Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Internetové podvody všeho druhu jsou v posledních letech na vzestupu. Podvodníci cíleně útočí na finance lidí na základě neustále se měnících podvodných praktik. Zdá se, že podvodníkům nahrává také ekonomická situace. Své potencionální oběti lákají na výhodné investice. Více k tématu Major Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie. Dobrý den, vítejte u nás. Dobrý den, pane majore, internetové podvody. Řekla jsem, že jsou na vzestupu. Kolik jich je tady v Moravskoslezském kraji i ve srovnání v čase? Poprosím.
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Tak v současné době, pokud budeme srovnávat rok předchozí, teda 2023, tak se pohybujeme někde kolem dvou tisíc trestných činů za Moravskoslezský kraj v porovnání roku předchozím. Tam jsme byli někde na sedmnácti stech a v roce 2021, tam jsme byli na polovičních číslech, něco kolem 680.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká je objasněnost tady těchto případů a jak je složité je vlastně objasnit a přejít na ty podvodníky?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Objasněnost ve vztahu k ostatním nebo k jiným kriminalitám je malá, pohybuje se řádově kolem deseti procent. A musím ale říct, že to je zapříčiněno složitostí a zejména obsáhlostí těch skutků, protože pokud to vezmeme, kdybych chtěl podvést vás z očí do očí, tak jedno jednání musím učinit vůči vám a přesvědčit vás na tom internetu. To je jednodušší v tom, že mi stačí dát na internet jeden inzerát a za víkend můžu nachytat třicet čtyřicet poškozených.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, která věková kategorie lidí je nejvíce zasažena tady tímto trestným činem?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Z naší zkušenosti vyplývá, že to jde napříč věkovými kategoriemi. Jsou určité druhy, kde je to specifické pro ať už pohlaví anebo věk. To může být třeba legenda, americký voják, kde jsou poškozené především ženy středního věku, ale jinak ty ostatní kriminality, jde to napříč věkem.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A které podvody na internetu jsou nejčastější? Vy už jste některé z nich zmínil, ale co tady v Moravskoslezském kraji nejvíce v uvozovkách frčí?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Pohybujeme se v takových pěti způsobech provedení. První reverzní inzertní podvody, to jsou takové ty podvody, kde poškozeným se stává osoba, která nechce věc koupit, ale chce investovat. Takže u těch reverzních je to naopak. Tam je poškozeným ten, kdo věc prodává a v důsledku přijde o své peníze. Druhý způsob, to jsou tzv. podvodné investiční platformy. Ty nás trápí teď v současné době nejvíce. Jsou to různé investice do kryptoměn, kde jsou lidi na vyvolávání neznámými osobami na základě nějakých reklam, které shlédnou na sociálních sítích. Třetí způsob je už ten zmíněný americký voják. I když už to je hodněkrát medializované, tak stále a stále se to děje. Čtvrtým způsobem je falešný bankéř. Je to legenda. Váš účet byl napaden, je třeba učinit nějaké opatření. No a ten pátý způsob, to je takový jakoby ostatní phishing na bankovní účty, který se v čase různě mění.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě se vrátit k tomu podvodu americký voják, jak to máte nazváno. Možná někteří naši diváci neví, o co jde. Buďte trošku konkrétnější.
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Ono se to nazývá souhrnně americký voják, ale v důsledku to může být i nějaký pracovník ropné plošiny, objevil se i nějaký řecký zubař atd. Ale jedná se o to, že pomocí sociálního inženýrství je navázán vztah mezi pachatelem a poškozeným. Pachatel zde vystupuje dejme tomu jako ten americký voják, vztah graduje až v lásku a ten americký voják má zájem přijet za tou svou novou láskou do České republiky a žít tady s ní. No ale to obnáší různé poplatky, takže poškozená většinou postupně platí desetitisícové až statisícové částky v domnění, že je třeba zaplatit poplatky, aby ten jeho internetový partner mohl přijet.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já si z nedávné doby pamatuju případ, kdy žena takto naletěla a dokonce kvůli němu kradla u svého zaměstnavatele velké částky peněz a přesto u soudu řekla, že stejně je přesvědčena, že ten člověk existuje.
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Ta komunikace je velmi přesvědčivá. Už jsme pryč z té doby, kde nebyly kvalitní překladače. V současné době i do češtiny jsou překlady krásné jako krásný text. A já vždycky říkám, že za tuto trestnou činnost můžou chlapi, protože ty ženy čtou, co by chtěly slyšet. Takže uvěří vlastně té své Love Story.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další typ těch internetových podvodů jsou ty investice. My si teď jeden zvukový záznam poslechneme, aby naši diváci viděli, co vlastně nebo jakým způsobem ti podvodníci útočí na ty naše peněženky.
ukázka hovoru s pachatelem: Můžete si instalovat aplikaci Any desk. Jo, je to bezpečný. Žádný údaje já vlastně nevidím jako o připojení do vaší banky nebo něco takového taky nemám. To uděláte si klidně všechno sám, je to bezpečný a nemáme s tím žádný problém. Jeden dědeček dostal minulý týden půl milionu korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak bychom měli reagovat na takové ty útočné telefonáty, které opravdu tlačí na to, abychom někde peníze buď investovali někde, nebo někam poslali? Co máme dělat, nebo je nějaký klíč abychom vůbec rozpoznali, že to je podvodné jednání?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Pachatelé tlačí na to, že poškození, když už mají peníze, tak vlivem růstu kurzu virtuálních měn by je mohli lehce zhodnotit. Na to lidi slyší, že lehce přijdou k penězům anebo využívají toho, že i když ti lidi nikdy neinvestovali a je jim nabídnuto, že se našel nějaký účet s virtuální měnou na jejich jméno a že je možnost to vyplatit, takže ti lidi budou spolupracovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem by si lidé měli ověřovat, zda je to podvodník, nebo je to skutečný nějaký člověk z banky, který jim chce opravdu ty peníze ochránit?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Je třeba si uvědomit, že ten kontakt není sám od sebe. Ono se může stát, že je to náhodný telefon, ale většinou tomu kontaktu předchází nějaká reklama na sociálních sítích. Tam vystupují ať už známí politici nebo známé osobnosti. A musím říct, že v poslední době do toho hodně vkročila umělá inteligence, takže i hlas je od té osoby. Může se zdát, že i artikulace je v pořádku, ale je třeba si uvědomit, že to sdělení samotné mnohdy nedává smysl. Já když jsem se díval na ty reklamy, tak tam slibují zhodnocení šesti tisíc do čtrnácti dnů, že z nich bude 170 tisíc. To je prostě nesmysl. Tak stejnak jako investice do akcií a slibují měsíční dividendy. To je samo o sobě také nesmysl. Takže jedině vyhodnocovat to samotné sdělení té reklamy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se dá pomoci vám jako policistům k dopadení těch pachatelů? Takže když někdo třeba zavolá, my to vyhodnotíme, že to bude asi podvodník, tak jak má ten člověk postupovat?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Stává se, že po oznámení nebo před samotným oznámením ti poškození vymažou veškerou komunikaci nebo provedou tovární nastavení telefonu, smažou tovární nastavení počítače. My tím pádem přicházíme o digitální stopy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tohle nedělat.
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Nedělat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A třeba vám hned zavolat a kontaktovat vás. I přijít teda s telefonem, případně s počítačem. Tohle vám všechno pomůže.
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Pokud řeknu například dnes jsem byl podveden, dnes byly staženy mé peníze, tak dřív, než půjdu na policii, tak půjdu do banky. Je třeba udělat reklamaci odchozích plateb a banka jako jediná má možnost nejrychleji reagovat. Policie může být až následně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete uvést případ, kdy lidé přišli o nějaký nejvyšší, zatímco jste teda vyšetřovali obnos peněz.
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Nejvyšší obnos? Je to různé. Já jsem si udělal takovou malou statistiku právě ohledně těch podvodných investičních platforem. V prosinci, v listopadu, 2023, jsme se pohybovali kolem třiceti spisů měsíčně s celkovou škodou kolem šesti tisíc. V lednu už jich bylo necelých padesát a škoda byla kolem šesti milionů. V lednu jich bylo necelých padesát a škoda šest milionů. A za únor jsme na necelých šedesáti skutcích se škodou 25 milionů dohromady.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ti lidé vždycky přijdou o své peníze. Nebo jsou i případy, že když dopadnete toho pachatele, tak ještě od něho nějak získáte ten obnos a vrátíte těm lidem, nebo to vůbec neexistuje?
Pavel Vítek, vedoucí oddělení kybernetické kriminality, Krajské ředitelství PČR: Jsou činěny kroky podle trestního řádu, které nám umožňují zajišťovat peněžní prostředky na těch cílových účtech. Stává se, že jsou ty prostředky zajištěné včas, takže poškozenému, když už ne všechno, tak je adekvátní část navrácena. A samotné prověřování trvá strašně dlouho a mnohdy k tomu pachateli ani nemusí vést.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane majore, já vám děkuji za rozhovor i za užitečné informace pro naše diváky. A vám jsme snad poradili, jak nenaletět podvodníkům. Mějte hezký den.
Redakčně upraveno / zkráceno.