
This is a modal window.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dobrý den, u televizních obrazovek startuje nový díl seriálu Transformace kraje a dnes budeme tak trochu rekapitulovat. Po celý rok 2024 jsme vám na obrazovky přinášeli informace o přeměně Moravskoslezského kraje. Představili jsme vám řadu projektů, které jsou financovány v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace a dnes se možná dozvíte, jak by měl Moravskoslezský kraj vypadat do roku 2030. Ve studiu už vítám Radonu Leistner Kratochvílovou, ředitelku odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku ministerstva životního prostředí. Dobrý den, vítejte u nás.
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Dobrý den, děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní ředitelko, bavíme se dnes o proměně Moravskoslezského kraje. Na úvod se zeptám, co se vám vybaví, když se řekne Moravskoslezský kraj?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Spousta skvělých a nadšených lidí, které potkávám téměř na každém kroku pro svoji práci, pro to, co je baví. Pak je to uhlí. Je to tak. Je to jedna z charakteristik. A proměna. To je asi něco, co teď nás vlastně všechny provází a ta proměna nás bude ještě chvilku provázet dál.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já hned na vás navážu. Jak vidíte tu proměnu v posledních deseti letech v Moravskoslezském kraji?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Já když jsem sem jezdila jako malé dítě, tak musím říct, že to pro mě byla jakoby zvláštní zkušenost. A teď vidím, i co se týče třeba vysokých škol i toho okolí, co se tady děje. Je to neskutečná proměna už za těch posledních deset let a ještě spousta věcí nás čeká. Vidíme proměnu Ostravy jako takové, ale samozřejmě i jejího okolí. Důlní oblast Vítkovice, to, co se tam vlastně děje. Colours of Ostrava a další festivaly, které proměňují duchem, ale i fyzicky to místo. Úžasné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak pojďme se posunout ještě dále. Náš kraj je označován jako "strukturálně postižený". Co to podle vás znamená v kontextu národní úrovně?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Znamená to, že by se mu měla věnovat zvláštní péče. Zvláštní pozornost a zvláštní přístup. To je právě, myslím příklad operačního programu Spravedlivá transformace, kde je vymezená obálka prostředků nějakých 18 - 19 miliard, které směrují konkrétně sem. Nesoutěží kraj s žádným jiným krajem a zohledňuje potřeby, které byly nadefinované společně právě se zástupci kraje, neziskových organizací na tzv. regionální stálé konferenci městy malými, velkými a tak podobně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Z pohledu Spravedlivé transformace je posuzován Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj a Karlovarský kraj. Tak jak byste je srovnala vy?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Každý má trošku jiné výchozí podmínky, byť ten společný jmenovatel tam je určitě nějaká přeměna právě toho, že v tuhle chvíli se odchází od uhlí. To je ten jako hlavní společný jmenovatel a je tam spousta dalších indikátorů. Odchod lidí z regionu, třeba nízké indikátory, co se týče ukazatele vědy a výzkumu. Ale i tyhle věci se postupně mění. Ale každý z těch krajů má nějaká svá specifika. V Karlovarském kraji není žádná veřejná vysoká škola. Tady je jich hned několik a spolupracují úžasně. Mají právě spoustu projektů, posouvají se v žebříčcích, mají skvělé studenty. Ústecký kraj je zaměřený třeba víc na chemický průmysl, má jinou strukturu toho průmyslu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už tady padlo, že do Moravskoslezského kraje by v rámci spravedlivé transformace mělo doputovat necelých 19 miliard korun. Budou ty peníze stačit na tu celkovou proměnu Moravskoslezského kraje?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Nebudou na celkovou proměnu. Je to ale výrazný příspěvek k tomu, aby se nastartovaly procesy. Ono to není o tom, že jenom stát něco udělá, nebo že jenom kraj něco udělá, nebo že jenom jedno město něco udělá. Je potřeba se jakoby partneři na tom domluvit, jak na té vertikální, tak na té horizontální úrovni. A samozřejmě nastartovat projekty, které potom budou mít ten dlouhodobý efekt. My jich část určitě zaplatíme. Nebo ty prostředky se využijí na přípravu těch projektů, které prostě nebudou, se ani nestihnou třeba v tomhle období, ale pak budou mít právě ten dopad do měst, okolí, přírody a tak podobně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Fond pro spravedlivou transformaci vznikl na evropské úrovni v roce 2020, což je nedávno. V České republice byl následně zřízen Operační program Spravedlivá transformace, Který prostředky z toho fondu přerozděluje. Jak hodnotíte start operačního programu?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Já si vezmu do úst slova Evropské komise, že jsme vlastně úspěšní start up, protože je to něco, co tady nikdy nebylo v takovém rozsahu. Právě to zohlednění potřeb území, regionů na širokou škálu aktivit kombinujeme měkké i tvrdé investice. Zabíháme do oblastí, jako je vzdělávání, věda, výzkum, brownfieldy a podobně. A to se ne úplně jednoduše dělá. Ale po těch třech letech jsme na tom docela dobře.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se věnovat strategickým projektům. Jaký byste vybrala z toho Moravskoslezského kraje, které možná ten kraj nejvíce posune, nebo vás nejvíce zaujal?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Dovolím si upozornit na projekt REFRESH Vysoké školy báňské, který vlastně si vede zatím v tuhle chvíli velmi dobře, už oslovil první třetinu dokonce, protože začal ještě předtím, než od nás získal rozhodnutí. A má asi největší ambice, co se týče potenciálu. Je takový vizionářský a na základě potřeb definovaných určitých témat se získávají zahraniční vědci. A má nalákat i zahraniční postdoky a další, velmi zkušené, třeba nejcitovanější vědce ze světa tak, aby tady mohli dělat ten svůj špičkový výzkum tak, aby se pozvedl celý ten region, aby se tady vytvářela potom dobrá pracovní místa, aby se nastartovaly oblasti v třeba automotive nebo 3D tisku. Spolupráce se soukromým sektorem nejenom tady v kraji, ale potenciálně i po celém světě. Takže myslím si, že ten vizionářský směr je ten správný.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je na tom Moravskoslezský kraj s čerpáním prostředků z Fondu spravedlivé transformace?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Vede si nejlépe z těch třech krajů a obecně Česká republika je na tom jako TOP 3, v Evropské unii, co se týče tohoto fondu. A Moravskoslezský kraj už má v tuhle chvíli téměř 60 % projektů v rámci té alokace v rozhodnutích, takže už mají tu smlouvu a už můžou realizovat a postupně se čerpá v rámci těch konkrétních projektů. Tím, že jsme začínali o rok a půl později než ostatní operační programy, tak jsme dohnali i ty další zavedené operační programy. A pořád si trváme na tom, že projednáváme ty jednotlivé výzvy s krajem, s územím. Takže přece jenom i ten proces nějakou dobu trvá. I to hodnocení projektů, je potřeba, aby se podporovaly skutečně kvalitní projekty. Takže myslím si, že na to je to velký úspěch. A Moravskoslezský kraj měl ty projekty určitě připravenější.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Hovoří se také o tom, že Operační program Spravedlivá transformace nebo čerpání těch prostředků by mohlo pokračovat i po roce 2027. Jak to vidíte vy? Vy jste přece jen blíž těm informacím.
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: To je skvělá otázka. My bychom strašně rádi, my za ministerstvo životního prostředí tohle absolutně podporujeme. Chtěli bychom, aby pokračovala i ta specifická podpora právě uhelným regionům, ale je to trošku s otazníkem. Nový europarlament, vlastně teď se začínají vytvářet ty pozice, které oblasti budou nejvíc podporovány a uvidíme. Určitě budeme bojovat za to, aby ten speciální přístup k uhelným regionům byl zachován.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak by mohl v roce 2030 v závislosti na tom našem dnešním tématu vypadat Moravskoslezský kraj?
Radana Leistner Kratochvílová, ředitelka odboru podpory transformace, MŽP: Tak určitě bude Fond spravedlivé transformace je kompletně vyčerpán, ale zůstanou tady i nové prostředky třeba na úvěry, které poskytujeme, které už budou v nějakém dalším kole a podnikatelský sektor bude moct čerpat dál. A určitě to bude kraj, kde se výrazně zvýší procento mladých lidí, kteří tady chtějí zůstat, protože tady mají skvělé příležitosti, ať už pracovní nebo osobní, a budou se sem stěhovat i třeba lidé z Prahy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak to je krásný výhled, paní ředitelko, já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost.
Redakčně upraveno / zkráceno.