Reklama

Sto let Orlovského gymnázia

  • 17:00,
  • Orlová ,

Nejstarší střední škola v regionu těšínského Slezska, orlovské Gymnázium oslavilo v tomto roce sto let od svého založení. Oslavy probíhaly po celý rok a vyvrcholily setkáním absolventů a bývalých kantorů v závěru září.

Stáhnout video
Reklama

Orlovské gymnázium slavilo své stoleté jubileum po celý rok. Vše začalo plesem, pokračovalo vystoupením pěveckého sboru Gymnázia a také studentského divadla v Domě kultury města Orlové. Vrcholem oslav byla pak setkání s bývalými kantory školy a také absolventy.

Pavel Kubínek, ředitel Gymnázia a SOŠ Orlová: „Přípravy byly jednak velice dlouhé a náročné. Jsou náročné samozřejmě finančně, zvlášť v této trošku ekonomicky pohnuté době, ale ty přípravy také znamenaly zapojení obrovského množství učitelů a žáků na tom, aby bylo všechno přichystáno tak, jak má být a to počínaje almanachem, natočením slavnostního hudebního CD. Vydali jsme i sbírku výtvarných i literárních děl. Nejvíce práce nám dalo zabrat vydání almanachů, protože jsme museli posbírat plno materiálů, které doposud ještě nebyly publikovány nebo nebyly vidět. Najdete je nejen v almanachu, ale na některých patrech v této budově."

Vrchol oslav sta let orlovského gymnázia byl naplánován na závěr září. Nejprve se setkali bývalí kantoři školy s těmi součastnými. Z Brna dorazil i tělocvikář Blažej Prokeš, který na Gymnáziu učil v letech 1948 až 1953.

Blažej Prokeš, bývalý kantor: „Studenti byli vynikající, protože jich byla troška, všechny jsem znal osobně a dodnes jich znám skoro všechny. Učili zde tři moji bývalí žáci. Rád se sem vracím, každý rok jsem byl na srazu, který se většinou konal na chatě někde v Beskydech, což bylo vynikající."

Blažej Prokeš stoletému Gymnáziu popřál toto.

Blažej Prokeš, bývalý kantor: „Ať ještě vydrží, protože bych rád přijel na tu 110."

Nejvýznamnějším dnem oslav byla sobota 26. září. To do Orlové dorazila řada absolventů školy. Za těch sto let jich bylo skoro pět tisíc.

Pavel Kubínek, ředitel Gymnázia a SOŠ Orlová: „Ten dnešní slavnostní den je opravdu pro nás současné pedagogy velice náročný, ale zároveň jsme rádi, že konečně nastal, a že všichni absolventi v podstatě budou mít splněna snad svá očekávání. Co se tady dnes děje? Od půl desáté tady před budovou hrály hudební skupiny a tančily mažoretky a po žesťovém kvintetu z Janáčkovy konzervatoře a po úvodním proslovu ředitele jsme v podstatě všechny vpustili do budovy a tady si snad už každý najde to své. Každý si najde své spolužáky, své přátelé a své profesory."

Oslavy neprobíhaly jen v budově Gymnázia, ale také v Domě kultury města Orlové. Tam studenti hráli cizojazyčné divadlo a ve čtrnáct hodin a o půl páté proběhla akademie. Té se zúčastnil populární sexuolog Radim Uzel, který je rovněž absolventem orlovské školy. Na svá studijní léta má pěkné vzpomínky.

Radim Uzel, absolvent orlovského Gymnázia: „Samozřejmě já už jsem ve věku, kdy některé vzpomínky z mládí jsou daleko pevnější než to, co jsem dělal včera. Teďka jsem tady mluvil se spolužáky a vzpoměli jsme si na takové příhody, že opravdu se to zapíše do paměti. Pochopitelně já jsem na to Gymnázium chodil, když se to jmenovalo jedenáctiletá střední škola, takže už jsem tady jedním z nejstarších absolventů na té dnešní oslavě. Už je to třiapadesát roků po maturitě."

Mezi další známé absolventy orlovského Gymnázia patří polský zpravodaj České Televize Miroslav Karas, ten přednesl humorný projev na akademii. Z Domu kultury se oslavy přesunuly zpět do budovy Gymnázia, kde pokračovali až do ranních hodin.

ReklamaTragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

DENTALCOMPLEX - CEREC SYSTÉM s.r.o.
Karviná
od 60 000 Kč

Detail

Autodům Vrána s.r.o.
Karviná
od 15 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu