Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Základní školy jsou opět plné dětí
  • Lidem se vánoční strom na náměstí líbí
  • Vytopená MŠ v Havířově už je opět v provozu

Základní školy jsou opět plné dětí

Do lavic se vrátila většina dětí základních škol. Největším oříškem bylo pro ředitele vymyslet, jak zajistit výuku cizích jazyků, aby se děti nemíchaly. Někteří rodiče si myslí, že návrat žáků do škol je předčasný.

Více než 500 dětí přišlo v pondělí ráno do největší školy Havířově, a to na ulici 1. máje. Před školou bylo živo ještě, než se otevřely dveře. Někteří žáci se těšili, jiní ne. Jednotný názor, zda už je ten správný čas opět pro prezenční výuku, neměli ani rodiče.

anketa: “Moc se mi nechce a špatně se mi vstávalo. Byl jsem ještě unavený.”

anketa: “Těším se na kamarády, že se uvidím se všemi kamarády a bude celkem dobré učení. Doma jsem se méně naučil, než ve škole.”

anketa: “Mě se vstávalo dobře a těším se na kamarády a paní učitelku.”

anketa: “Já bych asi raději byla tady ve škole, protože na distanční výuce nás nebylo hodně, protože oni měli problémy a my jsme se nemohli slyšet ani vidět, protože měli vypnutou kameru, nevím proč.”

anketa: “Určitě už je ten čas, aby se děti vrátily do školy, protože doma mám ještě sedmáka, takže je lepší, když jsou děti ve škole.”

Nemáte třeba obavy, že ta nákaza by se zase rozšířila mezi dětmi, učiteli?

anketa: “Určitě, počítáme s tím, že něco ještě přijde.”

anketa: “Klidně, ať jdou do školy, ale stejně budou za chvíli zase doma, myslím, že se ta vlna stejně vrátí.”

anketa: “Není to dobrý čas je pouštět do školy, já bych to nechala do ledna doma a pak bych to pustila.”

Prezenční výuka je nyní povinná pro celý první stupeň a poslední devátý ročník. Žáci šestých až osmých tříd rotují. To znamená, že týden mají distanční výuku a týden jsou ve škole. Nejtěžší pro školu bylo vymyslet systém v družinách a v hodinách cizích jazyků, aby se děti nesetkávaly.

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. máje: “Volitelné předměty a jazyky - tam jsme museli udělat opravdu velký kompromis. Takže se stane, že pokud se nedostaneme do těch nižších stupňů rizika, tak někteří žáci nebudou mít vůbec své učitele na jazyky, ale budou je vyučovat učitelé z jiných skupin.”

V září, když nastoupily děti do školy, se u vás také objevila nákaza. Nemáte obavy, že se stane to samé?

Michaela Drozdová, ředitelka ZŠ 1. Máje: “Pravděpodobně se to stane a těmi rozvolněními a předvánočním časem se opravdu lidé trochu méně chrání. Pokud to nastane, tak doufám, že se to nestane ve druhých třídách, protože právě tam jsme byli na podzim svědkem karantén, které se i opakovaly. Věříme, že to dopadne dobře, ale určitě se té nákaze neubráníme, i když podzimní měsíce jsme byli bez roušek ve školách, tak já si myslím, že toto částečně zachrání tu první nákazu, ale uvidíme.”

Ředitelka je jednoznačně pro testování učitelů. Škola si dokonce už jednou antigen testy zajistila a otestovala 50 pracovníků.

---

Lidem se vánoční strom na náměstí líbí

V sobotu se poprvé rozsvítili vánoční stromy. Na náměstí Republiky si ho chodí fotit desítky lidí, kteří říkají, že je pěknější než v loňském roce. Velký zájem, především ze strany dětí, je i o betlém.

