Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Josef Zajíček, sbormistr: Novojičínský Ondrášek slaví 55. narozeniny

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dětský pěvecký sbor Ondrášek slaví padesáté páté výročí svého založení. Půl kulaté narozeniny si připomněl koncerty v Beskydském divadle, kde zpívala také více než stovka jeho bývalých členů. O historii i současnosti sboru si budu povídat s dirigentem sboru Josefem Zajíčkem. Dobrý den, vítejte.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Dobrý den děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Patří se na začátek popřát velkou gratulaci.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Děkuji moc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké byly začátky před pětapadesáti lety? To je možná otázka, která úplně necílí na Vás, protože to asi si nemůžete pamatovat. Tehdejším zakladatelem byl Václav Ptáček. Vy jste si pomyslnou štafetu v dirigování souboru převzal v době, kdy Ondrášku bylo dvacet pět let. To znamená třicet let s Vámi.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Je to tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké ty roky byly?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Já se opravdu vrátím ještě k tomu počátku, poněvadž až tak možná nevypadám, já si ty začátky pamatuju. Já jsem nastoupil do Ondráška tři roky po jeho založení v roce 1970 a tam jsem absolvoval pod vedením profesora Václava Ptáčka plných pět let. Byla to obrovská škola nejenom muziky, ale i života, poněvadž jsme se tam naučili jezdit na soustředění, být osamostatnění, být ve velkém kolektivu. Opravdu toto to byl velký kolektiv. Tenkrát zpívalo běžně ve sboru šedesát, osmdesát dětí a Václav to všechno bravurně zvládal. Nicméně, jak jste vzpomněla, před třiceti lety na jaře v roce 1990 jsem tuto štafetu přebral po profesoru Václavu Ptáčkovi. Bylo to už předem, asi dva roky, domluveno. Já jsem si mezitím už připravoval přípravné oddělení. Od roku 1992, v podstatě dalo by se říct přesně třicet let. Od té doby vedu Ondrášek já a prožil jsem s ním a s nimi vlastně celý svůj profesní život a stali jsme se velkou rodinou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je těžké vybrat pro váš sbor repertoár nebo sestavit repertoár? Já jsem se Vás ptala, jestli si ho předzpíváváte. Vy jste mi řekl, že ano.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Ano, zvlášť, když jsem se sborem začínal, všechny skladby, které jsem dětem představoval, poněvadž jsem začínal s mladšími dětmi, tak pochopitelně jako kantor, jako sbormistr jsem dětem je musel představit, předzpívat. A jak se vybírají? V těch počátcích jsem byl trochu bezradný, takže jsem přistoupil k takovému řešení, že jsem těm dětem ty písničky sám vymýšlel a psal jim do úst takzvaně a postupem let jsem se na různých festivalech, na různých setkání se s dalšími sbormistr, setkával s tou dětskou literaturou, čili s díly Petra Ebena, Ilji Hurník, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy a samozřejmě i Václava Ptáčka. Takže tyto skladby jsme pak zařazoval postupně do repertoáru a šlo to takovou přirozenou cestou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sbor má na svém kontě řadu úspěchů. Co je pro Vás nejvýznamnější? Je to největší setkání nebo největší festival nebo největší koncert, kterého si nejvíc vážíte nebo na který nejraději vzpomínáte?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Není to jednoduchá otázka, poněvadž ono to tak vypadá v očích veřejnosti, v očích i těch dětí, že jet do Japonska, jet do Jižní Afriky, do Spojených států, že to je vlastně to největší, co si mohou představit a že je to maximálně. Ale já se přiznám, že třeba tak úžasné zážitky člověk může mít najednou z nějakého malého koncertu někde na Starém Jičíně v kostelíku nebo v nějaké zapadlé vesničce, kde jsou lidi, kteří vám vyjádří nějakým způsobem úctu a uznání tomu co děláte. Takže se mi na to těžko odpovídá. Ale určitě asi stěžejní pro nás byl zájezd do Japonska a potom zájezd do Jižní Afriky. To byly takové, řekl bych nejexotičtější zájezdy, které jsme podnikli, poněvadž jsme se setkali s kulturou, která nám byla opravdu hodně vzdálená.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vzpomněl jste lidi, čili obecenstvo, ti, co na vás chodí. Je dostatek lidí, kteří mají rádi sborový zpěv a chodí na koncerty a nejen vaše, ale i toho sborového zpěvu?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Díky bohu je. Mám pro to vysvětlení takové, že v podstatě lidé touží a prahnou po něčem, co není třeba běžně v televizi k vidění a slyšení. Když na nás přijdou, tak jsme vždycky moc potěšení tou reakcí, poněvadž říkají: "My jsme si to ani nedokázali představit, že to je tak něco krásného."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy máte v Novém Jičíně několik sborů od nejmenších Hrášku přes Rarášky, Kulihrášky až po Velký Ondrášek a také komorní sbor. Než se jim budeme věnovat, pojďme se podívat na krátkou ukázku z našimi diváky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vraťme se z koncertního sálu zpět do ostravského studia televize Polar. Prozraďte, jak putují zpěváčci od těch nejmenších až po tu topku, čili po Velký Ondrášek.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Úplně stěžejní je pro nás každoroční nábor dětí, takzvané talentové zkoušky, které se dějí vždycky na konci školního roku, většinou na přelomu května a června. Tady většinou se rodí nový Hrášek, čili to základní oddělení, které pod vedením Žanety Bezděkové. Dělá úžasnou práci, poněvadž vytváří to podhoubí, ty mimikry toho sboru. Z toho se potom odvíjí ta další oddělení. Takže na konci roku vždycky v Hrášku, když máme třeba čtyřicet dětí řekneme: "Tak, postupuješ ty, ty, ty, ty," a snažíme se samozřejmě brát ohled i na ty vazby sociální, že tam má někdo kamarádku, a ta by ještě neměla postoupit, ta už ano. Takže někdy jsou tam i tlaky rodičů, pošleme je spolu, ale většinou se to daří. Takže děti postoupí do Rarášku, to samé se odehrává v Rarášku a v Kulihrášku. Tam už ta práce je přece jenom taková, řekl bych náročnější, kdy děti už musí zpívat a zvládnout alespoň základní zpívání z not a zpívání více hlasů. Tam už je ta práce taková nejvíc náročnější pro ty děti, poněvadž už se vyloženě připravují na ten koncertní život, na ten postup do Ondráška, popřípadě do toho komorního sboru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná cesta, je asi od těch nejmenších do toho největšího Ondráškovského sboru. Jaké je pak to loučení a odcházení?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Žalostné, bolestné, uplakané, ale ne, je to něco krásného. Nám se to potvrdilo na našem jubilejním koncertě, kdy jsme se setkávali s těmi bývalými členy, jak neustále tím Ondráškem žijí a jak se těší na jakoukoliv možnost se setkat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jste zmínil dva koncerty v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Vy jste mi také prozradil, že ta stovka bývalých členů do toho sborového zpěvu naskočila takovou rychlostí, že samotného Vás to překvapilo.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Ano, logicky, poněvadž jsme se skutečně od těch oslav padesátin neviděli pět let. Já jsem riskoval, poněvadž ještě v té době skutečně ten corona vir nebyl vyřešen, jestli bude moct ten koncert v březnu být, nebude moct být. Naštěstí to všecko dobře dopadlo a během asi čtrnácti dnů se mi přihlásilo sto dvacet bývalých členů. Takže jsem jenom poslal: bude se zpívat to a to a to a noty vám dám až na místě. Bylo to výtečné, uměli všecko perfektně a byla to prostě jedna obrovská krása. Já vím, že to vyzní neskromně, ale opravdu já jsem z toho nadšen až dodnes.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To Vám věřím. Co vás teď čeká v nejbližších měsících?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Koncertní sbor Ondrášek, to jsou děvčata a chlapci ve věku čtrnácti až osmnácti let, tak ti mají před sebou, myslím si, velice krásnou příležitost zazpívat právě už s novými členy, kteří přijdou z Kulihrášku, zazpívat si na festivalu a na soustředění, které podnikáme v italských Dolomitech v malém podhorském městečku Svatý Martin. Tam budeme pobývat týden a máme tam už domluveno několik koncertů v okolí v kostelích. Děti z přípravných oddělení absolvovaly minulý týden moc pěkný festival na Vsetíně, jmenuje se Chrám a tvrz. Jezdíme tam pravidelně, co dva roky. Velice podařená akce. Komorní už má za sebou jeden vydařený zájezd do Španělska a Portugalska. Rádi bychom v druhé polovině tohoto roku s takovou partou, která bude trošičku namíchaná, aby tam byli chlapci i děvčata, chceme podniknout týdenní zájezd do Španělska v oblasti pod Barcelonou, kde je jeden krásný festival, na který se moc těšíme a věříme, že to všechno dobře dopadne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čeká vás toho v letošním roce velmi hodně a to se určitě těšíte. Já Vám moc děkuji za rozhovor a ještě jednou velká gratulace k těm pětapadesát narozeninám, nejen Vám, ale všem členům. Hodně štěstí.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Mějte se taky moc hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Josef Zajíček, sbormistr: Novojičínský Ondrášek slaví 55. narozeniny
12. dubna 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dětský pěvecký sbor Ondrášek slaví padesáté páté výročí svého založení. Půl kulaté narozeniny si připomněl koncerty v Beskydském divadle, kde zpívala také více než stovka jeho bývalých členů. O historii i současnosti sboru si budu povídat s dirigentem sboru Josefem Zajíčkem. Dobrý den, vítejte.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Dobrý den děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Patří se na začátek popřát velkou gratulaci.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Děkuji moc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké byly začátky před pětapadesáti lety? To je možná otázka, která úplně necílí na Vás, protože to asi si nemůžete pamatovat. Tehdejším zakladatelem byl Václav Ptáček. Vy jste si pomyslnou štafetu v dirigování souboru převzal v době, kdy Ondrášku bylo dvacet pět let. To znamená třicet let s Vámi.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Je to tak.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké ty roky byly?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Já se opravdu vrátím ještě k tomu počátku, poněvadž až tak možná nevypadám, já si ty začátky pamatuju. Já jsem nastoupil do Ondráška tři roky po jeho založení v roce 1970 a tam jsem absolvoval pod vedením profesora Václava Ptáčka plných pět let. Byla to obrovská škola nejenom muziky, ale i života, poněvadž jsme se tam naučili jezdit na soustředění, být osamostatnění, být ve velkém kolektivu. Opravdu toto to byl velký kolektiv. Tenkrát zpívalo běžně ve sboru šedesát, osmdesát dětí a Václav to všechno bravurně zvládal. Nicméně, jak jste vzpomněla, před třiceti lety na jaře v roce 1990 jsem tuto štafetu přebral po profesoru Václavu Ptáčkovi. Bylo to už předem, asi dva roky, domluveno. Já jsem si mezitím už připravoval přípravné oddělení. Od roku 1992, v podstatě dalo by se říct přesně třicet let. Od té doby vedu Ondrášek já a prožil jsem s ním a s nimi vlastně celý svůj profesní život a stali jsme se velkou rodinou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je těžké vybrat pro váš sbor repertoár nebo sestavit repertoár? Já jsem se Vás ptala, jestli si ho předzpíváváte. Vy jste mi řekl, že ano.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Ano, zvlášť, když jsem se sborem začínal, všechny skladby, které jsem dětem představoval, poněvadž jsem začínal s mladšími dětmi, tak pochopitelně jako kantor, jako sbormistr jsem dětem je musel představit, předzpívat. A jak se vybírají? V těch počátcích jsem byl trochu bezradný, takže jsem přistoupil k takovému řešení, že jsem těm dětem ty písničky sám vymýšlel a psal jim do úst takzvaně a postupem let jsem se na různých festivalech, na různých setkání se s dalšími sbormistr, setkával s tou dětskou literaturou, čili s díly Petra Ebena, Ilji Hurník, Zdeňka Lukáše, Otmara Máchy a samozřejmě i Václava Ptáčka. Takže tyto skladby jsme pak zařazoval postupně do repertoáru a šlo to takovou přirozenou cestou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sbor má na svém kontě řadu úspěchů. Co je pro Vás nejvýznamnější? Je to největší setkání nebo největší festival nebo největší koncert, kterého si nejvíc vážíte nebo na který nejraději vzpomínáte?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Není to jednoduchá otázka, poněvadž ono to tak vypadá v očích veřejnosti, v očích i těch dětí, že jet do Japonska, jet do Jižní Afriky, do Spojených států, že to je vlastně to největší, co si mohou představit a že je to maximálně. Ale já se přiznám, že třeba tak úžasné zážitky člověk může mít najednou z nějakého malého koncertu někde na Starém Jičíně v kostelíku nebo v nějaké zapadlé vesničce, kde jsou lidi, kteří vám vyjádří nějakým způsobem úctu a uznání tomu co děláte. Takže se mi na to těžko odpovídá. Ale určitě asi stěžejní pro nás byl zájezd do Japonska a potom zájezd do Jižní Afriky. To byly takové, řekl bych nejexotičtější zájezdy, které jsme podnikli, poněvadž jsme se setkali s kulturou, která nám byla opravdu hodně vzdálená.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vzpomněl jste lidi, čili obecenstvo, ti, co na vás chodí. Je dostatek lidí, kteří mají rádi sborový zpěv a chodí na koncerty a nejen vaše, ale i toho sborového zpěvu?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Díky bohu je. Mám pro to vysvětlení takové, že v podstatě lidé touží a prahnou po něčem, co není třeba běžně v televizi k vidění a slyšení. Když na nás přijdou, tak jsme vždycky moc potěšení tou reakcí, poněvadž říkají: "My jsme si to ani nedokázali představit, že to je tak něco krásného."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy máte v Novém Jičíně několik sborů od nejmenších Hrášku přes Rarášky, Kulihrášky až po Velký Ondrášek a také komorní sbor. Než se jim budeme věnovat, pojďme se podívat na krátkou ukázku z našimi diváky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vraťme se z koncertního sálu zpět do ostravského studia televize Polar. Prozraďte, jak putují zpěváčci od těch nejmenších až po tu topku, čili po Velký Ondrášek.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Úplně stěžejní je pro nás každoroční nábor dětí, takzvané talentové zkoušky, které se dějí vždycky na konci školního roku, většinou na přelomu května a června. Tady většinou se rodí nový Hrášek, čili to základní oddělení, které pod vedením Žanety Bezděkové. Dělá úžasnou práci, poněvadž vytváří to podhoubí, ty mimikry toho sboru. Z toho se potom odvíjí ta další oddělení. Takže na konci roku vždycky v Hrášku, když máme třeba čtyřicet dětí řekneme: "Tak, postupuješ ty, ty, ty, ty," a snažíme se samozřejmě brát ohled i na ty vazby sociální, že tam má někdo kamarádku, a ta by ještě neměla postoupit, ta už ano. Takže někdy jsou tam i tlaky rodičů, pošleme je spolu, ale většinou se to daří. Takže děti postoupí do Rarášku, to samé se odehrává v Rarášku a v Kulihrášku. Tam už ta práce je přece jenom taková, řekl bych náročnější, kdy děti už musí zpívat a zvládnout alespoň základní zpívání z not a zpívání více hlasů. Tam už je ta práce taková nejvíc náročnější pro ty děti, poněvadž už se vyloženě připravují na ten koncertní život, na ten postup do Ondráška, popřípadě do toho komorního sboru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná cesta, je asi od těch nejmenších do toho největšího Ondráškovského sboru. Jaké je pak to loučení a odcházení?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Žalostné, bolestné, uplakané, ale ne, je to něco krásného. Nám se to potvrdilo na našem jubilejním koncertě, kdy jsme se setkávali s těmi bývalými členy, jak neustále tím Ondráškem žijí a jak se těší na jakoukoliv možnost se setkat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když jste zmínil dva koncerty v Beskydském divadle v Novém Jičíně. Vy jste mi také prozradil, že ta stovka bývalých členů do toho sborového zpěvu naskočila takovou rychlostí, že samotného Vás to překvapilo.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Ano, logicky, poněvadž jsme se skutečně od těch oslav padesátin neviděli pět let. Já jsem riskoval, poněvadž ještě v té době skutečně ten corona vir nebyl vyřešen, jestli bude moct ten koncert v březnu být, nebude moct být. Naštěstí to všecko dobře dopadlo a během asi čtrnácti dnů se mi přihlásilo sto dvacet bývalých členů. Takže jsem jenom poslal: bude se zpívat to a to a to a noty vám dám až na místě. Bylo to výtečné, uměli všecko perfektně a byla to prostě jedna obrovská krása. Já vím, že to vyzní neskromně, ale opravdu já jsem z toho nadšen až dodnes.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To Vám věřím. Co vás teď čeká v nejbližších měsících?

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Koncertní sbor Ondrášek, to jsou děvčata a chlapci ve věku čtrnácti až osmnácti let, tak ti mají před sebou, myslím si, velice krásnou příležitost zazpívat právě už s novými členy, kteří přijdou z Kulihrášku, zazpívat si na festivalu a na soustředění, které podnikáme v italských Dolomitech v malém podhorském městečku Svatý Martin. Tam budeme pobývat týden a máme tam už domluveno několik koncertů v okolí v kostelích. Děti z přípravných oddělení absolvovaly minulý týden moc pěkný festival na Vsetíně, jmenuje se Chrám a tvrz. Jezdíme tam pravidelně, co dva roky. Velice podařená akce. Komorní už má za sebou jeden vydařený zájezd do Španělska a Portugalska. Rádi bychom v druhé polovině tohoto roku s takovou partou, která bude trošičku namíchaná, aby tam byli chlapci i děvčata, chceme podniknout týdenní zájezd do Španělska v oblasti pod Barcelonou, kde je jeden krásný festival, na který se moc těšíme a věříme, že to všechno dobře dopadne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čeká vás toho v letošním roce velmi hodně a to se určitě těšíte. Já Vám moc děkuji za rozhovor a ještě jednou velká gratulace k těm pětapadesát narozeninám, nejen Vám, ale všem členům. Hodně štěstí.

Josef Zajíček, šéfdirigent pěveckého sboru Ondrášek: Mějte se taky moc hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-12-04-2022-17-14