Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • V Teplárně Frýdek-Místek se bude vyrábět vodík
  • Okénko do světa
  • Rozhovor s ředitelem MS energetického centra Rostislavem Rožnovským

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, novinky z energetiky vám přináší magazín Televize Polar ENERGIE A KRAJ. V úvodu vám řekneme, kde v našem regionu se bude vyrábět vodík, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s Rostislavem Rožnovským, ředitelem Moravskoslezského energetického centra. 

V Teplárně Frýdek-Místek se bude vyrábět vodík

Moderní vodíkové technologie už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie spustila přípravu pilotního projektu výroby zeleného vodíku ve své teplárně ve Frýdku-Místku. Bude to první celoroční výroba zeleného vodíku v České republice.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Ve Frýdku-Místku už dnes vyrábíme více než 50 % tepla z biomasy. Máme tam výrobu elektřiny, zelené elektřiny. Máme tam k tomu i prostor a je to i, řekněme, místně velmi dobře umístěná lokalita, která právě do budoucna může pro výrobu a distribuci vodíku být klíčová.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v tzv. dekarbonizaci světové ekonomiky a ozelenění dopravy. Sází na něj i Moravskoslezský kraj.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MSK: Je to konečně první výroba zeleného vodíku na území našeho kraje a jsem zvědav na tu kombinaci biomasy, sluníčka a dalšího. Samozřejmě my očekáváme, že ten vodík z toho budeme používat pro naše autobusy, které jezdí v té oblasti frýdecko místecká, případně havířovská.

Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: Výroba vodíku je několika způsoby. Pokud se bavíme o tom obnovitelném zeleném vodíku, tak v podstatě ten jenom jeden. Pomocí elektrolyzéru. Elektrolyzér je, řekněme, jednoduché zařízení. Pro představu si představte, že máte nějakou nádrž s vodou, přivedete tam elektrickou energii a molekulu H2O rozložíte na vodík a kyslík.

Tomáš Tikal, TV Polar: Plánovaná technologie vyrobí až 270 tun vodíku za rok. Tento objem může zajistit provoz třiceti vodíkových autobusů nebo šesti vodíkových vlaků, případně může sloužit jako náhrada šedého vodíku v průmyslové spotřebě.

Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: Nestačí to jenom vyrobit. Ten vodík vyrobený musíte někam dopravit. Na tom místě, kam ho dopravíte, musí stát nějaká čerpací stanice a následně z té čerpací stanice musí být nějaký konečný spotřebitel.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Jednáme s celou řadou klientů a jednáme s celou řadou stakeholderů. To znamená, jednáme se zástupci kraje ohledně dopravy automobilové, respektive autobusové v Moravskoslezském kraji, jednáme se zástupci měst, ať už to je Ostrava či další města v regionu, o tom, jakým způsobem ten vodík co nejlépe využít.

Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt skupiny Veolia je zatím jediným vodíkový projektem v ČR, který uspěl v mezinárodním srovnání a jako vůbec první získal dotaci z Evropského inovačního fondu na podporu čistých technologií. Také pro kraj znamená průlom.

Daniel Minařík, Moravskoslezský Vodíkový klastr: Tento projekt, který je podpořen z inovačního fondu, je první vlaštovkou z těch aplikací, řekněme, ze zdrojů vodíku, které by na našem území nebo v Moravskoslezském kraji měly zabezpečit nastartování především té výrobní části. Tento projekt konkrétně je specifický v tom, že spojuje dnešní současnou energetiku, současné elektrárenství s tím budoucím.

Tomáš Tikal, TV Polar: Spolupráce s krajem a dalšími subjekty je už teď důležitá, aby vodík a investice do jeho výroby byly využity efektivně a motivovaly k dalšímu rozvoji.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MSK: Je super v tom, že dokáže spotřebovat odpadní teplo, protože při výrobě vodíku třetina energie se ztratí v odpadním teple. Takže ideální jsou opravdu teplárny.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výroba vodíku tak logicky navazuje na transformaci, kterou teplárenství v současnosti prochází a doplňuje ji o další moderní směr.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Součástí té transformace je změna palivové základny, tzn. budeme přecházet na ekologičtější paliva, ať už to je biomasa, je to zemní plyn, ale jsou to i různé kombinace využívání odpadního tepla, využívání odpadní vody z čistírny odpadních vod a tak dále. Vše, co máme v regionu k dispozici.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výstavba vodíkové technologie ve Frýdku-Místku by měla začít zhruba za rok. Spuštění výroby je v plánu začátkem roku 2026 a rýsují se i další záměry.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Máme další projekty v rámci regionu, řekněme, ten druhý projekt na řadě by byl projekt v Krnově, kde opět zase vyrábíme elektřinu z obnovitelných zdrojů. Budeme tam mít fotovoltaiku, budou se tam stavět větrné elektrárny a uvažujeme o dalších projektech v dalších městech, ale ty jsou zatím ve stadiu úvah.

