Energie a kraj

  • Gymnázium Bílovec vybudovalo solární elektrárnu
  • Okénko do světa: Co je to jaderná fúze?
  • Beseda: David Sventek, ředitel společnosti BeePartner II

Dobrý den, TV Polar vám přináší další díl magazínu Energie a kraj. V jeho úvodu se vydáme do Bílovce na místní gymnázium, které část své spotřeby kryje fotovoltaickou elektrárnou. Poté vám vysvětlíme, z čeho mají obrovskou radost vědci ve Velké Británii. A nakonec si budeme povídat s expertem na transformaci našeho kraje, panem Davidem Sventkem.

Gymnázium Bílovec vybudovalo solární elektrárnu

Gymnázium Mikuláše Kopernika v Bílovci je průkopníkem mezi středními školami v mnoha směrech. Tím aktuálním tématem je řešení budoucí energetické soběstačnosti. Už nyní funguje ve škole fotovoltaická elektrárna a ta má být teprve začátkem.

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Bílovec: „Obnovitelné zdroje jsou nedílnou součástí dlouhodobě udržitelného života člověka. Naším cílem bylo vytvořit fungující model školy, která je schopná vytvořit si část spotřebované energie z obnovitelných zdrojů. Byli jsme vybráni jako škola, která je vhodná pro takovou realizaci fotovoltaické elektrárny. Máme celoroční provoz, takže využíváme elektrárnu o kapacitě 19 kilowatt a zatím byl cíl splněn, protože veškerou vyrobenou elektřinu jsme ve škole spotřebovali. Věřím, že se tento model použije i na jiných školách.“

Co se dát elektrárnou pokrýt?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Bílovec: „Pokrývá z velké části provoz kuchyně a další přebytečná energie je využívána v Domově mládeže.“

Budete si pořizovat i další zdroje?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Bílovec: „Chceme využít i jinou energii než ze slunce, takže uvažujeme o větrné minieletrárně.“

Co to přináší vašim žákům?

Pavel Mrva, ředitel Gymnázia Bílovec: „Chceme ukázat nejen žákům, že takové technologie v praxi opravdu fungují, což je prospěšné pro ně i pro společnost.“

Gymnázium Mikuláše Kopernika v Bílovci je tak příkladem i pro ostatní organizace, nejen pro školy. Své zkušenosti vedení školy zájemcům rádo poskytne.

Okénko do světa: Co je to jaderná fúze?

Průlomových výsledků dosáhli vědci a inženýři konsorcia EUROfusion na fúzním zařízení Joint European Torus (JET) u Oxfordu ve Velké Británii. Rekordních 59 megajoulů generovaných z fúzní energie demonstruje podle českých vědců, kteří jsou do projektu také zapojeni, možnosti jaderné fúze. Fúzní energie má potenciál zajistit bezpečný a účinný zdroj energie s nízkou uhlíkovou stopou.

JET (Joint European Torus) je fúzní experimentální zařízení typu tokamak, které dokáže vytvořit plazma o teplotě až 150 milionů stupňů Celsia, tedy desetkrát teplejší než střed Slunce.

Úspěch tokamaku JET, největšího a nejvýkonnějšího tokamaku na světě, provozovaného Úřadem pro atomovou energii Spojeného království (UKAEA) v Oxfordu, více než dvojnásobně překonává dosavadní rekord v množství energie generované z jaderné fúze, kterého zde bylo dosaženo v roce 1997 a jenž tehdy činil 21,7 megajoulu.

Jeden megajoul energie stačí k tomu, aby byly přibližně tři litry vody o teplotě 20 stupňů přivedeny k varu.

Jde o součást speciální experimentální kampaně, kterou připravili v rámci konsorcia EUROfusion o 4800 zapojených odbornících, spolufinancovaného Evropskou komisí, s cílem prověřit více než 20letý pokrok v oblasti jaderné fúze a co nejlépe se připravit na zahájení provozu mezinárodního tokamaku ITER budovaného v jižní Francii. Chystaný projekt ITER je větší a pokročilejší verzí tokamaku JET.

„Udržení fúze deuteria a tritia na této úrovni výkonu – téměř v průmyslovém měřítku – je pro všechny, kdo se podílejí na celosvětovém vývoji fúzního zdroje energie, jednoznačným potvrzením potenciálu této technologie,“ poznamenal k rekordním 59 megajoulům energie v podobě tepla generální ředitel projektu ITER Bernard Bigot.

Dodal, že pro ITER jsou výsledky získané na tokamaku JET silným posílením důvěry, že „jsme na správné cestě k demonstraci plného fúzního výkonu“.

„Pokud dokážeme udržet fúzní reakci po dobu pěti sekund, dokážeme ji udržet i po dobu pěti minut a poté po dobu pěti hodin v budoucích zařízeních,“ poznamenal Tony Donné, programový manažer organizace EUROfusion.

Beseda: David Sventek, ředitel společnosti BeePartner II

Magazín Energie a kraj je u konce. Děkujeme za pozornost a těšíme se na příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry