes I Do", do toho jsme také zapojeni. Naším cílem je asi pořád udržet nějakou tu laťku v cizích jazycích...

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli, děkuji za rozhovor, mějte se hezky a snad se příště uvidíme osobně. Mějte se a na shledanou.

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Děkuji. Na shledanou.

V Krnově se doplňuje pedagogické a zdravotnické vzdělávání

Tomáš Tikal, TV Polar: Střední škola v Krnově kombinuje pedagogické a zdravotnické vzdělávání, jak se jí to daří v době distanční výuky nám prozradí následující rozhovor.

Tomáš Tikal, TV Polar: Paní Jana Chlebovská ředitelka Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově je dalším hostem našeho pořadu Studuj u nás. Dobrý den.

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jsem řekl pedagogická a zdravotnická škola - dva odlišné směry, jak se to dá napasovat k sobě, aby všechno fungovalo? Jak to zvládáte?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Myslím, že napasovat se to dá. Z historického pohledu vlastně ta škola vznikla spojením tří škol, rodinné a pedagogické, vznikla pedagogická škola a později, v době kdy se optimalizovalo školství v kraji a v okrese Bruntál, vznikla spojením i se Střední zdravotnickou školou naše škola. Myslím si, že nabízíme obory, které jsou pomáhající, absolventi, a ti kteří už pracují potom v oborech, tak pracují s lidmi. Tyto obory vyžadují určitou míru tolerance, sebezapření, lásku k lidem a to ti naši žáci mají společné, takže, myslím si, že to určitě dohromady jde. Navíc například naši žáci oboru zdravotnických již připravují první pomoc pro mateřské školky nebo školní družiny a naopak žáci toho pedagogického zaměření připravují vystoupení do těch sociálních zařízení, takže třeba do domu seniorů a podobně. Takže určitě to není problém společně pracovat a společně studovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže ty dva obory se vám krásně prolínají. Dá se říct, který je větší v rámci vaší školy, kde máte více studentů?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: No určitě je to pedagogické zaměření, nejenom proto že jsme donedávna byli jedinou školou, která nabízela obor Předškolní a mimoškolní pedagogiku, ale také tím že nabízíme dva obory v tomto zaměření a tou je předškolní a mimoškolní pedagogika, jak jsem říkala, a pedagogické lyceum. A letos i v předchozích letech jsme otevírali vždy dvě až tři třídy, takže tady je jasné, že ten zájem je větší. Zatímco v tom zdravotnickém zaměření otevíráme obor praktická sestra a tady je to jenom jedna třída, takže určitě těch přihlášek je na tento obor méně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme ještě k tomu pedagogickému oboru. V případě, že vaši absolventi nechtějí pokračovat na vysoké škole, tak co mohou dělat?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: U každého oboru je to samozřejmě trošku jinak. U oborů předškolní-mimoškolní pedagogika mohou pracovat jako kvalifikovaní učitelé v mateřských školkách, kvalifikovaní vychovatelé ve školních družinách a vychovatelé v domovech mládeže a jako pedagogové ve střediscích volného času. U oborů pedagogické lyceum jsou pak kvalifikovaní jako pedagogové volného času ve střediscích volného času a jako asistenti pedagoga. Na vysokou školu samozřejmě pokračovat mohou a máme zkušenost, že řada našich absolventů studuje dále vysoké školy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme ke zdravotníkům. Pomáhají teď v nemocnicích? Jak to vypadá v Krnově?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Pomáhají. Už jenom proto, že běží stále v tomto oboru praktická výuka, takže až na období asi dvou nebo tří týdnů ti žáci neustále se účastní praktické výuky. Do nemocnice chodí v druhém ročníku, jsou to tři hodiny týdně, a jsou to prostě začátečníci, takže začínají s těmi ošetřovatelskými úkony a vypomáhají v tomto směru. Kdežto v tom třetím, ve čtvrtém ročníku, už jsou to dva dny v týdnu pro každý ročník a myslím si, že ta pomoc je tam významná nejenom od nich, ale samozřejmě i od odborných učitelek, které vlastně v daném okamžiku, když ta praktická výuka tam probíhá, tak zastupují jakoby práci těch zdravotních sester. A musím říct, že zkušenost máme takovou, že opravdu ti žáci se účastní těch praxí, i když někdy je to samozřejmě s obavami i ze strany rodičů, ale mám informace, že ta praktická výuka probíhá téměř se stoprocentní účastí. Určitě i tímto způsobem pomáhají. V období od října jsme tam měli i žáky, kteří byli povoláni, takže vykonávali pracovní povinnost, ale i v současné době máme žáky, kteří vypomáhají v nemocnici. Takže určitě si myslím, že ta praxe běží a pomoc tam běží také.

