Frýdeckomístecký expres
- Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
- Od pondělí do pátku nepoteče teplá voda
- V boji s nemocí Covid-19 se rozhodně nepolevuje
- Město nainstaluje osvěžovací mlžítka
Od pondělí do pátku nepoteče teplá voda
Od pondělí do pátku nepoteče ve Frýdku-Místku teplá voda. Opět po roce se totiž chystá plánovaná odstávka společnosti Veolia Energie. Oproti loňsku bude výrazně kratší a městská společnost Distep ji využije k pravidelné údržbě svých zařízení.
Obyvatele Frýdku-Místku čeká pracovní týden bez teplé vody. Společnost Veolia Energie ČR, která městu dodává teplo a teplou vodu totiž chystá pravidelnou odstávku.
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "Na základě oznámení společnosti Veolia, která provádí každý rok pravidelnou údržbu svého zařízení bude v letošním roce odstávka od pondělí 27. do 31. 7. 2020."
Jana Dronská, mediální zástupce společnosti Veolia Energie ČR: "Důvodem je příprava potrubních rozvodů a technologických zařízení na novou topnou sezónu. Během odstávky pracovníci firmy Veolia Energie provedou kromě kontrol například výměnu části páteřního horkovodu v lokalitě Frýdek, dílčí opravy potrubí menších dimenzí a výměny armatur na rozvodné potrubní síti. Letošní opravy a výměny nejsou tak rozsáhlé jako v loňském roce, proto bude odstávka kratší."
Městská společnost Distep, která je distributorem tepla a teplé vody do domácností využije této odstávky ke své vlastní údržbě a také opravě některých provozů.
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "Výluku v dodávce teplé vody využijeme k opravě rozvodů teplé vody ve vnitřních prostorách domů, což je velmi náročná akce. Dále můžu zmínit rekonstrukci technologie výměníkové stanice na ulici Ostravská a Novodvorská."
Štefan Vrba, technik DISTEP a.s.: "Ta velká údržba provádí výměnu potrubních rozvodů teplé vody v současné době, samozřejmě ještě máme naplánovány další věci, které prostě musíme stihnout v tomto období."
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "Vlastní údržbou provedeme opravu rozvodů teplé vody na sídlišti Riviera."
Štefan Vrba, technik DISTEP a.s.: "Ten výměník za námi, tak tady probíhá výměna sekundárních rozvodů teplé vody vedoucí přes ty sklepní prostory domů. Jedná se, když to řeknu ulice Václava Talicha, 28. října, Myslivečka, tak tam všude je, když to řeknu 18 napojovacích uzlů a v každém domě je zhruba 23 bytových jednotek."
Pravidelná údržba a opravy pomáhají zachovat technologické zařízení v dobrém stavu. Cílem je zajistit a zvýšit spolehlivost dodávky energií a vyhnout se tak nečekaným komplikacím a problémům hlavně v zimních měsících, které by mohly mít na obyvatele mnohem horší dopad, než několikadenní odstávka v létě. Letos je navíc výhodou, že nebude tak dlouhá.
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "V letošním roce je odstávka zkrácená na 5 dnů oproti minulému roku, kdy byla odstávka 11 dnů."
Lidé, kteří odebírají teplou vodu by tak v době odstávky neměli používat kohoutky pro teplou vodu, protože z nich poteče studená. Navíc by se jim podle vodoměrů počítala spotřeba jako za teplou vodu. Termín odstávky ze zákona nesmí přesáhnout lhůtu čtrnácti dnů.
---
V boji s nemocí Covid-19 se rozhodně nepolevuje
Dezinfekce veřejných prostranství, zrušená řada kulturních akcí, ale i poctivé dodržování mimořádných opatření. Frýdek-Místek rozhodně v boji s nemocí Covid-19 nepolevuje. Okres je ale stále druhý nejpostiženější v Moravskoslezském kraji. Nemocnice Frýdek-Místek má už na 3 desítky nakažených.
Počet nakažených nemocí Covid-19 v poslední době opět pomalu roste. Začínají se navíc objevovat nová ohniska, která nejsou nijak spojená s horníky ve společnosti OKD.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zaznívají v médiích informace o tom, že se ohnisko koronaviru přesouvá do Frýdku-Místku. Ono to není město Frýdek-Místek, ale je to okres Frýdek-Místek. Pan ministr hovořil na tiskové konferenci o oslavě, kde bylo mnoho osob, je tam několik nakažených. Ta oslava nebyla ve Frýdku-Místku, byla v obci na Frýdecko-Místecku."
Na aktuální počet nakažených je okres třetí v pořadí po Karvinsku a Ostravsku, ale co do přepočtu na počet obyvatel je bohužel Frýdecko-Místecko stále druhé nejpostiženější místo v kraji.
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "V tom posledním měsíci, zejména tedy v červenci se zvyšuje počet pozitivně testovaných, kde krajská hygienická stanice není schopná dohledat vlastně původ té nákazy."
A právě to se ukazuje jako velký problém, kvůli kterému byla minulý pátek zavedena mimořádná opatření pro celý Moravskoslezský kraj, která vyvolala velkou vlnu nevole, zvláště proto, jakým způsobem byla oznámena. To už si ministr, hejtman i krajská hygiena mezi sebou ale vyříkali.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V současné době jedeme stále podle nařízení Krajské hygienické stanice, vlastně okres Frýdek-Místek i okres Karviná měly ty nařízení dříve, než zbytek Moravskoslezského kraje. Pro nás se v tuto chvíli nic nemění, provozovatelé kulturních akcí všechny svoje kulturní akce přesunuli, včetně i těch zářijových, co tady měly být. Zůstává pouze jedna jediná.
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Často to už není spojeno pouze s OKD, ale je to spojeno s pendlery a s dalšími faktory, které se samozřejmě snažíme řešit, ale není to úplně jednoduché. Jsou tady různá ohniska, která vznikají i v rámci Ostravska, Frýdecko-Místecka, Nový Jičín a podobně. Takže skutečně, naším zájmem není nic jiného, že zabránit tomu nekontrolovanému šíření nákazy v rámci tohoto kraje a ochránit ty zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři, nemocní lidé, samozřejmě zdravotníci.
Nákaza se totiž objevila právě v Nemocnici Frýdek-Místek, kde postihla jak personál, tak pacienty.
Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Aktuálně máme v Nemocnici ve Frýdku-Místku uzavřeno oddělení následné péče. Celé oddělení je v karanténě. Počet nemocných pacientů na našem oddělení je nyní 14 a zdravotníků nemocných Covidem-19 je 15. Nově zavedené opatření máme to, že jsme všem zdravotníkům rozdali respirátory FFP2."
Frýdek-Místek dál pokračuje podle scénáře, který se pro boj s pandemií nastavil ještě v době nouzového stavu.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Neustále probíhá dezinfekce venkovních prostranství, které jsou navštěvovány veřejností, to znamená dětská hřiště, autobusové zastávky, lavičky, do toho provádíme čištění i popelnic."
Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR: "Virus nezmizel, virus tady s námi je bude tady s námi jak to vypadá, ještě nějakou dobu a my se všichni musíme připravit na to, že ty základní věci jako je dobrá hygiena rukou, odstupy sociální, případně nošení roušky, tedy zakrytí nosu a úst, jsou ty tři základní opatření, na která musíme myslet."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl spíš poprosit a vyzvat občany, přesto, že už se nikomu asi nechce nosit roušky, je to takové dalo by se říct i obtěžující, ale musíme to vydržet a když budeme všichni dodržovat pravidla, která máme, tak věřím, že se tady toho problému co nejdříve zbavíme."
Krizový štáb Moravskoslezského kraje jednal o možnosti rozvolnit mimořádná opatření v okresech, kde není situace tak vážná. Pokud se ale situace nebude zlepšovat, může bohužel hrozit riziko přijímání dalších opatření a to i v celé České republice.
---
Město nainstaluje osvěžovací mlžítka
V okolí dokáží snížit pocitovou teplotu i prašnost a zvýšit vlhkost. Řeč je o mlžítkách, která do vzduchu rozprašují jemný vodní aerosol. Během pár týdnů by se jim měli dočkat také lidé ve Frýdku i v Místku. Město totiž chystá jejich zkušební provoz.
Kdo by netoužil v horkých letních dnech po příjemném osvěžení. Ve Frýdku-Místku se chystá pilotní projekt na vybudování osvěžovačích mlžítek. Jde o nerezovou tyč ve tvaru hokejky, která rozprašuje vodu do okolí.
Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Technologicky je to řešené tak, že tady v této nerezové trubce je i hadice pancéřovaná, která distribuuje vodu tady k těmto dvěma tryskám. Pak je přirozeným tlakem, který je v tom vodovodním řádu, tak je ta voda rozprašována na aerosol."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím to bude testovací provoz na Frýdeckém a na Místeckém náměstí poblíž kašny. Jsou to mlžítka, kde přijdete, zmáčkenete si tlačítko a následně zhruba minutu bude stříkat pod vysokým tlakem velice jemnou takovou vodní mlhu, která vás navlhčí, ovlaží a zároveň vám zpříjemní tu cestu přes ty horké parní dny přes středy měst."
Mlžítka běžně dokáží v nejbližším okolí zvýšit vlhkost a pocitově snížit teplotu vzduchu i prašnost. Pracovníci technických služeb na ně aktuálně vyrábějí ještě podstavy pro instalaci.
Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Podstava bude tvořena z konstrukce z nerez oceli s tím, že bude zatížená i betonovými dlaždicemi. Na této podstavě bude instalován rovněž i tlakový spínač, který bude ovládaný nohou a který bude dávkovat a po určitou časovou dobu bude distribuovat vodu do těchto trysek tak, aby bylo zabezpečeno samotné mlžení."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My čekáme, že uprostřed léta by to mělo být nainstalováno, zatím máme dva kusy, to znamená jeden v Místku, jeden ve Frýdku, pokud by se to ujalo, tak bychom rádi potom přidali další místa"
Magistrát se v nápadu inspiroval u jiných měst, kde už podobná mlžítka mají.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dívali do jiných měst, například Bielsko-Biala nebo viděli jsme to i ve Zlíně, i v Ostravě. Města to běžně používají a nám to přišlo jako zajímavý nápad, jak právě v těch parných dnech pomoci našim obyvatelům při tom průchodu právě těmi středy měst."
Město tak hledá další možnosti, jak v horkých letních dnech snížit teplotu v ulicích. Dlouhodobě se snaží vysazovat nové stromy a keře, které poskytují přirozený stín a letos na jaře snížilo i počty sečí trávy, která zadržuje vodu v půdě.
---
Od pondělí do pátku nepoteče teplá voda
Od pondělí do pátku nepoteče ve Frýdku-Místku teplá voda. Opět po roce se totiž chystá plánovaná odstávka společnosti Veolia Energie. Oproti loňsku bude výrazně kratší a městská společnost Distep ji využije k pravidelné údržbě svých zařízení.
Obyvatele Frýdku-Místku čeká pracovní týden bez teplé vody. Společnost Veolia Energie ČR, která městu dodává teplo a teplou vodu totiž chystá pravidelnou odstávku.
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "Na základě oznámení společnosti Veolia, která provádí každý rok pravidelnou údržbu svého zařízení bude v letošním roce odstávka od pondělí 27. do 31. 7. 2020."
Jana Dronská, mediální zástupce společnosti Veolia Energie ČR: "Důvodem je příprava potrubních rozvodů a technologických zařízení na novou topnou sezónu. Během odstávky pracovníci firmy Veolia Energie provedou kromě kontrol například výměnu části páteřního horkovodu v lokalitě Frýdek, dílčí opravy potrubí menších dimenzí a výměny armatur na rozvodné potrubní síti. Letošní opravy a výměny nejsou tak rozsáhlé jako v loňském roce, proto bude odstávka kratší."
Městská společnost Distep, která je distributorem tepla a teplé vody do domácností využije této odstávky ke své vlastní údržbě a také opravě některých provozů.
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "Výluku v dodávce teplé vody využijeme k opravě rozvodů teplé vody ve vnitřních prostorách domů, což je velmi náročná akce. Dále můžu zmínit rekonstrukci technologie výměníkové stanice na ulici Ostravská a Novodvorská."
Štefan Vrba, technik DISTEP a.s.: "Ta velká údržba provádí výměnu potrubních rozvodů teplé vody v současné době, samozřejmě ještě máme naplánovány další věci, které prostě musíme stihnout v tomto období."
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "Vlastní údržbou provedeme opravu rozvodů teplé vody na sídlišti Riviera."
Štefan Vrba, technik DISTEP a.s.: "Ten výměník za námi, tak tady probíhá výměna sekundárních rozvodů teplé vody vedoucí přes ty sklepní prostory domů. Jedná se, když to řeknu ulice Václava Talicha, 28. října, Myslivečka, tak tam všude je, když to řeknu 18 napojovacích uzlů a v každém domě je zhruba 23 bytových jednotek."
Pravidelná údržba a opravy pomáhají zachovat technologické zařízení v dobrém stavu. Cílem je zajistit a zvýšit spolehlivost dodávky energií a vyhnout se tak nečekaným komplikacím a problémům hlavně v zimních měsících, které by mohly mít na obyvatele mnohem horší dopad, než několikadenní odstávka v létě. Letos je navíc výhodou, že nebude tak dlouhá.
Hana Maroszczyková – technická náměstkyně DISTEP a.s.: "V letošním roce je odstávka zkrácená na 5 dnů oproti minulému roku, kdy byla odstávka 11 dnů."
Lidé, kteří odebírají teplou vodu by tak v době odstávky neměli používat kohoutky pro teplou vodu, protože z nich poteče studená. Navíc by se jim podle vodoměrů počítala spotřeba jako za teplou vodu. Termín odstávky ze zákona nesmí přesáhnout lhůtu čtrnácti dnů.
---
V boji s nemocí Covid-19 se rozhodně nepolevuje
Dezinfekce veřejných prostranství, zrušená řada kulturních akcí, ale i poctivé dodržování mimořádných opatření. Frýdek-Místek rozhodně v boji s nemocí Covid-19 nepolevuje. Okres je ale stále druhý nejpostiženější v Moravskoslezském kraji. Nemocnice Frýdek-Místek má už na 3 desítky nakažených.
Počet nakažených nemocí Covid-19 v poslední době opět pomalu roste. Začínají se navíc objevovat nová ohniska, která nejsou nijak spojená s horníky ve společnosti OKD.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zaznívají v médiích informace o tom, že se ohnisko koronaviru přesouvá do Frýdku-Místku. Ono to není město Frýdek-Místek, ale je to okres Frýdek-Místek. Pan ministr hovořil na tiskové konferenci o oslavě, kde bylo mnoho osob, je tam několik nakažených. Ta oslava nebyla ve Frýdku-Místku, byla v obci na Frýdecko-Místecku."
Na aktuální počet nakažených je okres třetí v pořadí po Karvinsku a Ostravsku, ale co do přepočtu na počet obyvatel je bohužel Frýdecko-Místecko stále druhé nejpostiženější místo v kraji.
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "V tom posledním měsíci, zejména tedy v červenci se zvyšuje počet pozitivně testovaných, kde krajská hygienická stanice není schopná dohledat vlastně původ té nákazy."
A právě to se ukazuje jako velký problém, kvůli kterému byla minulý pátek zavedena mimořádná opatření pro celý Moravskoslezský kraj, která vyvolala velkou vlnu nevole, zvláště proto, jakým způsobem byla oznámena. To už si ministr, hejtman i krajská hygiena mezi sebou ale vyříkali.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V současné době jedeme stále podle nařízení Krajské hygienické stanice, vlastně okres Frýdek-Místek i okres Karviná měly ty nařízení dříve, než zbytek Moravskoslezského kraje. Pro nás se v tuto chvíli nic nemění, provozovatelé kulturních akcí všechny svoje kulturní akce přesunuli, včetně i těch zářijových, co tady měly být. Zůstává pouze jedna jediná.
Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Často to už není spojeno pouze s OKD, ale je to spojeno s pendlery a s dalšími faktory, které se samozřejmě snažíme řešit, ale není to úplně jednoduché. Jsou tady různá ohniska, která vznikají i v rámci Ostravska, Frýdecko-Místecka, Nový Jičín a podobně. Takže skutečně, naším zájmem není nic jiného, že zabránit tomu nekontrolovanému šíření nákazy v rámci tohoto kraje a ochránit ty zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři, nemocní lidé, samozřejmě zdravotníci.
Nákaza se totiž objevila právě v Nemocnici Frýdek-Místek, kde postihla jak personál, tak pacienty.
Jana Březinová, mluvčí Nemocnice Frýdek-Místek: "Aktuálně máme v Nemocnici ve Frýdku-Místku uzavřeno oddělení následné péče. Celé oddělení je v karanténě. Počet nemocných pacientů na našem oddělení je nyní 14 a zdravotníků nemocných Covidem-19 je 15. Nově zavedené opatření máme to, že jsme všem zdravotníkům rozdali respirátory FFP2."
