

Ostrava hostila setkání odborníků na autismus
Druhý duben si každoročně připomínáme jako Světový den porozumění autismu. V Ostravě se u této příležitosti sešli přímo v budově Nové radnice odborníci na tuto problematiku, ale také například rodiče autistických děti, aby sdíleli nejnovější poznatky a informace.
Slavnostní sál ostravského magistrátu, kde se schází zastupitelstvo města, tentokrát posloužil k jiné důležité události. Sešli se něm lidé, kteří se zabývají autismem, ať už z pozice lékařů, sociálních pracovníků či pečovatelů nebo i rodičů. V mnoha případech jde i o dvojroli, tedy rodič, který chce své zkušenosti předat i ostatním.
Marie Jonasová, organizátorka, matka dvou autistických dětí: "Budeme prezentovat různé oblasti, které jsou s autismem spojené, ale o kterých se tolik nemluví. Ať už je to neurovývojová část, tzn. různé podpůrné léčby, které se u autismu používají, ale budeme také hodně mluvit o té organické části tzn. co se děje v těle těch autistů a jakým způsobem se to dá řešit."
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: "Pojem autismus vychází z řeckého slova autos tzn. sám, že ten člověk má jiné vnímání světa, jiné vnímání okolí. Myslím, že je velice důležité, abychom hledali cestu k tomu, jak těmto lidem pomáhat. V Ostravě máme několik organizací, které se tomuto problému věnují. Největší je Mikasa, ale jsou tady i mnohé další. My ty aktivity podporujeme prostřednictvím dotačních programů. V loňském roce to byla částka kolem 7 milionů korun."
Témata jednotlivých přednášek se týkala například souvislostmi ve stravování autistických dětí nebo kombinace moderní medicíny s přírodními celostními přístupy.
Margareta Michopulu (ANO), místostarostka Ostravy-Vítkovic, matka autistického syna: "Jsem tady ne jako politik, ale jako máma, která se stará o autistické dítě. Dnes už má 21 let, ale prožívala jsem dost náročné roky vývoje toho dítěte a nikdo mi nemohl poradit. Takže jsem ráda, že teď jsou nějaké organizace, které ty informace sdílejí a dávají je dále rodinám."
Zajímavá byla i přednáška o přínosu molekulárního vodíku na lidský organismus, což v případě autistů může být velmi významné. Podle odhadů odborníků žije v Ostravě tři až šest tisíc lidí s poruchou autistického spektra.
---