Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • O osudu hotelu Centrum stále není rozhodnuto
  • Město dá záchrance 200 tisíc korun na ultrazvuk
  • Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

O osudu hotelu Centrum stále není rozhodnuto

Frýdek-Místek schválil záměr prodat nebo směnit hotel Centrum. Zájem projevilo několik firem, oficiální nabídku ale podala zatím jen jedna. Město mezitím stanovilo tři zásadní podmínky, za kterých by mohl hotel změnit vlastníka. Část se musí zachovat, opravit a nesmí se tam provozovat obchod s chudobou.

Bývalý hotel Centrum koupilo město Frýdek-Místek v dražbě v roce 2018 za 41 milionů korun. Předchozí vedení města nechalo zpracovat studii, podle které bylo výhodnější hotel zbourat a postavit na místě úplně nové byty. V březnu se ale objevil zájemce, který by hotel vyměnil za jiné nemovitosti.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Na základě návrhu směny jednoho zdejšího podnikatele, pan exprimátor navrhnul zřízení komise, která by se tou nabídkou zabývala."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Pracovní skupina pracovala a vyvíjela svou činnost několik měsíců. Já si myslím, že to bylo přínosné. Někteří kolegové z jiných stran, zejména z ČSSD na to mají jiný názor, ale to jde trošku na jejich vrub. Měl se jejich zástupce více aktivně zajímat a podílet na té účasti. Nicméně stále probíhají jednání ohledně podoby směnné smlouvy. Ta jednání nebyla dokončena, proto nebylo možné návrh té směnné smlouvy zastupitelstvu předložit."

Rada města mezitím schválila záměr hotel Centrum nakonec směnit nebo prodat.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Co to znamená v praxi. V tento okamžik se nerozhoduje o konkrétní nabídce. Nepřipravujeme konkrétní smlouvu. Je to záměr a v tom záměru jsou důležité tři podmínky. Jednou je, že chceme, aby hotel Centrum zůstal nebo jeho hlavní část zůstala stát. Chceme, aby ten, kdo hotel Centrum koupí započal s jeho rekonstrukcí nejpozději do pěti let a zároveň nechceme, tak jako to nechceme obecně, aby tam probíhal obchod s bídou. Případně, aby tam byla herna nebo něco podobného."

Postupně se pak objevily další firmy, které projevily o hotel Centrum zájem.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "My jsme jednali celkem asi s osmi firmami, které projevily zájem. Ale pořád máme jenom tu jednu kvalifikovanou nabídku. V podstatě všichni, kdo o to požádali, dostali podklady, jak ve formě projektové dokumentace, tak informace, o které žádali. Třeba při těch jednáních, čili nejedná se za uzavřenými dveřmi a rozhodně se nesjednává výhoda jednomu nebo pouze několika málo zájemcům."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslíme si, že o to území bude zájem. A já jsem přesvědčený, že do budoucna tam vznikne určitě něco jako nová čtvrť, protože se jedná o 10 tisíc metrů čtverečních v centru města. A vedle jsou další pozemky, které se teďka nabízejí k prodeji."

Jediným oficiálním zájemcem je zatím firma z Frýdku-Místku, která nabízí za hotel dva bytové domy za zhruba 47 milionů korun v ulicích Skautská a Hutní. Město ale čeká, že se objeví ještě další zájemci, případně by hotel mohlo veřejně inzerovat k prodeji.

---

Město dá záchrance 200 tisíc korun na ultrazvuk

Frýdek-Místek podpoří zdravotnickou záchrannou službu. Zastupitelstvo pro ni schválilo dotaci 200 tisíc korun, které záchranáři využijí na nákup speciálního ultrazvuku do sanitky. V kraji je jich jen pár a záchranka se díky tomu zařadí mezi jedny z nejlépe vybavených v celé zemi.

Záchranáři mají na to, aby přijeli k pacientovi ze zákona 20 minut. Díky husté síti výjezdových stanovišť to ale zvládají i výrazně rychleji. Důležitá je pro ně také výbava sanitek. Město Frýdek-Místek se proto rozhodlo tamní záchranku podpořit.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město spolupracuje dlouhodobě s nemocnicí, ale zdravotnická záchranná služba je samostatná organizace. A nyní od města dostane finanční prostředky 200 tisíc korun na nákup mobilního ultrazvukového přístroje. Díky tomu se město zapojí do fungování záchranky a přispějeme k záchraně životů občanů Frýdku-Místku."

