Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

  • Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: MSIC spolupracuje se školami na rozvojových programech
  • MSIC ukazuje mladým lidem cestu k podnikání
  • MSIC podporuje vzdělávání a inovace v oblasti umělé inteligence

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezské inovační centrum nabízí mladým lidem spoustu aktivit pro jejich rozvoj i budoucí podnikání. Projekty jsou zaměřené na rozvoj a kreativitu a nabízí možnosti, jak si vyzkoušet inovaci ve vzdělávání přímo v praxi. Další podrobnosti už Alena Danielová. Dobrý den, vítejte u nás.

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Dobrý den. Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme tedy zmínit, jaké konkrétní iniciativy a programy nabízí Moravskoslezské inovační centrum mladým jedincům. Já už jsem řekla, že tím chcete podpořit jejich podnikavost, podnikání, třeba budoucí zájem o podnikání, ale také zájem o technologie.

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Moravskoslezské inovační centrum, jak jste říkala, doopravdy chce podpořit už od raného věku podnikavost mladých lidí. Máme programy, které nabízíme základním a středním školám anebo realizujeme přímo na univerzitách. A vždycky se snažíme je propojit právě i s moderními technologiemi, navazovat na trendy a vlastně ukazovat to využití nejen třeba pro oblast vzniku nového podnikatelského záměru, ale třeba i jakým způsobem ty nové technologie využít při jejich učení se. Možná oživilo to jejich vzdělávání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že kdyby tohle Moravskoslezské inovační centrum nenabízelo, asi by se možná našla nějaká jiná organizace cestu k dětem. Ale kdyby to nebylo vůbec, tak dá se říct, že děti by měly daleko těžší cestu k tomu poznání, nebo že by třeba se vůbec do budoucna nerozhodli podnikat? Myslíte si, že by to tak bylo?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Myslím, že ano, protože jste řekla, že by měly tu cestu těžší. Takto když my tyto programy máme připravené, osvědčené, máme navázanou spolupráci se školami, oni už ví, jakou kvalitu my předkládáme. Takže o to je to snazší a tím pádem vlastně i k těm studentům, žákům se to dostane snáze. Takhle doopravdy ta cesta by byla složitější. A neříkám, že nejsou jiné organizace, které nabízejí obdobné aktivity v Moravskoslezském kraji a jsou úspěšné úplně stejně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem ta spolupráce vlastně v té praxi vypadá? Protože je nutno říct, že spolupracujete se základními školami, středními i vysokými školami, tak zkuste navodit nějaké konkrétní příklady.

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Potkáváme se na pracovních skupinách třeba se zástupci, řediteli nebo kariérnímu poradci základních škol nebo středních škol. Informujeme je o tom, jaké programy připravujeme, jak jsou dlouhé, co obsahují, jestli zveme třeba konkrétní odborníky z praxe. A podle toho, jakým způsobem my odprezentujeme to, co jsme si vlastně připravili, co nabízíme, tak je potom na nich, jestli vlastně nám tu poptávku zašlou a jestli se rozhodnou pro naše programy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Potom v tom programu máte zkušenosti, že funguje třeba celá skupina nebo celá třída. Anebo zase i ta škola si vybírá jenom některé žáky, studenty?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Je to různé. My doporučujeme to, aby doopravdy třeba z osmých a devátých ročníků základních škol vybrali ty, které zajímá právě ta oblast samostatného podnikání nebo technologie a vybrali vlastně ze všech tříd nějakou skupinu do dvaceti pěti lidí, které pozveme. V tomto případě mluvíme třeba o inovačním safari. Tak ať přijedou k nám do inovačního centra, ať zjistí, v jaké kultuře pracujeme, jaké firmy vlastně působí v Porubě na technologické. Zveme i konkrétní startupy, aby se představili se svým projektem, se svým příběhem. Tak by to doopravdy bylo interaktivní. Připravíme pro tu vybranou skupinu žáků, pokud to teda v tomto případě není celá třída, nějaký workshop. Přímo se domlouváme s učitelem, na co by ten workshop měl být zaměřený.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co na to říkají učitelé? Vítají tuto aktivitu? A nenapadlo vás třeba tlačit to až tak, že by třeba součástí osnov byly některé ty vaše programy?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Já jsem přesvědčena o tom, že mnohé z toho, co i my říkáme, tak už nějakým způsobem zapracováno do těch školských vzdělávacích plánů, doopravdy jsou v různých předmětech. My vlastně spíš chceme ukázat tu jedinečnost té dobré praxe, to, že si to zažijí v jednom dopoledni na jednom místě a vlastně my tady to, co už v těch kurikulích je, tak doplňujeme tím zážitkem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Safari jste zmínila, to je program pro základní školy? Je to jednorázová návštěva u vás? Nebo ještě se tam třeba žáci dostanou k vám, aby si znova mohli, třeba když si to zažijí, to, co všechno vlastně u vás viděli, slyšeli, tak ještě doptat se třeba příště?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Je to jednorázová záležitost. Na druhou stranu vždycky ukazujeme, kde nás můžou zažít anebo vidět příště. Rozdáváme jim kontakty, kdyby je zajímalo něco konkrétního. Kdyby oni sami už chtěli v raném věku začít podnikat, tak zase mají možnost pokračovat v jiných programech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stává se to? Stalo se to za tu dobu, co se školami spolupracujete?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: U těch základních škol je to zřídka kdy. Většinou se potkáváme potom na byznys kempu, to znamená na kempu, čtyřdenním pobytovém kempu, kde se potkávají už se středoškoláky a tam rozpracovávají ten svůj podnikatelský záměr. Ale přímo pro službu, že by si šli jako mladí podnikatelé, tak to se nám ještě nestalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakých oblastech chtějí tady ti mladí lidé nebo studenti podnikat?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: I my se jim snažíme ukazovat právě celou škálu možností podnikání. Ten rozhovor s nimi začíná, co oni sami chtějí dělat? A snažíme se ukázat i na dobrých příkladech z Moravskoslezského kraje, že vlastně v každém oboru se dá podnikat. Takže když někdo chce jít studovat práva, ukazujeme jim příklad třeba nějakých advokátních firem. Pokud někdo chce být kuchařem, zase tady máme výrazné gastro značky. Ukazujeme doopravdy široké pole těch oblastí podnikání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňme, v čem spočívá iniciativa Dny AI?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Dny AI jsou vlastně novinkou v Ostravě. Poprvé takový pětidenní festival proběhl minulý rok. Myslím, že to bylo v říjnu. Opět je plánovaná a jsou plánovány Dny AI v říjnu. A je to zase propojování těch moderních trendů AI s firemním prostředím, protože přijdou zase prezentátoři, odborníci na konkrétních příkladech z praxe budou ukazovat, jakým způsobem jim AI vlastně může ulehčit práci ve firmách. Nebo budeme mít dobré praxe, jakým způsobem využít AI, právě ve školách. A na druhou stranu i třeba plánujeme připravit i přednášky pro studenty a žáky, aby viděli i jak to AI, jaká má rizika, na co si musí dávat pozor, pokud doopravdy píšou své diplomové práce nebo nějaké referáty. Jenom s AI.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro koho jsou dny určeny? Může tam i veřejnost zavítat, nebo jenom je to pro školské prostředí?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Je to pětidenní festival, to znamená, že ta cílovka nebo ta cílová skupina je doopravdy široká. Podle programu, který je naplánován na konkrétní dny, si vyberou jak zástupci firem, tak i široká veřejnost, tak školy, tak studenti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme také ještě zmínit to, že vy vedete centrum pro cizince, kde dostanou spoustu informací, aby se jim lépe tady žilo, nebo vůbec aby se rozhodli, jestli tady chtějí být či ne. Co teda konkrétně u vás získají za informace?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Ostrava Expat Centre je centrum informační a zároveň i eventové nebo vzdělávací. Snažíme se cizincům, kteří přijíždějí, k nám do Moravskoslezského kraje, jim pomoci s adaptací, najít třeba bydlení, pomoci jim najít školy pro jejich děti. Pokud vlastně ta jejich první cesta je studium na vysoké škole, tak pokud jí zdárně ukončí, tak hledají své první zaměstnání. Takže jim pomáháme se zorientovat na trhu práce, ukázat jim firmy, které nabírají cizince, kteří jsou schopni komunikovat ve své firmě anglicky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových cizinců už vám prošlo rukama? Za jak dlouhou dobu?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: My teď budeme slavit vlastně páté narozeniny. To znamená čtyři roky práce a vlastně každý rok se nám v Expat Centre objeví nových 300 klientů. Takže 300 x 4 myslím je 1200. Pokud to umím spočítat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik z nich tady vlastně zakotvilo a zůstalo v Moravskoslezském kraji nebo v Ostravě?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: V Moravskoslezském kraji je zhruba 300 tisíc cizinců. Pravdou je, že většina z nich jsou Slováci a Poláci. Další národnosti, které jsou hojně zastoupené, jsou v této chvíli z Ukrajiny, z rusky mluvících zemí a potom Korejci nebo Vietnamci a další národnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Danielová, já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí a Vám děkuji za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
10. dubna 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Moravskoslezské inovační centrum nabízí mladým lidem spoustu aktivit pro jejich rozvoj i budoucí podnikání. Projekty jsou zaměřené na rozvoj a kreativitu a nabízí možnosti, jak si vyzkoušet inovaci ve vzdělávání přímo v praxi. Další podrobnosti už Alena Danielová. Dobrý den, vítejte u nás.

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Dobrý den. Děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme tedy zmínit, jaké konkrétní iniciativy a programy nabízí Moravskoslezské inovační centrum mladým jedincům. Já už jsem řekla, že tím chcete podpořit jejich podnikavost, podnikání, třeba budoucí zájem o podnikání, ale také zájem o technologie.

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Moravskoslezské inovační centrum, jak jste říkala, doopravdy chce podpořit už od raného věku podnikavost mladých lidí. Máme programy, které nabízíme základním a středním školám anebo realizujeme přímo na univerzitách. A vždycky se snažíme je propojit právě i s moderními technologiemi, navazovat na trendy a vlastně ukazovat to využití nejen třeba pro oblast vzniku nového podnikatelského záměru, ale třeba i jakým způsobem ty nové technologie využít při jejich učení se. Možná oživilo to jejich vzdělávání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, že kdyby tohle Moravskoslezské inovační centrum nenabízelo, asi by se možná našla nějaká jiná organizace cestu k dětem. Ale kdyby to nebylo vůbec, tak dá se říct, že děti by měly daleko těžší cestu k tomu poznání, nebo že by třeba se vůbec do budoucna nerozhodli podnikat? Myslíte si, že by to tak bylo?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Myslím, že ano, protože jste řekla, že by měly tu cestu těžší. Takto když my tyto programy máme připravené, osvědčené, máme navázanou spolupráci se školami, oni už ví, jakou kvalitu my předkládáme. Takže o to je to snazší a tím pádem vlastně i k těm studentům, žákům se to dostane snáze. Takhle doopravdy ta cesta by byla složitější. A neříkám, že nejsou jiné organizace, které nabízejí obdobné aktivity v Moravskoslezském kraji a jsou úspěšné úplně stejně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým způsobem ta spolupráce vlastně v té praxi vypadá? Protože je nutno říct, že spolupracujete se základními školami, středními i vysokými školami, tak zkuste navodit nějaké konkrétní příklady.

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Potkáváme se na pracovních skupinách třeba se zástupci, řediteli nebo kariérnímu poradci základních škol nebo středních škol. Informujeme je o tom, jaké programy připravujeme, jak jsou dlouhé, co obsahují, jestli zveme třeba konkrétní odborníky z praxe. A podle toho, jakým způsobem my odprezentujeme to, co jsme si vlastně připravili, co nabízíme, tak je potom na nich, jestli vlastně nám tu poptávku zašlou a jestli se rozhodnou pro naše programy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Potom v tom programu máte zkušenosti, že funguje třeba celá skupina nebo celá třída. Anebo zase i ta škola si vybírá jenom některé žáky, studenty?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Je to různé. My doporučujeme to, aby doopravdy třeba z osmých a devátých ročníků základních škol vybrali ty, které zajímá právě ta oblast samostatného podnikání nebo technologie a vybrali vlastně ze všech tříd nějakou skupinu do dvaceti pěti lidí, které pozveme. V tomto případě mluvíme třeba o inovačním safari. Tak ať přijedou k nám do inovačního centra, ať zjistí, v jaké kultuře pracujeme, jaké firmy vlastně působí v Porubě na technologické. Zveme i konkrétní startupy, aby se představili se svým projektem, se svým příběhem. Tak by to doopravdy bylo interaktivní. Připravíme pro tu vybranou skupinu žáků, pokud to teda v tomto případě není celá třída, nějaký workshop. Přímo se domlouváme s učitelem, na co by ten workshop měl být zaměřený.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co na to říkají učitelé? Vítají tuto aktivitu? A nenapadlo vás třeba tlačit to až tak, že by třeba součástí osnov byly některé ty vaše programy?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Já jsem přesvědčena o tom, že mnohé z toho, co i my říkáme, tak už nějakým způsobem zapracováno do těch školských vzdělávacích plánů, doopravdy jsou v různých předmětech. My vlastně spíš chceme ukázat tu jedinečnost té dobré praxe, to, že si to zažijí v jednom dopoledni na jednom místě a vlastně my tady to, co už v těch kurikulích je, tak doplňujeme tím zážitkem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Safari jste zmínila, to je program pro základní školy? Je to jednorázová návštěva u vás? Nebo ještě se tam třeba žáci dostanou k vám, aby si znova mohli, třeba když si to zažijí, to, co všechno vlastně u vás viděli, slyšeli, tak ještě doptat se třeba příště?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Je to jednorázová záležitost. Na druhou stranu vždycky ukazujeme, kde nás můžou zažít anebo vidět příště. Rozdáváme jim kontakty, kdyby je zajímalo něco konkrétního. Kdyby oni sami už chtěli v raném věku začít podnikat, tak zase mají možnost pokračovat v jiných programech.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Stává se to? Stalo se to za tu dobu, co se školami spolupracujete?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: U těch základních škol je to zřídka kdy. Většinou se potkáváme potom na byznys kempu, to znamená na kempu, čtyřdenním pobytovém kempu, kde se potkávají už se středoškoláky a tam rozpracovávají ten svůj podnikatelský záměr. Ale přímo pro službu, že by si šli jako mladí podnikatelé, tak to se nám ještě nestalo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V jakých oblastech chtějí tady ti mladí lidé nebo studenti podnikat?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: I my se jim snažíme ukazovat právě celou škálu možností podnikání. Ten rozhovor s nimi začíná, co oni sami chtějí dělat? A snažíme se ukázat i na dobrých příkladech z Moravskoslezského kraje, že vlastně v každém oboru se dá podnikat. Takže když někdo chce jít studovat práva, ukazujeme jim příklad třeba nějakých advokátních firem. Pokud někdo chce být kuchařem, zase tady máme výrazné gastro značky. Ukazujeme doopravdy široké pole těch oblastí podnikání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňme, v čem spočívá iniciativa Dny AI?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Dny AI jsou vlastně novinkou v Ostravě. Poprvé takový pětidenní festival proběhl minulý rok. Myslím, že to bylo v říjnu. Opět je plánovaná a jsou plánovány Dny AI v říjnu. A je to zase propojování těch moderních trendů AI s firemním prostředím, protože přijdou zase prezentátoři, odborníci na konkrétních příkladech z praxe budou ukazovat, jakým způsobem jim AI vlastně může ulehčit práci ve firmách. Nebo budeme mít dobré praxe, jakým způsobem využít AI, právě ve školách. A na druhou stranu i třeba plánujeme připravit i přednášky pro studenty a žáky, aby viděli i jak to AI, jaká má rizika, na co si musí dávat pozor, pokud doopravdy píšou své diplomové práce nebo nějaké referáty. Jenom s AI.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro koho jsou dny určeny? Může tam i veřejnost zavítat, nebo jenom je to pro školské prostředí?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Je to pětidenní festival, to znamená, že ta cílovka nebo ta cílová skupina je doopravdy široká. Podle programu, který je naplánován na konkrétní dny, si vyberou jak zástupci firem, tak i široká veřejnost, tak školy, tak studenti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme také ještě zmínit to, že vy vedete centrum pro cizince, kde dostanou spoustu informací, aby se jim lépe tady žilo, nebo vůbec aby se rozhodli, jestli tady chtějí být či ne. Co teda konkrétně u vás získají za informace?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: Ostrava Expat Centre je centrum informační a zároveň i eventové nebo vzdělávací. Snažíme se cizincům, kteří přijíždějí, k nám do Moravskoslezského kraje, jim pomoci s adaptací, najít třeba bydlení, pomoci jim najít školy pro jejich děti. Pokud vlastně ta jejich první cesta je studium na vysoké škole, tak pokud jí zdárně ukončí, tak hledají své první zaměstnání. Takže jim pomáháme se zorientovat na trhu práce, ukázat jim firmy, které nabírají cizince, kteří jsou schopni komunikovat ve své firmě anglicky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových cizinců už vám prošlo rukama? Za jak dlouhou dobu?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: My teď budeme slavit vlastně páté narozeniny. To znamená čtyři roky práce a vlastně každý rok se nám v Expat Centre objeví nových 300 klientů. Takže 300 x 4 myslím je 1200. Pokud to umím spočítat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik z nich tady vlastně zakotvilo a zůstalo v Moravskoslezském kraji nebo v Ostravě?

Alena Danielová, Moravskoslezské inovační centrum: V Moravskoslezském kraji je zhruba 300 tisíc cizinců. Pravdou je, že většina z nich jsou Slováci a Poláci. Další národnosti, které jsou hojně zastoupené, jsou v této chvíli z Ukrajiny, z rusky mluvících zemí a potom Korejci nebo Vietnamci a další národnosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Danielová, já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí a Vám děkuji za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-10-04-2024-17-14