Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Transformace kraje

Transformace kraje

Moravien Silesian Tourism s.r.o.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítám vás u sledování dalšího dílu pořadu Transformace kraje. Tentokrát budeme cestovat po regionu a představíme vám krajskou organizaci Moravian-Silesian Tourism. Nejdříve přinášíme rozhovor ve studiu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám Petra Koudelu, jednatele společnosti Moravian-Silesian Tourism. Dobrý den, vítejte u nás.

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A protože máme času málo a informací, které bychom chtěli předat je hodně, tak na začátek hned. Jaké jsou hlavní strategie, které využíváte k propagaci Moravskoslezského kraje jako turistické destinace?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Tak tu aktuální koncepci nebo strategii, tu jsme si schválili napříč regionem před pár lety. A ve zkratce řečeno, lákáme tady za industriálními památkami, za dobrým jídlem, za přírodou a za outdoorovými, sportovními aktivitami. Chceme být region přívětivý pro rodiny s dětmi a to, v čem jsme také originální, podobně jako je to v těch industriálních aktivitách proměněných v návštěvníka centra, tak jsou to taky eventy. A nejsou to jenom ty největší středoevropské festivaly hudební, ale jsou to společenské akce jako dny NATO. Jsou to sportovní akce, eventy jako je například Zlatá tretra a mnoho dalších, mistrovství světa letos proběhlé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máme v Moravskoslezském kraji, nějaká místa, která byste označil jako skryté poklady?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Tak jako každý region máme, my se snažíme na ně upozornit i prostřednictvím ankety nebo soutěže Ceny cestovního ruchu, kterou každoročně společně s naším zřizovatelem Moravskoslezským krajem vyhlašujeme. Ta přehlídka toho nejzajímavějšího, úspěšného, ale i neobjeveného je na webu www.cenycr.cz. Pomáhá nám v tomto počínání Národní agentura CzechTourism. A možná bych zmínil my jsme v minulosti propagovali například kapli V Lipkách u Rýmařova nebo Zámek Linhartovy. Letos v cenách cestovního ruchu uspěla Dřeviónka Nýdek nebo čím dál tím navštěvovanější areál Lodičky Dokořán v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se vám daří propagovat ta méně známá turistická místa našeho regionu?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Snažíme se na to jít rafinovaně prostřednictvím těch produktů. To je to, co je pro nás zajímavé a typické. Je to ta zmíněná Technotrasa, i tady bych zmínil webovku www.technotrasa.cz, a tady na úspěchů těch navštěvovaných návštěvnických center atraktivit poukazujeme i na ty méně známá. Takže zase příklad jdu na velký hudební festival do Dolních Vítkovic, ale objevím v rámci návštěvnického centra to, že v našem kraji si lze zajet do Rýmařova na stříbrný důl novinka v naší Technotrase, nebo je možno navštívit Mlýnici v areálu Dolních Vítkovic. Nově otevřené muzeum Futureum. Můžu vyrazit na Slezskou Hartu nebo do historických textilek, no a podobně. Jdeme na to i prostřednictvím té Gastromapy. Tady bych pozval všechny na www.pojez.cz, a většinou i na ty restaurační nebo gastronomické provozy propojujeme komunikačně právě i s těmi atraktivitami v daných místech a mnohdy jsou méně známější a jsou na cyklostezkách, jsou součástí různých velkých událostí, akcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme na nejvíc navštěvovaná místa turisty. Kdybyste sestavil žebříček alespoň ty 3 nejvíce navštěvovaná místa, která to jsou?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Tak oni ho vlastně každoročně sestavují návštěvníci. My tady máme relativně čerstvá data za rok 2023, už pár let za sebou vévodí tomu žebříčku Dolní Vítkovice společně s Landek Parkem. Potom je to Zoologická zahrada Ostrava. Mezi těmi nejúspěšnějšími je ale samozřejmě Lysá hora, Dinopark, Stezka Valaška nebo Slezskoostravský hrad, taky muzeum nákladních automobilů Tatra s návštěvností stále roste. Možná bych chtěl všechny pozvat k těm našim zkušenostem, které máme pěkně pohromadě odprezentovány na našem výletním portálu krajském, který se jmenuje nebo můžete si vyťukat severnimorava.travel, a tady najdete všechno pěkně pohromadě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Petře, já Vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj je pulzující region plný zajímavých příběhů a míst. Některá z nich nás propojují s dávnou minulostí, ale vznikají i nová, která se vážou k současnosti a ukazují směr dalšího rozvoje regionu. V následujícím příspěvku vás zavedeme do některých méně známých turistických cílů. Začneme na zámku ve Frýdku-Místku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdecký zámek byl vystavěn mezi lety 1327 až 1339 jako gotický hrad na vysokém ostrohu nad řekou Ostravicí. Od roku 1918 je v majetku státu a vedle stálých i krátkodobých výstavních expozic tu lákají na řadu akcí po celý rok.

