Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu spustili provoz fontán
  • Publikace o Zábřehu-Družstvu je už téměř hotová
  • Žáci ZŠ B. Dvorského úspěšně reprezentují školu

V Ostravě-Jihu spustili provoz fontán

V Ostravě-Jihu už spustili všechny fontány. Celkem jich je v obvodu 6. Vzduch osvěžuje také jedno mlžítko u Savarinu a k osvěžení lidem slouží i 3 pítka. Další dvě jsou pak v lesoparku Bělský les.

Lidem v Ostravě-Jihu už zpříjemňují veřejný prostor fontány. Včetně zrekonstruované kašny před poliklinikou v Hrabůvce, která má letos premiéru. V provozu jsou i pítka a také mlhoviště u Savarinu.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “My si tady hrajeme s koníky. Je to úplně boží.”

“Mi se to taky líbí.”

“Líbí se mi to náměstí. Nejprve jsem byla trochu skeptická, ale teď, jak už je tu ta tráva a ty fontány, moc pěkné.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Velkým trendem jsou v poslední době takzvaná mlhoviště. Naše první mlhoviště je u Savarinu. V rámci rekonstrukce předprostoru tam bylo instalováno a já pevně věřím, že se nám podaří realizovat ještě další, protože podle zkušeností z jiných měst, především zahraničních, je to věc, která má opravdu pozitivní vliv na život ve městě.”

Okolní vzduch dokáže v parném létě ochladit až o několik stupňů Celsia. O veškeré vodní prvky se v obvodu starají technické služby.

Tomáš Grabovský, technický provoz, TSOJ: “Při provozu fontán dbáme zejména na spotřebu vody, na její kvalitu. Co se týče spotřeby, tak snažíme se regulovat tlak vody tak, aby byla co nejmenší spotřeba. Když to pustíme hodně, teď je to stáhnuté ten tlak kvůli větru. Když to pustíme víc, bude to stříkat výš, ale ten vítr nám to háže z těch lagun na ty kostky a ztrácí se nám ta voda. Pak je velká spotřeba. Když to vezmete za celý den tak je to hodně kubíků.”

Chystá se také rekonstrukce některých fontán. Moderní technologii by měla získat například kašna na náměstí SNP před kulturním domem Akord.

Tomáš Grabovský, technický provoz, TSOJ: “Tři fontány už jsou vybaveny moderní technologií. Jedna fontána je napájená solární energií. Dvě fontány, a to fontána na Dubině a fontána na náměstí SNP se chystají na rekonstrukci, kde bude modernizovaný provoz tak, aby vyhovoval moderním požadavkům."

Občerstvit se můžete i v Bělském lese, kde najdete hned dvě pítka. Jedno u grilovacího altánu a druhé kousek od dětského hřiště. Ty mají na starost Ostravské městské lesy.

---

Publikace o Zábřehu-Družstvu je už téměř hotová

Světlo světa už brzy spatří zbrusu nová publikace o Ostravě-Jihu. Tentokrát bude věnována části Zábřeh-Družstvo. Slavnostně bude pokřtěna už v polovině června.

Už jen pár kapitol a je hotovo. Řeč je o nové knize o Zábřehu-Družstvu, která se pomalu chýlí ke konci. Aktuálně probíhá sazba prvních kapitol.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Spolu s grafikem Martinem Zálesným jsme už vytvořili několik kapitol takových těch pobočných o zájmových sdruženích, o vzniku vůbec celého toho prostoru, o jeho minulosti. Řešíme třeba i sčítání obyvatel, jaké tady působily spolky, máme tady i významné osobnosti a také už máme hotovou kapitolu o tom, jak se vyvíjela zástavba v okolí toho Družstva.”

Chybí už jen samotný stavební vývoj celého Družstva.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Už se mi podařilo rozklíčovat základní etapy a vůbec rozklíčovat i jestli se jednalo o domy soukromé, nebo družstevní, takže postupem času všechny ty zbývající kapitoly budou dokončeny. No a pokud všechno vyjde tak, jak má, tak na konci května by tato docela obsáhlá publikace plná historických snímků měla vyjít.”

Do přípravy publikace se zapojila řada lidí ,kteří přispěli nejen spoustou unikátních rodinných snímků, ale i celých alb z 30. let, a to nejen nejen z Družstva, ale z celé Ostravy.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “A také z ostravských muzejních a archivních institucí. Mohu říct, nebo prozradit, že samotné poděkování zabírá celou stranu, takže ten výčet těch jmen, které přispěli ke vzniku této publikace, je obrovský. Je pravda, že ten zájem mě překvapil, takže si myslím, že čtenáři se můžou těšit na docela unikátní publikaci.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Zájemci si budou moci knihu již v průběhu června zakoupit buď v infocentru na náměstí Ostrava-Jih, nebo v Komorním klubu, nebo v KZOJ, to znamená v kulturním zařízení Ostrava-Jih na ulici Dr. Martínka.”

Kniha o Zábřehu-Družstvu, která má celkem 24 kapitol, bude slavnostně pokřtěna 19. června přímo na náměstí Gen. Svobody v Družstvě, kde se bude konat také prvorepublikově laděná akce Čaj o páté.

---

Žáci ZŠ B. Dvorského úspěšně reprezentují školu

Základní škola Dvorského vychovává mladé talenty. Velký úspěch si v poslední době připsaly hned tři žákyně. Dvě z nich bodovaly ve výtvarné a literární soutěži a jedna si připsala úspěch v okresním i krajském kole olympiády v angličtině.

Angličtina ji prostě baví. Věnuje se ji naplno nejen ve škole, ale také ve svém volném čase. Jde o Sašu Kalabzovou, žákyni Základní školy Dvorského, která úspěšně a hravě prošla okresním i krajským kolem olympiády v anglickém jazyce.

Saša Kalabzová, žákyně ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský les, B. Dvorského: “První bylo okresní kolo, kde nás bylo 17 v moji kategorii a tam jsem byla první, takže jsem postoupila do toho krajského, kde jsme byli jenom tři. Tam jsem teda taky byla první. Upřímně pro mě nebylo složité jako nic. Možná jenom stres, jak to bude, co bude, ale jinak jako přímo z toho, přímo z těch otázek jako nic.”

Saša nám také prozradila, jak nejlépe a nejrychleji se naučit anglicky

Saša Kalabzová, žákyně ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský les, B. Dvorského: “Seriály v angličtině s anglickými titulky. Prvně s českými, to si člověk naposlouchá a když vlastně si potom nastavíte anglické titulky, tak to jde v podstatě samo tady tímto způsobem. A konverzovat s cizími lidmi prostě v angličtině. Já se neučím takhle. Já se neučím, spíš poslouchám a mluvím. Takže já prostě mluvím anglicky každý den. Takže pro mě je to jako mateřský jazyk, i když jsem se s ním nenarodila.”

Okresní i krajské kolo olympiády probíhalo online a zatím to vypadá, že takto proběhne i to celorepublikové, které se uskuteční v první polovině června.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský les, B. Dvorského: “Já jsem velice rád, že se opětovně potvrdilo, že naše vzdělávání je na vysoké úrovni i co se týká anglického jazyka. Chci říci, že nezáleží vždycky pouze na učiteli, ale také na tom studentovi, konkrétně na Saši, jak tráví svůj volný čas a ona ten čas tráví tím anglickým jazykem.”

Saša není jediná, kdo dělá škole radost. Další dvě žákyně bodovaly ve výtvarných soutěžích, které se uskutečnily u příležitosti 60. výročí letu Jurije Gagarina do vesmíru.

Anastasia Caramanuta obsadila 1. příčku ve výtvarném klání v Moskvě a její sestra Sofia ovládla výtvarnou kategorii díky nejlepší výtvarné technice. Navíc obsadila 3. místo ve výtvarné soutěži se stejným tématem, která probíhala v Egyptě. Za reprezentaci školy i obvodu všem úspěšným žákyním na radnici poděkovala místostarostka Dagmar Hrabovská.

---Mohlo by Vás také zajímat