Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Transformace kraje

Transformace kraje

  • Obce v Moravskoslezském kraji dostanou podporu na stavbu nájemního bydlení
  • Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: MS kraj podporuje bydlení

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znělka odstartovala nový díl seriálu o transformaci kraje. Dobrý den, u televizních obrazovek. V Moravskoslezském kraji se potřeby nájemního bydlení liší podle jednotlivých měst a regionů, ale obecně lze říci, že v posledních letech vzrostla poptávka po nájemním bydlení. Obce mají možnost využít programy podpory výstavby nájemních bytů. O možných investicích v této oblasti se jednalo na odborném fóru na krajském úřadě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Rostoucí poptávka po nájemním bydlení souvisí s dostupností hypoték a s náklady na vlastní bydlení. Lidé častěji volí nájem, aby zůstali finančně flexibilní. Mladé rodiny, senioři a singles vyhledávají nájemní bydlení, protože preferují nižší závazky spojené s vlastnictvím nemovitosti. Největší poptávka po nájemních bytech je ve větších městech.

Dalibor Dvořák, vedoucí Regionálního centra podpory investic do bydlení: Je velký nadbytek bytů v oblasti Karvinska, naopak velký nedostatek bytů je v oblasti Novojičínska, Frenštátska. Kde vlastně i s výhledem budoucích investic ve Zlínském kraji ta potřeba bytová bude stoupat. A my dneska víme, že v kraji je potřeba zhruba 17 000 bytů v krátkodobém horizontu v celkové investici asi 40 miliard korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Většina nájemního bydlení je soustředěna v Ostravě, kde je široká nabídka jak nových moderních bytů, tak starších, levnějších variant. Vznikají i projekty zaměřené na sociální bydlení a byty s regulovaným nájemným. V menších městech a venkovských oblastech je nabídka nájemních bytů omezenější, přičemž ceny mohou být nižší, ale nabídka často nesplňuje kvalitativní požadavky.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: V současné době nám dochází k odlivu mladých lidí a lidí v produktivním věku. A proto, abychom je přilákali zpět do regionu, tak je důležité mimo jiné i to kvalitní bydlení. Ta potřeba je nejenom v Ostravě, kde ta výstavba je, ale i v jiných lokacích moravskoslezského regionu.

Václav Palička, předseda představenstva krajské agentury MSID: Pokud tady přichází investor, první, co ho zajímá, jsou objektivní věci typu jestli tady jsou plochy vhodné, jestli je zde kde investovat, ale to, na co se ptá potom, tak je dostupnost pracovní síly. Pokud chceme motivovat, aby lidi žili v kvalitních nových bytech, tak téma moderního nájemního bydlení je pro nás velmi klíčové. My si myslíme, že existuje potenciál pro to, aby i zde v těchto městech typu Kopřivnice, Nový Jičín, Frýdek-Místek vznikaly nové kvalitní moderní byty pro dejme tomu střední třídu, která udržuje ten kapitál toho města a udržuje ty služby v běhu a vytváří ten potenciál potom pro ty investory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Radnice budou moci využít dotační úvěrový program pro stavbu nových bytů i rekonstrukci stávajících domů. Například Trojanovice už požádaly o peníze na první projekty.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: Nechceme se rozvíjet úplně v individuální zástavbě, která by nám zastavovala zelené plochy. Chceme se povětšinou rozvíjet v brownfieldu, který tam máme. Nájemní bydlení je pro nás klíčové v rámci rozvoje. Proto jsme i žádali teď v rámci Státního fondu podpory investic o dotaci na první projekt rekonstrukce chaty Koksař pod Pustevnami a v rámci našeho projektu Cérka transformace Dolu Frenštát jsme si požádali o peníze na podporu projektových dokumentací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Moravskoslezský kraj patří mezi kraje s nejnižšími náklady na nájemní bydlení v Česku. Průměrná cena nájmu v Ostravě za byt o velikosti 2+kk se pohybuje kolem 12 až 15 tisíc korun měsíčně, což je pod celorepublikovým průměrem. Nejdražší bydlení je v Praze, kde za stejně velký byt lidé zaplatí často i 25 až 35 000 Kč měsíčně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na předchozí příspěvek navážeme rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám Šárku Šimoňákovou. Dobrý den, paní náměstkyně, vítejte u nás.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na úvod zmíním, že v současnosti bydlí asi 50 % obyvatel kraje ve vlastním bydlení a 25 % v nájemním. Kolik bytů je aktuálně v Moravskoslezském kraji potřeba a kolik to bude stát?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Tak v této chvíli je zapotřebí zhruba 18 tisíc bytů a celkově si tato investice vyžádá 40 miliard.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Bavíme se o nájemním bydlení?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Mluvíme o nájemním bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak získáváte podklady k tomu, abyste věděli, kolik těch bytů je potřeba?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Podklady získáváme z Českého statistického úřadu a samozřejmě máme k tomu i agenturu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na národní úrovni vznikají programy na podporu nájemního bydlení. Aby obce a města měly z čeho stavět a zafinancovat třeba rekonstrukce a modernizace těch bytů. O jaké programy se jedná a jakým způsobem obce a města mohou o ně zažádat?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Máme tady zřízené regionální centrum Státního fondu podpory investic. Tato pobočka se nachází v budově Moravskoslezské Investice a Developmentu. A tam jsou zástupci, kteří znají právě ten náš region, kteří vystupují lokality, vytipují programy a pomůžou starostům či starostkám najít optimální program, který by jim pomohl právě s tím nájemním bydlením.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdy by mohlo těch 18 000 bytů být postavených a v nabídce pro lidi?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Samozřejmě bude důležitou roli sehrávat to, jaké jsou tady možnosti financování, jaká bude ta poptávka, což my teď máme zmapováno, jaká je ta poptávka, ale taky bude rozhodovat cena nájemního bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké byty nejčastěji jsou poptávané nebo o jakých se nejvíc uvažuje?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Tak ono záleží také na kapacitě té dané lokality, nebo co ta daná lokalita potřebuje. To znamená, že obec, která je odlehlá v regionu, tak bude mít jinou potřebu, než třeba naše metropole jak říkáme dneska už v Ostravě. V Ostravě je požadavek především na to rezidenční bydlení, nebo je to v těch velkých větších městech. Co se týká těch odlehlejších míst, tak samozřejmě je to více to nájemní bydlení. Nájemní bydlení, tam dochází i k odlivu na jedné straně těch lidí, ale souběžně tím, jak ten region měníme, tak čekáme a už se nám to postupně začíná naplňovat v některých okresech, že postupně ten příliv lidí tady je a samozřejmě tam ta kvalitní infrastruktura sehrává velmi významnou roli. Takže i to bydlení bude sehrávat významnou roli. Jaká je potřeba v obecné rovině zvýhodněné toto nájemní bydlení budou mít například učitelé, policisté, zdravotníci, lékaři, protože to jsou profese, které jsou žádané v těch i menších obcích, nebo sociální služby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se říct, která část území nebo která města mají tu největší poptávku nebo na které se více cílíte, kromě zmíněných, které jste říkala, že jste nabízeli i na Expu?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Samozřejmě investoři nejvíce cílí na Ostravu. To je samozřejmé, protože ta Ostrava je velká a tady je velká koncentrace firem a úplně jiné finanční možnosti tady mají lidé. My samozřejmě i ty města, kde je prostě kvalitní zázemí, to znamená kvalitní infrastruktura a jsou tam společnosti nebo větší firmy, tak tam ty možnosti finanční jsou větší a proto i to rezidenční bydlení dává tam větší smysl nežli to nájemní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na Vás navážu, jak je to s cenami bytů? Protože i tak obecně víme, že tady v Ostravě jsou daleko levnější byty než třeba v Praze, Plzni, Brně.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Na základě našeho srovnání vychází prostě panelákové bydlení zhruba 47 000 Kč za m2. Kdežto když se bavíme o tom rezidenčním bydlení, tak rezidenční bydlení má nějakých 77 tisíc až 80 tisíc korun za m2.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To je částka, která je dostupná pro lidi v Moravskoslezském kraji?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Podle toho zájmu se jeví jako dostupná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, já Vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Transformace kraje
02. prosince 2024, 18:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Znělka odstartovala nový díl seriálu o transformaci kraje. Dobrý den, u televizních obrazovek. V Moravskoslezském kraji se potřeby nájemního bydlení liší podle jednotlivých měst a regionů, ale obecně lze říci, že v posledních letech vzrostla poptávka po nájemním bydlení. Obce mají možnost využít programy podpory výstavby nájemních bytů. O možných investicích v této oblasti se jednalo na odborném fóru na krajském úřadě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Rostoucí poptávka po nájemním bydlení souvisí s dostupností hypoték a s náklady na vlastní bydlení. Lidé častěji volí nájem, aby zůstali finančně flexibilní. Mladé rodiny, senioři a singles vyhledávají nájemní bydlení, protože preferují nižší závazky spojené s vlastnictvím nemovitosti. Největší poptávka po nájemních bytech je ve větších městech.

