Energie a kraj

  • MS kraj nabídl starostům pomoc v energetické krizi
  • USA podpoří dlouhodobá úložiště elektřiny

Dobrý den, jsme na začátku magazínu TV Polar Energie a kraj. V něm se podíváme na setkání zástupců MS kraje se starosty měst a obcí a nahlédneme okénkem do Spojených států amerických.

Konference pro starosty měst a obcí

MS kraj prezentoval své agentury, které dokážou pomoct např. v oblasti územního rozvoje, cestovního ruchu či energetiky. Konference byla určena pro primátory a starosty měst a obcí našeho regionu.

MS kraj udělal další vstřícný krok vůči městům a obcím na svém území. Uspořádal pro ně prezentaci krajských agentur, které jim dokážou pomoci v oblasti územního rozvoje, cestovního ruchu, energetiky a podobně. Noví i staronoví primátoři a starostové měst a obcí měli možnost získat informace od krajských agentur, které jim mohou pomoci v rozvoji, s turistickým ruchem i řešením energetické krize.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „Systematicky se rozjíždí poslední fáze transformace kraje a bez obcí to nepůjde, takže jsme tady od toho, abychom to probrali a abychom ukázali, co jsme pro ně připravili. Já jsem jim ukázal, jak je celá transformace řízena a jakou roli v tom hrají naše agentury.“

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje pro energetiku a průmysl: „Nabízíme starostům odbornou pomoc, hlavně v oblasti komunitní energetiky. Chceme jim zdůraznit, že šetřit se vyplatí.“

Mnohé obce a města už problematiku energií intenzivně řeší.

Věra Palkovská (SNK), starostka Třince: „My chceme pomoci občanům prostřednictvím energetického poradce. Připravujeme také energetický audit, abychom naše zařízení poté rekonstruovali tak, abychom šetřili energii.“

Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: „Už v roce 2019 jsme spustili malou lokální distribuční síť a teď máme v plánu dva projekty na fotovoltaiku. V Budišově by také měla být pobočka Centra veřejných energetiků.“

Další dvě konference na téma energetika jsou v plánu na začátku prosince.

Okénko do světa

Americké Ministerstvo energetiky podpoří projekty dlouhodobých úložišť energie až 350 miliony dolarů. Úložiště ovšem musí být schopna dodávky elektřiny alespoň po dobu 10 hodin. Cílem je snížit cenu dlouhodobých úložišť o 90 % během následující dekády a umožnit tak lepší zapojení obnovitelných zdrojů do energetického mixu.

Americké Ministerstvo energetiky oznámilo, že podpoří až jedenáct demonstračních projektů dlouhodobých úložišť elektrické energie. Ta musí být schopna dodávat uloženou energii po dobu 10 až 24 hodin, ale samozřejmě i déle. Úložiště mají umožnit další rozvoj obnovitelných zdrojů energie a pomoci zemi k dosažení uhlíkové neutrality.

Pokrokové technologie skladování energie jsou klíčem k tomu, aby energie vyrobená z obnovitelných zdrojů – jako je vítr a slunce – byla dostupná pro nepřetržité využití. Jsou také zásadní pro dosažení uhlíkové neutrality a dosažení ambiciózních klimatických cílů prezidenta Bidena.

Částka, kterou ministerstvo připravilo v rámci zákona o infrastruktuře, je až 350 milionů dolarů (zhruba 8,25 miliardy Kč). Ministerstvo přitom zafinancuje až 50 % nákladů každého projektu. Ty musí oznámit svůj zájem do poloviny prosince, termín pro podání úplných přihlášek je pak 3. března 2023.

Ministerstvo si klade za cíl zejména snížení cen skladovací technologie, a to o 90 % během příštích deseti let, ve srovnání s letoškem. Kromě toho ministerstvo očekává řadu takzvaných komunitních výhod. Projekty by tak měly prokázat investice do národní pracovní síly, zapojení komunit a místních pracovníků, a prosazovat rozmanitost, spravedlnost a začlenění.

Ministerstvo energetiky podniká důležité kroky ke snížení nákladů a prodloužení doby využitelnosti skladované energie tak, aby čistá, spolehlivá a cenově dostupná elektřina byla dosažitelná kdykoli a kdekoli všem, zejména Američanům žijícím v odlehlých a nedostatečně obsluhovaných komunitách.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat