F-M získal ocenění za kvalitní třídění elektrozařízení
Frýdek-Místek je nejlepším velkým městě v třídění elektroodpadů za rok 2023. Na každoročním oceňování měst v třídění odpadů se umístil na prvním místě v kategorii města nad 10 tisíc obyvatel a získal ocenění keramické sluchátko.
Všech 300 obcí v Moravskoslezském kraji se každoročně porovnává ve třídění odpadů. Ty nejlepší pak získají ocenění v kláních O keramickou popelnici za nakládání s odpady. O keramické sluchátko za třídění vysloužilých elektrozařízení a Elektrooskara za největší výtěžnost. A právě keramické sluchátko letos putovalo do Frýdku-Místku.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Soutěž O keramické sluchátko pořádá společný systém Asekol ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Jedná se o soutěž ve třídění a sběru elektrozařízení. Město Frýdek-Místek se umístilo na úžasném prvním místě v kategorii obce nad 10 tisíc obyvatel. Co se týče toho loňského roku, tak za rok 2023 se podařilo vysbírat a vytřídit přes 112 tisíc kilogramů elektrozařízení."
Zděnka Němečková Crkvenjaš (ODS/SPOLU), radní MS kraje pro životní prostředí: "Ty obce, které to vyhrály, musíme si uvědomit, že jsou opravdu špička ve třídění odpadů v Moravskoslezském kraji. My klademe velký důraz na podporu třídění odpadů už z toho důvodu, že to je takový správný krok ke správné recyklaci. A proto jsme velmi rádi, že se obce snaží a že jsou každým rokem lepší a lepší. My jako kraj je v tom taky podporujeme. Každý rok vydáváme miliony korun ve formě dotačních programů na podporu těch aktivit, které vedou k lepšímu třídění odpadů."
Ve Frýdku-Místku to bylo o 18,5 tuny více než za rok 2022. Součástí ocenění byl i motivační příspěvek v hodnotě 10 tisíc korun, který město využije na pořízení barevných třídících tašek do domácností.
Karel Krejsa, společnost Asekol: "V Moravskoslezském kraji provozujeme zhruba 1 500 sběrných míst a 1 000 sběrných nádob a vyhodnocujeme sběr na obyvatele. To znamená přepočet kilogramy elektrospotřebičů sebraných na jednoho obyvatele v dané obci."
Třídění odpadů i elektrozařízení má opravdu smysl, protože například takových 100 vytříděných notebooků uspoří 10 MWh elektřiny, což je množství, které odpovídá tříleté spotřebě elektřiny rodiny žijící ve standardním bytu. Anebo za 100 kilogramů vytříděných elektrospotřebičů se ušetří takové množství ropy, které stačí na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Paříže.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Čemu přisuzuji úspěch? Myslím si, že je to také tím, že město umisťuje po městě ty kontejnery. V současné době jich je přes 30. Je tam ta možnost v různých lokacích opravdu odevzdat ta elektrozařízení do sběrných dvorů. Takže pokud se navyšuje tento počet, tak samozřejmě občané mají možnost to odevzdat a odevzdávají to. Takže tímto bych jim chtěl hodně poděkovat."
Všechna ocenění se udělují vždy v několika kategoriích podle počtu obyvatel. První místa v soutěži O keramickou popelnici za nejlepší třídění komunálního odpadu obsadily obce Frenštát pod Radhoštěm, Příbor, Hrádek a Heřmanice u Oder. Keramické sluchátko pak putovalo do Frýdku-Místku, Ostravice a Jeseníku nad Odrou. A Elektrooskar do Hlučína, Horní Suché a Raškovic.
---
Slezská diakonie pomáhá rodinám, děti bere na tábor
Slezská diakonie pomáhá rodinám v různých těžkých životních situacích. Jednou z forem pomoci jsou také pravidelné tábory pro děti. Pro některé jde často o jedinou letní kolektivně vzdělávací aktivitu. Děti tak zažijí týden plný her, turistických výprav a poznání.
Děti ze sociálně znevýhodněných rodin zaplnily letní tábor Slezské diakonie ve Vyšních Lhotách. Sociální pracovnice se jim tady snaží každý den zpříjemnit na maximum.
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "My tady pořádáme letní pobytový tábor pro děti našich klientů. Jsme sociální asistence Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Děti tady tráví s námi pět dnů na pobytovém letním táboře."
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "Máme různé aktivity, různý program. Každý den se věnujeme jinému kontinentu, protože téma tábora je Za zvířaty kolem světa, máme různé soutěže, hry, různé aktivity."
