Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Terapeutické dílny doplňují nabídku pro mentálně postižené

Novou službu pro mentálně postižené spustila od počátku března Slezská diakonie v Novém Jičíně. S podporou radnice otevřela v budově Základní školy Dlouhá 54 sociálně-terapeutické dílny pro mentálně postižené ve věku od 18 do 60 let.

V keramická dílně v novém sociálně-terapeutickém zařízení vyrábí klientky hrníčky, malé nádoby a ozdoby.

Zdenka Lorenzová, klientka zařízení: "Hlínu jsme tak mačkali, pak jsme z ní dělali misku, uhladili jsme ji dokola a slepili vodou a mokrým papírem. A pak jsme vytlačovali srdíčka."

Ve vedlejší třídě zase klientky Ústavu sociální péče z Nové Horky připravují ozdoby či košíčky na nadcházející Velikonoce.

Marie Vrbenská, klientka zařízení: "Jsem tu poprvé dneska, ale jsem ráda, že se něco naučím."

Tereza Müllerová, terapeutka: "Klientky jsou strašně šikovné, jsou vstřícné, vůbec nemají potíže s námi komunikovat. Jsou snaživé, i své terapeutky, které s nimi pracují v Nové Horce samy překvapily tím, jak na to vlastně zareagovaly."

Zařízení vzniklo ve volných třídách Základní školy Dlouhá 54. Kromě keramické a košíkářské dílny se nabízí také arteterapeutická a textilní.

Eva Fišerová, vedoucí střediska Slezské diakonie: "Dílna v Novém Jičíně vznikla jako doplněk sociálních služeb, které město dosud má. Cítili jsme propast mezi tím, co vlastně ti lidé mohou a jaká ta nabídka je. Zatím tady fungují dva stacionáře a sociálně-terapeutická dílna tady dosud chyběla."

Gabriela Lhotská, koordinátorka terapeutických dílen: "Je to místo, kde nabízíme uživatelům možnost nejen si zlepšit svou manuální zručnost, ale také získat a zlepšit si své pracovní dovednosti a návyky. Je to místo, které připravuje uživatele na přechod do chráněného zaměstnání a nebo na otevřený trh práce."

Sociálně-terapeutické dílny mají kapacitu 30 lidí. Zatím dojíždí 12 klientek z Nové Horky, které se budou v dohledné době stěhovat do připravovaného chráněného bydlení v Žilině.

Eva Fišerová, vedoucí střediska Slezské diakonie: "Samozřejmě budeme rádi, když se nám přihlásí další zájemci. Počítáme, že budou mít jistě zájem absolventi místní speciální základní školy, ale ozývají se nám z jiných obcí, třeba z Kopřivnice se už ozvali zájemci."

V zařízení pracují čtyři vyškolené terapeutky. Slezská diakonie počítá s tím, že by se některé výrobky klientů jako třeba novoročenky či tašky mohly prodávat firmám.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy