Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Z plochy pod estakádou bude parkoviště, kamiony zmizí
  • Policie apeluje na viditelnost a bezpečnost chodců
  • Město chystá opravy dalších drobných památek

Z plochy pod estakádou bude parkoviště, kamiony zmizí

Frýdek-Místek se po letech chystá k velmi razantnímu kroku. Plocha pod estakádou, kde dlouhodobě parkují kamiony se chystá k proměně na plnohodnotné parkoviště. Cílem je kamiony vytlačit a přidat běžná parkovací místa, kterých je ve městě dlouhodobě nedostatek.

Plocha pod estakádou u stadionu Slezan ve Frýdku-Místku je dlouhodobě kritizovaným místem, kde často stojí odstavené kamiony. Město se dostalo do pozice, kdy může začít tuto problematiku řešit.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek získalo od státu do svého vlastnictví pozemky pod estakádou. Nyní díky tomu můžeme na těchto plochách zbudovat parkovací stání pro obyvatele a návštěvníky města. Doposud v tomto místě řidiči neorganizovaně odstavovali kamiony. Připravujeme proto projekt, ve kterém kromě parkovacích míst pro osobní automobily, vytvoříme místa pro dodávky, aby je jejich řidiči nemuseli nechávat na sídlištích."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tuto část, která je za mnou, po mé levici vzadu, tam chceme využít prostor pro rozšíření sběrného dvora. Na základě požadavků Frýdecké skládky. Chceme jim tady v tomto vyhovět. Pak tam bude samozřejmě ještě prostor pro parkování kamionů, které tady zásobují zde tento výrobní závod a odebírají tam zboží. A přímo za mnou je velká plocha, na které bude parkoviště pro osobní auta. A částečně pro dodávky."

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Výhodou parkování pod estakádou je blízkost sídliště Slezská. Pod estakádou jsou rovněž umístěny zastávky městské hromadné dopravy, takže řidiči dodávkových vozů se pohodlně dostanou do svých domovů. Přestože město nemá povinnost vytvářet dopravcům odstavné plochy pro nákladní automobily a kamiony, nabídneme jim variantu, kam tato svá osobní vozidla mohou odstavit. Kamiony tak nebudou zajíždět do centra města a nebudou v něm parkovat."

Ve Frýdku-Místku chybí podle studie přes 3 tisíce parkovacích míst. Postupně se proto hledají plochy, kde by mohla vzniknout nová parkovací místa.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Neuděláme tolik míst, to ani není v našich silách. Ale chtěli bychom na všech místech, která jsou dostupná, aby se mohla předělat na parkování, tak chceme tomu vyjít vstříc. Máme v plánu teď asi devět nových parkovacích míst. Takže začneme tímto, potom budeme pokračovat na Slezské. Tam přibude 40 parkovacích míst. Pak máme vytypována ještě další místa ve městě a budeme je postupně přetvářet."

Proměna plochy pod estakádou, včetně úpravy dopravního značení, by mohla začít v horizontu následujících jarních měsíců. Místo má být v budoucnu součástí propojení ulice Těšínské s parkem Jižní svahy.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ať se člověk dostane poměrně rychle kolem skateparku nahoru a vyjde na Těšínské ulici u Magistrátu. Jižní svahy budou trvat trochu déle. Tam máme problém s tím, že tam jsou nějaké černé stavby, ty se musí odstranit."

Rozšíření sběrného dvora pod estakádou si může realizovat Frýdecká skládka pak zhruba do půl roku.

---

Policie apeluje na viditelnost a bezpečnost chodců

V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."

Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

---

Město chystá opravy dalších drobných památek

Frýdek-Místek se plánuje pustit do oprav dalších drobných památek. Loni vynaložilo na opravy statisíce korun a letos se chystají další podobné akce. Na obnovu jsou navrženy například kaple, socha i kříže. Socha Maryčky Magdonové se navíc otočí, aby se dívala na více kolemjdoucích.

Na území města Frýdku-Místku jsou desítky památek různých velikostí. Většina z nich byla dlouhodobě v zanedbaném stavu. Poslední léta se ale pracuje na tom, aby se postupně začaly opravovat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě věnuje pozornost drobným, nejenom sakrálním, ale i jiným stavbám, které jsou součástí města a krajiny. A v minulých letech došlo k opravám křížů, kapliček a budeme pokračovat v tom i letos."

David Pindur, historik: "Jako historik, jako frýdecký rodák a veliký patriot našeho města, velmi kvituji aktivity města z posledních let, které směřují k obnově drobných sakrálních památek, ale nejen jich, na území našeho města. V poslední době byl restaurován velmi cenný barokní kříž, či podstavec kříže na Vršavci, například. Toto velmi kvituji."

Obnova božích muk na Vršavci vyšla na 168 tisíc korun. Restaurátor spravil podstavec, vyčistil kámen a obnovil zašlý nápis i chybějící části a samotný kříž. Přes 626 tisíc korun pak šlo do oprav dalších památek. Kaplička u silnice v Bruzovské ulici potřebovala opravit chybějící části střechy a štuk. Restaurátor připravil injektáže i nátěry dřevěných prvků. Kříž na hřbitově v Lískovci musel být očištěn a restaurátor postupně doplnil chybějící části, barevně sjednotil kovové prvky, obnovil písmo a provedl povrchovou úpravu i opravu pískovcového obkladu. Opravena byla i sloupová kaple v ulici ČSA.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V letošním roce mimo například Floriána v Místku u kostela Jana a Pavla, projde obnovou i socha Maryčky Magdonové ve Frýdku, která změní i svou pozici a bude se dívat směrem ke kolemjdoucím. A myslím si, že je důležité věnovat pozornost i těmto drobným stavbám, které tvoří nedílnou součást města."

V plánu je také oprava dřevěného kříže v Lískovecké ulici a do budoucna se uvažuje nad obnovou kapličky sv. Otýlie ve Staroměstské ulici, ke které se město snaží získat vlastnická práva.

David Pindur, historik: "Je nutné si uvědomit, že Frýdek-Místek je na tom díky neblahým demolicím, obou v podstatě historických částí těch měst, poněkud hůře než jiná města v našem regionu. A tato problematika je občany, starousedlíky a patrioty vnímána poněkud citlivěji než třeba v jiných lokalitách."

Očištění se vloni dočkal Památník osvobození, takzvané „Holubice“, a to do výšky 6 metrů. Z velkých staveb byla loni obnovena věž a další části kostela sv. Jana a Pavla v Místku. Na práce město přispělo 1 milion korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
19. ledna 2023, 16:40

Z plochy pod estakádou bude parkoviště, kamiony zmizí

Frýdek-Místek se po letech chystá k velmi razantnímu kroku. Plocha pod estakádou, kde dlouhodobě parkují kamiony se chystá k proměně na plnohodnotné parkoviště. Cílem je kamiony vytlačit a přidat běžná parkovací místa, kterých je ve městě dlouhodobě nedostatek.

Plocha pod estakádou u stadionu Slezan ve Frýdku-Místku je dlouhodobě kritizovaným místem, kde často stojí odstavené kamiony. Město se dostalo do pozice, kdy může začít tuto problematiku řešit.

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek získalo od státu do svého vlastnictví pozemky pod estakádou. Nyní díky tomu můžeme na těchto plochách zbudovat parkovací stání pro obyvatele a návštěvníky města. Doposud v tomto místě řidiči neorganizovaně odstavovali kamiony. Připravujeme proto projekt, ve kterém kromě parkovacích míst pro osobní automobily, vytvoříme místa pro dodávky, aby je jejich řidiči nemuseli nechávat na sídlištích."

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tuto část, která je za mnou, po mé levici vzadu, tam chceme využít prostor pro rozšíření sběrného dvora. Na základě požadavků Frýdecké skládky. Chceme jim tady v tomto vyhovět. Pak tam bude samozřejmě ještě prostor pro parkování kamionů, které tady zásobují zde tento výrobní závod a odebírají tam zboží. A přímo za mnou je velká plocha, na které bude parkoviště pro osobní auta. A částečně pro dodávky."

Miroslav Bártek (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Výhodou parkování pod estakádou je blízkost sídliště Slezská. Pod estakádou jsou rovněž umístěny zastávky městské hromadné dopravy, takže řidiči dodávkových vozů se pohodlně dostanou do svých domovů. Přestože město nemá povinnost vytvářet dopravcům odstavné plochy pro nákladní automobily a kamiony, nabídneme jim variantu, kam tato svá osobní vozidla mohou odstavit. Kamiony tak nebudou zajíždět do centra města a nebudou v něm parkovat."

Ve Frýdku-Místku chybí podle studie přes 3 tisíce parkovacích míst. Postupně se proto hledají plochy, kde by mohla vzniknout nová parkovací místa.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Neuděláme tolik míst, to ani není v našich silách. Ale chtěli bychom na všech místech, která jsou dostupná, aby se mohla předělat na parkování, tak chceme tomu vyjít vstříc. Máme v plánu teď asi devět nových parkovacích míst. Takže začneme tímto, potom budeme pokračovat na Slezské. Tam přibude 40 parkovacích míst. Pak máme vytypována ještě další místa ve městě a budeme je postupně přetvářet."

Proměna plochy pod estakádou, včetně úpravy dopravního značení, by mohla začít v horizontu následujících jarních měsíců. Místo má být v budoucnu součástí propojení ulice Těšínské s parkem Jižní svahy.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ať se člověk dostane poměrně rychle kolem skateparku nahoru a vyjde na Těšínské ulici u Magistrátu. Jižní svahy budou trvat trochu déle. Tam máme problém s tím, že tam jsou nějaké černé stavby, ty se musí odstranit."

Rozšíření sběrného dvora pod estakádou si může realizovat Frýdecká skládka pak zhruba do půl roku.

---

Policie apeluje na viditelnost a bezpečnost chodců

V novém roce přibyl extrémní počet střetů aut s chodci. Lidé jsou často velmi uspěchaní a nepozorní. Policie se proto zaměřila na intenzivní preventivní akce. Radí chodcům, jak se správně chovat v silničním provozu, a hlavně apeluje na to, aby byli za zhoršených podmínek vidět.

Dopravní policisté a preventisté se vydali v těchto dnech do ulic a upozorňují chodce na bezpečnost v silničním provozu.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Nyní v těch zimních měsících, kdy je snížená viditelnost, ráno ještě dlouho tma, večer se brzy stmívá, tak i proto, aby si chodci dávali pozor. Aby měli reflexní prvky na sobě. Aby byli dobře označení a aby je bylo vidět. A také zvýšené množství dopravní nehod s účastí chodců."

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: " Nejčastější jsou přitom střety s osobními automobily. Jen v průběhu prvních třinácti lednových dní zasahovaly týmy u dvaadvaceti tako zraněných. Ve více než polovině (12) případů, přitom došlo k nehodě v pozdnějších odpoledních, večerních, či časnějších ranních hodinách, tedy za šera nebo za tmy."

Tomáš Ács, dopravní policista: "Lidé spěchají, běží přes ty přechody pro chodce. A člověk se nedívá, běží, běží, protože někam spěchá a samozřejmě ho srazí auto. Tady tohoto bych se vyvaroval, když jdu k přechodu pro chodce, zpomalím, zastavím, podívám se."

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Převážně mladí lidé mívají sluchátka nebo se dívají do mobilního telefonu. Tady tato nepozornost."

Chodci jsou poučeni, jak se mají správně chovat, na co si mají dávat pozor a také jim policisté rozdávají reflexní prvky.

Vladimíra Faferková, preventistka Policie ČR Frýdek-Místek: "Chodci by si měli uvědomit, že nemají absolutní přednost na přechodu pro chodce. Že jsou velmi zranitelní. Chodec je nejzranitelnější účastník provozu a je lépe, když počká, až vozidlo úplně zastaví. Naváže oční kontakt a pak může přejít. I během toho přecházení se pořád dívá a sleduje provoz. Neměli by dospělí zapomenout, že jsou příkladem pro děti, které se učí už odmalička přecházet přes cestu. A ti dospělí by pro ně měli být vzorem."