Dalibor Dvořák, vedoucí Regionálního centra podpory investic do bydlení: Je velký nadbytek bytů v oblasti Karvinska, naopak velký nedostatek bytů je v oblasti Novojičínska, Frenštátska. Kde vlastně i s výhledem budoucích investic ve Zlínském kraji ta potřeba bytová bude stoupat. A my dneska víme, že v kraji je potřeba zhruba 17 000 bytů v krátkodobém horizontu v celkové investici asi 40 miliard korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Většina nájemního bydlení je soustředěna v Ostravě, kde je široká nabídka jak nových moderních bytů, tak starších, levnějších variant. Vznikají i projekty zaměřené na sociální bydlení a byty s regulovaným nájemným. V menších městech a venkovských oblastech je nabídka nájemních bytů omezenější, přičemž ceny mohou být nižší, ale nabídka často nesplňuje kvalitativní požadavky.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: V současné době nám dochází k odlivu mladých lidí a lidí v produktivním věku. A proto, abychom je přilákali zpět do regionu, tak je důležité mimo jiné i to kvalitní bydlení. Ta potřeba je nejenom v Ostravě, kde ta výstavba je, ale i v jiných lokacích moravskoslezského regionu.

Václav Palička, předseda představenstva krajské agentury MSID: Pokud tady přichází investor, první, co ho zajímá, jsou objektivní věci typu jestli tady jsou plochy vhodné, jestli je zde kde investovat, ale to, na co se ptá potom, tak je dostupnost pracovní síly. Pokud chceme motivovat, aby lidi žili v kvalitních nových bytech, tak téma moderního nájemního bydlení je pro nás velmi klíčové. My si myslíme, že existuje potenciál pro to, aby i zde v těchto městech typu Kopřivnice, Nový Jičín, Frýdek-Místek vznikaly nové kvalitní moderní byty pro dejme tomu střední třídu, která udržuje ten kapitál toho města a udržuje ty služby v běhu a vytváří ten potenciál potom pro ty investory.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Radnice budou moci využít dotační úvěrový program pro stavbu nových bytů i rekonstrukci stávajících domů. Například Trojanovice už požádaly o peníze na první projekty.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: Nechceme se rozvíjet úplně v individuální zástavbě, která by nám zastavovala zelené plochy. Chceme se povětšinou rozvíjet v brownfieldu, který tam máme. Nájemní bydlení je pro nás klíčové v rámci rozvoje. Proto jsme i žádali teď v rámci Státního fondu podpory investic o dotaci na první projekt rekonstrukce chaty Koksař pod Pustevnami a v rámci našeho projektu Cérka transformace Dolu Frenštát jsme si požádali o peníze na podporu projektových dokumentací.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Moravskoslezský kraj patří mezi kraje s nejnižšími náklady na nájemní bydlení v Česku. Průměrná cena nájmu v Ostravě za byt o velikosti 2+kk se pohybuje kolem 12 až 15 tisíc korun měsíčně, což je pod celorepublikovým průměrem. Nejdražší bydlení je v Praze, kde za stejně velký byt lidé zaplatí často i 25 až 35 000 Kč měsíčně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na předchozí příspěvek navážeme rozhovorem ve studiu, ve kterém vítám Šárku Šimoňákovou. Dobrý den, paní náměstkyně, vítejte u nás.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na úvod zmíním, že v současnosti bydlí asi 50 % obyvatel kraje ve vlastním bydlení a 25 % v nájemním. Kolik bytů je aktuálně v Moravskoslezském kraji potřeba a kolik to bude stát?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Tak v této chvíli je zapotřebí zhruba 18 tisíc bytů a celkově si tato investice vyžádá 40 miliard.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Bavíme se o nájemním bydlení?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Mluvíme o nájemním bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak získáváte podklady k tomu, abyste věděli, kolik těch bytů je potřeba?