Tomáš Tikal, TV Polar: Paní ředitelko, děkuji za rozhovor a děkujeme i žákům, že pomáhají v této složité situaci. Mějte se a na shledanou příště.

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Děkuji a samozřejmě přeji všem klidné dny a hlavně zdraví. Děkuji. Na shledanou.

Gymnázium Bílovec vybuduje vlastní elektrárnu

Tomáš Tikal, TV Polar: Gymnázium Mikuláše Koperníka by mohlo jednou být energeticky soběstačné. Jak k tomu chce dospět se dozvíte prostřednictvím následujícího telemostu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ředitelem Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci je pan Pavel Mrva, kterého vítám v našem vysílání. Dobrý den.

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Dobré odpoledne.

Tomáš Tikal, TV Polar: Řekněte nám jaké zaměření má vaše gymnázium, je to všeobecné? Takové úvodní představení bych poprosil...

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak naše gymnázium je všeobecné gymnázium, máme 360 žáků, 60 zaměstnanců. V sedmdesátých letech jsme byli gymnázium, které bylo pověřeno vzděláváním talentovaných žáků v matematice. V současné době máme jeden ucelený areál - tři čtvrtě hektaru a jsme komplexem osmi vzájemně propojených budov. A nacházíme se v srdci okresu Nový Jičín máme stejně daleko, do Ostravy, tak do Opavy, tak do Nového Jičína. Je to takové opravdu krátké představení našeho gymnázia.

Tomáš Tikal, TV Polar: To zaměření na matematiku už v současné době neplatí?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak pověření na matematiku talentovaných žáků v matematice jsme byli v sedmdesátých letech, jako exkluzivní tři školy v rámci bývalého Československa. Po revoluci v 89 tato exkluzivita de facto zanikla a došlo k rozmělnění systému, takže v dnešní době nemáme to primární pověření, které už vlastně neexistuje, ale samozřejmě matematice jako takové se věnujeme dále a vzděláváme žáky talentované v tomto oboru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme k zázemí vaší školy, jak jste s ním v současné době spokojen?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak bylo by špatné, kdybych tvrdil, že samozřejmě jsem spokojen, vždycky je co zlepšovat. Nicméně od roku 2010 došlo v naší škole k obrovským investicím podporovaných zřizovatelem, takže tady samozřejmě Moravskoslezský kraj hrál primární roli, takže budovy jsou kompletně opravené, máme nové učebny a nyní se zaměřujeme na venkovní areál jako takový.

Tomáš Tikal, TV Polar: Slyšel jsem, že budete vytvářet nebo budovat svůj vlastní zdroj energie. Tak co je na tom pravdy?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak tuto informaci musím potvrdit. Pracujeme na tom již od června roku 2019 ve spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem. Tím, že naše budovy jsou kompletně energetizovány, máme tam vlastně energetický management, budovy byly zateplené, atd., tak řešíme další možnosti, jak vlastně snížit provozní náklady budov s ohledem na ekologizaci provozu. No a jednou takovou myšlenkou bylo zřízení fotovoltaické elektrárny, která by primárně sloužila k uspokojení potřeb školy, to znamená nikoliv dodáváním energie do sítě. Bohužel teďka v rámci té doby, která vznikla, tak ta realizace se posunula, měla být instalována v únoru, bude instalována teďka v dubnu. Jedná se v první etapě o desetikilowattovou elektrárnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Myslíte si, že by vaše škola nebo potažmo jakákoli škola mohla být energeticky soběstačná do budoucna? Je to reálné?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Školy jako takové, myslím si, tak jak byly stavěné, tak asi to není úplně reálné, soběstačné jakoby ten ostrovní systém, jak ho známe v rámci té samostatnosti, tak to asi ve školách vybudovat nelze. Nicméně myslím si, že školy mohou velkou měrou přispět, jako každá veřejná budova, tím že se budou snižovat energetické náročnosti. Ne každá škola je úplně vhodná pro výstavbu solární elektrárny, protože měl by tam být zaručen především celoroční provoz, což tím, že my máme celoroční provoz v rámci Domova mládeže a našich i prázdninových akcí, kdy svítí sluníčko nejvíce, tak my jsme z toho vzešli jako ideální pilotní škola pro tento experiment.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli, děkuji za rozhovor a až bude elektrárna stát tak nám určitě dejte vědět. Mějte se a na shledanou.

