Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Kraj chce v Beskydech podporovat cyklistiku, gastronomii a delší pobyty návštěvníků
  • Na poslední části obchvatu Třince u Třanovic finišují práce před částečným otevřením
  • Repliky korunovačních klenotů vystavují v Jablunkově

Kraj chce v Beskydech podporovat cyklistiku, gastronomii a delší pobyty návštěvníků

Rozvoj turistického ruchu v Beskydech byl hlavním tématem konference, která se konala v Ostravici. Poskytovatelům služeb jde především o návštěvníky, kteří do regionu zamíří na déle než na jeden den a využijí ubytování a všelijaké atraktivity.

IX. ročník konference Fórum cestovního ruchu turistické oblasti BESKYDY-VALAŠSKO 2023 hodnotil předchozí roky a nastínil, jakým směrem by se nabídky pro návštěvníky Beskyd měly ubírat.

Monika Konvičná, ředitelka DM TO Beskydy-Valašsko: “Ukázali jsme výsledky naší činnosti, ohlédli jsem se za rokem 2022 a ukázali jsme to, co budeme řešit v tomto roce, jakou spolupráci zainteresovaných subjektů budeme potřebovat a také to, jak Destinační společnost pomáhá marketingově získávat návštěvníka a jak můžeme pomoci podnikatelským subjektům toho návštěvníka získat.”

V závěru konference byli vyhlášeni vítězové tří cen.

Monika Konvičná, ředitelka, DM TO Beskydy-Valašsko: “Cenu cestovního ruchu realizujeme už 9. rokem. Vyhlašujeme Nejlepší produkt, Nejlepší počin a Nejlahodnější pivo Beskyd, protože Beskydy a pivo patří k sobě.”

Helena Kubešová, Spolek nezávislých vesnických žen Hukvaldy: “Je to určité zadostiučinění za práci, kterou děláme. Máme radost, že se ten náš projekt líbí, že to, co děláme má smysl a že jsou i jiní lidé, nejen z naší obce, kteří to vnímají a kteří oceňují naši práci.”

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Jsem velmi rád za Moravskoslezský kraj, že se podařilo obnovit a navázat na historii setkání na konferenci k cestovnímu ruchu, poněvadž víme všichni, že v minulosti cestovní ruch v rámci covidu dostal zásadní ránu a dneska právě se diskutuje o tom, jak vlastně Beskydy podpořit v dalším rozvoji. Ale co je důležité, podívali jsme se na čísla, zhodnotili jsme vlastně ty roky, které začínaly od 2019, 2020 a 2021 jak šly po sobě, podívali jsme se na čísla v duchu přenocování turistů jak zahraničních, tak samozřejmě našich, podívali jsme se také na to, kolik ti turisté tady nechali a generují peněz, abychom mohli opravdu nastavit ty nové produkty, nové cesty v cestovním ruchu velmi dobře. Dneska si troufnu říct, že vlastně celkový obrat v cestovním ruchu v Moravskoslezském kraji generoval víc jak 10 miliard korun. Dneska poté covidové době se pohybujeme někde okolo 6 miliard korun v rámci Moravskoslezského kraje, ale samozřejmě chceme dohnat ty ztráty a věřím, že během tohoto roku 2023 díky aktivitám samozřejmě všech členů, kteří dneska jsou tady na konferenci, hoteliérům, atraktivitám se k těm číslům zpátky vrátíme. Co je zásadní a důležité říct, že vlastně útrata u českých turistů se snižuje. Ano, je to díky tomu, že vlastně se tady zdražuje, malé energie a podobně, tudíž víme, že dneska turisté jezdí na ty hory s batůžkem v podstatě, mají tam tu svačinu a ne, že si celá rodina zajde do restaurace utratit peníze. Ale toto jsou věci, které vlastně ty my musíme zdokonalit, musíme zdokonalit služby, musíme se zaměřit na personál, vyškolený personál v hotelích, restauracích a podobně, abychom nabízeli za víc peněz kvalitnější službu jako takovou.”