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Již v minulosti jsme od města nějaké dotace dostali. Máme nějaká zařízení, která jsme koupili. Ale teď přišla nabídka nová a my jsme ji samozřejmě bryskně využili, protože peníze jsou potřebné v naší organizaci, zvláště pro nákup přístrojů."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "První kontakt jsme navázali prostřednictvím Zdeňka Blechy, předsedy finančního výboru, který je dobrovolným hasičem a ten nás propojil se záchrannou zdravotnickou službou, a tak jsme přišli na to, že bychom zdravotníkům takto mohli pomoci."

Díky této podpoře se frýdecko-místecká záchranka posune mezi jedny z nejlépe vybavených stanovišť.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Jsme jedni z nejlépe vybavených zařízení v České republice, protože Moravskoslezský kraj v tuto chvíli bude mít minimálně tři ultrazvuky, což na krajské záchranky jsme asi jedni z nejlepších."

Ultrazvuk záchranářům pomůže k lepší a rychlejší diagnostice většinou u vážných zranění.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Je to potřeba při závažných úrazech, dopravních, při pádech, především při úrazových dějích, ale nejenom. Takže dá se využít i k jiným věcem, jako k zajištění vstupu do žil a tak dále. Ale především to nejdůležitější, ten nosný program je ten, že je využíváno k zjištění, zda není krvácení do hrudníku, do břichu, zda není poraněno srdce, zda tam není krvácení do toho srdečníku a tak dále."

Zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji je druhá největší v celé zemi. V okrese Frýdek-Místek má šest výjezdových stanovišť.

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Nemoci žlučníku, rakovina slinivky a tlustého střeva. To jsou nejzávažnější problémy, které v poslední době řeší gastroenterologové. Ti se proto sjeli do Nemocnice ve Frýdku-Místku na Beskydský endoskopický workshop, aby si vyměnili zkušenosti v oblasti léčby.

Moderní medicína jde neustále kupředu. Lékaři se proto pravidelně vzdělávají a také si předávají důležité zkušenosti. Endoskopie dnes výrazně pomáhá lékařům i pacientům.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta endoskopie se intenzivně rozvijí. V současnosti u některých chorob, kdy byla nezbytná operace. Endoskopista může výrazně přispět ke zdárnému průběhu nemoci. Buď, že tu operaci významně oddálí. Do té doby, než se ten pacient spraví a zlepší se jeho kondice. Nebo, že tu operaci zcela nahradí tím endoskopickým výkonem."

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Děláme výkony, které dříve prováděli například chirurgové. Dneska my endoskopicky některé věci operujeme, jsou to výkony velmi složité, ale pro pacienty dobře snášené a mnohem méně invazivní, než jsou operační řešení a těmito tématy se zabývá i tento workshop."

Beskydský endoskopický workshop v Nemocnici ve Frýdku-Místku letos proběhl už popatnácté.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jednak jsme se zabývali léčbou chorob nemocí žlučníku, především zánětu. Pomocí miniinvazivní endoskopické drenáže, dále to byla léčba střevních zánětů u pacientek, které jsou v požehnaném stavu. To znamená v těhotenství."

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Dneska budeme řešit věci nezhoubné. Různé nárůstky, polypy a další záležitosti v zažívacím traktu. Ale pravděpodobně budeme řešit i takzvanou paliativní léčbu. To znamená, chceme ulevit pacientům například s neoperabilními, neléčitelnými zhoubnými nádory. Tak, aby kvalita života těchto pacientů byla lepší, než bývala dříve a lepší, než je standard."

Gastroenterologové v současnosti nejvíce bojují s nádory tlustého střeva. Díky včasným diagnózám se ale daří úspěšná léčba.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti už klesá výskyt nádorů tlustého střeva v České republice. Pokud mohu někomu říct, co má udělat pro své zdraví, ať jde v padesáti letech na koloskopii. V zahraničí se ten interval posouvá už na 45let. To znamená, i když člověk nemá žádné potíže, měl by jít na kolonoskopii. Co je taková velká perspektiva. A to věříme, že se nám to podaří. Je časnější záchyt nádorů v oblasti slinivky břišní."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice bohužel narůstá počet nádorů slinivky břišní. Každý rok v České republice onemocní asi 2 350 pacientů a skoro stejný počet nemocných zemře. To znamená, že ta prognóza těch nemocných je v současné době špatná a my se budeme snažit, aby se pomocí screeningu vybraných osob tato skutečnost změnila."

