Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V listopadu podalo hromadnou výpověď sedmnáct zaměstnanců obecně prospěšné společnosti Renarkon, která se v Ostravě stará o zhruba dva tisíce drogově závislých. Ředitel Martin Chovanec je nahradil novými kvalifikovanými pracovníky. Na to i na další sociální témata se budu ptát Zbyňka Pražáka, náměstka ostravského primátora. Vítejte u nás, dobrý den.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Dobrý den přeji.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já budu ještě pokračovat, co se dělo dál v letošním roce. Sedmnáct zaměstnanců podali v Renarkonu výpověď, plus několik desítek klientů protestovalo před magistrátem a pak předali Vám a primátorovi petici. Vrátím se ještě o pár měsíců zpátky. Vím, že jste byl zakladatelem této společnosti, jak vidíte její vývoj za těch X let a tu gradaci v posledních měsících, týdnech?
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Ono to má samozřejmě několik rovin. Jak už jste zmínila, já jsem kdysi stál u zrodu této společnosti. Upřímně řečeno jsem si jí trochu vymyslel. Bylo to v roce 1997 a cítil jsem, že je zapotřebí pomáhat drogově závislým. K tomu, abychom mohli účinně pomáhat, bylo zapotřebí, aby vznikla nějaká organizace, která by tady toto zajišťovala. Je třeba říct, že za tu dobu těch skoro dvaceti sedmi let, ta organizace doslova a do písmene zachránila život mnoha lidem a dostávám dopisy, které pohladí po duši. Pomohla, řekl bych, tisícům lidem, kteří jsou drogově závislí. Samozřejmě mě velice bolí, když slyším, že jsou nějaké problémy a je třeba říct, že tyhle nejsou první za existenci fungování společnosti. Bylo několikrát, kdy vznikly kolizní situace. Většinou to byly situace, které nebyly mezi klienty a personálem, ale mezi personálem vzájemně nebo mezi personálem a vedením společnosti. Vždycky se je podařilo nějakým způsobem stabilizovat. Jedna z těch kolizí, která nastala v minulém roce někdy po prázdninách, vygradovala do situace, že následně 17 lidí podalo výpověď. Upřímně řečeno, já si myslím, že to byl unáhlený krok.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mluvil jste s těmi lidmi?
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Hovořil jsem s nimi bohužel až tehdy, kdy podali petici. O tom kroku mě předem neinformovali. Pakliže bych to věděl, snažil bych se jim to rozmluvit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je obsahem petice?
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Je to kritika vedení a nějaké neřešené problémy, které tam asi existovaly. Faktem je, že v okamžiku, kdy podá více než třetina zaměstnanců výpověď, je to velice varující a podivné. Myslím si, že tam ta situace nebyla černobílá a ty chyby, nechci to nazvat chyby, ale nějaké komunikační problémy byly asi na obou stranách.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se k tomu staví město?
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Pozice města je v tomto docela složitá, protože je to obecně prospěšná společnost, takže město je zakladatelem této společnosti. Město jí založilo, vdechlo jí život, ale ta společnost žije svým vlastním životem a tím, kdo de facto tu společnost řídí. Z hlediska personálního zajišťování, jmenování nebo odvolávání ředitele je správní rada a v té je ten zakladatel. To město mělo polovinu hlasů. Druhá polovina vzniká tím, že správní rada sama generuje další členy dozorčí rady. Trochu si myslím, že ti lidé, kteří podali tu výpověď, spoléhali, že město to nějakým způsobem vyřeší, ale to město na to nemělo žádné páky. Město se k tomu postavilo, myslím si, v maximální možné vstřícné podobě a prostřednictvím zastupitelstva města došlo ke změně zakládací listiny. Bylo to v prosinci, kdy byl počet členů zvýšen z šesti na devět a zároveň si zakladatel, čili statutární město Ostrava, vymínil, že bude všechny členy jmenovat sám. Správní rada se sejde a bude posuzovat situaci, která je a bude přijímat nějaká stanoviska.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ovšem situace je taková. Já jsem mluvila s panem ředitelem Martinem Chovancem, který řekl, že k 31. lednu všech sedmnáct zaměstnanců odešlo ze společnosti, čili ukončena výpověď nebo došla výpovědní lhůta, nabral nové kvalifikované lidi a tvrdí, že je vše v pořádku, že společnost bude poskytovat kvalifikované, zákonem požadované služby.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Máte pravdu, ředitel se choval tak, jak mu ukládá povinnost. Já mám také informaci, že ti lidé splňují kvalifikační předpoklady pro tuto práci a tím pádem by služby v tuto chvíli neměly být ohroženy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ať se dostaneme k dalšímu tématu, pane náměstku. V lednu zastupitelstvo schválilo dotace k podpoře sociálních služeb a aktivit pro letošní rok. V jaké výši a co za organizace nebo aktivity budou podpořeny?
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Ročně se v této oblasti jedná asi o 2,5 miliardy korun a z toho zhruba 500 milionů poskytuje město a 750 milionů platí uživatelé. Zhruba stejnou částku poskytuje kapitola 313, čili Ministerstvo práce a sociálních věcí. A jsou tam ještě další příjmy, dotace, EU, dary a podobně. Dohromady asi 2,5 miliardy korun. Ta péče je poskytována zhruba 27 tisícům lidí. V té částce, kterou poskytuje město, jsou zahrnuty i dotace a právě ty jsou směřovány nestátním neziskovým organizacím. Celkově organizací nebo projektů, které byly podpořeny, bylo 265. Je třeba říci, že poskytovatelé jsou organizace, které jsou léta prověřené. Jsou to organizace, které dlouhodobě poskytují kvalitní sociální služby a je to skutečně potvrzeno i statistickými údaji. Ostrava je, co se týče kvality i kvantity, na špici v poskytování sociálních služeb v rámci celé ČR. V některých oblastech jsme úplně první a jinak ve všech ostatních oblastech jsme skutečně někde na čelních místech.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, zmiňte ještě služby pro oběti. Mě by zajímalo, jak má Ostrava podchycené lidi, kterých se to týká a jak dlouho tyto lidi podporuje a jakým způsobem.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: My se snažíme dlouhodobě pomáhat obětem trestných činů a skutečně je to desítky let. Máme tým pro pomoc obětem. V tom týmu jsou odborníci ať ze strany policie, probační a mediační služby, jsou tam lidé ze sociální sféry a spousta dalších lidí, s nimiž se snažíme hledat cesty k tomu, jak pomáhat obětem trestných činů. Uvědomujeme si, že je to nesmírně důležitá věc a těch organizací, které pomáhají, je celá řada. Vedle Bílého kruhu bezpečí, což je organizace, se kterou jsme kdysi začínali, je to třeba Charita, Diakonie nebo Vzájemné soužití. Všichni, kteří cítí, že by potřebovali pomoc, se mohou obrátit i na Sociopoint, což je místo na radnici, kam mohou přijít, ten svůj problém sdělit a prostřednictvím zaměstnanců, kteří tam pracují, lze hledat cesty k pomoci. Město každoročně poskytuje na pomoc právě obětem trestných činů nebo na ty aktivity zhruba asi 1,3 milionu korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek ostravského primátora: Já Vám děkuji také.
Redakčně upraveno / zkráceno.