Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Transformace kraje pokračuje novým dílem. Vítejte u něj. Moravskoslezský kraj chce, aby se teplo a elektřina pro obyvatele vyráběly levně, ekologicky a bezpečně. Na druhou stranu jsou ve hře také energetické úspory. Velkým tématem je vodík a jeho využití. Energetické téma pro náměstka hejtmana Jakuba Unucku. Pane náměstku, vítejte ve studiu a pojďme hned v úvodu zmínit, jak a kdy se náš průmyslový kraj začne měnit a změní se.
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Já doufám, že průmyslovým zůstane, ale že průmysl bude zelenější, protože o to tady hlavně jde.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Připojím k tomu, že těžba se asi do několika let utlumí úplně.
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Uhlí je prostě fuj, když si to řekneme. Uhlí opravdu v tuto chvíli nemá smysl u nás těžit, protože jeho spotřeba je tak malá, že těžba bude vždy nerentabilní. Takže ano, černé uhlí skončí a tu trochu, kterou bude potřeba, budeme dovážet.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My se dnes budeme bavit o čisté energii. To znamená, že Moravskoslezský kraj chce, aby se teplo a elektřina pro obyvatele vyráběly levně, ekologicky a bezpečně. Jakými způsoby?
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Ideálně v jaderných elektrárnách, ale bohužel je na to potřeba ještě dvacet let. Těch dvacet let přežijeme kombinací všech možných zdrojů, které tady máme. Důlní metan, skládkové plyny, biomasa, slunce, vítr. Samozřejmě to doplníme plynem a budeme stále směřovat k roku 2050, kdy by tady možná mohly být tři, čtyři malé reaktory a my bychom mohli mít elektřinu levnou, spolehlivou a samozřejmě bezemisní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na ty malé jaderné reaktory jsem se chtěla zeptat, protože před nějakou dobou to bylo hodně ožehavé a horké téma.
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Devadesát jedna procent lidí nemá s atomovkou žádný problém, když to tak řeknu, pouze devět procent lidí je proti, což pokládám za velký úspěch. A v tuto chvíli to vypadá, že první bude v Temelíně a druhá by mohla být v Dětmarovicích. Děláme všechno pro to, aby ty procesy byly paralelní, aby Temelín i Dětmarovice jely ve stejný čas, protože pokud se nebudeme posouvat, tak nás Poláci předběhnou. Poláci už dělají EIU na první čtyři malé redaktorky u Osvětimi. Opravdu to je jediná cesta, jak mít elektřinu levnou a bezemisní, protože sluníčko a vítr jsou fajn, ale fungují jenom někdy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu všemu, co už tady bylo řečeno, je třeba se asi podívat na energetické úspory. Ty se také dějí, dějí se různé audity některých budov, buďme konkrétnější.
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Jedna věc jsou, řekněme, malinkaté úspory, ať už třeba tady světla ve studiu nebo něco podobného, každý asi mění klasické žárovky za LEDky. Pak jsou velké úspory. Když se podíváme na náš kraj ze shora, svítí tady několik velkých tepelných zdrojů. To jsou naše hutě a velké podniky. Bavme se o tom, jak odpadní teplo použít, protože dnes tomu docela brání legislativa, měli jsme jednání s panem ministrem životního prostředí, aby trochu upravil nějaké věci. Potom by velmi jednoduše šlo využít třeba odpadní teplo z Třince pro vytápění Českého Těšína, což je jeden z projektů. Takže pokud budeme kombinovat úspory s těmi zdroji, můžeme mít elektřinu a teplo relativně dostupné a relativně spolehlivé.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Abychom našim divákům přinesli i nějakou konkrétní informaci v čase, ať se nebavíme "budeme, chceme, bude", kdy to bude?
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Teď se třeba odstartoval projekt vytápění Českého Těšína z odpadního tepla z Třince. Třinec na tom začal intenzivně pracovat a v řádu několika let by mohlo být hotovo. To je třeba jedna z těch věcí. Druhá věc je, že intenzivně jednáme s Veolií o geotermálním vrtu, který by ukázal, jestli pod námi je fakt teplá voda. Pokud je, nemuselo by se stavět tolik kotlů na plyn a mohlo by se využívat teplo ze země a další věci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě navážu v krátkosti, budoucnost je také v elektromobilitě a vodíkové mobilitě. Přece jenom doprava je jeden z velkých znečišťovatelů tady v Moravskoslezském kraji.
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Je to tak a možná ještě e-paliva. Na to se zapomíná, ale benzín a nafta jdou vyrobit i trošku jinak než z ropy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za Vaše odpovědi.