Okénko do světa

Tomáš Tikal, TV Polar: Ve Spojených státech amerických by mělo být letos uvedeno do provozu 8,6 GW nových plynových elektráren, meziročně o 3 GW více. Druhým rokem tak pokračuje rostoucí trend v oblasti nového výkonu v plynových zdrojích, který navazuje na předchozí tři roky, kdy byl naopak pozorován pokles. V USA bylo v letošním roce uvedeno do provozu již deset nových elektráren spalujících zemní plyn o celkovém instalovaném výkonu 6,8 GW. Do konce roku by mělo být uvedeno do provozu dalších šest elektráren s celkovým instalovaným výkonem 1,8 GW. Pro srovnání, v roce 2022 bylo zprovozněno 11 nových plynových elektráren s celkovým výkonem 5,6 GW. V příštích dvou letech by podle agentury měl rozvoj plynových zdrojů v USA mírně zpomalit, když by do provozu mělo být uvedeno celkem 20 nových elektráren s celkovým instalovaným výkonem 7,7 GW. Ze zveřejněných údajů vyplývá, že z pohledu počtu nových zdrojů jsou v posledních dvou letech stejným tempem rozvíjeny jak paroplynové elektrárny, tak plynové elektrárny s otevřeným cyklem. Za poslední dva roky bylo v USA zprovozněno 13 nových paroplynových elektráren s celkovým výkonem 12,4 GW a 14 elektráren s otevřeným cyklem s celkovým výkonem 1,9. Zatímco účinnost plynových elektráren se běžně pohybuje v rozmezí 55 až 60 % a tyto zdroje jsou proto provozovány i v polo špičkovém a základním zatížení, Elektrárny s otevřeným cyklem dosahují běžně účinnosti kolem 35 až 40 % a jsou proto zpravidla využívány jako špičkové a flexibilní zdroje pro vykrývání náhlých změn v poptávce po elektřině nebo proměnlivé výrobě elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Více než polovina nového výkonu z let 2022 a 23 připadá na Texas, který má vysoké denní špičky poptávky po elektřině v letním období a v posledních letech zažil významný rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V letech 2024 a 25 by mělo být zprovozněno dalších 2,8 GW nových zdrojů, a to zejména v Texasu poblíž hustě osídlených oblastí. 

Rozhovor s ředitelem MS energetického centra Rostislavem Rožnovským

Rozvoj vodíkových technologií v Moravskoslezském kraji jde rychlým krokem kupředu. Jaké jsou novinky v této oblasti nám poví ředitel Moravskoslezského energetického centra pan Rostislav Rožnovský.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Víte, že Moravskoslezský kraj coby jeden z postižených regionů se zabývá zlepšením životního prostředí. Proto je dobré, že konference se každým rokem opakují a jsou tam témata, která dokážou pomoci vyřešit tu situaci v Moravskoslezském kraji. Dnešní témata jsou zaměřena na vodík a k tomu je i moje prezentace. To znamená, že my vycházíme z dopadové studie, která byla zpracována někde před třemi lety, kdy se snažíme nastínit odklon od spalování uhlí a zároveň využití vodíku jako jednoho z čistých zdrojů.

Tomáš Tikal, TV Polar: O čem konkrétně bude ta Vaše prezentace? Na co se zaměříte?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Jak jsem již zmínil, je to o vodíku. To znamená, že my dneska v rámci kraje vytváříme tzv. vodíkové údolí. Je to nějaká vodíková platforma k zajištění soběstačnosti a energetické bezpečnosti kraje. A moje prezentace víceméně je o tom, z čeho by ten vodík vyráběl.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na minulém setkání na krajském úřadě jsme viděli prezentaci vodíkové strategie. Jak si myslíte, že je vydařená z Vašeho pohledu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Je důležité vytvořit nějakou kostru a základ, to znamená kraj dneska vytvořil spolek energetického klastru, který sdružuje firmy, které se v oblasti vodíku zabývají. Důležité je pracovat na těch tématech, které tam jsou. To znamená, je to plnička, je to především výroba vodíku, ať už ze zelených zdrojů, například fotovoltaiky, nebo později třeba z jaderných zdrojů. No a samozřejmě v tomhle pokračovat, protože i ten vodík dneska něco stojí. I i ta strategie a uplatnění v praxi prostě stojí nemalé peníze, je důležité to propojit s dotačními tituly a samozřejmě v tom setrvat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jsme se za ten rok, co se týče aplikace vodíku v praxi, posunuli?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Minimálně kraj plánuje, řekněme, vodíkové autobusy, ale jak jsem tady nastínil, je to důležité z pohledu, z čeho ten vodík se bude vyrábět. To znamená, musí se najít firmy, které budou do toho zainteresované. Musíme najít a propojit ty jednotlivé logistické řetězce a samozřejmě i tu plničku. V současné době se pracuje na tom, z čeho ten vodík vyrobit a pracuje se i na plničce. Víte, že první plnička byla otevřena v Ostravě zatím pro osobní automobily, ale bude se pokračovat dál.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak pokračuje Vaše pomoc obcím a městům v regionu, co se energetického poradenství týká?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Víte, že připravujeme projekt Centrum veřejných energetiků, který by měl kopírovat pomoc, kterou máme v rámci příspěvkových organizací. My dneska máme otevřené tři střediska, je to Třinec, Frenštát a Kopřivnice. Plánujeme otevřít Kravaře a Jablunkov a plánujeme otevřít Odry.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou nejčastější požadavky starostů a primátorů?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Dneska světem vládne komoditní energetika. To znamená, že zajímají se především o tom, jak můžou sdílet energii. Nicméně dneska současná podoba komunitní energetiky je v Poslanecké sněmovně a měla by dorazit ke konci měsíce prosince do Senátu a předpokládáme i účinnost buďto prvního ledna, ale hodně se mluví o tom, že by se ta účinnost měla posunout. Tam bude záležet na tom, jaké budou nastavené parametry. My už dneska některé víme a víceméně se snažíme iniciovat i jejich úpravy, protože nejsou úplně výhodné pro ty obce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Váš pohled co by to mělo obsahovat ta legislativa?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Především se tam jedná o to, že je tam limitovaný počet výrobců, kteří se do toho můžou zapojit. Dále tam bylo počet členů, kteří se do toho můžou zapojit, což se zcela vymyká zahraničí. To znamená, nám se jednalo opravdu o to, aby ten člen, který se chce do toho spolku zapojit, aby tam mohl být a nebylo to limitované ani počtem, ani množstvím výrobců.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pravidelně organizujete také setkání se starosty, takže kdy je na pořadu další?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Plánujeme setkání se starosty 28. listopadu a o těch tématech už jsem teď tady mluvil. První téma je pokračování v energetických úsporách, kde chceme nastínit skladbu materiálu při stavbě budovy. Dále chytré řešení těch budov, propojit to s dotačními tituly. A druhé téma je právě komunitní energetika, kterou jsme měli i před rokem, kde chceme nastínit ten posun, který v rámci komunitní energetiky nastal. Jak z pohledu legislativy, tak nastavených procesů. a pak ve vztahu k tomu, jaké novinky na trhu existují a kdo všechno se může do té komunitní energetiky zapojit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou nejčastější požadavky starostů? S čím za Vámi chodí?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Týká se to nákupu energií, protože ty jsou dneska pořád na nějaké úrovni, takže chtějí s tím pomoct. I když řada dodavatelů dneska se dostává pod vládním stropem, který byl stanovený. Nicméně jsou to nejčastější okamžiky a pak je to pomoc v legislativě v rámci například průkazu energetické náročnosti budov, energetických auditů a pomoc při výběrových řízeních v rámci třeba výstavby fotovoltaiky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmiňoval jste Kravaře. Chcete tu dál rozvíjet to Centrum veřejných energetiků?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ano, chceme. My máme v kraji zhruba 22 tzv. ORP, jsou to spádové oblasti v rámci měst a obcí. To znamená, že chceme to poradenství dostat do všech těchhle ORP v městech. Ppočítáme s tím, že v průběhu dalšího pololetí bychom mohli už obsadit všechna ta místa.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s personálním obsazením? Bavili jsme se o tom, že není úplně jednoduché sehnat vhodného energetika do těch jednotlivých míst, tak jak jste se posunuli?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My samozřejmě máme vypsané inzeráty. Řešíme ty situace i v rámci seminářů, kdy se setkáváme s různými lidmi, řekněme, nejsou úplně spokojeni se současnými zaměstnavateli to znamená, že řešíme tu situaci, kde se dá. No a pak to záleží samozřejmě na tom zapracování u nás v rámci Moravskoslezského energetického centra. Dneska máme další pracovníky, kteří v tuto chvíli nastupovali 1.9. Jedná se asi o další čtyři zaměstnance v rámci různých oblastí a hlásí se nám další a další, takže je to poměrně dost náročná personální práce i v rámci toho plánu, kdy ti zaměstnanci by měli pojmout veškeré poradenské věci, které budou následovat v rámci těch obcí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se ohlédnete za tu práci toho centra od té doby, kdy jste založili první pobočku, tak jak jste s tím spokojen?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Já jsem spokojený. Samozřejmě bych chtěl, aby to bylo všechno rychlejší. Nicméně nedá se řada věcí uspěchat, protože Moravskoslezské energetické centrum jako takové je velice specifické a řada lidí prostě musí splňovat určité nároky na tu službu, kterou děláme. Je to o tom vybrat ty správné lidi, zaškolit je, říkáme tomu adaptační proces a samozřejmě neustále vzdělávat a přenášet ty zkušenosti, které máme z našeho centra do praxe.

