Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • Výstava Infotherma přilákala do Ostravy řadu odborníků na energetiku
  • Okénko do světa
  • Rozhovor s Jakubem Unuckou, 1. náměstkem hejtmana MS kraje

Dobrý den, v programu televize Polar přišel čas pro energetický magazín Energie a kraj. Začneme návštěvou výstavy Infotherma v Ostravě, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s 1. náměstkem hejtmana MS kraje Jakubem Unuckou.

Výstava Infotherma přilákala do Ostravy řadu odborníků na energetiku

29. ročník mezinárodní výstavy Infotherma přilákal do Ostravy 305 českých a zahraničních firem a organizací, které prezentovaly svou činnost.

Petr Cankař, technický ředitel, Atmos: „Nejsme tady poprvé, na Infothermu jezdíme už asi 30 let. Je to jedna ze dvou odborných výstav na topení v České republice.“

Leopold Benda, jednatel, Benekov Esco: „My očekáváme velkou návštěvnost, hlavně ze strany bytových domů, měst a obcí. Uvádíme na trh nový produkt, který se zaměřuje na fotovoltaiku a komunitní energetiku pro města, obce a bytové domy.“

Ondřej Mikeš, obchodní ředitel, Thermatec: „Na této výstavě jsme poprvé, protože českou distribuci máme teprve od loňského roku. Přivezli jsme tepelná čerpadla, hydraulické skříně, bojlery a akumulační nádrže.“

Jaromír Maňák, obchodní ředitel, Blaze Harmony: „Na Infothermě se prezentují nejlepší výrobci v topenářství, stavebnictví a dalších oborech. My jsme získali první cenu s naším peletovým kotlem a je to pro nás velmi příjemné ocenění.“

Letošní ročník mezinárodní výstavy Infotherma na ostravské Černé louce se zaměřil na vytápění, úspory energie a obnovitelné zdroje.

Okénko do světa

Česká republika bude spolupracovat s Francií na financování společných projektů v jaderné energetice. Vyplývá to z nové dohody uzavřené mezi Technologickou agenturou ČR a Francouzskou národní výzkumnou agenturou. Podpis dohody se uskutečnil u příležitosti pražské návštěvy francouzské ministryně pro energetickou transformaci Agnés Pannierové -Runacherové.

Ministryně Pannierová-Runacherová jednala se svým českým protějškem, ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou, o otázkách energetické tranzice a zejména roli jaderné energetiky v dekarbonizaci a v zajištění energetické bezpečnosti nejen České republiky a Francie, ale celé Evropy. Oba ministři deklarovali, že Francie a Česko budou nadále spolupracovat při prosazování vhodných podmínek pro rozvoj jaderné energetiky v EU.

Slavnostní podpis dohody mezi TA ČR a ANR se uskutečnil 9. ledna na Francouzském velvyslanectví v Praze za přítomnosti Petra Konvalinky, předsedy TA ČR, a Thierryho Damervala, prezidenta ANR. Smlouva otevírá cestu česko-francouzským projektům v aplikovaném výzkumu v oblasti jaderné energetiky a nízkouhlíkových technologií. Nyní budou následovat další jednání o podmínkách spolupráce tak, aby bylo možné letos vyhlásit první konkrétní výzvy. Francouzská strana se zavázala na výzkumné projekty uvolnit každý rok jeden milion eur.

Česko a Francie jsou v jaderném výzkumu a vzdělávání dlouholetými partnery. Francouzská Komise pro alternativní a jadernou energii například spolupracuje s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži nebo s českou Akademií věd. Stáže a pracovní pobyty vědců z obou zemí usnadňují grantové programy. Jaderní experti z Francie také pravidelně jezdí přednášet do Česka.

V roce 2023 Francouzské velvyslanectví v Praze a společnost EDF založili Česko-francouzskou jadernou akademii. Jedná se o komplexní platformu pro vzdělávání a výzkum, jenž nabídne společné česko-francouzské vzdělávací a vědecké programy na úrovni vysokých a středních škol a výzkumných institucí, a bude se věnovat i odbornému vzdělávání a rekvalifikacím.

