Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prvního března se rozdávaly ceny cestovního ruchu. Mezi turistickými atraktivitami Moravskoslezského kraje letos bodovaly například Lodičky Dokořán, nebo Cyklolávky v ostravských Dolních Vítkovicích. Jsou to taková lákadla, která přivádí do regionu nové turisty a oslovují i místní? Kam a proč zavítat v Moravskoslezském kraji? I na to se budu ptát náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáše Curyla. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, než zmíním některá oceněná místa, cíle pro návštěvníky regionu, zastavme se u lidí, kteří ta místa vybírají. Ty ceny cestovního ruchu jednak vybírá odborná porota a potom veřejnost. Tak ti odborníci, kdo to jsou? Co to jsou za lidé?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Jsou to odborníci, kteří jsou z řad cestovního ruchu. To znamená, zabývají se gastroturistikou, turistikou v rámci obcí, nebo se podíleli na technotrasách, nebo na jiných kulturních aktivitách v rámci našeho kraje. Naším cílem je, aby to skutečně udělali nezávislí odborníci a aby zhodnotili to, co se podařilo. My jsme moc rádi, že takovou cenu máme, protože cestovní ruch v našem regionu stále narůstá. Návštěvnost našeho regionu narůstá ve srovnání s ostatními lety. Díky tomu tady turisté tráví čas, utrácejí peníze a má to nějaký multiplikační efekt ekonomický pro náš kraj velmi pozitivní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že tady rok od roku přijíždí více lidí pomáhat i ekonomice Moravskoslezského kraje. Můžeme se trošku věnovat i číslům? Kolik lidí tady zavítá, a jaký ekonomický nárůst je díky tomu zřetelný?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Já detailní čísla nemám, ale vím, že ten nárůst je v desítkách procent, a to v rámci nejen celého kraje, ale hlavně nás zajímají regiony, které jsou trošku mimo třeba běžný zájem našich spoluobčanů. Víme, že velmi narůstá počet návštěvníků na Osoblažsku, na Bruntálsku. A to jsou právě destinace, kde my zacilujeme svoji podporu, a myslím si, že třeba Slezská Harta je typickým příkladem. Před pár lety byla velmi neznámá pro návštěvníky, a dnes se těší velké oblibě návštěvníků. My i v tomto roce tam chceme vybudovat cyklostezku, která by byla zajímavá i pro turisty v následujících letech.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme zmínit některá oceněná místa. Já jsem mluvila o Lodičkách Dokořán, nebo o Cyklolávce v ostravských Dolních Vítkovicích a zmíním také Dřeviónku Nýdek. Všechna tato místa získala letos ocenění?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, my máme pět kategorií, ve kterých oceňujeme plus cenu hejtmana. Velmi zajímavé ocenění bylo Osobnost cestovního ruchu, kterou se stal jednatel společnosti Černá louka Jan Šumbera, za to, že oživil činnost Černé louky a Slezskoostravského hradu. Ale on stojí za tím, že se zrekonstruovala budova Grossmannovy vily, která se zpřístupní letos veřejnosti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejlepším prostorem pro kongresové akce je podle veřejnosti aula Gong v Dolních Vítkovicích. To není novinka, to už je v uvozovkách profláknuté místo, a také BrickHouse. Tyto prostory jsou častokrát využívány i krajem pro různé akce.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, ten BrickHouse je velmi vhodný prostor pro kongresy nebo menší eventové akce, které kraj realizuje, ale oblíbili si to i jiné obce nebo soukromníci. Je to prostor, který je atraktivní, velmi zajímavý jak svou polohou, tak svým charakterem. A myslím si, že takový podobný prostor tady v republice budete těžko nalézat. Ještě jsem vám neodpověděl na tu Dřeviónku Nýdek. To je velmi zajímavá replika, původní usedlosti. Myslím, že si zaslouží to ocenění. Protože přiblížit dnešní generaci, jak se žilo v minulosti a jaké budovy tady v minulosti byly běžné a ve kterých lidé žili. Myslím si, že to je velmi zajímavé. Podobná budova se teď momentálně rekonstruuje na Borku. Taky velmi zajímavá budova a myslím si, že to patří k oživení naší historie.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kam a proč by podle Vás, pane náměstku, měli turisté zavítat, tady u nás v Moravskoslezském kraji?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ta nabídka by byla velmi široká, protože se domnívám, že náš kraj je velmi bohatý na kulturní památky a atraktivity. Těžko říct, ale já osobně bych třeba doporučil z těch zajímavých atraktivit, které se v posledních letech zrekonstruovaly a zpřístupnily veřejnosti, například zámek Kravaře. Kde je zpřístupněna i krásná barokní kaple, která byla donedávna zavřená. Doporučil bych třeba možná méně známou Jablunkovskou šanci, je to v Mostech u Jablunkova. Je to historické opevnění ve tvaru hvězdy. Jsou tam atraktivní programy i pro rodiny s dětmi a je to taková méně známá památka na okraji našeho kraje, ale myslím, že velmi zajímavá. Nebo Bartošovický mlýn. Naše asi nejznámější momentálně si myslím atraktivita, je muzeum nákladních automobilů v Tatře, co vyhrálo první cenu Gloria musaealis, v rámci muzeí. A myslím si, že tam si nejen rodiny, ale obzvlášť děti a kluci vyhrají třeba na několik hodin. Takže vřele doporučuji tuto návštěvu. A kdo má zájem o zámky a hrady, tak samozřejmě tady blízko Ostravy je zámek Kunín. No a kdo by chtěl dobrodružné bádání do pravěkých dob, tak muzeum Šipka nabízí komentované prohlídky Štramberku, a jeho okolí.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to jsou krásná místa, která jste zmínil. Samozřejmě to všechno nejde bez podpory těch kulturních památek. Moravskoslezský kraj letos přispěje dvanácti miliony korun. Je to dost?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Tak dvanáct milionů korun je jenom výsek z celkové podpory, kterou kraj dává na podporu a nejen obnovu kulturních památek, ale na živou kulturu. Těch 12 milionů bylo schváleno skutečně teď zastupitelstvem. Bylo vybráno z osmdesáti dvou projektů dvacet sedm. Jsou to velmi zajímavé projekty, jak třeba Jurkovičova sušárna ve Frenštátě, nebo roubenka ve Štramberku, nebo zámek v Hnojníku, kostel v Dobré. Takhle bychom mohli pokračovat, ale protože v zásobníku je dalších 50 projektů a velmi kvalitních, tak momentálně se rozhodujeme o tom, že bychom ty dotační tituly ještě posílili o dalších 10 milionů korun. To znamená, že by další náhradníci, kteří splnili podmínky, byli uspokojeni a myslím si, že to je krásný počin nejen ze strany kraje, ale hlavně ze strany těch žadatelů. Protože každý rok nám narůstá počet žadatelů a hlavně kvalitních projektů. Daleko méně jsou třeba vyřazování z formálních důvodů nebo věcných důvodů. A k tomu už je vyhlášený nový dotační titul, který každý rok vylepšujeme na jaře, a to je tzv. dotační titul na obnovu národních kulturních památek a skutečně památek nadregionálního významu. Tam se žadatelé mohou ucházet o to až do 4. dubna tohoto roku. Je tam alokovaná částka 35 milionů korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další pomocí pro lidi, aby jezdili za kulturou a za kulturními památkami po Moravskoslezském kraji je s ODISkou na hrad. To je projekt, který běží už několik let a nabízí zlevněné vstupné majitelům ODISky. Je to tak?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Ano. Již potřetí budeme realizovat projekt ODISkou na hrad. Je to takový zajímavý projekt, kdy každý vlastník personifikované ODISky má nárok na 20% slevu, ať už na rodinné nebo základní vstupné do vybraných zámků a hradů. Jsou to převážně hrady a zámky, které spravuje Moravskoslezský kraj, ale už se tam přihlašují i některé soukromé subjekty.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Loni kraj získal povolení ke stavbě Černé kostky. Začít stavět by se mělo v letošním roce. A v roce 2027 by mělo být centrum digitalizace, vědy a inovací v provozu. To jsou informace z webových stránek Černé kostky. Jde vše podle plánu?
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Stále to platí. Rádi bychom v tomto roce zahájili stavbu. Je to všechno odvislé, jak bude ukončená veřejná zakázka právě na zhotovitele dané stavby. Zatím tam jsou nějaké dílčí dotazy potencionálních stavitelů, kdy zodpovídáme ty dotazy. Ona to není jednoduchá stavba, takže je to pochopitelné, že ty dotazy se dějí a my na základě toho trošku prodlužujeme tu lhůtu, dokdy ještě se můžou přihlásit. Ale myslím, že to je už řádově v týdnech, kdy bychom to chtěli ukončit. Pak se bude vybírat zhotovitel. A myslím si, že každý, kdo trošku sleduje ty veřejné stavby, ono to není úplně jednoduché vybrat toho zhotovitele. Má to určité kritéria a má to svoje specifika jako u veřejného zadavatele. Takže myslím si, že z kraje léta bychom toho zhotovitele mohli vybrat. A pak bude samozřejmě otázka, jak se to bude dál dít. To znamená, co nevybraní uchazeči o tu zakázku budou dělat, jestli se budou odvolávat někam, jestli to budou napadat u jiných úřadů. Samozřejmě by to tu stavbu zpozdilo. Ale v případě, že by to nenastalo, tak si myslím, že jsme schopni na konci léta, nejpozději začátkem podzimu, předávat staveniště zhotoviteli tak, aby ta stavba mohla být zahájena.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To by byla skvělá zpráva nejen pro lidi tady z Moravskoslezského kraje. Já vám děkuji za rozhovor, pane náměstku a vám děkuji za pozornost. Na viděnou příště.
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Děkuji za pozvání, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.