Konkrétní příklady podpory turistiky v Beskydech představil starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “My jsme na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje, takže spolupracujeme s oběma kraji. Naším cílem je revitalizovat Pustevny, revitalizovat a transformovat bývalý Důl Frenštát na lokalitu, která bude fungovat jak pro místní občany, tak pro turisty a vlastně na tom, aby všechno bylo propojené cyklostezkami a moderní mobilitou. Což sami jako obec neuděláme a proto spolupráce s kraji a se státem je pro nás naprosto klíčová.”

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Vrátím se zpátky k těm číslům, ta jasně ukazují, že zahraniční turisté k nám v podstatě od té doby covidové přestali lítat. Naším cílem, kraje a CzechTourismu, je udělat veškerá opatření kampaně právě v zemích, které jsou nablízku, ať to jsou Poláci, Slováci, samozřejmě dneska už do toho zapadá i Ukrajina. Tady v těchto zemích opravdu jsme připraveni podpořit veletrhy, jsme připraveni podpořit marketingové aktivity, ať to jsou billboardy nebo to jsou polepené tramvaje v rámci příhraničí a toto by zpátky mohlo nastartovat ten zahraniční turismus jako takový. Je to také o tom, že se začalo lítat tady z Ostravy a začal se tvořit obchod, protože ten obchod byl také součástí toho cestovního ruchu. A to jsou ty podpůrné věci, které běží v rámci CzechTourismu a MSK. Co se týká nás tady, tak se budeme věnovat v tomto roce hodně gastronomii. Budeme rozšiřovat síť elektrokol, kterých máme už 48 a je to jediná taková velká krajská síť. Samozřejmě budeme vytvářet nové prvky, jako jsou plovoucí mola, která zase budou sloužit k relaxaci a odpočinek. No a máme úžasný projekt Pojez, který se zabývá jídlem a budeme chtít vlastně právě se Zlínským krajem a jižní Moravou dávat dohromady gastronomii, gastronomické zážitky, abychom ty jednotlivé kraje představovali u nás doma.”

---

Na poslední části obchvatu Třince u Třanovic finišují práce před částečným otevřením

Už snad jen několik málo dnů schází do alespoň částečného otevření poslední části obchvatu Třince. Podle původních plánů měla být silnice otevřena v jednom pruhu pro každý směr jízdy už před zimou, z toho však i kvůli nepříznivému počasí sešlo.

Na poslední části obchvatu Třince v současné době finišují práce, aby mohl být zprovozněn alespoň v omezeném režimu. Zahájení provozu je otázkou několik dnů, záležet bude především na počasí.  

Štefan Podolan, Eurovia, ředitel závodu Ostrava: “Momentálně se bavíme o tom, že probíhá instalování protihlukových stěn na mostech, dokončování záchytných systémů, v trase probíhá dokončování protihlukových stěn, svodidel, připravujeme se na pokládku betonových monolitických žlabů a rygolů. Plánujeme, že dokončíme kompletně poslední úsek cementobetonové vozovky u napojení na dálnici D48. Stejně tak pracujeme na montáži velkoplošných dopravních značek, na dokončení krajnic a rozjíždíme procesy, které jsou nezbytné pro to, abychom byli schopni dokončit asfaltové vrstvy.”

Mezi zajímavosti této stavby patří netradiční napojení na dálnici v Třanovicích. 

Štefan Podolan, Eurovia, ředitel závodu Ostrava: “Jedná se o stavbu dálničního typu, která je 5,4 km dlouhá. Tyto stavby běžně s sebou nesou spoustu zajímavostí, věcí k řešení, problémů, které s investorem řešíme. Já bych vypíchl napojení na dálnici D48, které je řešeno dálničním rozpletem vícemostními komplety, které se křižují ve třech úrovních.” 

Otevřením posledního úseku obchvatu Třince se uleví především Stříteži, Hnojníku a Ropici. 

---

Repliky korunovačních klenotů vystavují v Jablunkově

Zatímco v Praze musí lidé vystát několikahodinovou frontu, aby na chvíli spatřili korunovační klenoty, v Jablunkově si je mohou prohlížet mnohem déle, byť za vstupné do tamního Muzea bible. Šance je však jen do 31. ledna, kdy výstava končí.

Výstava je otevřena od neděle do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 14 do 18 hodin. Pro návštěvu je nutná předchozí rezervace.

Přesto, že se nejedná o pravé korunovační klenoty, i tak jde o unikátní výstavu velmi cenných kusů. Autorem je světově uznávaný šperkař Jiří Urban, který realizoval šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. Repliky českých korunovačních klenotů jsou nyní vystaveny v historické budově .

Petr Hamrozi, ředitel Muzea bible v Jablunkově: “Jedná se o putovní výstavu, která putuje zhruba 7 let po celé České a Slovenské republice a jsme moc rádi, že se podařilo tuto výstavu dostat právě tady do našeho regionu, do Moravskoslezského kraje a díky tomu přiblížit tyto zajímavosti. Tato výstava je mistrovská a to mistrovské oslovení se používá především proto, že tyto repliky jsou opravdu propracované do maximálních detailů. Ta výroba byla velmi náročná, velmi složitá a díky tomu se lidé mohou podívat na to, jak prakticky vypadají skoro originální klenoty.”

Repliky korunovačních klientů mají hodnotu několika milionů korun a musí tomu odpovídat i zabezpečení. Na skvosty se do Jablunkova přijeli podívat i odborníci.

Olga Szymanská, šperkařka: “Já jsem absolventkou turnovské školy šperkařské a chodila jsem tam právě v době, kdy se tvořila první kopie svatováclavské koruny. Působí to na mě moc pěkně a jsem moc ráda, že tady vidím nejenom tady tu korunu, žezlo a jablko, ale taky je tady kromě toho korunovační meč, korunovační plášť, řetěz a další krásné předměty.”



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
27. ledna 2023, 17:20

Kraj chce v Beskydech podporovat cyklistiku, gastronomii a delší pobyty návštěvníků

Rozvoj turistického ruchu v Beskydech byl hlavním tématem konference, která se konala v Ostravici. Poskytovatelům služeb jde především o návštěvníky, kteří do regionu zamíří na déle než na jeden den a využijí ubytování a všelijaké atraktivity.

IX. ročník konference Fórum cestovního ruchu turistické oblasti BESKYDY-VALAŠSKO 2023 hodnotil předchozí roky a nastínil, jakým směrem by se nabídky pro návštěvníky Beskyd měly ubírat.

Monika Konvičná, ředitelka DM TO Beskydy-Valašsko: “Ukázali jsme výsledky naší činnosti, ohlédli jsem se za rokem 2022 a ukázali jsme to, co budeme řešit v tomto roce, jakou spolupráci zainteresovaných subjektů budeme potřebovat a také to, jak Destinační společnost pomáhá marketingově získávat návštěvníka a jak můžeme pomoci podnikatelským subjektům toho návštěvníka získat.”

V závěru konference byli vyhlášeni vítězové tří cen.

Monika Konvičná, ředitelka, DM TO Beskydy-Valašsko: “Cenu cestovního ruchu realizujeme už 9. rokem. Vyhlašujeme Nejlepší produkt, Nejlepší počin a Nejlahodnější pivo Beskyd, protože Beskydy a pivo patří k sobě.”

Helena Kubešová, Spolek nezávislých vesnických žen Hukvaldy: “Je to určité zadostiučinění za práci, kterou děláme. Máme radost, že se ten náš projekt líbí, že to, co děláme má smysl a že jsou i jiní lidé, nejen z naší obce, kteří to vnímají a kteří oceňují naši práci.”