Frýdek-Místek dál pokračuje podle scénáře, který se pro boj s pandemií nastavil ještě v době nouzového stavu.
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Neustále probíhá dezinfekce venkovních prostranství, které jsou navštěvovány veřejností, to znamená dětská hřiště, autobusové zastávky, lavičky, do toho provádíme čištění i popelnic."
Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR: "Virus nezmizel, virus tady s námi je bude tady s námi jak to vypadá, ještě nějakou dobu a my se všichni musíme připravit na to, že ty základní věci jako je dobrá hygiena rukou, odstupy sociální, případně nošení roušky, tedy zakrytí nosu a úst, jsou ty tři základní opatření, na která musíme myslet."
Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Já bych chtěl spíš poprosit a vyzvat občany, přesto, že už se nikomu asi nechce nosit roušky, je to takové dalo by se říct i obtěžující, ale musíme to vydržet a když budeme všichni dodržovat pravidla, která máme, tak věřím, že se tady toho problému co nejdříve zbavíme."
Krizový štáb Moravskoslezského kraje jednal o možnosti rozvolnit mimořádná opatření v okresech, kde není situace tak vážná. Pokud se ale situace nebude zlepšovat, může bohužel hrozit riziko přijímání dalších opatření a to i v celé České republice.
---
Město nainstaluje osvěžovací mlžítka
V okolí dokáží snížit pocitovou teplotu i prašnost a zvýšit vlhkost. Řeč je o mlžítkách, která do vzduchu rozprašují jemný vodní aerosol. Během pár týdnů by se jim měli dočkat také lidé ve Frýdku i v Místku. Město totiž chystá jejich zkušební provoz.
Kdo by netoužil v horkých letních dnech po příjemném osvěžení. Ve Frýdku-Místku se chystá pilotní projekt na vybudování osvěžovačích mlžítek. Jde o nerezovou tyč ve tvaru hokejky, která rozprašuje vodu do okolí.
Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Technologicky je to řešené tak, že tady v této nerezové trubce je i hadice pancéřovaná, která distribuuje vodu tady k těmto dvěma tryskám. Pak je přirozeným tlakem, který je v tom vodovodním řádu, tak je ta voda rozprašována na aerosol."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím to bude testovací provoz na Frýdeckém a na Místeckém náměstí poblíž kašny. Jsou to mlžítka, kde přijdete, zmáčkenete si tlačítko a následně zhruba minutu bude stříkat pod vysokým tlakem velice jemnou takovou vodní mlhu, která vás navlhčí, ovlaží a zároveň vám zpříjemní tu cestu přes ty horké parní dny přes středy měst."
Mlžítka běžně dokáží v nejbližším okolí zvýšit vlhkost a pocitově snížit teplotu vzduchu i prašnost. Pracovníci technických služeb na ně aktuálně vyrábějí ještě podstavy pro instalaci.
Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Podstava bude tvořena z konstrukce z nerez oceli s tím, že bude zatížená i betonovými dlaždicemi. Na této podstavě bude instalován rovněž i tlakový spínač, který bude ovládaný nohou a který bude dávkovat a po určitou časovou dobu bude distribuovat vodu do těchto trysek tak, aby bylo zabezpečeno samotné mlžení."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My čekáme, že uprostřed léta by to mělo být nainstalováno, zatím máme dva kusy, to znamená jeden v Místku, jeden ve Frýdku, pokud by se to ujalo, tak bychom rádi potom přidali další místa"
Magistrát se v nápadu inspiroval u jiných měst, kde už podobná mlžítka mají.
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dívali do jiných měst, například Bielsko-Biala nebo viděli jsme to i ve Zlíně, i v Ostravě. Města to běžně používají a nám to přišlo jako zajímavý nápad, jak právě v těch parných dnech pomoci našim obyvatelům při tom průchodu právě těmi středy měst."
Město tak hledá další možnosti, jak v horkých letních dnech snížit teplotu v ulicích. Dlouhodobě se snaží vysazovat nové stromy a keře, které poskytují přirozený stín a letos na jaře snížilo i počty sečí trávy, která zadržuje vodu v půdě.
---