Letošní Vánoce budou jiné. Na náměstí nevoní punč, nepořádají se koncerty, nebudou se zpívat společně koledy. Přesto mnozí lidé chodí na náměstí Republiky a fotí se u vánočního stromu i betlému. Na svátky se všichni těší.

anketa: “Líbí se mi a je krásný. Myslím, že je lepší, než ten minule. Je super, že tento rok můžeme mít stromeček i přes všechny problémy.”

anketa: “Betlém je pěkný. Každý rok se na něho chodíme dívat. Pěkně vyřezaný.”

anketa: “Dneska jsem se přišla podívat na betlém a líbí se mi. Snažím se vyfotit u stromečku.”

anketa: “Mě se stromeček hodně líbí a jak svítí. Já mám strašně ráda svítivé věci.”

anketa: “Je trošku víc barevný, to se mi moc nelíbí, ale jinak velký je.”

anketa: “Líbí se mi i bez té atmosféry. Vánoce jsou o tom, co si vytvoříme v srdci. Moc se mi líbí. Nádherný stromeček, nádherný betlém a hlavně, ať jsme všichni zdraví, šťastní a tu atmosféru, ať máme každý v sobě. Je to trochu smutnější, ale jde to.”

---

Vytopená MŠ v Havířově už je opět v provozu

V polovině července došlo v Mateřské škole ČSA v Havířově k havárii vody. Škody byly tak velké, že opravy trvaly několik měsíců. Děti musely dočasně navštěvovat jiné mateřinky ve městě. Nyní jsou práce téměř u konce a děti se mohly vrátit.

Doslova zkáza. Promočené stropy, zničený nábytek, hračky, koberce, prostě vše. Učitelkám v MŠ ČSA v Havířově zbyly v létě oči jen pro pláč. V prvním patře v koupelně došlo k havárii. Bylo jasné, že školka v září neotevře. Po několika měsících rekonstrukce se nyní děti mohly opět vrátit.

Dana Tomicová, ředitelka MŠ ČSA Havířov: “To byla úplně kompletní generální oprava. Tady se strhávaly stropy, strhávaly se podlahy, zdi až pod omítku. Prostě úplně všechno. Nová elektroinstalace, nová vodoinstalace se udělala. Musím říct, že máme úplně novou školičku. Bylo to strašné ty první dny, ale teď jsem ráda, že máme novou školku.”

Kdo vám s tou rekonstrukcí pomáhal?

Dana Tomicová, ředitelka MŠ ČSA Havířov: “Majitelem budovy je Heimstaden, takže ti a musím říct, že hodně zřizovatel. Zřizovatel nám dal hodně penízků na vybavení školičky.”

Iveta Šintajová, učitelka MŠ ČSA Havířov: “Je pravda, že já jsem tady byla hned ten první den, kdy se to vytopilo. Bylo to hrozné. Na nás to všechno kapalo, když jsme to uklízely. Moc jsme nevěřily, že to tak rychle zpraví, protože, když jsme tady chodily mezi tím, tak jsme viděly, že nejsou některé věci udělané. Jsme strašně šťastné, že tady můžeme být.”

O hrubou práci se postaral vlastník budovy. S úklidem pomáhali všichni, včetně rodičů.

Lenka Přibylová, učitelka MŠ ČSA Havířov: “Hodně maminek nám pomohlo bez problémů, samy nám nabízely pomoc. A mi se zdá, že jsme tady udělaly strašnou spoustu práce. Je to tady nové, dětem se tady líbí, nám se tady líbí. Teď se snažíme, abychom to vyzdobily, aby to bylo veselé pro všechny i pro děti.”

Po dobu rekonstrukce většina dětí dojížděla autobusem na Mateřskou školu Přímá.

anketa: “Ono se to tady totiž vytopilo a my jsme museli jezdit na jinou školku, protože tady se musely utírat dveře a dávat se tady nové věci.”

anketa: “Nám se tady vytopila školka a mohlo by na nás něco spadnout a mohli bychom si ublížit a teď to tu je fajné.”

anketa: “Mohli bychom tu zavazet, mohly by zakopnout paní učitelky.”

Školku mrzelo, že voda poničila i hudební nástroje, včetně klavírů. Podařilo se je však zachránit.

Dana Tomicová, ředitelka MŠ ČSA Havířov: “Vlastně všechny tři klavíry a vůbec hudební nástroje. Kytary, flétny, všechno jsem myslela, že se bude vyhazovat, ale ne. Pozvali jsme si pana ladiče a ten nám opravil všechny tři klavíry.”

---Mohlo by Vás také zajímat