Workshopu se zúčastnilo na 70 lékařů a sester. Část programu byla přenášena dalším lékařům online a také k němu budou mít přístup ve videoknihovně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
23. září 2021, 16:40

O osudu hotelu Centrum stále není rozhodnuto

Frýdek-Místek schválil záměr prodat nebo směnit hotel Centrum. Zájem projevilo několik firem, oficiální nabídku ale podala zatím jen jedna. Město mezitím stanovilo tři zásadní podmínky, za kterých by mohl hotel změnit vlastníka. Část se musí zachovat, opravit a nesmí se tam provozovat obchod s chudobou.

Bývalý hotel Centrum koupilo město Frýdek-Místek v dražbě v roce 2018 za 41 milionů korun. Předchozí vedení města nechalo zpracovat studii, podle které bylo výhodnější hotel zbourat a postavit na místě úplně nové byty. V březnu se ale objevil zájemce, který by hotel vyměnil za jiné nemovitosti.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Na základě návrhu směny jednoho zdejšího podnikatele, pan exprimátor navrhnul zřízení komise, která by se tou nabídkou zabývala."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Pracovní skupina pracovala a vyvíjela svou činnost několik měsíců. Já si myslím, že to bylo přínosné. Někteří kolegové z jiných stran, zejména z ČSSD na to mají jiný názor, ale to jde trošku na jejich vrub. Měl se jejich zástupce více aktivně zajímat a podílet na té účasti. Nicméně stále probíhají jednání ohledně podoby směnné smlouvy. Ta jednání nebyla dokončena, proto nebylo možné návrh té směnné smlouvy zastupitelstvu předložit."

Rada města mezitím schválila záměr hotel Centrum nakonec směnit nebo prodat.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Co to znamená v praxi. V tento okamžik se nerozhoduje o konkrétní nabídce. Nepřipravujeme konkrétní smlouvu. Je to záměr a v tom záměru jsou důležité tři podmínky. Jednou je, že chceme, aby hotel Centrum zůstal nebo jeho hlavní část zůstala stát. Chceme, aby ten, kdo hotel Centrum koupí započal s jeho rekonstrukcí nejpozději do pěti let a zároveň nechceme, tak jako to nechceme obecně, aby tam probíhal obchod s bídou. Případně, aby tam byla herna nebo něco podobného."

Postupně se pak objevily další firmy, které projevily o hotel Centrum zájem.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "My jsme jednali celkem asi s osmi firmami, které projevily zájem. Ale pořád máme jenom tu jednu kvalifikovanou nabídku. V podstatě všichni, kdo o to požádali, dostali podklady, jak ve formě projektové dokumentace, tak informace, o které žádali. Třeba při těch jednáních, čili nejedná se za uzavřenými dveřmi a rozhodně se nesjednává výhoda jednomu nebo pouze několika málo zájemcům."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku/NMFM/: "Myslíme si, že o to území bude zájem. A já jsem přesvědčený, že do budoucna tam vznikne určitě něco jako nová čtvrť, protože se jedná o 10 tisíc metrů čtverečních v centru města. A vedle jsou další pozemky, které se teďka nabízejí k prodeji."

Jediným oficiálním zájemcem je zatím firma z Frýdku-Místku, která nabízí za hotel dva bytové domy za zhruba 47 milionů korun v ulicích Skautská a Hutní. Město ale čeká, že se objeví ještě další zájemci, případně by hotel mohlo veřejně inzerovat k prodeji.

---

Město dá záchrance 200 tisíc korun na ultrazvuk

Frýdek-Místek podpoří zdravotnickou záchrannou službu. Zastupitelstvo pro ni schválilo dotaci 200 tisíc korun, které záchranáři využijí na nákup speciálního ultrazvuku do sanitky. V kraji je jich jen pár a záchranka se díky tomu zařadí mezi jedny z nejlépe vybavených v celé zemi.

Záchranáři mají na to, aby přijeli k pacientovi ze zákona 20 minut. Díky husté síti výjezdových stanovišť to ale zvládají i výrazně rychleji. Důležitá je pro ně také výbava sanitek. Město Frýdek-Místek se proto rozhodlo tamní záchranku podpořit.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město spolupracuje dlouhodobě s nemocnicí, ale zdravotnická záchranná služba je samostatná organizace. A nyní od města dostane finanční prostředky 200 tisíc korun na nákup mobilního ultrazvukového přístroje. Díky tomu se město zapojí do fungování záchranky a přispějeme k záchraně životů občanů Frýdku-Místku."

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Již v minulosti jsme od města nějaké dotace dostali. Máme nějaká zařízení, která jsme koupili. Ale teď přišla nabídka nová a my jsme ji samozřejmě bryskně využili, protože peníze jsou potřebné v naší organizaci, zvláště pro nákup přístrojů."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "První kontakt jsme navázali prostřednictvím Zdeňka Blechy, předsedy finančního výboru, který je dobrovolným hasičem a ten nás propojil se záchrannou zdravotnickou službou, a tak jsme přišli na to, že bychom zdravotníkům takto mohli pomoci."

Díky této podpoře se frýdecko-místecká záchranka posune mezi jedny z nejlépe vybavených stanovišť.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Jsme jedni z nejlépe vybavených zařízení v České republice, protože Moravskoslezský kraj v tuto chvíli bude mít minimálně tři ultrazvuky, což na krajské záchranky jsme asi jedni z nejlepších."

Ultrazvuk záchranářům pomůže k lepší a rychlejší diagnostice většinou u vážných zranění.

Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Je to potřeba při závažných úrazech, dopravních, při pádech, především při úrazových dějích, ale nejenom. Takže dá se využít i k jiným věcem, jako k zajištění vstupu do žil a tak dále. Ale především to nejdůležitější, ten nosný program je ten, že je využíváno k zjištění, zda není krvácení do hrudníku, do břichu, zda není poraněno srdce, zda tam není krvácení do toho srdečníku a tak dále."

Zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji je druhá největší v celé zemi. V okrese Frýdek-Místek má šest výjezdových stanovišť.

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Nemoci žlučníku, rakovina slinivky a tlustého střeva. To jsou nejzávažnější problémy, které v poslední době řeší gastroenterologové. Ti se proto sjeli do Nemocnice ve Frýdku-Místku na Beskydský endoskopický workshop, aby si vyměnili zkušenosti v oblasti léčby.

Moderní medicína jde neustále kupředu. Lékaři se proto pravidelně vzdělávají a také si předávají důležité zkušenosti. Endoskopie dnes výrazně pomáhá lékařům i pacientům.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ta endoskopie se intenzivně rozvijí. V současnosti u některých chorob, kdy byla nezbytná operace. Endoskopista může výrazně přispět ke zdárnému průběhu nemoci. Buď, že tu operaci významně oddálí. Do té doby, než se ten pacient spraví a zlepší se jeho kondice. Nebo, že tu operaci zcela nahradí tím endoskopickým výkonem."

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Děláme výkony, které dříve prováděli například chirurgové. Dneska my endoskopicky některé věci operujeme, jsou to výkony velmi složité, ale pro pacienty dobře snášené a mnohem méně invazivní, než jsou operační řešení a těmito tématy se zabývá i tento workshop."

Beskydský endoskopický workshop v Nemocnici ve Frýdku-Místku letos proběhl už popatnácté.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Jednak jsme se zabývali léčbou chorob nemocí žlučníku, především zánětu. Pomocí miniinvazivní endoskopické drenáže, dále to byla léčba střevních zánětů u pacientek, které jsou v požehnaném stavu. To znamená v těhotenství."

Vladimír Nosek, primář gastroenterologického oddělení Nemocnice Jablonec nad Nisou: "Dneska budeme řešit věci nezhoubné. Různé nárůstky, polypy a další záležitosti v zažívacím traktu. Ale pravděpodobně budeme řešit i takzvanou paliativní léčbu. To znamená, chceme ulevit pacientům například s neoperabilními, neléčitelnými zhoubnými nádory. Tak, aby kvalita života těchto pacientů byla lepší, než bývala dříve a lepší, než je standard."

Gastroenterologové v současnosti nejvíce bojují s nádory tlustého střeva. Díky včasným diagnózám se ale daří úspěšná léčba.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti už klesá výskyt nádorů tlustého střeva v České republice. Pokud mohu někomu říct, co má udělat pro své zdraví, ať jde v padesáti letech na koloskopii. V zahraničí se ten interval posouvá už na 45let. To znamená, i když člověk nemá žádné potíže, měl by jít na kolonoskopii. Co je taková velká perspektiva. A to věříme, že se nám to podaří. Je časnější záchyt nádorů v oblasti slinivky břišní."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice bohužel narůstá počet nádorů slinivky břišní. Každý rok v České republice onemocní asi 2 350 pacientů a skoro stejný počet nemocných zemře. To znamená, že ta prognóza těch nemocných je v současné době špatná a my se budeme snažit, aby se pomocí screeningu vybraných osob tato skutečnost změnila."

Workshopu se zúčastnilo na 70 lékařů a sester. Část programu byla přenášena dalším lékařům online a také k němu budou mít přístup ve videoknihovně.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-23-09-2021-16-44