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Jsem velmi rád za Moravskoslezský kraj, že se podařilo obnovit a navázat na historii setkání na konferenci k cestovnímu ruchu, poněvadž víme všichni, že v minulosti cestovní ruch v rámci covidu dostal zásadní ránu a dneska právě se diskutuje o tom, jak vlastně Beskydy podpořit v dalším rozvoji. Ale co je důležité, podívali jsme se na čísla, zhodnotili jsme vlastně ty roky, které začínaly od 2019, 2020 a 2021 jak šly po sobě, podívali jsme se na čísla v duchu přenocování turistů jak zahraničních, tak samozřejmě našich, podívali jsme se také na to, kolik ti turisté tady nechali a generují peněz, abychom mohli opravdu nastavit ty nové produkty, nové cesty v cestovním ruchu velmi dobře. Dneska si troufnu říct, že vlastně celkový obrat v cestovním ruchu v Moravskoslezském kraji generoval víc jak 10 miliard korun. Dneska poté covidové době se pohybujeme někde okolo 6 miliard korun v rámci Moravskoslezského kraje, ale samozřejmě chceme dohnat ty ztráty a věřím, že během tohoto roku 2023 díky aktivitám samozřejmě všech členů, kteří dneska jsou tady na konferenci, hoteliérům, atraktivitám se k těm číslům zpátky vrátíme. Co je zásadní a důležité říct, že vlastně útrata u českých turistů se snižuje. Ano, je to díky tomu, že vlastně se tady zdražuje, malé energie a podobně, tudíž víme, že dneska turisté jezdí na ty hory s batůžkem v podstatě, mají tam tu svačinu a ne, že si celá rodina zajde do restaurace utratit peníze. Ale toto jsou věci, které vlastně ty my musíme zdokonalit, musíme zdokonalit služby, musíme se zaměřit na personál, vyškolený personál v hotelích, restauracích a podobně, abychom nabízeli za víc peněz kvalitnější službu jako takovou.”

Konkrétní příklady podpory turistiky v Beskydech představil starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Jiří Novotný (Naše Beskydy), starosta Trojanovic: “My jsme na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje, takže spolupracujeme s oběma kraji. Naším cílem je revitalizovat Pustevny, revitalizovat a transformovat bývalý Důl Frenštát na lokalitu, která bude fungovat jak pro místní občany, tak pro turisty a vlastně na tom, aby všechno bylo propojené cyklostezkami a moderní mobilitou. Což sami jako obec neuděláme a proto spolupráce s kraji a se státem je pro nás naprosto klíčová.”

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Vrátím se zpátky k těm číslům, ta jasně ukazují, že zahraniční turisté k nám v podstatě od té doby covidové přestali lítat. Naším cílem, kraje a CzechTourismu, je udělat veškerá opatření kampaně právě v zemích, které jsou nablízku, ať to jsou Poláci, Slováci, samozřejmě dneska už do toho zapadá i Ukrajina. Tady v těchto zemích opravdu jsme připraveni podpořit veletrhy, jsme připraveni podpořit marketingové aktivity, ať to jsou billboardy nebo to jsou polepené tramvaje v rámci příhraničí a toto by zpátky mohlo nastartovat ten zahraniční turismus jako takový. Je to také o tom, že se začalo lítat tady z Ostravy a začal se tvořit obchod, protože ten obchod byl také součástí toho cestovního ruchu. A to jsou ty podpůrné věci, které běží v rámci CzechTourismu a MSK. Co se týká nás tady, tak se budeme věnovat v tomto roce hodně gastronomii. Budeme rozšiřovat síť elektrokol, kterých máme už 48 a je to jediná taková velká krajská síť. Samozřejmě budeme vytvářet nové prvky, jako jsou plovoucí mola, která zase budou sloužit k relaxaci a odpočinek. No a máme úžasný projekt Pojez, který se zabývá jídlem a budeme chtít vlastně právě se Zlínským krajem a jižní Moravou dávat dohromady gastronomii, gastronomické zážitky, abychom ty jednotlivé kraje představovali u nás doma.”

