Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu
  • Mobilní rozhlas prozradí, kde bude MP měřit rychlost
  • Faunapark chystá dobroaukci obrazů

Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

---

Mobilní rozhlas prozradí, kde bude MP měřit rychlost

Obyvatelé Frýdku-Místku i blízkého okolí mají jedinečnou šanci dopředu zjistit, kde bude městská policie měřit rychlost. V předstihu jim to totiž dá vědět nová informační aplikace Mobilní rozhlas. Cílem netradičního varování je hlavně zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Většina řidičů podle různých průzkumů přiznává, že nedodržuje předepsanou rychlost. Nejčastěji při jízdě mimo obec nebo na dálnici. Často to bývá v průměru například o 10 kilometrů v hodině. I to může ale řidičům pořádně zatopit, pokud je změří radar. Ve Frýdku-Místku a jeho okolí měří rychlost i městská policie.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V drtivé většině případů se jedná o překročení rychlosti v intencích těsně nad povolený limit. Ale vyskytují se i případy, kdy dochází k razantnímu překročení rychlosti."

Lidé ale mají nyní možnost, jak zjistit, kde zrovna strážníci měří.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme se ve Frýdku-Místku rozhodli k takovému netradičnímu kroku. A to sice, že budeme občanům dopředu dávat vědět, kde městská policie měří rychlost. Ideální prostředek k té komunikaci s občanem, je mobilní rozhlas, který jsme nedávno ve Frýdku-Místku zavedli."

Aplikaci, kterou město spustilo v září, využívá v současnosti už téměř 1 700 občanů. Slouží především k aktuálnímu a nejrychlejšímu informování o dění ve městě. Ať už jde o různé mimořádné události, havárie, plánované opravy nebo například dění z oblasti kultury a sportu. Lidé prostřednictvím aplikace mohou také zasílat městu různé podněty k řešení.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Pokud si tedy aplikaci stáhnete nebo se zaregistrujete na fm.mobilnirozhlas.cz, informace vám budou chodit rovnou do mobilního telefonu, případně do emailu."

Co se měření rychlosti týče, tak cílem města je hlavně přimět řidiče sundat nohu z plynu a jezdit podle předpisů.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Měření rychlosti provádění městskou policií ve Frýdku-Místku mají víceméně preventivní charakter. Většina měřících míst je z dálky době viditelná. I přesto se v letošním roce strážníkům podařilo odhalit celkem 210 případů překročení povolené rychlosti."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Naší prioritou je totiž prevence a ne represe. Nejde nám o to od řidičů vybírat pokuty, jde nám o to, aby se ve městě jezdilo bezpečně a aby lidé ty předpisy dodržovali."

Rizikové oblasti, jako jsou silnice s hustým provozem, frekventovaná místa u škol nebo nemocnic a lokality s větším pohybem chodců by tak měly být zase o něco bezpečnější.

---

Faunapark chystá dobroaukci obrazů

Faunapark ve Frýdku-Místku chystá dobroaukci obrazů místních i přespolních malířů. Výtěžek z akce půjde na podporu obnovy 112 let staré stodoly, na které Faunapark v posledních měsících postupně pracuje. Jen oprava střechy totiž vyšla na necelého půl milionu korun.

Desítky obrazů od různých umělců se sešly ve frýdecko-místeckém Faunaparku.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Ty obrazy jsou dary místeckých umělců a ze severní Moravy umělců, kteří chtějí podpořit Faunapark a my jsme se rozhodli, že uděláme takovou dobroaukci, kdy zájemci o tyto obrazy si je budou moci vysoutěžit. Kdo dá parku největší příspěvek na provoz, tak daný obraz bude moci si vzít s sebou."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Se tady nakonec podařilo nasbírat asi 40 obrazů s různou tematikou od místních umělců."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Inspirací na tuto akci jsme dostali na Beskydském Montmartru, kdy nám jednotliví malíři nechali některá svá díla. My to chceme nějakým způsobem zhodnotit pro další rozvoj Faunaparku. Takže veškerý výtěžek tady z této akce bude použit pro další rozvoj Faunaparku. Pro stodolu, pro výběhy pro zvířata a vůbec další činnost."

Stodola už postupně prochází opravou a pro Faunapark je to významné místo pro pořádání moha akcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ona už byla v takovém dezolátním stavu, ale díky obětavosti dobrovolníků a tím hlavním hybatelem, to je pan Dvořáček, který to tady všechno tlačí neuvěřitelnou silou dopředu, se podařilo tu stodolu zachránit."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Stodola už má střechu hotovou, nicméně nám pořád ještě chybí zaplatit zbytek faktury. Chceme udělat dřevěná vrata, ta přední. Určitě stodolu omítnout. A když budete mít chvilku čas, podívejte se zezadu. Na zelených vratech je nádherný rys a budeme pokračovat v malování stodoly s tématy zvířat a přírody."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Teď se podařilo získat nějaké peníze i z města pomocí akce Daruj F-M. Tu má zase na starosti náměstek kolega Míček. I přesto všechno, přes tu masivní podporu je ještě potřeba nějakých prostředků. A tak vznikla taková myšlenka na dobrou aukci. Tím bych chtěl pozvat všechny milovníky umění, aby si přišli vybrat nějaký obrázek a přispěli na tu stodolu."

Dobroaukce bude probíhat v pátek 19. listopadu od 16:30 v klubu D.N.A. hned vedle Faunaparku.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Každý obraz si najde svého kupce. Je to vždycky o té srdeční záležitosti. Nejvíc žádaný je tady tento obraz, který je tvořený z nití. Je to taková mantra nádherná, kterou si vybraly i naše kolegyně z Faunaparku. Takže očekávám, velkou finanční bitvu."

Jen oprava střechy stodoly vyšla na téměř půl milionu korun. A celkové náklady na kompletní rekonstrukci celé budovy jsou odhadovány na 780 tisíc.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
11. listopadu 2021, 16:40

Začala demolice další části bývalého areálu Slezanu

V areálu bývalé textilky Slezan v Těšínské ulici ve Frýdku-Místku začaly bourací práce. Lokalita se totiž za pár let promění v novou městskou čtvrť s bulvárem k budoucímu dopravnímu terminálu. Práce jsou plně v souladu s Memorandem o spolupráci, které uzavřelo město s vlastníkem areálu, společností Slezan Holding.

Do starých budov, které nemají žádnou historickou hodnotu ani další využití se pomalu zakously bourací stroje.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Nacházíme se v areálu, kde probíhá demolice bývalých historických objektů textilky Slezan Frýdek-Místek. Současným vlastníkem je Slezan Holding a. s. a bude se provádět demolice tady těch objektů vlevo ode mě, vpravo ode mě. Kromě tady jedné části, která patří městu a měla by tam v budoucnu sídlit městská policie."

Práce začaly po zhruba pěti letech příprav a cílem je kompletně přeměnit celý areál v novou městskou čtvrť.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Je tady naplánována výstavba nových bytových domů. Nových administrativních domů. Služeb, gastro a tak dále. Celkově to, co všechno má splňovat městská nová čtvrť. To znamená určitým způsobem nové provozy a zároveň součástí těch městských čtvrtí budou původní stavby. Ty historicky cenné budovy, které chceme chránit. A jako patrioti samozřejmě máme zájem na tom, aby zůstaly pro budoucí generace."

Některé historické budovy už se podařilo zrevitalizovat a opravit.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Tady máme tkalcovnu bratří Neumannů, na kterou se můžeme podívat a která teďka hledá náplň. Takových podobných budov je ještě asi 8 v těch různých areálech a všechny budou zachovány díky tomuto dokumentu. Což je memorandum o spolupráci mezi městem a společností Slezan. Toto memorandum chrání všechny ty historické objekty před demolicí."

Součástí budoucí čtvrti bude také nový bulvár.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Jedná se o takovou širší městskou třídu, kde bude spojovací cesta ze Sídliště Slezská s novým dopravním terminálem, který chceme vybudovat následně u nádraží Českých drah a autobusové točny. A přemístit tam veškerou dopravu. Udělat tam dopravní uzel."

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Součástí toho bulváru by měly být nějaké odpočinkové a klidové zóny, kavárny, lavičky a nějaké malé obchůdky."

Nové byty by pak měly vyrůst pravděpodobně později na pozemku mezi ulicemi Těšínská a Nádražní.

Václav Štěrba, zástupce společnosti Slezan Holding: "Ty jsou tady úplně na kraji toho areálu, kde už probíhala demolice někdy v roce 2014 nebo 2015. Je tam veliká plocha a tam se předpokládá, že by měly stát tři bytové domy a jedno administrativní centrum."

Město zároveň začíná s opravou budovy na okraji celé zóny, která bude sloužit jako nová služebna městské policie.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ta rekonstrukce si vyžádá náklady přes 60 milionů korun a bulvár bude stát zhruba 15 milionů korun. Takže do 80 milionů korun bude investovat město."

Nové bezpečnostní centrum by mělo být hotové zhruba za rok a s výstavnou čtvrti se počítá do dvou až tří let.

---

Mobilní rozhlas prozradí, kde bude MP měřit rychlost

Obyvatelé Frýdku-Místku i blízkého okolí mají jedinečnou šanci dopředu zjistit, kde bude městská policie měřit rychlost. V předstihu jim to totiž dá vědět nová informační aplikace Mobilní rozhlas. Cílem netradičního varování je hlavně zvýšení bezpečnosti na silnicích.

Většina řidičů podle různých průzkumů přiznává, že nedodržuje předepsanou rychlost. Nejčastěji při jízdě mimo obec nebo na dálnici. Často to bývá v průměru například o 10 kilometrů v hodině. I to může ale řidičům pořádně zatopit, pokud je změří radar. Ve Frýdku-Místku a jeho okolí měří rychlost i městská policie.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V drtivé většině případů se jedná o překročení rychlosti v intencích těsně nad povolený limit. Ale vyskytují se i případy, kdy dochází k razantnímu překročení rychlosti."

