Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letošní letní období je velice bohaté na srážky, hlavně bouřkového charakteru. Je možné se na tyto přívaly deště připravit? Existuje nějaká ochrana proti náhlým přívalům vody? Nejen na tyto otázky bude odpovídat vedoucí provozního odboru státního podniku Povodí Odry Tomáš Skokan. Dobrý den, vítejte u nás.
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Dobrý den. Děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Začněme obecně, je možné se na bouřku se silným přívalovým deštěm připravit?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Já bych začal trošku optimisticky. Myslím si, že určitě ano. V současné době existuje velice dobrá předpovědní služba. Existuje varování a to vlastně umožňuje se na tu bouřku připravit. Já vám to řeknu na příkladu Povodí Odry. Pokud my samozřejmě máme ty informace automaticky k dispozici. Dostáváme to na mobilní telefony do e-mailu, takže pokud to překročí určitou velikost, ta předpověď, to nebezpečí té bouřky, tak provádíme mimořádné kontroly všech protipovodňových opatření, které se v té oblasti nachází. Je pravda, že samozřejmě vymezit tu oblast je velice komplikované. V tuto chvíli ještě stále nemožné. Každopádně vyráží naše provozní složky a kontrolují stavy uzávěrů spodních výpustí, malých vodních nádrží, které ve velké většině jsou velice významné pro ochranu před přívalovým deštěm. Úplně stejné možnosti, byť teda ne úplně automatické, má každý člověk, každý občan. Veřejné prostředky informují o nebezpečí. Dneska jsou přístupné třeba radarové snímky, takže je možné sledovat postup oblačnosti a dopředu se na to připravit. To, že si člověk zavře okna, nebo se seznámí třeba s povodňovým plánem obce, nebo s rozsahem záplavového území, je dobré jako dopředu samozřejmě udělat a takto se připravit na příchod té bouřky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste sám říkal, že sledujete předpovědi. Chodí vám nějaká upozornění, v jakém momentě? Nebo nevím teď, jak to správně říct. Chodí to prostě 1, 2, 3 dny dopředu. Kdy to je pro vás takový signál, že opravdu to přijde, protože 3 dny ještě nemusí se naplnit ta předpověď. Tak kdy to je pro vás důležité?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Takže limita pro nás, pro tu činnost mimořádnou v případě přívalového deště je předpověď, jejíž intenzita dosahuje od 30 do 50 milimetrů za hodinu. To je pro nás signál začít kontrolovat všechna protipovodňová opatření v té oblasti, která má být zasažena.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme také říct, jaký je rozdíl mezi standardní a přívalovou povodní a které toky na lokální extrémní přívalovou bouřku nejvíce reagují.
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Já bych se nejprve teda zmínil o rozdělení povodní jako takových. Takže my hovoříme o přirozených povodních. To jsou ty povodně, které jsou způsobené deštěm, táním sněhu, ledovými jevy nebo jejich kombinací. Ta zvláštní povodeň je potom způsobená přelitím třeba hráze rybníka, kdy hrozí potom protržení. Co se týká přirozené povodně, tak v podstatě můžeme je dělit na regionální. To jsou ty, které zasahují velká území. Déšť trvá několik dnů, je pozvolný nárůst průtoků v tocích a spíše teda velkých tocích. Takže to odpovídám na tu otázku na jaké povodně jaké toky reagují. Co se týká té přívalové povodně, to znamená nějaké lokální, tak je zasažené menší území zhruba do deseti kilometrů čtverečních. Je to srážka, jak už jsem o ní mluvil o intenzitě kolem těch 50 milimetrů za hodinu. Kdy dochází k velice prudkému nárůstu průtoku. Mnohdy se ty průtoky odehrávají i mimo koryta vodních toků a týká se to spíše těch drobných vodních toků, které jsou v okrajových částech povodí, těch velkých řek. Ty velké řeky jako významné toky v podstatě na ty přívalové deště mnohdy ani nijak významně nereagují.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že když hrozí nějaké nebezpečí, nějaké přívalové nebo jakékoliv větší bouřky, tak vyrážíte do terénu na kontroly. Jak to je v průběhu té bouřky? Nebo ať už jedné nebo druhé, ať už je to něco většího nebo menšího. A také kontrola po té, kdy už přestává pršet?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: My se snažíme, pokud máme ty možnosti, samozřejmě mapovat i průběh těch povodní. U těch případů to samozřejmě je velice komplikované, protože ten čas je krátký, mnohdy se to odehrává v noci. Každopádně hned v podstatě co nejrychleji na druhý den vyráží týmy a mapují, dokumentují průběh té povodně tak, abychom vlastně dál mohli pracovat s těmi údaji a v případě potřeby třeba navrhovat nějaká opatření.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete nám ještě také vysvětlit, jakým způsobem je možné zabránit splachům vody?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Splachy vody, ty jsou právě způsobené tím šířením povodně mimo koryta a hlavně mimo koryta vodních toků. Tady záleží na stavu krajiny. Pokud je stav krajiny, co si pod tím představit, že je ideální. Zatravněné povrchy apod., které jsou schopny odolat erozi půdy. Takže kombinace zadržování vody v krajině, budování mokřadů, tůní, případně i malých vodních nádrží, sedimentačních nádrží, to už jsou opatření, které pomáhají omezit transport půdy směrem do toku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A dělá taková opatření také Povodí Odry?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Ano, děláme taková opatření. My jsme trošku omezeni pozemkově, protože většina pozemků je pouze pod koryty drobných vodních toků. V tomto ohledu mají mé uznání třeba kolegové z Lesů ČR, kteří v lesních pozemcích budují velké množství těchto zpomalujících prvků, které zadržují vodu v krajině, ať už to jsou ty tůně, mokřady nebo i ty malé vodní nádrže. Přidávají se k tomu obce, dokonce i soukromé osoby nebo nějaké spolky pro ochranu přírody. My samozřejmě tyto aktivity podporujeme, ale je potřeba si uvědomit, že to není úplně všemocné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A jste také u toho, kdy taková opatření navrhujete? Že po nějakých takových větších bouřkách nebo záplavách řeknete majiteli toho pozemku, "bylo by fajn, kdyby tady vznikly nějaké odtokové žlaby", nebo další opatření, která jste zmínil?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Pokud při tom mapování, při té dokumentaci té povodně zjistíme nějakou možnost pomoci zabránit těm škodám způsobených tím přívalovým deštěm, tak pomocí provozních studií, které zpracováváme, což je nějaké zaměření, nějaké výpočty, jsme schopni navrhnout opatření, které pomohou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Blížíme se k závěru, poslední otázka. Jaká aktuálně budujete protipovodňová opatření, případně co jste dokončili v nedávné době?
Tomáš Skokan, vedoucí provozního odboru s. p. Povodí Odry: Z těch významných staveb v loňském, předloňském roce jsme dokončili rekonstrukci vodního díla Morávka, což je rekonstrukce přehrady, která brání těm regionálním povodním. Potom máme dokončené stavby protipovodňové ochrany hrází, ať je to v Paskově v Holasovacích. Budujeme v současné době rozsáhlé ohrazování Pudlova na Bohumíně. Máme připravené další protipovodňové stavby, například na Lutyňce, také zase k ochraně části Bohumína a další.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: á vám děkuji za rozhovory, za užitečné informace pro naše diváky a Vám děkuji za pozornost. Mějte se moc hezky a co nejméně bouřek.
Redakčně upraveno / zkráceno.