Butovická se s požárem vyrovnala, 2. září vítala školáky
Začal nový školní rok. Slavnostně jej mohli prožít i žáci základní školy na Butovické ulici, která celé prázdniny likvidovala následky červnového požáru.
Tradiční ceremoniál s vyvěšením české vlajky spolu s tou studéneckou opět proběhl v první školní den před základní školou na Butovické ulici. Ani na chvíli tu nepochybovali, že by se po červnovém požáru, kdy se musela sanovat celá budova školy, děti hned na začátku září nevrátily.
Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Jsem ráda, že dnes můžu mezi nás přivítat nové žáky, a to první třídy a přípravné třídy, a také jsem ráda, že se vlastně můžeme všichni setkat v naší opravené škole. Samozřejmě, jsou tady věci, které ještě nejsou hotové, ale to vůbec nevadí, protože po té těžké době, kterou jsme tady měli, jsme všechno všichni zvládli, takže tu všechny vítám a přeji jim, ať nový školní rok je pro nás všechny velmi úspěšný.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Každoročně se účastním na některé ze základních škol toho slavnostního zahájení, letos ta volba padla na Základní školu Butovickou, i zejména proto, že jsme se tu museli celé prázdniny vyrovnávat s následky požáru, který tady byl zhruba v polovině června, a který školu dost výrazně poškodil, zejména popílkem. Takže tady celé léto probíhaly sanační a stavební práce. Až na malé drobnosti se vše podařilo dotáhnout, takže jsem rád, že jsme i v tomhle dokázali škole pomoci a děti mohly nastoupit na začátek školního roku tam, kde jsou zvyklé, a nemuseli jsme hledat žádné náhradní prostory.”
Do chodu se hned první den školy podařilo uvést i kuchyni, co ale ještě není v provozu, to je prostor družiny.
Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: “Je to oblast, která byla nejvíce zasažen, ale myslím si, že do čtrnácti dnů budou moci žáci chodit i do své školní družiny.
I když starosta města slavnostně vítal školáky na Butovické, úspěšný školní rok popřál všem dětem, které dochází i do dalších místních škol, tedy Sjednocení a Františka kardinála Tomáška.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Všem školákům ve Studénce přeji krásný návrat do školních lavic, věřím, že si užili léto, a že teď naskočí opět do toho školního procesu s tím, že budou mít chuť se něco nového naučit, a zároveň se budou připravovat někteří na přijímací zkoušky na střední školy. Zároveň bych chtěl popřát i prvňáčkům, aby ty jejich první krůčky byly zajímavé, aby ten přechod zvládli a rodičům přeji hodně trpělivosti, protože tu budou nepochybně potřebovat. A v neposlední řadě bych i personálu všech škol také popřál pevné nervy a hodně úspěchů v rámci toho pracovního života po celý školní rok.”
---
Policie dohlížela na chodce před školou Sjednocení
Policisté po prázdninách vyrazili k přechodům pro chodce v blízkosti škol. V rámci kampaně Zebra se za tebe nerozhlédne dohlíželi na přecházení silnice například ve Studénce na ulici Sjednocení.
Začala podzimní kampaň preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne. Na Novojičínsku policisté hlídkovali například u Základní školy Sjednocení ve Studénce.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Policisté v rámci celé České republiky, samozřejmě i Moravskoslezského kraje, v první školní dny ve větší míře dohlíží na vytipované přechody pro chodce v blízkosti škol. Upozorňujeme děti na základní zásady bezpečného přecházení, ale samozřejmě naše přítomnost má být upozornění i pro řidiče, aby byli obezřetní a více předvídaví, protože děti jsou myšlenkami třeba ještě o prázdninách a mohou nastat nějaké krizové situace.”
žáci ZŠ Sjednocení:
“Mám se nejprve rozhlédnout doleva, potom doprava a zase doleva.” Když přijdu k přechodu, tak většinou zastaví.”
“Vždycky se podívám na levou i pravou stranu. A musím čekat, protože někteří řidiči jsou zlobiví.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Málokteré dítě se před tím přechodem opravdu zastaví a věnuje tomu rozhlížení čas. Na levou stranu se díváme nejdříve proto, že tam to auto máme nejblíž a hrozí tam nejdříve nebezpečí.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Přímo tady před Základní školou sjednocení vozidla vyjíždí ze zatáčky, takže určitě je důležité nejen to, aby se děti rozhlédly před přechodem pro chodce, ale aby se rozhlížely po celou dobu, co po něm jdou, aby stále věděly, že jsou v bezpečí, případě, aby mohly rychle reagovat na nějakou rizikovou situaci.”
Ke škole ale nesměřovali jen pěší, jsou děti, které jezdí na kole, koloběžce a mohli jsme vidět i chlapce s elektrokoloběžkou. I jim preventisté připomínali zásady bezpečnosti.
Pavel Blahut, krajský koordinátor BESIP: “Zdůrazňujeme opět povinnost použít bezpečnostní prvky. To znamená, že cyklistická přilba je povinná až do věku 18 let, připomínáme dětem používání reflexních prvků, když se někde hýbou a jsou v podstatě v tom provozu, aby byly vidět. Chodník je primárně určen pro chodce, jedinou výjimku mají děti do deseti let. Ty mohou kolo nebo koloběžku na chodníku použít, ale vždy musí dbát zvýšené opatrnosti vůči chodcům, dávat na ně pozor a snažit se zabránit jakékoliv srážce.”
Děti, které se u přechodu pro chodce na ulici Sjednocení na chvíli zastavily, dostávaly reflexní pásky a také sešity, díky kterým si mohou pravidla silničního provozu zopakovat.
---
Led je zpátky, hokejisté zahájili přípravu kempem
Zimní stadion ve Studénce už má ledovou plochu připravenou, na konci srpna se tu mohl konat hokejový kemp. Hráči žákovských kategorií tak zahájili ostrou přípravu na novou sezónu.
Podmínky uvnitř zimního stadionu nejsou sice v létě ideální, nicméně hokejisté po delší pauze na domácí led naskočili s chutí. Poslední srpnový týden se tu pro žákovské kategorie konal přípravný týdenní kemp.
Jaroslav Miksa, hlavní trenér juniorů, HC Studénka: “To jsou kluci, kteří už nějaké hokejové základy mají a teď jde o to, aby si je znovu osvojili a zlepšovali se. Každý den je zaměřený na určitou činnost, aby po těch prázdninách, kdy nebyl led, aby si zase oslovili ty činnosti, které k hokej patří. To je základ bruslení, práce s kotoučem a samozřejmě zakončení.”
Viktor Šimurda, HC Studénka: “Nejvíc asi potřebuju potrénovat driblování, bruslení a tak.”
Oliver Janečka, HC Studénka: “Hrál jsem hokej, potom jsem přestal a šel jsem na tenis a potom jsem skončil s tenisem a šel jsem zase tady, protože ten tenis mě moc nebaví a baví mě hokej.”
Dominik Matěj, HC Studénka: “Hodně jsem se těšil, mám rád led a baví mě to. Potrénovat chci hlavně bruslení a střely.”
David Lyčka, HC Studénka: “Hrozně moc mi už led chyběl. Trénovat potřebuju asi nahrávky.”
V rámci kempu se hráči ve dvou skupinách dostali na led dvakrát denně, odpoledne je čekala i gymnastická průprava v tělocvičně a součástí byla také suchá příprava zaměřená na fyzičku.
Jaroslav Miksa, hlavní trenér juniorů, HC Studénka: “Takže je to takové komplexní zapracování. Mají hru na suchu, to je házená, košíková nebo fotbal, a na ledě tedy hokej, takže je to takové všestrannější, což v sezóně není možné. Proto ten kemp, jsou tady celý týden od rána od sedmi do čtyř odpoledne. A má to určitě smysl, co se týká dovedností, protože v sezoně, když jsou zápasy, už ten trénink je trošičku jiný. Je směrovaný spíše na nějakou taktiku zápasu a ty dovednosti se pilují právě tady v tom kempu.”
Od počátku září už pak všechny hokejové týmy rozjíždí své pravidelné tréninky. Ve čtvrtek 26. září zve klub malé příznivce od 4 do 8 let na náborovu akci v rámci Týdne hokeje.
---