Rozhovor s Jakubem Unuckou, 1. náměstkem hejtmana MS kraje

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste rád, že se taková výstava koná v Ostravě a v našem kraji? Jak hodnotíte její úroveň?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Kde jinde má být než u nás? Tady to má asi největší význam, protože my jako první odcházíme od uhlí. Tady byla spousta kotlů na černé uhlí, ať už malých nebo velkých a černé uhlí není. Takže je ta změna v našem kraji největší. To, že je výstava tady a že je úplně plno jak z pohledu vystavovatelů, tak i návštěvníků, hovoří o tom, že lidi mají zájem se podívat, čím budou topit, protože to je investice na desítky let dopředu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Které exponáty Vás překvapily nejvíce nebo zaujaly?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Je vidět, že tuhá paliva stále ještě mají svou pozici, protože kotlů je tady opravdu hodně. Jsou zajímavé kotle na pelety. V podstatě to jsou skoro plné automaty, které topí dřevem a když není dřevo, sypou se pelety s tím, že se ještě sám sype popel pryč. Takový polo automat, hodně propracovaný, což je zajímavé. Otázkou je samozřejmě, kde ty pelety budeme brát. Takže uvidíme, jakým směrem se to bude vyvíjet.

Tomáš Tikal, TV Polar: Prohlédl jste si výrobek, který vyhrál místní soutěž?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Díval jsem se na všechny tři výrobky od hlásiče až po kotel, to je zajímavé. Jsem rád, že firmy nevozí jenom z venku, ale že se ty věci vyrábějí uvnitř, ať už v kraji nebo v ČR, protože je asi podstatné, aby se ty věci nevozily.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zúčastnil jste se na INFOTHERMĚ také diskusního fóra, co bylo hlavním tématem?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Bylo to o komunitní energetice, což je téma jako paní Columbová, nikdo ji ještě neviděl a na druhé straně jsou fakt velká očekávání. Někdy mám pocit, že si ti dotyční myslí, že komunita vyřeší všechno. To jsou pak ti, kteří říkají "to nevyřeší vůbec nic". Já si myslím, že ta pravda je někde mezi. Určitě to nemá žádný vliv na stavbu jaderných elektráren, ty prostě potřebujeme. Ale je otázka třeba spotřeby plynu, pokud se povede komunitě si vyřešit červen, červenec, srpen, kdy svítí sluníčko. Spotřeba plynu v České republice prostě může být třeba 10-15 % nižší. Myslím si, že to už je věc, která je hodná podpory a pro kraj to má velký význam. Typický příklad, škola potřebuje elektřinu pouze v pracovní dny dopoledne, ale sluníčko svítí i o víkendu a o prázdninách. Pokud se té škole povede prodat elektřinu někomu, kdo je vedle, ať už to je třeba blázen, dům důchodců nebo nějaká malá továrna, bude to mít opravdu velký význam a kraje budou připraveny do toho dát ty peníze, protože se vrátí za pár let.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nebudou se toho lidi bát podobně jako třeba větrných elektráren?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Na soláry jsou zvyklí. Solár na střeše nevadí nikomu, protože je součástí střechy. Nebavíme se o solárech na na zahradě. Co se týká větráku, je to na zvážení. Buď ho strpím za barákem a vím, že mi bude dělat elektřinu 75 % času v roce a budu ji mít levně, anebo ho nestrpím a budu muset dovážet elektřinu z plynové nebo jaderné elektrárny. Je to na každé obci, protože kraj do toho nemíní nijak zasahovat. Kraj výrazným způsobem uvolnil pravidla pro stavbu větrných elektráren a opravdu záleží jenom na obci, jestli se dohodnou, že ano nebo ne. To je prostě věc obce, jestli povolí stavbu nebo ne.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co se týká komunitní energetiky, jsou tam nějaká rizika, nebo jaké mohou mít občané a obce obavy?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Jednou tady zaznělo, že je velmi pravděpodobné, že distributoři nebudou chtít, aby takové komunity vznikaly a budou každému členu komunity nabízet nějaký výhodný produkt, aby z té komunity vystoupil. Samozřejmě, když potom vystoupí, ten produkt zase zdraží. Uvidíme, jak ta koexistence velkých distributorů a velkých výrobců bude fungovat s těmi komunity. Ale znova. Pokud komunity obsadí možná 1 % trhu, tak to bude hodně. Nemyslím si, že by to bylo něco, co zahýbe velkou energetikou, ale bude to něco, co každému člověku ukáže, že elektřina není statek, který je náhodou v zásuvce, ale že cesta elektřiny od výrobce až po zásuvku je poměrně dlouhá. Lze obrátit ten běh, jak to bylo stavěno sto let, že to teče z elektrárny až do zásuvky. Kdybych já posílal ze svojí solární elektrárny na střeše na svoji chatu někde přes půl republiky, to je čirý nesmysl. To opravdu takto nebude fungovat a pokud se komunity opravdu budou točit kolem komína v jedné obci, v jedné čtvrti, tak to význam má. Pokud budou ti aktéři hrát na to, že budeme točit elektřinu přes celou ČR, nedopadne to dobře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na INFOTHERMĚ se prezentují také vodíkové technologie, co je nového v této oblasti?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Tady pořád čekáme na první krok. Minulý týden se otevřely na kraji obálky s uchazeči o vodíkové autobusy na Havířovsku. Jsem zvědavý, jak dopadne výběrové řízení a teprve potom se můžeme bavit o nějaké realitě. Vodík v dopravě? Ten si dokážu představit. Vodík v energetice je opravdu za 15-20 let. Až se na Ukrajině bude vyrábět, stejně jako v Německu a bude se tady vozit, potom bude možno jej spalovat. Zatím ho bude tak málo, že spalovat ho v kotli by byl nesmysl.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když jsme se bavili naposledy, zmiňoval jste žádost o výjimku pro Moravskoslezský kraj, aby nemusel vyrábět úplně nejzelenější vodík. Je v této věci nějaký posun?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Nemusíme zastírat, že točíme 23. ledna na INFOTHERMĚ a 30. jsem v Bruselu na koberečku a uvidím. Potom vám dám vědět.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co byste si přál, aby se stihlo, když jsme na začátku roku 2024, v tomto kalendářním roce?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: V energetice krajské byl bych velmi rád, kdybychom dokončili tu dopadovku, která říká, jestli vůbec může být někdy kraj soběstačný ve výrobě elektřiny a co k tomu dělat. Tím se nebavíme o době 2050, když tady možná budou nějaké reaktory, ale bavíme se o tom, co bude, až skončí Dětmarovice, jestli budeme vůbec schopni uživit obloukové pece v Třinci případně v Liberty, pokud přežije. To je jedna věc. Doufám, že ta studie ukáže, že to půjde. A potom se nám konečně povede překonat ty dětské porodní bolesti ve stavbě fotovoltaik na školách, protože ten systém veřejných zakázek je složitý. Vysoutěžit statika, projektanta, zhotovitele. Jde to pomalu, ale věřím, že už letos v létě budou první komunity vznikat za účasti krajských škol nebo podobných velkých objektů, kde je možné tu fotovoltaiku instalovat.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
25. ledna 2024, 17:14

Dobrý den, v programu televize Polar přišel čas pro energetický magazín Energie a kraj. Začneme návštěvou výstavy Infotherma v Ostravě, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s 1. náměstkem hejtmana MS kraje Jakubem Unuckou.

Výstava Infotherma přilákala do Ostravy řadu odborníků na energetiku

29. ročník mezinárodní výstavy Infotherma přilákal do Ostravy 305 českých a zahraničních firem a organizací, které prezentovaly svou činnost.

Petr Cankař, technický ředitel, Atmos: „Nejsme tady poprvé, na Infothermu jezdíme už asi 30 let. Je to jedna ze dvou odborných výstav na topení v České republice.“

Leopold Benda, jednatel, Benekov Esco: „My očekáváme velkou návštěvnost, hlavně ze strany bytových domů, měst a obcí. Uvádíme na trh nový produkt, který se zaměřuje na fotovoltaiku a komunitní energetiku pro města, obce a bytové domy.“

Ondřej Mikeš, obchodní ředitel, Thermatec: „Na této výstavě jsme poprvé, protože českou distribuci máme teprve od loňského roku. Přivezli jsme tepelná čerpadla, hydraulické skříně, bojlery a akumulační nádrže.“

Jaromír Maňák, obchodní ředitel, Blaze Harmony: „Na Infothermě se prezentují nejlepší výrobci v topenářství, stavebnictví a dalších oborech. My jsme získali první cenu s naším peletovým kotlem a je to pro nás velmi příjemné ocenění.“

Letošní ročník mezinárodní výstavy Infotherma na ostravské Černé louce se zaměřil na vytápění, úspory energie a obnovitelné zdroje.

Okénko do světa

Česká republika bude spolupracovat s Francií na financování společných projektů v jaderné energetice. Vyplývá to z nové dohody uzavřené mezi Technologickou agenturou ČR a Francouzskou národní výzkumnou agenturou. Podpis dohody se uskutečnil u příležitosti pražské návštěvy francouzské ministryně pro energetickou transformaci Agnés Pannierové -Runacherové.

Ministryně Pannierová-Runacherová jednala se svým českým protějškem, ministrem obchodu a průmyslu Jozefem Síkelou, o otázkách energetické tranzice a zejména roli jaderné energetiky v dekarbonizaci a v zajištění energetické bezpečnosti nejen České republiky a Francie, ale celé Evropy. Oba ministři deklarovali, že Francie a Česko budou nadále spolupracovat při prosazování vhodných podmínek pro rozvoj jaderné energetiky v EU.

Slavnostní podpis dohody mezi TA ČR a ANR se uskutečnil 9. ledna na Francouzském velvyslanectví v Praze za přítomnosti Petra Konvalinky, předsedy TA ČR, a Thierryho Damervala, prezidenta ANR. Smlouva otevírá cestu česko-francouzským projektům v aplikovaném výzkumu v oblasti jaderné energetiky a nízkouhlíkových technologií. Nyní budou následovat další jednání o podmínkách spolupráce tak, aby bylo možné letos vyhlásit první konkrétní výzvy. Francouzská strana se zavázala na výzkumné projekty uvolnit každý rok jeden milion eur.

Česko a Francie jsou v jaderném výzkumu a vzdělávání dlouholetými partnery. Francouzská Komise pro alternativní a jadernou energii například spolupracuje s Ústavem jaderného výzkumu v Řeži nebo s českou Akademií věd. Stáže a pracovní pobyty vědců z obou zemí usnadňují grantové programy. Jaderní experti z Francie také pravidelně jezdí přednášet do Česka.

V roce 2023 Francouzské velvyslanectví v Praze a společnost EDF založili Česko-francouzskou jadernou akademii. Jedná se o komplexní platformu pro vzdělávání a výzkum, jenž nabídne společné česko-francouzské vzdělávací a vědecké programy na úrovni vysokých a středních škol a výzkumných institucí, a bude se věnovat i odbornému vzdělávání a rekvalifikacím.

Rozhovor s Jakubem Unuckou, 1. náměstkem hejtmana MS kraje

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste rád, že se taková výstava koná v Ostravě a v našem kraji? Jak hodnotíte její úroveň?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Kde jinde má být než u nás? Tady to má asi největší význam, protože my jako první odcházíme od uhlí. Tady byla spousta kotlů na černé uhlí, ať už malých nebo velkých a černé uhlí není. Takže je ta změna v našem kraji největší. To, že je výstava tady a že je úplně plno jak z pohledu vystavovatelů, tak i návštěvníků, hovoří o tom, že lidi mají zájem se podívat, čím budou topit, protože to je investice na desítky let dopředu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Které exponáty Vás překvapily nejvíce nebo zaujaly?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Je vidět, že tuhá paliva stále ještě mají svou pozici, protože kotlů je tady opravdu hodně. Jsou zajímavé kotle na pelety. V podstatě to jsou skoro plné automaty, které topí dřevem a když není dřevo, sypou se pelety s tím, že se ještě sám sype popel pryč. Takový polo automat, hodně propracovaný, což je zajímavé. Otázkou je samozřejmě, kde ty pelety budeme brát. Takže uvidíme, jakým směrem se to bude vyvíjet.

Tomáš Tikal, TV Polar: Prohlédl jste si výrobek, který vyhrál místní soutěž?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Díval jsem se na všechny tři výrobky od hlásiče až po kotel, to je zajímavé. Jsem rád, že firmy nevozí jenom z venku, ale že se ty věci vyrábějí uvnitř, ať už v kraji nebo v ČR, protože je asi podstatné, aby se ty věci nevozily.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zúčastnil jste se na INFOTHERMĚ také diskusního fóra, co bylo hlavním tématem?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Bylo to o komunitní energetice, což je téma jako paní Columbová, nikdo ji ještě neviděl a na druhé straně jsou fakt velká očekávání. Někdy mám pocit, že si ti dotyční myslí, že komunita vyřeší všechno. To jsou pak ti, kteří říkají "to nevyřeší vůbec nic". Já si myslím, že ta pravda je někde mezi. Určitě to nemá žádný vliv na stavbu jaderných elektráren, ty prostě potřebujeme. Ale je otázka třeba spotřeby plynu, pokud se povede komunitě si vyřešit červen, červenec, srpen, kdy svítí sluníčko. Spotřeba plynu v České republice prostě může být třeba 10-15 % nižší. Myslím si, že to už je věc, která je hodná podpory a pro kraj to má velký význam. Typický příklad, škola potřebuje elektřinu pouze v pracovní dny dopoledne, ale sluníčko svítí i o víkendu a o prázdninách. Pokud se té škole povede prodat elektřinu někomu, kdo je vedle, ať už to je třeba blázen, dům důchodců nebo nějaká malá továrna, bude to mít opravdu velký význam a kraje budou připraveny do toho dát ty peníze, protože se vrátí za pár let.