Tomáš Tikal, TV Polar: Magazín ENERGIE A KRAJ je u konce. Děkujeme za přízeň a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
02. listopadu 2023, 17:14

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, novinky z energetiky vám přináší magazín Televize Polar ENERGIE A KRAJ. V úvodu vám řekneme, kde v našem regionu se bude vyrábět vodík, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s Rostislavem Rožnovským, ředitelem Moravskoslezského energetického centra. 

V Teplárně Frýdek-Místek se bude vyrábět vodík

Moderní vodíkové technologie už nejsou jen vizí. Společnost Veolia Energie spustila přípravu pilotního projektu výroby zeleného vodíku ve své teplárně ve Frýdku-Místku. Bude to první celoroční výroba zeleného vodíku v České republice.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Ve Frýdku-Místku už dnes vyrábíme více než 50 % tepla z biomasy. Máme tam výrobu elektřiny, zelené elektřiny. Máme tam k tomu i prostor a je to i, řekněme, místně velmi dobře umístěná lokalita, která právě do budoucna může pro výrobu a distribuci vodíku být klíčová.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vodík sehraje v nadcházejících letech důležitou roli v tzv. dekarbonizaci světové ekonomiky a ozelenění dopravy. Sází na něj i Moravskoslezský kraj.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MSK: Je to konečně první výroba zeleného vodíku na území našeho kraje a jsem zvědav na tu kombinaci biomasy, sluníčka a dalšího. Samozřejmě my očekáváme, že ten vodík z toho budeme používat pro naše autobusy, které jezdí v té oblasti frýdecko místecká, případně havířovská.

Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: Výroba vodíku je několika způsoby. Pokud se bavíme o tom obnovitelném zeleném vodíku, tak v podstatě ten jenom jeden. Pomocí elektrolyzéru. Elektrolyzér je, řekněme, jednoduché zařízení. Pro představu si představte, že máte nějakou nádrž s vodou, přivedete tam elektrickou energii a molekulu H2O rozložíte na vodík a kyslík.

Tomáš Tikal, TV Polar: Plánovaná technologie vyrobí až 270 tun vodíku za rok. Tento objem může zajistit provoz třiceti vodíkových autobusů nebo šesti vodíkových vlaků, případně může sloužit jako náhrada šedého vodíku v průmyslové spotřebě.

Arnošt Gross, projektový manažer, Veolia Energie ČR: Nestačí to jenom vyrobit. Ten vodík vyrobený musíte někam dopravit. Na tom místě, kam ho dopravíte, musí stát nějaká čerpací stanice a následně z té čerpací stanice musí být nějaký konečný spotřebitel.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Jednáme s celou řadou klientů a jednáme s celou řadou stakeholderů. To znamená, jednáme se zástupci kraje ohledně dopravy automobilové, respektive autobusové v Moravskoslezském kraji, jednáme se zástupci měst, ať už to je Ostrava či další města v regionu, o tom, jakým způsobem ten vodík co nejlépe využít.

Tomáš Tikal, TV Polar: Projekt skupiny Veolia je zatím jediným vodíkový projektem v ČR, který uspěl v mezinárodním srovnání a jako vůbec první získal dotaci z Evropského inovačního fondu na podporu čistých technologií. Také pro kraj znamená průlom.

Daniel Minařík, Moravskoslezský Vodíkový klastr: Tento projekt, který je podpořen z inovačního fondu, je první vlaštovkou z těch aplikací, řekněme, ze zdrojů vodíku, které by na našem území nebo v Moravskoslezském kraji měly zabezpečit nastartování především té výrobní části. Tento projekt konkrétně je specifický v tom, že spojuje dnešní současnou energetiku, současné elektrárenství s tím budoucím.

Tomáš Tikal, TV Polar: Spolupráce s krajem a dalšími subjekty je už teď důležitá, aby vodík a investice do jeho výroby byly využity efektivně a motivovaly k dalšímu rozvoji.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MSK: Je super v tom, že dokáže spotřebovat odpadní teplo, protože při výrobě vodíku třetina energie se ztratí v odpadním teple. Takže ideální jsou opravdu teplárny.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výroba vodíku tak logicky navazuje na transformaci, kterou teplárenství v současnosti prochází a doplňuje ji o další moderní směr.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Součástí té transformace je změna palivové základny, tzn. budeme přecházet na ekologičtější paliva, ať už to je biomasa, je to zemní plyn, ale jsou to i různé kombinace využívání odpadního tepla, využívání odpadní vody z čistírny odpadních vod a tak dále. Vše, co máme v regionu k dispozici.

Tomáš Tikal, TV Polar: Výstavba vodíkové technologie ve Frýdku-Místku by měla začít zhruba za rok. Spuštění výroby je v plánu začátkem roku 2026 a rýsují se i další záměry.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Máme další projekty v rámci regionu, řekněme, ten druhý projekt na řadě by byl projekt v Krnově, kde opět zase vyrábíme elektřinu z obnovitelných zdrojů. Budeme tam mít fotovoltaiku, budou se tam stavět větrné elektrárny a uvažujeme o dalších projektech v dalších městech, ale ty jsou zatím ve stadiu úvah.

Okénko do světa

Tomáš Tikal, TV Polar: Ve Spojených státech amerických by mělo být letos uvedeno do provozu 8,6 GW nových plynových elektráren, meziročně o 3 GW více. Druhým rokem tak pokračuje rostoucí trend v oblasti nového výkonu v plynových zdrojích, který navazuje na předchozí tři roky, kdy byl naopak pozorován pokles. V USA bylo v letošním roce uvedeno do provozu již deset nových elektráren spalujících zemní plyn o celkovém instalovaném výkonu 6,8 GW. Do konce roku by mělo být uvedeno do provozu dalších šest elektráren s celkovým instalovaným výkonem 1,8 GW. Pro srovnání, v roce 2022 bylo zprovozněno 11 nových plynových elektráren s celkovým výkonem 5,6 GW. V příštích dvou letech by podle agentury měl rozvoj plynových zdrojů v USA mírně zpomalit, když by do provozu mělo být uvedeno celkem 20 nových elektráren s celkovým instalovaným výkonem 7,7 GW. Ze zveřejněných údajů vyplývá, že z pohledu počtu nových zdrojů jsou v posledních dvou letech stejným tempem rozvíjeny jak paroplynové elektrárny, tak plynové elektrárny s otevřeným cyklem. Za poslední dva roky bylo v USA zprovozněno 13 nových paroplynových elektráren s celkovým výkonem 12,4 GW a 14 elektráren s otevřeným cyklem s celkovým výkonem 1,9. Zatímco účinnost plynových elektráren se běžně pohybuje v rozmezí 55 až 60 % a tyto zdroje jsou proto provozovány i v polo špičkovém a základním zatížení, Elektrárny s otevřeným cyklem dosahují běžně účinnosti kolem 35 až 40 % a jsou proto zpravidla využívány jako špičkové a flexibilní zdroje pro vykrývání náhlých změn v poptávce po elektřině nebo proměnlivé výrobě elektřiny ze solárních a větrných elektráren. Více než polovina nového výkonu z let 2022 a 23 připadá na Texas, který má vysoké denní špičky poptávky po elektřině v letním období a v posledních letech zažil významný rozvoj obnovitelných zdrojů energie. V letech 2024 a 25 by mělo být zprovozněno dalších 2,8 GW nových zdrojů, a to zejména v Texasu poblíž hustě osídlených oblastí. 

Rozhovor s ředitelem MS energetického centra Rostislavem Rožnovským

Rozvoj vodíkových technologií v Moravskoslezském kraji jde rychlým krokem kupředu. Jaké jsou novinky v této oblasti nám poví ředitel Moravskoslezského energetického centra pan Rostislav Rožnovský.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Víte, že Moravskoslezský kraj coby jeden z postižených regionů se zabývá zlepšením životního prostředí. Proto je dobré, že konference se každým rokem opakují a jsou tam témata, která dokážou pomoci vyřešit tu situaci v Moravskoslezském kraji. Dnešní témata jsou zaměřena na vodík a k tomu je i moje prezentace. To znamená, že my vycházíme z dopadové studie, která byla zpracována někde před třemi lety, kdy se snažíme nastínit odklon od spalování uhlí a zároveň využití vodíku jako jednoho z čistých zdrojů.

Tomáš Tikal, TV Polar: O čem konkrétně bude ta Vaše prezentace? Na co se zaměříte?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Jak jsem již zmínil, je to o vodíku. To znamená, že my dneska v rámci kraje vytváříme tzv. vodíkové údolí. Je to nějaká vodíková platforma k zajištění soběstačnosti a energetické bezpečnosti kraje. A moje prezentace víceméně je o tom, z čeho by ten vodík vyráběl.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na minulém setkání na krajském úřadě jsme viděli prezentaci vodíkové strategie. Jak si myslíte, že je vydařená z Vašeho pohledu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Je důležité vytvořit nějakou kostru a základ, to znamená kraj dneska vytvořil spolek energetického klastru, který sdružuje firmy, které se v oblasti vodíku zabývají. Důležité je pracovat na těch tématech, které tam jsou. To znamená, je to plnička, je to především výroba vodíku, ať už ze zelených zdrojů, například fotovoltaiky, nebo později třeba z jaderných zdrojů. No a samozřejmě v tomhle pokračovat, protože i ten vodík dneska něco stojí. I i ta strategie a uplatnění v praxi prostě stojí nemalé peníze, je důležité to propojit s dotačními tituly a samozřejmě v tom setrvat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jsme se za ten rok, co se týče aplikace vodíku v praxi, posunuli?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Minimálně kraj plánuje, řekněme, vodíkové autobusy, ale jak jsem tady nastínil, je to důležité z pohledu, z čeho ten vodík se bude vyrábět. To znamená, musí se najít firmy, které budou do toho zainteresované. Musíme najít a propojit ty jednotlivé logistické řetězce a samozřejmě i tu plničku. V současné době se pracuje na tom, z čeho ten vodík vyrobit a pracuje se i na plničce. Víte, že první plnička byla otevřena v Ostravě zatím pro osobní automobily, ale bude se pokračovat dál.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak pokračuje Vaše pomoc obcím a městům v regionu, co se energetického poradenství týká?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Víte, že připravujeme projekt Centrum veřejných energetiků, který by měl kopírovat pomoc, kterou máme v rámci příspěvkových organizací. My dneska máme otevřené tři střediska, je to Třinec, Frenštát a Kopřivnice. Plánujeme otevřít Kravaře a Jablunkov a plánujeme otevřít Odry.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou nejčastější požadavky starostů a primátorů?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Dneska světem vládne komoditní energetika. To znamená, že zajímají se především o tom, jak můžou sdílet energii. Nicméně dneska současná podoba komunitní energetiky je v Poslanecké sněmovně a měla by dorazit ke konci měsíce prosince do Senátu a předpokládáme i účinnost buďto prvního ledna, ale hodně se mluví o tom, že by se ta účinnost měla posunout. Tam bude záležet na tom, jaké budou nastavené parametry. My už dneska některé víme a víceméně se snažíme iniciovat i jejich úpravy, protože nejsou úplně výhodné pro ty obce.

