Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Věž kostela ukrývá vzkazy příštím generacím, najdou je možná za 150 až 200 let
  • Folklórní festival opět roztančil město
  • Sweetsen Fest letos zve na více než 100 umělců

Věž kostela ukrývá vzkazy příštím generacím, najdou je možná za 150 až 200 let

Makovice věže kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku opět ukrývá poselství. Zástupci města a farnosti za velkého zájmu veřejnosti uložili čtyři měděné schránky s původními i novými dokumenty a dalšími předměty do věže. Otevřeny určitě nebudou minimálně dalších 100, možná dokonce i 200 let.

Kostel svatých Jana a Pavla ve Frýdku-Místku zaplnili žáci základních škol a také početná veřejnost. Přišli, aby se dozvěděli, jaká poselství město i farnost uloží do makovice věže pro další generace.

Anketa: 1.) "No je to takový velký zážitek." 2.) "Generační, ale co k tomu říct. My už ten další pokolení se asi toho nedožijeme." 3.) "Je to určitě vzácné, protože já jsem v životě u takových věcí nebyla. A musím říct, že mě to celkem dojalo.

Po přečtení vzkazů se všichni přesunuli před kostel, kde došlo k vložení poselství do měděných tubusů.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Jeden obsahoval práce dětí ze základních škol Poselství budoucím generacím. Druhý tubus historické věci z roku 1914. Třetí tubus byly materiály z města a současný popis města, včetně zprávy pana primátora a čtvrtý tubus byly zprávy a informace ohledně farnosti Místek."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Samozřejmě byly vloženy nějaké aktuální noviny, tiskoviny, zpravodaj města. Pamětní mince k založení 750 let města a také studie přístavby nového kulturního sálu, kterým vznikne nové kulturní centrum města z pera světoznámé architektky paní Evy Jiřičné."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za sebe já musím říct, že nejvíc mě zaujalo to poselství dětí, které tam ukládaly svůj vzkaz. Je tam zdůrazněno, jak ony vnímají ten svět. A myslím, že nejdůležitější pro ně bylo, že ty příští generace mají opravdu poslední šanci zachránit ten svět, jak ho známe. S tím, jak se trápíme s ekologií, s oteplováním a podobně."

Po zapečetění vyjeli primátor s děkanem nahoru na věž, aby společně uložili poselství přímo do makovice.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Mám velikou radost, že se podařilo restaurovat tu původní. Že není nová, že je opravdu historická. Byla dána nahoru v roce 1914 a už tenkrát nebyla z toho roku. Tenkrát byla ještě starší, takže pokračujeme v této tradici."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ten okamžik vnímám jako velmi silný pro město, ale samozřejmě i osobně jsem rád, že jsem měl tu čest a možnost být u tohoto významného okamžiku s panem děkanem nahoře na věži. Právě v té chvíli, kdy se ty vzkazy vkládaly do té kopule. Je to silný okamžik a je to silný zážitek lidsky."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A kromě toho je tam vidět velmi kvalitně udělaná práce klempířů. Když si srovnáme fotografie staré věže a té nové, tak si troufám říci, že ta nová práce je daleko kvalitnější."

Dá se předpokládat, že příští generace by se ke vzkazům mohla dostat při další opravě určitě mnohem později, než za sto let.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Určitě to bude více než oněch sto let, nechci říci kolik, ale 150 až 200 by to mohlo být."

Rekonstrukce věže by mohla být hotová do poloviny července a vyjde na téměř 5milionů korun.

---

Folklórní festival opět roztančil město

Frýdek-Místek po dvou letech opět ožil folklórem. Na náměstí Svobody v Místku proběhl tradiční folklórní festival, letos bez přívlastku „mezinárodní“, ale jen „městský“. Přesto se podařilo do programu dostat i čtyři soubory z Polska a Slovenska. Těch tuzemských pak bylo 12.

Program plný písní, tanců a přehlídky nádherných krojů. Frýdek-Místek o víkendu opět ožil tradičním folklorním festivalem. Letos se s dvouletou přestávkou konal už po šestadvacáté. Přesto měl takovou malou premiéru, protože v době organizace mírně pozměnil původní název.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Chtěla bych vám představit Městský folklorní festival 2022 ve Frýdku-Místku, který probíhá víkendovou formou. Městský festival proto, protože jsme ještě v době přísných covidových opatření bohužel nemohli vědět, jestli se nám tady podaří přizvat zahraniční soubory. Proto název městský. Ale zahraniční soubory jsou zde. Máme tady dva soubory z Polska, dva soubory ze Slovenska. Takže věřím, že diváci si přijdou na své a že se jim bude festival líbit."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Městský folklorní festival po dvou a půl letech vstal z popela jako Fénix a já jsem rád, že zahajuje celou sezónu letních akcí, která ve městě letos vypukne v plné síle. A věřím, že všechny soubory, nejenom z blízkého okolí, ale i ze Slovenska a z Polska, které letos do Frýdku-Místku přijely, tak roztančí to náměstí a lidem se bude folklorní festival líbit."