Tomáš Tikal, TV Polar: Nebudou se toho lidi bát podobně jako třeba větrných elektráren?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Na soláry jsou zvyklí. Solár na střeše nevadí nikomu, protože je součástí střechy. Nebavíme se o solárech na na zahradě. Co se týká větráku, je to na zvážení. Buď ho strpím za barákem a vím, že mi bude dělat elektřinu 75 % času v roce a budu ji mít levně, anebo ho nestrpím a budu muset dovážet elektřinu z plynové nebo jaderné elektrárny. Je to na každé obci, protože kraj do toho nemíní nijak zasahovat. Kraj výrazným způsobem uvolnil pravidla pro stavbu větrných elektráren a opravdu záleží jenom na obci, jestli se dohodnou, že ano nebo ne. To je prostě věc obce, jestli povolí stavbu nebo ne.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co se týká komunitní energetiky, jsou tam nějaká rizika, nebo jaké mohou mít občané a obce obavy?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Jednou tady zaznělo, že je velmi pravděpodobné, že distributoři nebudou chtít, aby takové komunity vznikaly a budou každému členu komunity nabízet nějaký výhodný produkt, aby z té komunity vystoupil. Samozřejmě, když potom vystoupí, ten produkt zase zdraží. Uvidíme, jak ta koexistence velkých distributorů a velkých výrobců bude fungovat s těmi komunity. Ale znova. Pokud komunity obsadí možná 1 % trhu, tak to bude hodně. Nemyslím si, že by to bylo něco, co zahýbe velkou energetikou, ale bude to něco, co každému člověku ukáže, že elektřina není statek, který je náhodou v zásuvce, ale že cesta elektřiny od výrobce až po zásuvku je poměrně dlouhá. Lze obrátit ten běh, jak to bylo stavěno sto let, že to teče z elektrárny až do zásuvky. Kdybych já posílal ze svojí solární elektrárny na střeše na svoji chatu někde přes půl republiky, to je čirý nesmysl. To opravdu takto nebude fungovat a pokud se komunity opravdu budou točit kolem komína v jedné obci, v jedné čtvrti, tak to význam má. Pokud budou ti aktéři hrát na to, že budeme točit elektřinu přes celou ČR, nedopadne to dobře.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na INFOTHERMĚ se prezentují také vodíkové technologie, co je nového v této oblasti?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Tady pořád čekáme na první krok. Minulý týden se otevřely na kraji obálky s uchazeči o vodíkové autobusy na Havířovsku. Jsem zvědavý, jak dopadne výběrové řízení a teprve potom se můžeme bavit o nějaké realitě. Vodík v dopravě? Ten si dokážu představit. Vodík v energetice je opravdu za 15-20 let. Až se na Ukrajině bude vyrábět, stejně jako v Německu a bude se tady vozit, potom bude možno jej spalovat. Zatím ho bude tak málo, že spalovat ho v kotli by byl nesmysl.

Tomáš Tikal, TV Polar: Když jsme se bavili naposledy, zmiňoval jste žádost o výjimku pro Moravskoslezský kraj, aby nemusel vyrábět úplně nejzelenější vodík. Je v této věci nějaký posun?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Nemusíme zastírat, že točíme 23. ledna na INFOTHERMĚ a 30. jsem v Bruselu na koberečku a uvidím. Potom vám dám vědět.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co byste si přál, aby se stihlo, když jsme na začátku roku 2024, v tomto kalendářním roce?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: V energetice krajské byl bych velmi rád, kdybychom dokončili tu dopadovku, která říká, jestli vůbec může být někdy kraj soběstačný ve výrobě elektřiny a co k tomu dělat. Tím se nebavíme o době 2050, když tady možná budou nějaké reaktory, ale bavíme se o tom, co bude, až skončí Dětmarovice, jestli budeme vůbec schopni uživit obloukové pece v Třinci případně v Liberty, pokud přežije. To je jedna věc. Doufám, že ta studie ukáže, že to půjde. A potom se nám konečně povede překonat ty dětské porodní bolesti ve stavbě fotovoltaik na školách, protože ten systém veřejných zakázek je složitý. Vysoutěžit statika, projektanta, zhotovitele. Jde to pomalu, ale věřím, že už letos v létě budou první komunity vznikat za účasti krajských škol nebo podobných velkých objektů, kde je možné tu fotovoltaiku instalovat.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-25-01-2024-17-14