F-M usiluje o přímý nákup Českého domu za 20 milionů
Frýdek-Místek stále usiluje o koupi Českého domu. S vlastníkem se podařilo vyjednat nižní cenu a město už přišlo s plánem, jak budovu využít. Chce tam vybudovat zázemí pro Středisko volného času Klíč.
Frýdek-Místek se nevzdal zájmu o historický, dříve Německý, později Český dům z přelomu 19. a 20. století. Dražba ze září loňského roku, ve které přihodil neznámý zájemce, nedopadla úspěšně. A dům je stále v majetku původního soukromého vlastníka.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě usiluje o nabytí Českého domu. A od stavu, kdy byl v nabídce k dražbě za 25 milionů, jsme se postupnými kroky a jednáním dostali až na přímou nabídku za 19 milionů 900 tisíc korun, o které by mělo rozhodovat zastupitelstvo města. Máme tady jedinečnou možnost, nejenom zachránit Český dům, protože je to výrazná dominanta města, kde se odehrával spolkový život. A pokud by ho nezachránilo město, tak jakýkoliv investor ho může v budoucnosti zbourat, protože není bohužel památkově chráněný."
Pokud by město dům koupilo, usilovně chce začít pracovat na jeho rekonstrukci. Má už totiž konkrétní plán na jeho využití.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Máme ve městě v podstatě největší středisko volného času v České republice, které je rozmístěno po několika budovách po městě a nemá dostatek prostoru. A my bychom rádi tento dům opravili a sestěhovali do něj všechny aktivity Střediska volného času Klíč."
Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč F-M: "Nám ta myšlenka přijde naprosto úžasná, protože naše středisko volného času sídlí aktuálně ve třech budovách. Jsou to v podstatě tři starší body ve městě a jsou jenom jaksi upravené pro činnost toho střediska. Například ani jedna z těch budov není bezbariérová, což je už dneska docela velký problém. Další problém jsou samozřejmě místnosti. My těch činností máme straně moc. Učíme hudbu, výtvarku, keramiku, sportovní kroužky, technické kroužky. A musíme ty místnosti pořád předělávat, měnit vůči těm činnostem. A kdybychom získali nové prostory, moderní prostory, zrekonstruované prostory, bezbariérové, které nám město udělá na klíč, tak můžeme být maximálně spokojeni. A to už ani nezmiňuji, že Český dům má naprosto úžasnou polohu. Bylo by to daleko lepší pro obyvatele města, pro děti. Bezpečnější, dostupnější než prostory stávající."
Středisko volného času Klíč otevírá každoročně na 200 kroužků pro zhruba 2 000 dětí. Dalšími akcemi pro veřejnost má pak dosah až na 10 tisíc dětí.
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že jsme se s naším koaličním partnerem hnutí NAŠE MĚSTO F-M dohodli na tom, že chceme nabýt Český dům, protože já osobně si myslím, že je to opravdu strategická budova. I tím, že je to budova s historií, takže by toto město mělo nabýt. Dlouhodobě se nás občané města ptají, co chceme dělat s Českým domem. My jim říkáme, že to není budova ve vlastnictví města. Takže konečně by se to mohlo povézt. Věřím, že zastupitelé nákup budovy podpoří."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud se na to podíváme ze všech stran, tak ty plusy, které pro město vzniknou, jsou mnohem větší než ten náklad, který to město bude stát. A zároveň se stane ještě jedna věc, že získáme souvislý pás městských budov a pozemků od městské knihovny, kina Vlast, Českého domu až přes bývalé autobusové stanoviště s novou zastávkou, až po nové kulturní centrum a galerii v Záložně, které celé můžeme pojmout a upravit jako veřejný prostor a zklidnit a upravit tady ten prostor po tom bývalém průtahu."
O přímé koupi Českého domu bude rozhodovat zastupitelstvo města na 9. zasedání ve středu 12. června.
---
Výstava prací dřevařských oborů SŠ řemesel
Dřevo / Živé srdce nábytku. To je název nové výstavy v Galerii Záložna. Jde o práce studentů dřevařských oborů Střední školy řemesel. K vidění jsou unikátní maturitní a učňovské práce. A také výrobky z řemeslných kroužků.
Dřevo, srdce a duše nábytku, v sobě ukrývá tajemný příběh prastarého spojení s přírodou. Pokud je o něj správně pečováno, může sloužit po mnoho generací. Nejen to se snaží přiblížit nová výstava v Galerii FM, bývalé Záložně ve Frýdku-Místku.
Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Je to výstava, která se jmenuje Dřevo, živé srdce nábytku. A je to ve spolupráci se Střední školou řemesel a je to výstava studentů dřevařských oborů s maturitou, i učňovských. A snažili jsme se tu výstavu udělat tak, aby to bylo představení všeho, co se ve škole děje."
Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Součástí výstavy jsou maturitní práce letošních maturantů oboru nábytkářská a dřevařská výroba. A dále jsou zde práce našich truhlářů učňů a tesařů. Jedná se v podstatě o drobné výroby, na kterých si žáci zkouší konstrukční spoje, povrchové úpravy."
Absolventské práce zahrnují návrh výrobku, zpracování technologických postupů, konstrukční výkresy i kusovníky. Zkrátka celou výrobní dokumentaci.
Vladimír Švidrnoch, manažer přijímání ke studiu SŠ řemesel F-M: "Zajímavých příkladem jsou například tady interiérové dveře. Popřípadě stolečky. Hrací stolek, velice zajímavý, který lze použít, jak k hraní šachů anebo člověče nezlob se. Všechny práce jsou osobitým výrazem těch žáků. Jsou to jejich vlastní návrhy a jsou zpracovány pod vedením učitelů odborného výcviku."
Kultura FM už se postupně snaží prostory bývalé Záložny využívat k výstavám, protože město má v plánu zde vybudovat oficiální městskou galerii.
Karin Šrubařová, Kultura F-M: "Sem se dají hezky zasadit nějaké objekty. Jsem straně ráda za spolupráci se Střední školou řemesel, protože myslím, že je to přesně něco, co ta budoucí galerie potřebuje. Jakoby navázat nebo vytvořit ve městě síť spolupracujících organizací a pro mě teď prioritní jsou ty školy."
Výstavu studentských prací ze dřeva je možné navštívit do 26. června. Podrobnosti najdete na webu galeriefm.cz
---
Bezplatné vyšetření znamének přilákalo davy lidí
Bezplatné vyšetření znamének přilákalo na akci Spolu proti melanomu ve Frýdku-Místku davy lidí. Cílem bylo včasné podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných vážných onemocnění a komplikací.
Fronta lidí čekajících na bezplatné vyšetření dermatologem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. Bez objednání a na počkání. Taková je myšlenka Stanu proti melanomu, který postupně objel 15 měst v Česku.
Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Pacienti tady k nám mohou přijít, ukázat nám víceméně cokoliv, co je na těle trápí. Snažíme se o záchyt nějakých suspektních lézí, které potom odesíláme, ať už na chirurgii nebo na kožní ambulanci v místě bydliště, aby byli potom dále řešeni. Pacienti většinou přijdou s nějakými nezhoubnými kožními projevy, jako jsou hemangiomy, což jsou cévní léze. Nebo naopak seborrhoické veruky, které vznikají dlouhodobým působením UV záření na kůži, ale jedná se o benigní projevy."
Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP: "Po kontrole znamének, které zabralo jen pár minut, mohli zájemci absolvovat například vyšetření na přístroji InBody, který umí změřit složení těla včetně viscerálního tuku a vypočítá bazální metabolismus. Lidé také mohli navštívit stanoviště s ochrannými přípravky pleti a s maketami sloužícími k samovyšetření prsou a varlat. Doprovodný program jsme letos ve vybraných městech rozšířili o vyšetření cév."
Lékaři všeobecně upozorňují, že prevence je důležitá ve všech oblastech.
Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Velmi, ale v prevenci stran té kůže je hlavní ta fotoprotekce, to znamená ochrana před UV zářením, ať už krémem s vysokým ochranným faktorem, což pacienti většinou neradi slyší. Máme tady spousty vášnivých zahrádkářů, ať už v nižší nebo vyšší věkové kategorii. Takže vysvětlovat jim tam, že se mají namazat, když jdou sekat zahradu a všechno se na ně nalepí úplně, se nesetká vždy s oblibou. A potom samozřejmě nějaké stínění oděvem, jako je klobouk. V dnešní době se dají koupit i trička, která v sobě mají takzvané UPF, to znamená UV protecting factor. Kdy to už samo o sobě chrání před tím slunečním zářením."
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já vítám dnešní aktivitu České průmyslové zdravotní pojišťovny, že uspořádala preventivní akci Spolu proti melanomu. Kdy si vlastně obyvatelé města mohou zdarma nechat vyšetřit kožní znaménka. Město Frýdek-Místek rozhodně vždycky bude podporovat takovéto preventivní akce. Například na podzim podporujeme Den urologické prevence."
Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu běží už od roku 2016. Za tu dobu vyšetřili lékaři přes 38 tisíc lidí a zachytili 6 procent podezřelých nálezů. Ve Frýdku-Místku prošlo za den stanem na 600 lidí.
---