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Podklady získáváme z Českého statistického úřadu a samozřejmě máme k tomu i agenturu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Na národní úrovni vznikají programy na podporu nájemního bydlení. Aby obce a města měly z čeho stavět a zafinancovat třeba rekonstrukce a modernizace těch bytů. O jaké programy se jedná a jakým způsobem obce a města mohou o ně zažádat?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Máme tady zřízené regionální centrum Státního fondu podpory investic. Tato pobočka se nachází v budově Moravskoslezské Investice a Developmentu. A tam jsou zástupci, kteří znají právě ten náš region, kteří vystupují lokality, vytipují programy a pomůžou starostům či starostkám najít optimální program, který by jim pomohl právě s tím nájemním bydlením.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdy by mohlo těch 18 000 bytů být postavených a v nabídce pro lidi?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Samozřejmě bude důležitou roli sehrávat to, jaké jsou tady možnosti financování, jaká bude ta poptávka, což my teď máme zmapováno, jaká je ta poptávka, ale taky bude rozhodovat cena nájemního bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké byty nejčastěji jsou poptávané nebo o jakých se nejvíc uvažuje?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Tak ono záleží také na kapacitě té dané lokality, nebo co ta daná lokalita potřebuje. To znamená, že obec, která je odlehlá v regionu, tak bude mít jinou potřebu, než třeba naše metropole jak říkáme dneska už v Ostravě. V Ostravě je požadavek především na to rezidenční bydlení, nebo je to v těch velkých větších městech. Co se týká těch odlehlejších míst, tak samozřejmě je to více to nájemní bydlení. Nájemní bydlení, tam dochází i k odlivu na jedné straně těch lidí, ale souběžně tím, jak ten region měníme, tak čekáme a už se nám to postupně začíná naplňovat v některých okresech, že postupně ten příliv lidí tady je a samozřejmě tam ta kvalitní infrastruktura sehrává velmi významnou roli. Takže i to bydlení bude sehrávat významnou roli. Jaká je potřeba v obecné rovině zvýhodněné toto nájemní bydlení budou mít například učitelé, policisté, zdravotníci, lékaři, protože to jsou profese, které jsou žádané v těch i menších obcích, nebo sociální služby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dá se říct, která část území nebo která města mají tu největší poptávku nebo na které se více cílíte, kromě zmíněných, které jste říkala, že jste nabízeli i na Expu?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Samozřejmě investoři nejvíce cílí na Ostravu. To je samozřejmé, protože ta Ostrava je velká a tady je velká koncentrace firem a úplně jiné finanční možnosti tady mají lidé. My samozřejmě i ty města, kde je prostě kvalitní zázemí, to znamená kvalitní infrastruktura a jsou tam společnosti nebo větší firmy, tak tam ty možnosti finanční jsou větší a proto i to rezidenční bydlení dává tam větší smysl nežli to nájemní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já na Vás navážu, jak je to s cenami bytů? Protože i tak obecně víme, že tady v Ostravě jsou daleko levnější byty než třeba v Praze, Plzni, Brně.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Na základě našeho srovnání vychází prostě panelákové bydlení zhruba 47 000 Kč za m2. Kdežto když se bavíme o tom rezidenčním bydlení, tak rezidenční bydlení má nějakých 77 tisíc až 80 tisíc korun za m2.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To je částka, která je dostupná pro lidi v Moravskoslezském kraji?

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Podle toho zájmu se jeví jako dostupná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní náměstkyně, já Vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.

Šárka Šimoňáková (ANO), 1. náměstkyně hejtmana MS kraje: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/transformace-kraje/transformace-kraje-02-12-2024-18-34