Lidé ale mají nyní možnost, jak zjistit, kde zrovna strážníci měří.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "My jsme se ve Frýdku-Místku rozhodli k takovému netradičnímu kroku. A to sice, že budeme občanům dopředu dávat vědět, kde městská policie měří rychlost. Ideální prostředek k té komunikaci s občanem, je mobilní rozhlas, který jsme nedávno ve Frýdku-Místku zavedli."

Aplikaci, kterou město spustilo v září, využívá v současnosti už téměř 1 700 občanů. Slouží především k aktuálnímu a nejrychlejšímu informování o dění ve městě. Ať už jde o různé mimořádné události, havárie, plánované opravy nebo například dění z oblasti kultury a sportu. Lidé prostřednictvím aplikace mohou také zasílat městu různé podněty k řešení.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Pokud si tedy aplikaci stáhnete nebo se zaregistrujete na fm.mobilnirozhlas.cz, informace vám budou chodit rovnou do mobilního telefonu, případně do emailu."

Co se měření rychlosti týče, tak cílem města je hlavně přimět řidiče sundat nohu z plynu a jezdit podle předpisů.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Měření rychlosti provádění městskou policií ve Frýdku-Místku mají víceméně preventivní charakter. Většina měřících míst je z dálky době viditelná. I přesto se v letošním roce strážníkům podařilo odhalit celkem 210 případů překročení povolené rychlosti."

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Naší prioritou je totiž prevence a ne represe. Nejde nám o to od řidičů vybírat pokuty, jde nám o to, aby se ve městě jezdilo bezpečně a aby lidé ty předpisy dodržovali."

Rizikové oblasti, jako jsou silnice s hustým provozem, frekventovaná místa u škol nebo nemocnic a lokality s větším pohybem chodců by tak měly být zase o něco bezpečnější.

---

Faunapark chystá dobroaukci obrazů

Faunapark ve Frýdku-Místku chystá dobroaukci obrazů místních i přespolních malířů. Výtěžek z akce půjde na podporu obnovy 112 let staré stodoly, na které Faunapark v posledních měsících postupně pracuje. Jen oprava střechy totiž vyšla na necelého půl milionu korun.

Desítky obrazů od různých umělců se sešly ve frýdecko-místeckém Faunaparku.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Ty obrazy jsou dary místeckých umělců a ze severní Moravy umělců, kteří chtějí podpořit Faunapark a my jsme se rozhodli, že uděláme takovou dobroaukci, kdy zájemci o tyto obrazy si je budou moci vysoutěžit. Kdo dá parku největší příspěvek na provoz, tak daný obraz bude moci si vzít s sebou."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Se tady nakonec podařilo nasbírat asi 40 obrazů s různou tematikou od místních umělců."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Inspirací na tuto akci jsme dostali na Beskydském Montmartru, kdy nám jednotliví malíři nechali některá svá díla. My to chceme nějakým způsobem zhodnotit pro další rozvoj Faunaparku. Takže veškerý výtěžek tady z této akce bude použit pro další rozvoj Faunaparku. Pro stodolu, pro výběhy pro zvířata a vůbec další činnost."

Stodola už postupně prochází opravou a pro Faunapark je to významné místo pro pořádání moha akcí.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Ona už byla v takovém dezolátním stavu, ale díky obětavosti dobrovolníků a tím hlavním hybatelem, to je pan Dvořáček, který to tady všechno tlačí neuvěřitelnou silou dopředu, se podařilo tu stodolu zachránit."

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Stodola už má střechu hotovou, nicméně nám pořád ještě chybí zaplatit zbytek faktury. Chceme udělat dřevěná vrata, ta přední. Určitě stodolu omítnout. A když budete mít chvilku čas, podívejte se zezadu. Na zelených vratech je nádherný rys a budeme pokračovat v malování stodoly s tématy zvířat a přírody."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Teď se podařilo získat nějaké peníze i z města pomocí akce Daruj F-M. Tu má zase na starosti náměstek kolega Míček. I přesto všechno, přes tu masivní podporu je ještě potřeba nějakých prostředků. A tak vznikla taková myšlenka na dobrou aukci. Tím bych chtěl pozvat všechny milovníky umění, aby si přišli vybrat nějaký obrázek a přispěli na tu stodolu."

Dobroaukce bude probíhat v pátek 19. listopadu od 16:30 v klubu D.N.A. hned vedle Faunaparku.

Petr Dvořáček, předseda Spolku pro Faunapark ve F-M: "Každý obraz si najde svého kupce. Je to vždycky o té srdeční záležitosti. Nejvíc žádaný je tady tento obraz, který je tvořený z nití. Je to taková mantra nádherná, kterou si vybraly i naše kolegyně z Faunaparku. Takže očekávám, velkou finanční bitvu."

Jen oprava střechy stodoly vyšla na téměř půl milionu korun. A celkové náklady na kompletní rekonstrukci celé budovy jsou odhadovány na 780 tisíc.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-11-11-2021-16-43