Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • t
  • V Bílé chtějí lyžovat minimálně do konce března
  • Archeopark v Chotěbuzi opravuje historickou akropoli
  • Včelařské muzeum v Chlebovicích slaví 25 let

V Bílé chtějí lyžovat minimálně do konce března

Na mnohé sjezdovky v Beskydech je letos smutný pohled. Tam, kde nemají výkonné zasněžování, už sezonu museli ukončit. V provozu zůstávají jen areály v nejvyšších polohách, například ten v Bílé. V neděli si tam mohou zazávodit i amatéři.

Letošní nadprůměrně teplá zima lyžování v Beskydech příliš nepřála. Některé areály už sezonu odpískaly. Jedním z mála, kde se ještě lyžuje, je ten v Bílé. Díky své vyšší poloze a umělému zasněžování tam chtějí udržet sjezdovky v provozu minimálně do konce března.

“Letošní sezona začala optimisticky. Sezonu jsme odstartovali začátkem prosince, nicméně poté přišlo oteplení a vítr s deštěm, takže jsme byli nuceni vlastně po Vánocích uzavřít areál na tři dny, což byla taková ta hlavní rána a největší ztráta. Co se týče letošní zimy, následoval leden, který byl nadprůměrný oproti loňsku, ale jen lehce. V únoru začalo takové počasí jako na houpačce, to znamená napadl sníh, byla zima a pak zase oteplení. Ten únor už se jevil lehce podprůměrný oproti loňsku, nicméně loni byla krásná zima, taková troufnu si říct 10letá. Takže to až tak nebereme úplně negativně a teď v březnu uvidíme, jaké ty podmínky ještě nakonec budou. Opět očekáváme počasí jako na houpačce. Napadne sníh a bude to tady jako v pohádce, ale třeba za dva tři dny opět sníh sleze. Střídá se to s takovým aprílovým počasím, kdy často prší nebo fouká vítr od západu, který to počasí výrazně ovlivňuje. Sezonu však úplně negativně nehodnotíme. Nám se podařilo zasněžit areál v tom prosinci a hlavně v tom lednu. V provozu jsme měli téměř celou sezonu všechny sjezdovky, což je u nás pět a půl kilometru. Bohužel ten přírodní sníh nebyl, takže běžkaři si letos na to své nepřišli, ale lyžaři, sáňkaři a bobaři ano,” řekl za provozovatele Ski Areálu Bílá Václav Vrzgula. 

“My jsme z Holešova. Jezdíme tady celkem často, ale ta letošní zima je slabá. Je to hodně mokrý, málo sněhu. Sezona není příliš povedená. Myslím, že ani provozovatelé areálu nejsou moc spokojení,” hodnotil jeden z návštěvníků.  

V Bílé si dobře zalyžují zkušení lyžaři i závodníci. Současně však areál provozuje lyžařskou školu pro nejmenší. Lyžařské kurzy v Bílé absolvují školy z celé Moravy, ale dojíždějí také z Polska a Slovenska.  

“Ty svahy jsou tady docela oblíbené protože my tady máme spektrum jak modrých jednoduchých sjezdovek, tak právě těch těžších červených, takže se zde naučí lyžovat jak úplný začátečník, tak už třeba i pokročilejší lyžař,” uvedl Václav Vrzgula.

“Jsme z Janovic a jsme tady na lyžařském kurzu ze 7. a 8. ročníku. Líbí se nám tady hodně, děcka jsou spokojená,” řekla mladá lyžařka.  

Užít si pravou zimu mají lidé možnost i o tomto víkendu. 

“Tento víkend bude zde jak testování lyží, tak v neděli den na lyžích s Moravskoslezským krajem. Součástí tohoto dne budou veřejné závody pro širokou nezávodní veřejnost a také zábavný den se soutěžemi pro děti. Budeme tady mít snowbike, horu na boby, takže děti a rodiče s dětmi si určitě užijí krásný zimní den,” dodal Jaroslav Vrzgula. 

---

Archeopark v Chotěbuzi opravuje historickou akropoli

Oblíbený Archeopark v Chotěbuzi se v těchto dnech připravuje na novou návštěvnickou sezonu. S kamerou jsme tam byli podívat.

Archeopark v Chotěbuzi je přístupný po celý rok. Bohužel, v současné době mohou lidé navštívit pouze hlavní budovu s expozicemi. V samotném historickém hradišti se totiž pracuje.

“Jaro v Muzeu Těšínska je plné příprav a očekávání na dokončení hlavní muzejní budovy v Českém Těšíně. Všichni se na to těšíme, je to největší investice. Nicméně, poněkud ve stínu této investice muzeum realizuje i další velké investiční podniky. Jedním z nich je i celková revitalizace Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Je třeba ale říci, že se jedná o projekt přeshraniční spolupráce, kterou realizujeme společně s polskou obcí Hažlach nedaleko odsud, a že se jedná jenom o polovinu toho projektu, který je podpořen Evropskými fondy. V současné době už máme víceméně opravenou kompletně slovanskou hradbu. Poté, když nám to podmínky dovolí, budeme realizovat opravu věže a palisády a pevně věříme tomu, že se nám podaří celou akropoli, to znamená ty dřevostavby, nebo přesněji řečeno jejich repliky, veřejnosti zpřístupnit na konci tohoto léta, případně na podzim letošního roku. Rád bych připomněl, že se nacházíme v prostorách, kde skutečně bylo slovanské hradiště. Je doloženo archeologickým výzkumem a jedná se o kulturní památku státem chráněnou, takže celé té rekonstrukci musel předcházet rozsáhlý archeologický předstihový záchranný výzkum, který pro Muzeum Těšínska realizoval Archeologický ústav Akademie věd České republiky v Brně,” řekl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka. 

Přes uzavřené hradiště však lidé mohou archeopark navštívit. K vidění jsou expozice s nalezenými vzácnými exponáty. 

“Přestože je venkovní areál archeoparku v rekonstrukci a návštěvníci nemají možnost jej navštívit, připravujeme pro ně množství akcí tady u nás v krásné budově, v níž se nachází archeologická expozice přibližující život dávných Slovanů. Chystáme pro návštěvníky spoustu zajímavých akcí, například v práci s keramickou hlínou točíme na hrnčířském kruhu, luštíme hlavolamy, hrajeme dobové deskové hry, chystáme velikonoční akci a všechny návštěvníky zveme k účasti,” uvedla mluvčí Muzea Těšínska Lenka Ježová Bichlerová. 

---

Včelařské muzeum v Chlebovicích slaví 25 let

Zajímavým turistickým cílem může být Včelařské muzeum v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku. V letošním roce slaví 25 let své existence.

“Naše Základní organizace Českého svazu včelařů Frýdek-Místek má tuto budovu a celý areál v podstatě už od roku 1993, kdy se tato budova, bývalé Fojtství, upravila za pomoci financí Frýdku-Místku a za pomoci občanů Chlebovic a včelařů. Když se rozhodovalo, kdo si tuto budovu vezme pod sebe, tak to byli mí předchůdci ze základní organizace, kteří se zasadili, abychom tady provozovali činnost propagační, klubovou pro Český svaz včelařů a v podstatě tady se rozjela taková aktivita, která nemá nikde v širokém okolí obdoby. Založilo se v roce 1995 včelařské muzeum, kdy je pan Haleš inicioval tuto aktivitu. V podstatě stejně vzniklo i muzeum Chlebovic, které tady je v druhé části půdy a rozjely se aktivity, jednak pro klub důchodců v Chlebovicích a pro různé kulturní akce. Ale ten boom těch aktivit byl v roce 2007, kdy už tady fungoval včelařský kroužek mládeže. 

Včelaři mají v Chlebovicích jedinečnou expozici. 