Jakub Unucka (ODS), 1.náměstek hejtmana MS kraje: Taky děkuji a přeji Vám hezký den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezský kraj prochází zásadní změnou, která reflektuje jak nevyhnutelný konec těžby uhlí, tak evropský přechod k udržitelnějšímu nakládání s energií. Velkou výzvu tato změna představuje nejen pro průmysl, ale také pro veřejné subjekty. Moravskoslezské energetické centrum připravuje projekty, které cílí na energetické úspory. Moravskoslezské energetické centrum, které je svým rozsahem nabízených služeb ojedinělé v Česku, nabízí poradenství jako příspěvková organizace kraje už od roku 2014. Specializuje se na oblast energetiky a čisté mobility pro obce a města. Připravuje projekty s cílem zvýšení energetických úspor, snížení energetické náročnosti a adaptaci na změny klimatu. Projekt Centrum veřejných energetiků je navázán na transformaci pouhelné krajiny a z velké části financován evropskými penězi.
Rostislav Rožnovský, ředitel Moravskoslezského energetického centra: Chceme využít těchto financí a samozřejmě zkušeností, které máme s veřejnými budovami, protože to nás s veřejnou správou pojí. Ve všem, co dnes děláme v oblasti energetiky a čisté mobility, chceme pomoct městům a obcím v rámci Moravskoslezského kraje. Můžeme obcím pomoci, co mají dělat, například zda provádějí evidenci měřidel odběrných míst. Můžu vás ujistit, že 90 % obcí to donedávna vůbec nedělalo. Vůbec nevěděli, co se jim na těch odběrných místech děje. A jak se říká, kdo neeviduje, neměří, nemůže vyhodnocovat. To byl první problém. Druhým problémem samozřejmě potom jsou ta jednotlivá investiční opatření. I tady můžeme pomoct na základě našich zkušeností, které máme s budovami, na co se zaměřit. Máme organizace, které fungují čtyřiadvacet hodin denně. Jsou to nemocnice, domovy pro seniory a pak jsou to organizace, které fungují jenom po část, to jsou školy, může to být správa silnic a další. To znamená, že v rámci těch obcí můžeme pomoct, řekněme, se zadáváním veřejných zakázek, jaké parametry vystavit, na co si mají dávat pozor, popřípadě být u toho vyhodnocení.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: 200 milionů korun, to jsou celkové náklady na poradenství v rámci projektu. 85 % z nich pokryjí peníze z Operačního programu Spravedlivá transformace, zbytek hradí Moravskoslezský kraj. Díky projektu mohou být přímo v obcích s rozšířenou působností odborníci, kteří mají zmapovánou danou oblast a mají za úkol poskytovat poradenství a služby v oblasti energetiky.
Rostislav Rožnovský, ředitel Moravskoslezského energetického centra: Když jsem tady zmiňoval, že řada obcí nevede energetický management, tak to byl příklad i Frenštátu. S panem starostou Rejmanem jsme si sedli za stůl a řekli jsme si, v čem můžeme danému městu pomoct. Nejdříve jsme zjistili, že na jednom místě nevedou evidenci všech domů a nemají to v žádném informačním systému. To znamená, že důležité bylo všechny údaje zadat. Město Frenštát zásobuje obyvatele tepelnou energií, to znamená, že dalším úkolem bylo zmapovat současné dodavatele a výhody pro město. Řešili jsme výběr dodavatele na provedení analýzy toho projektu a výběru nového dodavatele. A poslední věci, kterou jsme dělali se týká spíše komunitní energetiky, ale tady bych to nazval komunální energetiky, kdy jsme budovy, které jsou ve vlastnictví města, chtěli propojit navzájem elektrickou a tepelnou energií.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle zkušeností odborníků se sledováním spotřeby a nastolením efektivního energetického managementu dá uspořit až 30 % energií.
Rostislav Rožnovský, ředitel Moravskoslezského energetického centra: My máme energetiku opravdu poměrně dost široce pojatou, máme ještě i čistou mobilitu a kromě toho se podílíme i na strategických dokumentech. Jsme v pracovních skupinách, například při Ministerstvo průmyslu a obchodu, v rámci malých modulárních reaktorů jsme za Asociace krajů, jsme u Energetického regulačního úřadu v rámci vytvoření tarifních skupin, takže to naše zapojení je poměrně dost široké. I ty zkušenosti, které máme v rámci 1300 budov, jsou obrovské, protože větší už je snad jenom Středočeský kraj. Proto říkám, že organizace tohoto typu nemá úplně v České republice obdoby i tím zaměřením, které teď máme pro obce a města.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro vedení obcí připravuje organizace odborné semináře a postupně v obcích s rozšířenou působností otevírá pobočky. Centra veřejných energetiků působí už v Třinci, Kopřivnici, Ostravě a Frenštátě pod Radhoštěm. V nejbližší době začnou fungovat v Kravařích, Opavě a Karviné a další se budou otevírat. Tolik deset transformačních minut. Mějte pohodové dny a příští týden u nového dílu na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.