Klíčovou terapií je v rehabilitačním centru i logopedie
Přístavba Léčebného domu dr. Storcha v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné, která skončila před rokem, umožnila v tomto zdravotnickém zařízení nejen vybudování více než dvacítky jednolůžkových pokojů, ale také zřízení nového logopedického pracoviště. To pomáhá lidem s poškozením mozku, ať už úrazem, degenerativním onemocněním a nejčastěji po cévní mozkové příhodě.
Jana Roubínková, logopedka, Beskydské rehabilitační centrum: “Paní je po mozkové příhodě, má poruchu řeči, která se jmenuje afázie, což je vlastně ztráta schopnosti se vyjadřovat. A v té první části terapie jsme trénovali nebo obnovovali porozumění, aby byla schopna rozumět a ještě před tím jsme začínali tělesným schématem.”
Všechna cvičení slouží k obnovení vyjadřování. Součástí logopedie je tu také kognitivní rehabilitace.
Jana Bednarská, logopedka, Beskydské rehabilitační centrum: “Trénujete poškozené kognitivní funkce, které jsou důsledkem poškození mozku. Mezi ty kognitivní funkce patří právě paměť, pozornost, zrakově prostorové funkce, jazyk, myšlení a tak podobně. Pracujeme intenzívně opravdu každý den. Ty terapie se vzájemně provází. Tím, že zlepšujete ty kognitivní funkce, tak se zlepšuje i ten jazyk samotný.”
Jana Roubínková, logopedka, Beskydské rehabilitační centrum: “Záleží na každém tom člověku, v jakém stádiu přijde nebo jak moc těžká ta porucha řeči je. A od toho se odvíjí ta terapie. Takže je to opravdu každému pacientovi šité na míru.”
Vůbec nejdůležitější je podle logopedek začít co nejdříve po mozkové příhodě a mít v životě motivaci.
---