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Určitě. Budu se těšit na shledanou. Krásný den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pro tentokrát máme dostudováno. Jsme rádi, že jste se dívali a věříme, že si pořad Studuj u nás nenecháte ujít ani příště. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Studuj u nás
31. března 2021, 17:27

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den jsme tady s premiérou dalšího dílu školního magazínu televize Polar Studuj u nás. V něm si nejprve představíme obory na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně. Virtuálně navštívíme Střední pedagogickou školu a Střední zdravotnickou školu v Krnově. A nakonec si budeme povídat s ředitelem gymnázia v Bílovci o energetické soběstačnosti.

Albrechtova SŠ v Českém Těšíně propojuje teorii s praxí

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem našeho pořadu Studuj u nás je pan Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy střední školy v Českém Těšíně. Dobrý den, pane řediteli.

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: O které obory je tradičně největší zájem, a které by ještě potřebovaly podpořit?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Největší zájem je každoročně o obory gastronomické. Nejvíce asi o obor kuchař číšník a o obor hotelnictví. Otevřeli jsme před dvěma lety obor řezník-uzenář a také sladovník-pivovarník. Takže to jsou obory, které jsou podporovány zřizovatelem, je na to stipendijní program a tyto obory jsou teď takové in.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se za normálních okolností, když zrovna není Covidová pandemie, snažíte propojit teorii s praxí?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Když není pandemie, tak je to velmi jednoduché. V této době jsme odepření od všeho, takže je to velmi problematické. Ty gastronomické obory nám pokrývají více procentuálně školní obory a když si vezmete, že dneska jsou všechny restaurace, hotely zavřeny, tak je to velmi těžké, ale za normálních okolností máme několik desítek partnerů v okolí a docela dobře se nám daří ty nasmlouvané partnery pokrýt, takže posíláme děti do zahraničí na praxe. Nemáme s tím problém. Uvidíme co bude pandemii, jak to bude, jestli budou fungovat restaurace, hotely v plné výši. To se trošičku obáváme... Musíme věřit, že to všechno dopadne dobře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste několik desítek partnerů ve vašem okolí, tak kde je ta spolupráce nejlepší? Které bychom mohli jmenovat?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: My máme tři generální partnery za každou sekci. Za obor gastronomický nebo za hotelnictví máme Congress hotel Clarion Ostrava. Za obor telegrafický máme významného partnera a to je Těšínska tiskárna Finidr. A za obor zemědělský máme firmu Netis. Těch partnerů tady je tolik, takže kdybych je tady měl všechny jmenovat, tak by to bylo na dlouho. Jedna z nejvýznamnějších je opravdu tiskárna Finidr, od začátku ten obor vznikl za obrovské podpory tiskárny, tak jsme rádi za ně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Spousta vašich oborů má hodně odborné předměty. Jak se dají učit v této době distanční výuky?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Ano je to založeno opravdu na těch odborných předmětech, je to trošičku složitější, ale učitele odborných výcviků přišli na to, jak učit i touto formou, takže pokud nám to umožní ministerstvo, tak jsme rádi za ty ty konzultace jedna-jedna. Pokud děti mají zájem a chtějí přijít k nám do školy podívat se a doplnit si učivo, tak je rádi tady uvidíme. No je to zajímavé. Třeba jsem se dozvěděl, že cukráři doma pečou, musí posílat video jak to upečou, jak vypadá ta výsledná bábovka, dort, muffin a všechny ty pochutiny... Posílají svému učiteli. Vypadá to zajímavě, a myslím si, že i rodiče můžou být rádi za to využití té distanční výuky v tomto.

Tomáš Tikal, TV Polar: Do kterých úspěšných projektů jste se v poslední době, v posledních letech zapojili? S čím jste byl nejvíce spokojen?

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: My jsme škola, která žije naplno, ty projekty a granty a dotace využíváme. V poslední době jsme se zapojili do projektu Šablony II., který už bude končit. Obhájili jsme Erasmus +. Ty projekty u nás ve škole opravdu jedou. Máme krásný projekt, který bude taky teďka končit "Yes I Do", do toho jsme také zapojeni. Naším cílem je asi pořád udržet nějakou tu laťku v cizích jazycích...

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli, děkuji za rozhovor, mějte se hezky a snad se příště uvidíme osobně. Mějte se a na shledanou.

Pavel Cieslar, ředitel Albrechtovy SŠ Český Těšín: Děkuji. Na shledanou.