V roce 1998 vznikla nová expozice právě v těchto půdních prostorách, kde je umístěno včelařské muzeum. Je vyhlášené sbírkou medometů. Když se rozhlédnete kolem dokola, tak od sbírky kuřáků, dýmáku přes různé obory včelařství. Sbírka medometů je největší v republice a údajně největší na světě. Sbírka kuřáků, dymaků je zajímavá. Je tady patent Marie Terezie. Je tu sbírka známek se včelařskou tématikou. Obory včelařství jsou tady zastoupeny různými historickými exponáty. Jsou tu naučné panely, takže sem nemusí přijít jenom včelař, ale i normální návštěvník, který získá spoustu informací, protože když přijde k nám, je provázen průvodcem, který vysvětlí, jaká je historie, jak se to dělá v současné době. 

Je tu spoustu zajímavých míst a pro zájezdy je zpestření návštěvy “včelmetro”, které projíždí čtyřmi stanicemi. Je to audio a člověk si uvědomí, proč ty včely jsou důležité, proč je potřebujeme, že bez opýlení nebude potrava v konečné fázi pro nás, nebude ráz krajiny tak pestrý, jako je to v současné době. 

Součástí Včelařského muzea je také venkovní skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Včelaři každoročně ve svém areálu pořádají řadu akcí. Patří mezi ně Fojtské vítání jara ve včelím království nebo Letní škola včelaříků.

”V rámci základní organizace to není jenom o včelařském muzeu. Jde o hlavně o péči o zdravotní stav včelstev našich členů, a to z Chlebovic, Zelinkovic, Lysůvek, Místku či Staříče. Ve včelařském areálu se nachází kromě Včelařského muzea a Muzea Chlebovic taky včelařský skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Naučné panely informují, která rostlina dává pyl, která medovici, která nektar. V naučném koutku, který v letošním roce chceme dobudovat, získáte přehled o různých opylovatelích přírody. 

Od roku 2007 jsme se zaměřili na práci s mládeží, protože chceme, aby včelaření pokračovalo dál, aby to mělo nějakou budoucnost. 

My jsme rozjeli takové aktivity, jako je Letní škola včelaříků, která v letošním roce už bude mít 14. ročník, nebo Fojtské vítání jara ve včelím království. Těch aktivit je spousta. Lidé by se mohli přijít podívat na akce k 25. výročí muzea.  

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
06. března 2020, 17:20

V Bílé chtějí lyžovat minimálně do konce března

Na mnohé sjezdovky v Beskydech je letos smutný pohled. Tam, kde nemají výkonné zasněžování, už sezonu museli ukončit. V provozu zůstávají jen areály v nejvyšších polohách, například ten v Bílé. V neděli si tam mohou zazávodit i amatéři.

Letošní nadprůměrně teplá zima lyžování v Beskydech příliš nepřála. Některé areály už sezonu odpískaly. Jedním z mála, kde se ještě lyžuje, je ten v Bílé. Díky své vyšší poloze a umělému zasněžování tam chtějí udržet sjezdovky v provozu minimálně do konce března.

“Letošní sezona začala optimisticky. Sezonu jsme odstartovali začátkem prosince, nicméně poté přišlo oteplení a vítr s deštěm, takže jsme byli nuceni vlastně po Vánocích uzavřít areál na tři dny, což byla taková ta hlavní rána a největší ztráta. Co se týče letošní zimy, následoval leden, který byl nadprůměrný oproti loňsku, ale jen lehce. V únoru začalo takové počasí jako na houpačce, to znamená napadl sníh, byla zima a pak zase oteplení. Ten únor už se jevil lehce podprůměrný oproti loňsku, nicméně loni byla krásná zima, taková troufnu si říct 10letá. Takže to až tak nebereme úplně negativně a teď v březnu uvidíme, jaké ty podmínky ještě nakonec budou. Opět očekáváme počasí jako na houpačce. Napadne sníh a bude to tady jako v pohádce, ale třeba za dva tři dny opět sníh sleze. Střídá se to s takovým aprílovým počasím, kdy často prší nebo fouká vítr od západu, který to počasí výrazně ovlivňuje. Sezonu však úplně negativně nehodnotíme. Nám se podařilo zasněžit areál v tom prosinci a hlavně v tom lednu. V provozu jsme měli téměř celou sezonu všechny sjezdovky, což je u nás pět a půl kilometru. Bohužel ten přírodní sníh nebyl, takže běžkaři si letos na to své nepřišli, ale lyžaři, sáňkaři a bobaři ano,” řekl za provozovatele Ski Areálu Bílá Václav Vrzgula. 