---

Na poslední části obchvatu Třince u Třanovic finišují práce před částečným otevřením

Už snad jen několik málo dnů schází do alespoň částečného otevření poslední části obchvatu Třince. Podle původních plánů měla být silnice otevřena v jednom pruhu pro každý směr jízdy už před zimou, z toho však i kvůli nepříznivému počasí sešlo.

Na poslední části obchvatu Třince v současné době finišují práce, aby mohl být zprovozněn alespoň v omezeném režimu. Zahájení provozu je otázkou několik dnů, záležet bude především na počasí.  

Štefan Podolan, Eurovia, ředitel závodu Ostrava: “Momentálně se bavíme o tom, že probíhá instalování protihlukových stěn na mostech, dokončování záchytných systémů, v trase probíhá dokončování protihlukových stěn, svodidel, připravujeme se na pokládku betonových monolitických žlabů a rygolů. Plánujeme, že dokončíme kompletně poslední úsek cementobetonové vozovky u napojení na dálnici D48. Stejně tak pracujeme na montáži velkoplošných dopravních značek, na dokončení krajnic a rozjíždíme procesy, které jsou nezbytné pro to, abychom byli schopni dokončit asfaltové vrstvy.”

Mezi zajímavosti této stavby patří netradiční napojení na dálnici v Třanovicích. 

Štefan Podolan, Eurovia, ředitel závodu Ostrava: “Jedná se o stavbu dálničního typu, která je 5,4 km dlouhá. Tyto stavby běžně s sebou nesou spoustu zajímavostí, věcí k řešení, problémů, které s investorem řešíme. Já bych vypíchl napojení na dálnici D48, které je řešeno dálničním rozpletem vícemostními komplety, které se křižují ve třech úrovních.” 

Otevřením posledního úseku obchvatu Třince se uleví především Stříteži, Hnojníku a Ropici. 

---

Repliky korunovačních klenotů vystavují v Jablunkově

Zatímco v Praze musí lidé vystát několikahodinovou frontu, aby na chvíli spatřili korunovační klenoty, v Jablunkově si je mohou prohlížet mnohem déle, byť za vstupné do tamního Muzea bible. Šance je však jen do 31. ledna, kdy výstava končí.

Výstava je otevřena od neděle do pátku od 8 do 18 hodin, v sobotu od 14 do 18 hodin. Pro návštěvu je nutná předchozí rezervace.

Přesto, že se nejedná o pravé korunovační klenoty, i tak jde o unikátní výstavu velmi cenných kusů. Autorem je světově uznávaný šperkař Jiří Urban, který realizoval šperky pro anglickou královnu Alžbětu II. nebo kříž pro papeže Jana Pavla II. Repliky českých korunovačních klenotů jsou nyní vystaveny v historické budově .

Petr Hamrozi, ředitel Muzea bible v Jablunkově: “Jedná se o putovní výstavu, která putuje zhruba 7 let po celé České a Slovenské republice a jsme moc rádi, že se podařilo tuto výstavu dostat právě tady do našeho regionu, do Moravskoslezského kraje a díky tomu přiblížit tyto zajímavosti. Tato výstava je mistrovská a to mistrovské oslovení se používá především proto, že tyto repliky jsou opravdu propracované do maximálních detailů. Ta výroba byla velmi náročná, velmi složitá a díky tomu se lidé mohou podívat na to, jak prakticky vypadají skoro originální klenoty.”

Repliky korunovačních klientů mají hodnotu několika milionů korun a musí tomu odpovídat i zabezpečení. Na skvosty se do Jablunkova přijeli podívat i odborníci.

Olga Szymanská, šperkařka: “Já jsem absolventkou turnovské školy šperkařské a chodila jsem tam právě v době, kdy se tvořila první kopie svatováclavské koruny. Působí to na mě moc pěkně a jsem moc ráda, že tady vidím nejenom tady tu korunu, žezlo a jablko, ale taky je tady kromě toho korunovační meč, korunovační plášť, řetěz a další krásné předměty.”



---

Zdroj: https://polar.cz/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-27-01-2023-17-24