V Krnově se doplňuje pedagogické a zdravotnické vzdělávání

Tomáš Tikal, TV Polar: Střední škola v Krnově kombinuje pedagogické a zdravotnické vzdělávání, jak se jí to daří v době distanční výuky nám prozradí následující rozhovor.

Tomáš Tikal, TV Polar: Paní Jana Chlebovská ředitelka Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy v Krnově je dalším hostem našeho pořadu Studuj u nás. Dobrý den.

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jsem řekl pedagogická a zdravotnická škola - dva odlišné směry, jak se to dá napasovat k sobě, aby všechno fungovalo? Jak to zvládáte?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Myslím, že napasovat se to dá. Z historického pohledu vlastně ta škola vznikla spojením tří škol, rodinné a pedagogické, vznikla pedagogická škola a později, v době kdy se optimalizovalo školství v kraji a v okrese Bruntál, vznikla spojením i se Střední zdravotnickou školou naše škola. Myslím si, že nabízíme obory, které jsou pomáhající, absolventi, a ti kteří už pracují potom v oborech, tak pracují s lidmi. Tyto obory vyžadují určitou míru tolerance, sebezapření, lásku k lidem a to ti naši žáci mají společné, takže, myslím si, že to určitě dohromady jde. Navíc například naši žáci oboru zdravotnických již připravují první pomoc pro mateřské školky nebo školní družiny a naopak žáci toho pedagogického zaměření připravují vystoupení do těch sociálních zařízení, takže třeba do domu seniorů a podobně. Takže určitě to není problém společně pracovat a společně studovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže ty dva obory se vám krásně prolínají. Dá se říct, který je větší v rámci vaší školy, kde máte více studentů?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: No určitě je to pedagogické zaměření, nejenom proto že jsme donedávna byli jedinou školou, která nabízela obor Předškolní a mimoškolní pedagogiku, ale také tím že nabízíme dva obory v tomto zaměření a tou je předškolní a mimoškolní pedagogika, jak jsem říkala, a pedagogické lyceum. A letos i v předchozích letech jsme otevírali vždy dvě až tři třídy, takže tady je jasné, že ten zájem je větší. Zatímco v tom zdravotnickém zaměření otevíráme obor praktická sestra a tady je to jenom jedna třída, takže určitě těch přihlášek je na tento obor méně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme ještě k tomu pedagogickému oboru. V případě, že vaši absolventi nechtějí pokračovat na vysoké škole, tak co mohou dělat?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: U každého oboru je to samozřejmě trošku jinak. U oborů předškolní-mimoškolní pedagogika mohou pracovat jako kvalifikovaní učitelé v mateřských školkách, kvalifikovaní vychovatelé ve školních družinách a vychovatelé v domovech mládeže a jako pedagogové ve střediscích volného času. U oborů pedagogické lyceum jsou pak kvalifikovaní jako pedagogové volného času ve střediscích volného času a jako asistenti pedagoga. Na vysokou školu samozřejmě pokračovat mohou a máme zkušenost, že řada našich absolventů studuje dále vysoké školy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme ke zdravotníkům. Pomáhají teď v nemocnicích? Jak to vypadá v Krnově?

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Pomáhají. Už jenom proto, že běží stále v tomto oboru praktická výuka, takže až na období asi dvou nebo tří týdnů ti žáci neustále se účastní praktické výuky. Do nemocnice chodí v druhém ročníku, jsou to tři hodiny týdně, a jsou to prostě začátečníci, takže začínají s těmi ošetřovatelskými úkony a vypomáhají v tomto směru. Kdežto v tom třetím, ve čtvrtém ročníku, už jsou to dva dny v týdnu pro každý ročník a myslím si, že ta pomoc je tam významná nejenom od nich, ale samozřejmě i od odborných učitelek, které vlastně v daném okamžiku, když ta praktická výuka tam probíhá, tak zastupují jakoby práci těch zdravotních sester. A musím říct, že zkušenost máme takovou, že opravdu ti žáci se účastní těch praxí, i když někdy je to samozřejmě s obavami i ze strany rodičů, ale mám informace, že ta praktická výuka probíhá téměř se stoprocentní účastí. Určitě i tímto způsobem pomáhají. V období od října jsme tam měli i žáky, kteří byli povoláni, takže vykonávali pracovní povinnost, ale i v současné době máme žáky, kteří vypomáhají v nemocnici. Takže určitě si myslím, že ta praxe běží a pomoc tam běží také.

Tomáš Tikal, TV Polar: Paní ředitelko, děkuji za rozhovor a děkujeme i žákům, že pomáhají v této složité situaci. Mějte se a na shledanou příště.

Jana Chlebovská, ředitelka SPgŠ a SZŠ Krnov: Děkuji a samozřejmě přeji všem klidné dny a hlavně zdraví. Děkuji. Na shledanou.

Gymnázium Bílovec vybuduje vlastní elektrárnu

Tomáš Tikal, TV Polar: Gymnázium Mikuláše Koperníka by mohlo jednou být energeticky soběstačné. Jak k tomu chce dospět se dozvíte prostřednictvím následujícího telemostu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ředitelem Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci je pan Pavel Mrva, kterého vítám v našem vysílání. Dobrý den.

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Dobré odpoledne.

Tomáš Tikal, TV Polar: Řekněte nám jaké zaměření má vaše gymnázium, je to všeobecné? Takové úvodní představení bych poprosil...

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak naše gymnázium je všeobecné gymnázium, máme 360 žáků, 60 zaměstnanců. V sedmdesátých letech jsme byli gymnázium, které bylo pověřeno vzděláváním talentovaných žáků v matematice. V současné době máme jeden ucelený areál - tři čtvrtě hektaru a jsme komplexem osmi vzájemně propojených budov. A nacházíme se v srdci okresu Nový Jičín máme stejně daleko, do Ostravy, tak do Opavy, tak do Nového Jičína. Je to takové opravdu krátké představení našeho gymnázia.

Tomáš Tikal, TV Polar: To zaměření na matematiku už v současné době neplatí?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak pověření na matematiku talentovaných žáků v matematice jsme byli v sedmdesátých letech, jako exkluzivní tři školy v rámci bývalého Československa. Po revoluci v 89 tato exkluzivita de facto zanikla a došlo k rozmělnění systému, takže v dnešní době nemáme to primární pověření, které už vlastně neexistuje, ale samozřejmě matematice jako takové se věnujeme dále a vzděláváme žáky talentované v tomto oboru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme k zázemí vaší školy, jak jste s ním v současné době spokojen?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak bylo by špatné, kdybych tvrdil, že samozřejmě jsem spokojen, vždycky je co zlepšovat. Nicméně od roku 2010 došlo v naší škole k obrovským investicím podporovaných zřizovatelem, takže tady samozřejmě Moravskoslezský kraj hrál primární roli, takže budovy jsou kompletně opravené, máme nové učebny a nyní se zaměřujeme na venkovní areál jako takový.

Tomáš Tikal, TV Polar: Slyšel jsem, že budete vytvářet nebo budovat svůj vlastní zdroj energie. Tak co je na tom pravdy?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Tak tuto informaci musím potvrdit. Pracujeme na tom již od června roku 2019 ve spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem. Tím, že naše budovy jsou kompletně energetizovány, máme tam vlastně energetický management, budovy byly zateplené, atd., tak řešíme další možnosti, jak vlastně snížit provozní náklady budov s ohledem na ekologizaci provozu. No a jednou takovou myšlenkou bylo zřízení fotovoltaické elektrárny, která by primárně sloužila k uspokojení potřeb školy, to znamená nikoliv dodáváním energie do sítě. Bohužel teďka v rámci té doby, která vznikla, tak ta realizace se posunula, měla být instalována v únoru, bude instalována teďka v dubnu. Jedná se v první etapě o desetikilowattovou elektrárnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Myslíte si, že by vaše škola nebo potažmo jakákoli škola mohla být energeticky soběstačná do budoucna? Je to reálné?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Školy jako takové, myslím si, tak jak byly stavěné, tak asi to není úplně reálné, soběstačné jakoby ten ostrovní systém, jak ho známe v rámci té samostatnosti, tak to asi ve školách vybudovat nelze. Nicméně myslím si, že školy mohou velkou měrou přispět, jako každá veřejná budova, tím že se budou snižovat energetické náročnosti. Ne každá škola je úplně vhodná pro výstavbu solární elektrárny, protože měl by tam být zaručen především celoroční provoz, což tím, že my máme celoroční provoz v rámci Domova mládeže a našich i prázdninových akcí, kdy svítí sluníčko nejvíce, tak my jsme z toho vzešli jako ideální pilotní škola pro tento experiment.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli, děkuji za rozhovor a až bude elektrárna stát tak nám určitě dejte vědět. Mějte se a na shledanou.

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia M.Koperníka Bílovec: Určitě. Budu se těšit na shledanou. Krásný den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pro tentokrát máme dostudováno. Jsme rádi, že jste se dívali a věříme, že si pořad Studuj u nás nenecháte ujít ani příště. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/studuj-u-nas/studuj-u-nas-31-03-2021-17-27