Dějištěm bylo tradičně náměstí Svobody v Místku. A i když to zpočátku před zahájením nevypadalo, nakonec vyšlo i počasí.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Mimo zahraničních souborů tady máme 12 tuzemských souborů. Pořadatelským souborem je každoročně dětský folklorní soubor Ostravička, který bude letos slavit 40 let svého působení. Působí pod vedením Radany Polachové, Marie Novákové a Drahomíry Uhrové."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Letošní ročník festivalu je možná mešní co do rozsahu a vzdálenosti odkud přijely soubory, ale je to opravdu jenom na chviličku, protože ta situace pandemická ještě pořád nedovolovala, abychom pozvali všechny soubory, které jsme chtěli a do budoucna, v příštím roce, pořadatelé i město už počítají s tím, že opět uvidíme i exotické soubory z velké dálky."

Letos měli návštěvníci během dvou dnů možnost shlédnout na 25 různých vystoupení.

---

Sweetsen Fest letos zve na více než 100 umělců

Kultura ve Frýdku-Místku opět naplno ožila. Další akcí, která patří mezi ty nejoblíbenější, je Sweetsen Fest. Ten proběhne od čtvrtka do neděle. Letos půjde o největší a nejsilnější ročník, který bude navíc zasvěcený Davidu Stypkovi. Na festivalu mu bude udělena in memoriam i cena města.

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival – to je Sweetsen Fest. Letošní 18. ročník bude ještě větší, než tomu bylo dřív.

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Opět se bude začínat ve čtvrtek, jak v areálu TJ Slezan, kde bude hlavní program, tak i tady v parku Pod Zámkem, kde bude taneční vystoupení. Stejně tak k tomu hlavnímu programu bude i neděle, kdy se bude konat ve Faunaparku Sweettalks, což je takové diskuzní fórum, které je spojené se Sweetsen Festem."

V průběhu hlavního programu vystoupí během tří dnů na pěti scénách celkem stovka interpretů, kteří mají vazbu na Frýdek-Místek, což je jedna z hlavních myšlenek festivalu.

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Mezi asi ty největší taháky patří skupina Buty nebo Kateřina Marie Tichá a Bandjeez, což je bývalá kapela od Davida Stypky. Nebo Tomáš Kočko a orchestr, spolu se Symfonickým orchestrem Frýdek-Místek."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "I letos nás čeká benefiční festival Sweetsen Fest u jehož zrodu jsem stál a leta jsem byl jeho ředitelem. Jsem rád, že našel plnohodnotné pokračovatele a že tradice běží dál."

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Frýdek-Místek je plný velmi dobré a kvalitní hudby. Skvělých kapel, skvělých interpretů. To, že to nejsou planá slova, dokládá třeba i to, že letos při českých Cenách Anděl, Frýdek-Místek dostal hned 7 cen z celkových 14 Andělů."

Letošní ročník bude výjimečný i tím, že je celý věnován vzpomínce na Davida Stypku, který dostane na festivalu také Cenu města Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Velká část nápadů, které posouvaly festival dopředu, byly právě z jeho hlavy a já osobně předám jeho mamince letos na festivalu cenu města pro Davida Stypku, který je letošním patronem a celý festival je mu věnován, protože byl tou duší festivalu a myslím si, že i nadále zůstane."

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "To předání bude v pátek mezi vystoupením skupiny Buty a právě Kateřiny Marie Tiché a Bandjeez."

Všichni vystupující umělci se zároveň vzdávají nároku na honorář a celý festival má navíc tradičně benefiční charakter. V rámci něj mohou lidé přispět na Charitu, Adru, Podané ruce nebo Strom života.

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Bude to vždycky rozděleno po jednotlivých areálech, tak proto bych chtěl požádat všechny lidi, aby, i když se neplatí vstupné, tak aby přispěli alespoň něco na dobrou věc."

Od začátku sbírek se na festivalu vybralo už přes 937 tisíc korun. Organizátoři věří, že letos už pokoří milionovou hranici. Sweetsen Fest letos proběhne od 16. do 19. června a program bude připraven tradičně pro celou rodinu.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
13. června 2022, 16:30

Věž kostela ukrývá vzkazy příštím generacím, najdou je možná za 150 až 200 let

Makovice věže kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku opět ukrývá poselství. Zástupci města a farnosti za velkého zájmu veřejnosti uložili čtyři měděné schránky s původními i novými dokumenty a dalšími předměty do věže. Otevřeny určitě nebudou minimálně dalších 100, možná dokonce i 200 let.

Kostel svatých Jana a Pavla ve Frýdku-Místku zaplnili žáci základních škol a také početná veřejnost. Přišli, aby se dozvěděli, jaká poselství město i farnost uloží do makovice věže pro další generace.

Anketa: 1.) "No je to takový velký zážitek." 2.) "Generační, ale co k tomu říct. My už ten další pokolení se asi toho nedožijeme." 3.) "Je to určitě vzácné, protože já jsem v životě u takových věcí nebyla. A musím říct, že mě to celkem dojalo.

Po přečtení vzkazů se všichni přesunuli před kostel, kde došlo k vložení poselství do měděných tubusů.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Jeden obsahoval práce dětí ze základních škol Poselství budoucím generacím. Druhý tubus historické věci z roku 1914. Třetí tubus byly materiály z města a současný popis města, včetně zprávy pana primátora a čtvrtý tubus byly zprávy a informace ohledně farnosti Místek."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Samozřejmě byly vloženy nějaké aktuální noviny, tiskoviny, zpravodaj města. Pamětní mince k založení 750 let města a také studie přístavby nového kulturního sálu, kterým vznikne nové kulturní centrum města z pera světoznámé architektky paní Evy Jiřičné."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za sebe já musím říct, že nejvíc mě zaujalo to poselství dětí, které tam ukládaly svůj vzkaz. Je tam zdůrazněno, jak ony vnímají ten svět. A myslím, že nejdůležitější pro ně bylo, že ty příští generace mají opravdu poslední šanci zachránit ten svět, jak ho známe. S tím, jak se trápíme s ekologií, s oteplováním a podobně."

Po zapečetění vyjeli primátor s děkanem nahoru na věž, aby společně uložili poselství přímo do makovice.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Mám velikou radost, že se podařilo restaurovat tu původní. Že není nová, že je opravdu historická. Byla dána nahoru v roce 1914 a už tenkrát nebyla z toho roku. Tenkrát byla ještě starší, takže pokračujeme v této tradici."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ten okamžik vnímám jako velmi silný pro město, ale samozřejmě i osobně jsem rád, že jsem měl tu čest a možnost být u tohoto významného okamžiku s panem děkanem nahoře na věži. Právě v té chvíli, kdy se ty vzkazy vkládaly do té kopule. Je to silný okamžik a je to silný zážitek lidsky."

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A kromě toho je tam vidět velmi kvalitně udělaná práce klempířů. Když si srovnáme fotografie staré věže a té nové, tak si troufám říci, že ta nová práce je daleko kvalitnější."

Dá se předpokládat, že příští generace by se ke vzkazům mohla dostat při další opravě určitě mnohem později, než za sto let.

Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Určitě to bude více než oněch sto let, nechci říci kolik, ale 150 až 200 by to mohlo být."

Rekonstrukce věže by mohla být hotová do poloviny července a vyjde na téměř 5milionů korun.

---

Folklórní festival opět roztančil město

Frýdek-Místek po dvou letech opět ožil folklórem. Na náměstí Svobody v Místku proběhl tradiční folklórní festival, letos bez přívlastku „mezinárodní“, ale jen „městský“. Přesto se podařilo do programu dostat i čtyři soubory z Polska a Slovenska. Těch tuzemských pak bylo 12.

Program plný písní, tanců a přehlídky nádherných krojů. Frýdek-Místek o víkendu opět ožil tradičním folklorním festivalem. Letos se s dvouletou přestávkou konal už po šestadvacáté. Přesto měl takovou malou premiéru, protože v době organizace mírně pozměnil původní název.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Chtěla bych vám představit Městský folklorní festival 2022 ve Frýdku-Místku, který probíhá víkendovou formou. Městský festival proto, protože jsme ještě v době přísných covidových opatření bohužel nemohli vědět, jestli se nám tady podaří přizvat zahraniční soubory. Proto název městský. Ale zahraniční soubory jsou zde. Máme tady dva soubory z Polska, dva soubory ze Slovenska. Takže věřím, že diváci si přijdou na své a že se jim bude festival líbit."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Městský folklorní festival po dvou a půl letech vstal z popela jako Fénix a já jsem rád, že zahajuje celou sezónu letních akcí, která ve městě letos vypukne v plné síle. A věřím, že všechny soubory, nejenom z blízkého okolí, ale i ze Slovenska a z Polska, které letos do Frýdku-Místku přijely, tak roztančí to náměstí a lidem se bude folklorní festival líbit."

Dějištěm bylo tradičně náměstí Svobody v Místku. A i když to zpočátku před zahájením nevypadalo, nakonec vyšlo i počasí.

Radana Polachová, ředitelka Městského folklorního festivalu: "Mimo zahraničních souborů tady máme 12 tuzemských souborů. Pořadatelským souborem je každoročně dětský folklorní soubor Ostravička, který bude letos slavit 40 let svého působení. Působí pod vedením Radany Polachové, Marie Novákové a Drahomíry Uhrové."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Letošní ročník festivalu je možná mešní co do rozsahu a vzdálenosti odkud přijely soubory, ale je to opravdu jenom na chviličku, protože ta situace pandemická ještě pořád nedovolovala, abychom pozvali všechny soubory, které jsme chtěli a do budoucna, v příštím roce, pořadatelé i město už počítají s tím, že opět uvidíme i exotické soubory z velké dálky."

Letos měli návštěvníci během dvou dnů možnost shlédnout na 25 různých vystoupení.

---

Sweetsen Fest letos zve na více než 100 umělců

Kultura ve Frýdku-Místku opět naplno ožila. Další akcí, která patří mezi ty nejoblíbenější, je Sweetsen Fest. Ten proběhne od čtvrtka do neděle. Letos půjde o největší a nejsilnější ročník, který bude navíc zasvěcený Davidu Stypkovi. Na festivalu mu bude udělena in memoriam i cena města.

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival – to je Sweetsen Fest. Letošní 18. ročník bude ještě větší, než tomu bylo dřív.

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Opět se bude začínat ve čtvrtek, jak v areálu TJ Slezan, kde bude hlavní program, tak i tady v parku Pod Zámkem, kde bude taneční vystoupení. Stejně tak k tomu hlavnímu programu bude i neděle, kdy se bude konat ve Faunaparku Sweettalks, což je takové diskuzní fórum, které je spojené se Sweetsen Festem."

V průběhu hlavního programu vystoupí během tří dnů na pěti scénách celkem stovka interpretů, kteří mají vazbu na Frýdek-Místek, což je jedna z hlavních myšlenek festivalu.

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Mezi asi ty největší taháky patří skupina Buty nebo Kateřina Marie Tichá a Bandjeez, což je bývalá kapela od Davida Stypky. Nebo Tomáš Kočko a orchestr, spolu se Symfonickým orchestrem Frýdek-Místek."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "I letos nás čeká benefiční festival Sweetsen Fest u jehož zrodu jsem stál a leta jsem byl jeho ředitelem. Jsem rád, že našel plnohodnotné pokračovatele a že tradice běží dál."

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Frýdek-Místek je plný velmi dobré a kvalitní hudby. Skvělých kapel, skvělých interpretů. To, že to nejsou planá slova, dokládá třeba i to, že letos při českých Cenách Anděl, Frýdek-Místek dostal hned 7 cen z celkových 14 Andělů."

Letošní ročník bude výjimečný i tím, že je celý věnován vzpomínce na Davida Stypku, který dostane na festivalu také Cenu města Frýdek-Místek.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Velká část nápadů, které posouvaly festival dopředu, byly právě z jeho hlavy a já osobně předám jeho mamince letos na festivalu cenu města pro Davida Stypku, který je letošním patronem a celý festival je mu věnován, protože byl tou duší festivalu a myslím si, že i nadále zůstane."

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "To předání bude v pátek mezi vystoupením skupiny Buty a právě Kateřiny Marie Tiché a Bandjeez."

Všichni vystupující umělci se zároveň vzdávají nároku na honorář a celý festival má navíc tradičně benefiční charakter. V rámci něj mohou lidé přispět na Charitu, Adru, Podané ruce nebo Strom života.

Kamil Rudolf, organizátor Festivalu Sweetsen Fest: "Bude to vždycky rozděleno po jednotlivých areálech, tak proto bych chtěl požádat všechny lidi, aby, i když se neplatí vstupné, tak aby přispěli alespoň něco na dobrou věc."

Od začátku sbírek se na festivalu vybralo už přes 937 tisíc korun. Organizátoři věří, že letos už pokoří milionovou hranici. Sweetsen Fest letos proběhne od 16. do 19. června a program bude připraven tradičně pro celou rodinu.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-13-06-2022-16-32