Diakonie pomáhá rodičům dětí v různých těžkých životních situacích, které nedokážou sami vyřešit. Konzultuje s nimi finanční stránku, případnou nezaměstnanost a další sociální nebo společenské problémy. Hlavně se snaží udělat vše proto, aby to mělo co nejmenší dopad na děti.
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "Snažíme se dětem udělat pěkné prázdniny, protože pro některé je to opravdu jediná aktivita, kterou přes léto mají." - Kolik dětí tady máte? Jezdí sem třeba i opakovaně? - "Máme tady 25 dětí a vždy záleží na tom, jak dlouho s námi ta rodina spolupracuje. Někteří jsou tady s námi už po několikáté, pro některé je to opravdu poprvé, co jsou tady s námi."
Anketa: 1.) "Já jsem tady poprvé a líbí se mi tu." – Co děláte? Jak se tady bavíte? – "Hrajeme různé hry, aktivity děláme a chodíme se procházet do lesa."
Anketa: 2.) "Já jsem tady potřetí, mě se tady líbí dobře, protože tady máme hodně aktivit a každý rok máme jiné téma. Tento rok máme téma zvířata kolem světa."
Anketa 3.) "Líbí se mi tady hodně." – Po kolikáté tady jsi? – "Podruhé. – "Co tady všechno děláte? Hrajeme hry, fotbal a jíme obědy."
Leona Sárkőziová, kuchařka: "Dneska pro děti vaříme boloňské špagety a čočkovou polévku, na svačinu budou mít borůvkový koláč, který jsme upekli z domácích surovin, takže si myslím, že si pochutnají."
Tábory pořádá diakonie už pátým rokem. Oficiálně nejde o základní služby, pracovnice se ale dětem věnují, protože vědí, že to má smysl.
Zuzana Hartmanová, Slezská diakonie: "Jsme od pondělí do pátku tady s nimi, mají plný servis, věnujeme se jim individuálně, známe je, protože jsou to děti našich klientů. A součástí celého toho projektu jsou i dva jednodenní výlety, které nás teprve čekají v srpnu."
Sociální asistenci nabízí Slezská diakonie na území Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí už dvanáctým rokem.
---
Podané ruce zvou na zábavné odpoledne ve Faunaparku
Organizace Podané ruce, která se věnuje canisterapii a osobní asistenci, chystá zábavné odpoledne ve Faunaparku. Akce pro celou rodinu cílí hlavně na děti, které čekají různé atrakce, soutěže i drobné dárky. A chybět nebudou ani pejskové, kteří se věnují canisterapii.
Už 24 let se Podané ruce věnují canisterapii a osobní asistenci. V průběhu roku se organizace představuje také na různých akcích. Letos připravila už třetí ročník Zábavného odpoledne pro rodiny s dětmi ve Faunaparku, které proběhne ve čtvrtek 1. srpna.
Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Začátek bude v 15:00 hodin a je tam spoustu her připravených právě pro děti, za přítomnosti právě pejsků, bude tam fotokoutek, bude tam nafukovací hrad. Ale samozřejmě i klaun, který bude celé odpoledne dělat dětem dobrou náladu. Bude provázet celé odpoledne. A děti, které se zúčastní se svými rodiči, prarodiči, mohou obdržet drobný dárek, který pro ně máme připravený."
Proč tuto akci děláte?
Helena Fejkusová, předsedkyně sdružení Podané ruce: "Děláme akci pro frýdecko-místecké, děláme akci pod záštitou statutárního města Frýdek-Místek a pana primátora. Je to poděkování za celoroční spolupráci s našim spolkem, poděkování za to, že jsou nám příznivě nakloněni, že chodí na canisterapie, že se pěkně starají o pejsky, zajímají se o přírodu a třeba chodí i na naše besedy, které pořádáme."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek obecně, má štěstí, že má velmi propracovaný sociální systém. A to se děje i díky mnoha organizacím, které vznikly přirozeně odspodu. A začaly nabízet pomoc tam, kde to třeba ještě stát, kraj nebo město nedělalo. A jedou z těchto organizací jsou i Podané ruce, které už tady jsou dlouhé roky. A jejich role je ve městě nezastupitelná."
Zábavné odpoledne ve Faunaparku proběhne ve čtvrtek 1. srpna od 15:00 do 18:00 hodin pouze za příznivého počasí. Akce bude úplně pro všechny, jak pro klienty organizace a jejich děti, tak pro širokou veřejnost. Přijít může každý, kdo se chce také něco dozvědět o canisterapii nebo osobní asistenci.
---