Petr Juřák, historik: Frýdecký zámek se dochoval do dnešní doby. Pro turisty je určitě atraktivní, je tady spousta expozic a krátkodobých výstav.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Při návštěvě Frýdku-Místku nemůžete zámek minout. Vstoupíte do něj z frýdlantského náměstí a po prohlídce se nabízí čas pro relaxaci v zámeckém parku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lokalita Nový Svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století zde, stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku, kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi sedm břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: Přestalo se tedy těžit ve dvacátých letech 20. století. A potom ten důl byl téměř 100 let úplně ponechaný svému osudu. Málokdo o něm věděl, jenom pár oderských lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 400 metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pěchotní srub MO-S5 Na trati, unikátní bunkr v Bohumíně, byl postaven do železničního náspu, jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936, ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají odlišně než jinde v republice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O podobě a fungování techniky členové bohumínského Klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze. Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo. Centrum hudební i výtvarné kultury. V polovině 18. století se zde rodí barokní zámek Nová Horka, který si díky umění milovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení Malá Vídeň.

Petra Konečná, kunsthistorička Muzea Novojičínska: Zámek v Nové Horce nechal v polovině 18. století postavit hrabě Karel Josef Vetter z Lilie. Velice ambiciózní, v té době zhruba 23 letý mladý muž, který se rozhodl, že ze svého nově postaveného barokního sídla udělá kulturní centrum širého okolí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prohlídka zámku zahrnuje celé zrekonstruované přízemí. Začíná v zámecké knihovně, kde jsou návštěvníci mimo jiné seznámeni s příběhem, jež vyobrazuje fresky v následujícím sále, a to v animované podobě. Výstavní skříní tohoto zámku je Sala terrena. Vyobrazené fresky se dochovaly z roku 1760. Součástí prohlídky je i interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice či zámecká kaple s původním oltářem z 19. století.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl střípek z atraktivních míst moravskoslezského regionu, které stojí za to navštívit. Tipy na další vám pravidelně dáváme v pořadu Kam vyrazit. A najdete je také na portále Moravskoslezského kraje v záložce Kultura nebo Hrajem s krajem. Tak to je od nás už pro dnešek opravdu vše. Mějte pohodové léto.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Transformace kraje
Moravien Silesian Tourism s.r.o.
12. srpna 2024, 18:38

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítám vás u sledování dalšího dílu pořadu Transformace kraje. Tentokrát budeme cestovat po regionu a představíme vám krajskou organizaci Moravian-Silesian Tourism. Nejdříve přinášíme rozhovor ve studiu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám Petra Koudelu, jednatele společnosti Moravian-Silesian Tourism. Dobrý den, vítejte u nás.

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A protože máme času málo a informací, které bychom chtěli předat je hodně, tak na začátek hned. Jaké jsou hlavní strategie, které využíváte k propagaci Moravskoslezského kraje jako turistické destinace?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Tak tu aktuální koncepci nebo strategii, tu jsme si schválili napříč regionem před pár lety. A ve zkratce řečeno, lákáme tady za industriálními památkami, za dobrým jídlem, za přírodou a za outdoorovými, sportovními aktivitami. Chceme být region přívětivý pro rodiny s dětmi a to, v čem jsme také originální, podobně jako je to v těch industriálních aktivitách proměněných v návštěvníka centra, tak jsou to taky eventy. A nejsou to jenom ty největší středoevropské festivaly hudební, ale jsou to společenské akce jako dny NATO. Jsou to sportovní akce, eventy jako je například Zlatá tretra a mnoho dalších, mistrovství světa letos proběhlé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máme v Moravskoslezském kraji, nějaká místa, která byste označil jako skryté poklady?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Tak jako každý region máme, my se snažíme na ně upozornit i prostřednictvím ankety nebo soutěže Ceny cestovního ruchu, kterou každoročně společně s naším zřizovatelem Moravskoslezským krajem vyhlašujeme. Ta přehlídka toho nejzajímavějšího, úspěšného, ale i neobjeveného je na webu www.cenycr.cz. Pomáhá nám v tomto počínání Národní agentura CzechTourism. A možná bych zmínil my jsme v minulosti propagovali například kapli V Lipkách u Rýmařova nebo Zámek Linhartovy. Letos v cenách cestovního ruchu uspěla Dřeviónka Nýdek nebo čím dál tím navštěvovanější areál Lodičky Dokořán v Karviné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se vám daří propagovat ta méně známá turistická místa našeho regionu?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Snažíme se na to jít rafinovaně prostřednictvím těch produktů. To je to, co je pro nás zajímavé a typické. Je to ta zmíněná Technotrasa, i tady bych zmínil webovku www.technotrasa.cz, a tady na úspěchů těch navštěvovaných návštěvnických center atraktivit poukazujeme i na ty méně známá. Takže zase příklad jdu na velký hudební festival do Dolních Vítkovic, ale objevím v rámci návštěvnického centra to, že v našem kraji si lze zajet do Rýmařova na stříbrný důl novinka v naší Technotrase, nebo je možno navštívit Mlýnici v areálu Dolních Vítkovic. Nově otevřené muzeum Futureum. Můžu vyrazit na Slezskou Hartu nebo do historických textilek, no a podobně. Jdeme na to i prostřednictvím té Gastromapy. Tady bych pozval všechny na www.pojez.cz, a většinou i na ty restaurační nebo gastronomické provozy propojujeme komunikačně právě i s těmi atraktivitami v daných místech a mnohdy jsou méně známější a jsou na cyklostezkách, jsou součástí různých velkých událostí, akcí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme na nejvíc navštěvovaná místa turisty. Kdybyste sestavil žebříček alespoň ty 3 nejvíce navštěvovaná místa, která to jsou?

Petr Koudela, jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism: Tak oni ho vlastně každoročně sestavují návštěvníci. My tady máme relativně čerstvá data za rok 2023, už pár let za sebou vévodí tomu žebříčku Dolní Vítkovice společně s Landek Parkem. Potom je to Zoologická zahrada Ostrava. Mezi těmi nejúspěšnějšími je ale samozřejmě Lysá hora, Dinopark, Stezka Valaška nebo Slezskoostravský hrad, taky muzeum nákladních automobilů Tatra s návštěvností stále roste. Možná bych chtěl všechny pozvat k těm našim zkušenostem, které máme pěkně pohromadě odprezentovány na našem výletním portálu krajském, který se jmenuje nebo můžete si vyťukat severnimorava.travel, a tady najdete všechno pěkně pohromadě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Petře, já Vám děkuji za rozhovor a my pokračujeme dále.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj je pulzující region plný zajímavých příběhů a míst. Některá z nich nás propojují s dávnou minulostí, ale vznikají i nová, která se vážou k současnosti a ukazují směr dalšího rozvoje regionu. V následujícím příspěvku vás zavedeme do některých méně známých turistických cílů. Začneme na zámku ve Frýdku-Místku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdecký zámek byl vystavěn mezi lety 1327 až 1339 jako gotický hrad na vysokém ostrohu nad řekou Ostravicí. Od roku 1918 je v majetku státu a vedle stálých i krátkodobých výstavních expozic tu lákají na řadu akcí po celý rok.

Petr Juřák, historik: Frýdecký zámek se dochoval do dnešní doby. Pro turisty je určitě atraktivní, je tady spousta expozic a krátkodobých výstav.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Při návštěvě Frýdku-Místku nemůžete zámek minout. Vstoupíte do něj z frýdlantského náměstí a po prohlídce se nabízí čas pro relaxaci v zámeckém parku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Lokalita Nový Svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století zde, stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku, kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi sedm břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: Přestalo se tedy těžit ve dvacátých letech 20. století. A potom ten důl byl téměř 100 let úplně ponechaný svému osudu. Málokdo o něm věděl, jenom pár oderských lidí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 400 metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pěchotní srub MO-S5 Na trati, unikátní bunkr v Bohumíně, byl postaven do železničního náspu, jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936, ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají odlišně než jinde v republice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O podobě a fungování techniky členové bohumínského Klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze. Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo. Centrum hudební i výtvarné kultury. V polovině 18. století se zde rodí barokní zámek Nová Horka, který si díky umění milovným aktivitám svých majitelů brzy vysloužil označení Malá Vídeň.

Petra Konečná, kunsthistorička Muzea Novojičínska: Zámek v Nové Horce nechal v polovině 18. století postavit hrabě Karel Josef Vetter z Lilie. Velice ambiciózní, v té době zhruba 23 letý mladý muž, který se rozhodl, že ze svého nově postaveného barokního sídla udělá kulturní centrum širého okolí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prohlídka zámku zahrnuje celé zrekonstruované přízemí. Začíná v zámecké knihovně, kde jsou návštěvníci mimo jiné seznámeni s příběhem, jež vyobrazuje fresky v následujícím sále, a to v animované podobě. Výstavní skříní tohoto zámku je Sala terrena. Vyobrazené fresky se dochovaly z roku 1760. Součástí prohlídky je i interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice či zámecká kaple s původním oltářem z 19. století.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl střípek z atraktivních míst moravskoslezského regionu, které stojí za to navštívit. Tipy na další vám pravidelně dáváme v pořadu Kam vyrazit. A najdete je také na portále Moravskoslezského kraje v záložce Kultura nebo Hrajem s krajem. Tak to je od nás už pro dnešek opravdu vše. Mějte pohodové léto.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/transformace-kraje/transformace-kraje-12-08-2024-18-38