Tomáš Tikal, TV Polar: Váš pohled co by to mělo obsahovat ta legislativa?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Především se tam jedná o to, že je tam limitovaný počet výrobců, kteří se do toho můžou zapojit. Dále tam bylo počet členů, kteří se do toho můžou zapojit, což se zcela vymyká zahraničí. To znamená, nám se jednalo opravdu o to, aby ten člen, který se chce do toho spolku zapojit, aby tam mohl být a nebylo to limitované ani počtem, ani množstvím výrobců.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pravidelně organizujete také setkání se starosty, takže kdy je na pořadu další?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Plánujeme setkání se starosty 28. listopadu a o těch tématech už jsem teď tady mluvil. První téma je pokračování v energetických úsporách, kde chceme nastínit skladbu materiálu při stavbě budovy. Dále chytré řešení těch budov, propojit to s dotačními tituly. A druhé téma je právě komunitní energetika, kterou jsme měli i před rokem, kde chceme nastínit ten posun, který v rámci komunitní energetiky nastal. Jak z pohledu legislativy, tak nastavených procesů. a pak ve vztahu k tomu, jaké novinky na trhu existují a kdo všechno se může do té komunitní energetiky zapojit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou nejčastější požadavky starostů? S čím za Vámi chodí?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Týká se to nákupu energií, protože ty jsou dneska pořád na nějaké úrovni, takže chtějí s tím pomoct. I když řada dodavatelů dneska se dostává pod vládním stropem, který byl stanovený. Nicméně jsou to nejčastější okamžiky a pak je to pomoc v legislativě v rámci například průkazu energetické náročnosti budov, energetických auditů a pomoc při výběrových řízeních v rámci třeba výstavby fotovoltaiky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmiňoval jste Kravaře. Chcete tu dál rozvíjet to Centrum veřejných energetiků?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ano, chceme. My máme v kraji zhruba 22 tzv. ORP, jsou to spádové oblasti v rámci měst a obcí. To znamená, že chceme to poradenství dostat do všech těchhle ORP v městech. Ppočítáme s tím, že v průběhu dalšího pololetí bychom mohli už obsadit všechna ta místa.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s personálním obsazením? Bavili jsme se o tom, že není úplně jednoduché sehnat vhodného energetika do těch jednotlivých míst, tak jak jste se posunuli?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My samozřejmě máme vypsané inzeráty. Řešíme ty situace i v rámci seminářů, kdy se setkáváme s různými lidmi, řekněme, nejsou úplně spokojeni se současnými zaměstnavateli to znamená, že řešíme tu situaci, kde se dá. No a pak to záleží samozřejmě na tom zapracování u nás v rámci Moravskoslezského energetického centra. Dneska máme další pracovníky, kteří v tuto chvíli nastupovali 1.9. Jedná se asi o další čtyři zaměstnance v rámci různých oblastí a hlásí se nám další a další, takže je to poměrně dost náročná personální práce i v rámci toho plánu, kdy ti zaměstnanci by měli pojmout veškeré poradenské věci, které budou následovat v rámci těch obcí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když se ohlédnete za tu práci toho centra od té doby, kdy jste založili první pobočku, tak jak jste s tím spokojen?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Já jsem spokojený. Samozřejmě bych chtěl, aby to bylo všechno rychlejší. Nicméně nedá se řada věcí uspěchat, protože Moravskoslezské energetické centrum jako takové je velice specifické a řada lidí prostě musí splňovat určité nároky na tu službu, kterou děláme. Je to o tom vybrat ty správné lidi, zaškolit je, říkáme tomu adaptační proces a samozřejmě neustále vzdělávat a přenášet ty zkušenosti, které máme z našeho centra do praxe.

Tomáš Tikal, TV Polar: Magazín ENERGIE A KRAJ je u konce. Děkujeme za přízeň a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-02-11-2023-17-14