“My jsme z Holešova. Jezdíme tady celkem často, ale ta letošní zima je slabá. Je to hodně mokrý, málo sněhu. Sezona není příliš povedená. Myslím, že ani provozovatelé areálu nejsou moc spokojení,” hodnotil jeden z návštěvníků.  

V Bílé si dobře zalyžují zkušení lyžaři i závodníci. Současně však areál provozuje lyžařskou školu pro nejmenší. Lyžařské kurzy v Bílé absolvují školy z celé Moravy, ale dojíždějí také z Polska a Slovenska.  

“Ty svahy jsou tady docela oblíbené protože my tady máme spektrum jak modrých jednoduchých sjezdovek, tak právě těch těžších červených, takže se zde naučí lyžovat jak úplný začátečník, tak už třeba i pokročilejší lyžař,” uvedl Václav Vrzgula.

“Jsme z Janovic a jsme tady na lyžařském kurzu ze 7. a 8. ročníku. Líbí se nám tady hodně, děcka jsou spokojená,” řekla mladá lyžařka.  

Užít si pravou zimu mají lidé možnost i o tomto víkendu. 

“Tento víkend bude zde jak testování lyží, tak v neděli den na lyžích s Moravskoslezským krajem. Součástí tohoto dne budou veřejné závody pro širokou nezávodní veřejnost a také zábavný den se soutěžemi pro děti. Budeme tady mít snowbike, horu na boby, takže děti a rodiče s dětmi si určitě užijí krásný zimní den,” dodal Jaroslav Vrzgula. 

---

Archeopark v Chotěbuzi opravuje historickou akropoli

Oblíbený Archeopark v Chotěbuzi se v těchto dnech připravuje na novou návštěvnickou sezonu. S kamerou jsme tam byli podívat.

Archeopark v Chotěbuzi je přístupný po celý rok. Bohužel, v současné době mohou lidé navštívit pouze hlavní budovu s expozicemi. V samotném historickém hradišti se totiž pracuje.

“Jaro v Muzeu Těšínska je plné příprav a očekávání na dokončení hlavní muzejní budovy v Českém Těšíně. Všichni se na to těšíme, je to největší investice. Nicméně, poněkud ve stínu této investice muzeum realizuje i další velké investiční podniky. Jedním z nich je i celková revitalizace Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Je třeba ale říci, že se jedná o projekt přeshraniční spolupráce, kterou realizujeme společně s polskou obcí Hažlach nedaleko odsud, a že se jedná jenom o polovinu toho projektu, který je podpořen Evropskými fondy. V současné době už máme víceméně opravenou kompletně slovanskou hradbu. Poté, když nám to podmínky dovolí, budeme realizovat opravu věže a palisády a pevně věříme tomu, že se nám podaří celou akropoli, to znamená ty dřevostavby, nebo přesněji řečeno jejich repliky, veřejnosti zpřístupnit na konci tohoto léta, případně na podzim letošního roku. Rád bych připomněl, že se nacházíme v prostorách, kde skutečně bylo slovanské hradiště. Je doloženo archeologickým výzkumem a jedná se o kulturní památku státem chráněnou, takže celé té rekonstrukci musel předcházet rozsáhlý archeologický předstihový záchranný výzkum, který pro Muzeum Těšínska realizoval Archeologický ústav Akademie věd České republiky v Brně,” řekl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka. 

Přes uzavřené hradiště však lidé mohou archeopark navštívit. K vidění jsou expozice s nalezenými vzácnými exponáty. 

“Přestože je venkovní areál archeoparku v rekonstrukci a návštěvníci nemají možnost jej navštívit, připravujeme pro ně množství akcí tady u nás v krásné budově, v níž se nachází archeologická expozice přibližující život dávných Slovanů. Chystáme pro návštěvníky spoustu zajímavých akcí, například v práci s keramickou hlínou točíme na hrnčířském kruhu, luštíme hlavolamy, hrajeme dobové deskové hry, chystáme velikonoční akci a všechny návštěvníky zveme k účasti,” uvedla mluvčí Muzea Těšínska Lenka Ježová Bichlerová. 

---

Včelařské muzeum v Chlebovicích slaví 25 let

Zajímavým turistickým cílem může být Včelařské muzeum v Chlebovicích nedaleko Frýdku-Místku. V letošním roce slaví 25 let své existence.

“Naše Základní organizace Českého svazu včelařů Frýdek-Místek má tuto budovu a celý areál v podstatě už od roku 1993, kdy se tato budova, bývalé Fojtství, upravila za pomoci financí Frýdku-Místku a za pomoci občanů Chlebovic a včelařů. Když se rozhodovalo, kdo si tuto budovu vezme pod sebe, tak to byli mí předchůdci ze základní organizace, kteří se zasadili, abychom tady provozovali činnost propagační, klubovou pro Český svaz včelařů a v podstatě tady se rozjela taková aktivita, která nemá nikde v širokém okolí obdoby. Založilo se v roce 1995 včelařské muzeum, kdy je pan Haleš inicioval tuto aktivitu. V podstatě stejně vzniklo i muzeum Chlebovic, které tady je v druhé části půdy a rozjely se aktivity, jednak pro klub důchodců v Chlebovicích a pro různé kulturní akce. Ale ten boom těch aktivit byl v roce 2007, kdy už tady fungoval včelařský kroužek mládeže. 

Včelaři mají v Chlebovicích jedinečnou expozici. 

V roce 1998 vznikla nová expozice právě v těchto půdních prostorách, kde je umístěno včelařské muzeum. Je vyhlášené sbírkou medometů. Když se rozhlédnete kolem dokola, tak od sbírky kuřáků, dýmáku přes různé obory včelařství. Sbírka medometů je největší v republice a údajně největší na světě. Sbírka kuřáků, dymaků je zajímavá. Je tady patent Marie Terezie. Je tu sbírka známek se včelařskou tématikou. Obory včelařství jsou tady zastoupeny různými historickými exponáty. Jsou tu naučné panely, takže sem nemusí přijít jenom včelař, ale i normální návštěvník, který získá spoustu informací, protože když přijde k nám, je provázen průvodcem, který vysvětlí, jaká je historie, jak se to dělá v současné době. 

Je tu spoustu zajímavých míst a pro zájezdy je zpestření návštěvy “včelmetro”, které projíždí čtyřmi stanicemi. Je to audio a člověk si uvědomí, proč ty včely jsou důležité, proč je potřebujeme, že bez opýlení nebude potrava v konečné fázi pro nás, nebude ráz krajiny tak pestrý, jako je to v současné době. 

Součástí Včelařského muzea je také venkovní skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Včelaři každoročně ve svém areálu pořádají řadu akcí. Patří mezi ně Fojtské vítání jara ve včelím království nebo Letní škola včelaříků.

”V rámci základní organizace to není jenom o včelařském muzeu. Jde o hlavně o péči o zdravotní stav včelstev našich členů, a to z Chlebovic, Zelinkovic, Lysůvek, Místku či Staříče. Ve včelařském areálu se nachází kromě Včelařského muzea a Muzea Chlebovic taky včelařský skanzen a zahrada včelařsky významných rostlin. Naučné panely informují, která rostlina dává pyl, která medovici, která nektar. V naučném koutku, který v letošním roce chceme dobudovat, získáte přehled o různých opylovatelích přírody. 

Od roku 2007 jsme se zaměřili na práci s mládeží, protože chceme, aby včelaření pokračovalo dál, aby to mělo nějakou budoucnost. 

My jsme rozjeli takové aktivity, jako je Letní škola včelaříků, která v letošním roce už bude mít 14. ročník, nebo Fojtské vítání jara ve včelím království. Těch aktivit je spousta. Lidé by se mohli přijít podívat na akce k 25. výročí muzea.  

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-06-03-2020-17-24