Policisté se také setkávají s neukázněností chodců a cyklistů na železničních přejezdech.

Tomáš Ács, dopravní policista: "Tam je světelné signalizační zařízení, svítí to tam, bliká to tam a lidé to absolutně ignorují. Jsou případy, kdy to lidé podlézají a jak ty zábrany spadnou, podlézají to, přecházejí to, i s kolem chodí. Lidé si to neuvědomují, občas, co se všechno může stát a bohužel jsme to my, jednotky IZS, které potom musí ty následky řešit."

Na silnicích policisté evidují od nového roku tři smrtelné dopravní nehody s účastí chodců. V Návsí navíc zemřely dvě ženy ve věku 83 a 76 let, které srazilo auto na přechodu.

---

Město chystá opravy dalších drobných památek

Frýdek-Místek se plánuje pustit do oprav dalších drobných památek. Loni vynaložilo na opravy statisíce korun a letos se chystají další podobné akce. Na obnovu jsou navrženy například kaple, socha i kříže. Socha Maryčky Magdonové se navíc otočí, aby se dívala na více kolemjdoucích.

Na území města Frýdku-Místku jsou desítky památek různých velikostí. Většina z nich byla dlouhodobě v zanedbaném stavu. Poslední léta se ale pracuje na tom, aby se postupně začaly opravovat.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě věnuje pozornost drobným, nejenom sakrálním, ale i jiným stavbám, které jsou součástí města a krajiny. A v minulých letech došlo k opravám křížů, kapliček a budeme pokračovat v tom i letos."

David Pindur, historik: "Jako historik, jako frýdecký rodák a veliký patriot našeho města, velmi kvituji aktivity města z posledních let, které směřují k obnově drobných sakrálních památek, ale nejen jich, na území našeho města. V poslední době byl restaurován velmi cenný barokní kříž, či podstavec kříže na Vršavci, například. Toto velmi kvituji."

Obnova božích muk na Vršavci vyšla na 168 tisíc korun. Restaurátor spravil podstavec, vyčistil kámen a obnovil zašlý nápis i chybějící části a samotný kříž. Přes 626 tisíc korun pak šlo do oprav dalších památek. Kaplička u silnice v Bruzovské ulici potřebovala opravit chybějící části střechy a štuk. Restaurátor připravil injektáže i nátěry dřevěných prvků. Kříž na hřbitově v Lískovci musel být očištěn a restaurátor postupně doplnil chybějící části, barevně sjednotil kovové prvky, obnovil písmo a provedl povrchovou úpravu i opravu pískovcového obkladu. Opravena byla i sloupová kaple v ulici ČSA.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "V letošním roce mimo například Floriána v Místku u kostela Jana a Pavla, projde obnovou i socha Maryčky Magdonové ve Frýdku, která změní i svou pozici a bude se dívat směrem ke kolemjdoucím. A myslím si, že je důležité věnovat pozornost i těmto drobným stavbám, které tvoří nedílnou součást města."

V plánu je také oprava dřevěného kříže v Lískovecké ulici a do budoucna se uvažuje nad obnovou kapličky sv. Otýlie ve Staroměstské ulici, ke které se město snaží získat vlastnická práva.

David Pindur, historik: "Je nutné si uvědomit, že Frýdek-Místek je na tom díky neblahým demolicím, obou v podstatě historických částí těch měst, poněkud hůře než jiná města v našem regionu. A tato problematika je občany, starousedlíky a patrioty vnímána poněkud citlivěji než třeba v jiných lokalitách."

Očištění se vloni dočkal Památník osvobození, takzvané „Holubice“, a to do výšky 6 metrů. Z velkých staveb byla loni obnovena věž a další části kostela sv. Jana a Pavla v Místku. Na práce město přispělo 1 milion korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-19-01-2023-16-43