Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Heřmanická Halda, na kterou se svážela hlušina a odpad z ostravských dolů a koksoven doutná již desítky let. Prohořívání se údajně blíží k sousední skládce s nebezpečnými odpady. Toxické látky zamořují okolí. Je to časovaná bomba pro Ostravu? Co se aktuálně kolem tohoto velkého tématu děje a co pro likvidaci haldy může udělat kraj nebo místní samospráva? I na to se budu ptát senátora Ladislava Václavce. Dobrý den, vítejte u nás.
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Dobrý den, děkuji za pozvání a zdravím všechny televizní diváky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle odborníků je prohořívání haldy, a já jsem to i před chviličkou řekla, časovaná bomba. Je tedy třeba urychleně něco podniknout. Někdo tvrdí, že se něco děje, dělo, někdo zase říká, že je to pomalé nebo se neděje nic. Jak to vidíte Vy?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Já to vidím tak, že to není časovaná bomba. To je bomba, která už dávno vybuchla. Ta halda nám hoří několik desítek let a při tom hoření do ovzduší unikají zplodiny, které zamořují Ostravu a celé okolí. Takže žádná časovaná, je to bomba, která vybuchla a děje se s tím velmi málo, protože já se jako lékař a ředitel nemocnice touto problematikou zabývám od roku 2019 a de facto neudělalo se nic. Naopak se ještě zhoršují sanační práce, které tam nějakým způsobem probíhaly a řešily tuto situaci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem říkala, že se Vás budu ptát, co pro to může udělat místní samospráva, kraj, možná Vy jako senátor. Co můžete udělat pro to, aby se halda začala likvidovat?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Když jsem četl o historii hald, tak ještě dříve před mechanizací, když byla povolena dětská práce, se vyvážela tato hlušina. Tam tvrdě pracovaly děti a jak se vyvezla ta hlušina, byly tam zbytky uhlí a vdovy po havířích a chudí sirotci vybírali uhlí holýma ručičkama a brali si to, aby to mohli pálit. Takže toho uhlí tam tolik nebylo. Od 60. let, když se to vyváželo mechanizovaně a lidé už nepotřebovali tolik peněz, havíři měli deputátní uhlí, už tam ta hlušina zůstala. Postupem doby to chytlo při nějakém samovznícení a doutná. Co bychom měli udělat my? My politici, a beru i sebe jako senátora, by jsme měli tlačit na odpovědné orgány, což je Diamo a vláda ČR, na to, aby uvolnili prostředky, aby se to opravdu sanovalo, vyčistilo, aby se halda rekultivovala a aby na to někdo dohlížel, že jsou ty úkoly plněny.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna z věcí, která by tomu mohla pomoct, je i hlas lidí, obyvatel žijících v bezprostřední blízkosti haldy. Nechceme mít téměř v centru města doutnající časovanou bombu. Vy říkáte už vybuchlou bombu. Vznikla petice, je to tak?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Ano, vznikla petice. Vznikla z důvodů, že opravdu roky, co se kolem toho chodí, se nic neřešilo a mělo by. Musím pochválit pana exministra Havlíčka, protože za jeho doby, když se to začalo řešit, zadával nějaké úkoly, ale bohužel zlověstný covid nás všechny napadl a všechno bylo přerušeno. Teďka se zase vracíme tam, kde se to začalo nějakým způsobem rozjíždět a mělo by se to urychleně řešit. Já jenom co jsem si se díval do materiálů, do Wikipedie, tak ta halda hoří způsobem, že že to množství hořlavých látek, které tam je, odpovídá zhruba provozu čtrnácti milionů aut se spalovacími motory. Anebo to odpovídá jednomu a půl milionu domků, které celoročně topí uhlím a podobnými věcmi. My na jedné straně rušíme spalovací motory, na druhé straně nutíme občany našeho státu, aby si měnili kotle za drahé peníze a necháme hořet takovou zběsilost uprostřed Ostravy?
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pohled lékaře, jak ty hořlavé látky, toxiny, které tím pádem unikají z haldy, jsou pro lidský organismus škodlivé?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: V každém případě škodlivé jsou. Dříve děti z Ostravska jezdily na školy v přírodě hlavně kvůli tomu, aby se vyhnuly těmto věcem, které jsou. Já jsem si stáhl zprávu Českého hydrometeorologického ústavu, který provádí celoroční měření z roku 2022, která se zabývá zejména benzo(a)pyrenem. To je přímý prekarcinogen, jehož norma je zhruba do jednoho nanogramu na metr krychlový. Když se podíváte na tyto mapky, tak při jeho měření na Ostravsku a zejména v oblasti haldy je to překročeno šesti násobně. Zbytek republiky vidíte čistý. Ta Ostrava je v tomto šílená. Podobně vypadají měření ovzduší z roku 2023 na Ostravsku a zbytku republiky. Opravdu se s tím musí něco dělat a už dneska je pozdě.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak tedy jsou nebezpečné pro lidský organismus? Znova se ptám, jaké to může mít následky?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Tyto látky jsou nebezpečné v tom, že způsobují chronický kašel u lidí. Působí chronický kašel, působí chronické bronchitidy, s čímž se pak potýkají naši plicní lékaři nebo internista. Je tam polétavý popílek, který se na tom spolupodílí. Můžou vzniknout až chronické trvalé onemocnění plic. Kromě toho, že tam hoří i jedovaté látky, ve vzorkování, které jsme tam prováděli, jsou v půdě obsaženy i kyanidy apod. To jsou látky, které jsou přímé karcinogeny a mohou vyvolávat vznik rakovinového bujení v organismu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane senátore, Vy jste součástí petičního výboru. Vraťme se tedy k petici. Co je jejím obsahem a jak se dostává mezi lidi a s jakou zpětnou vazbou se potkáváte od lidí?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Já jsem součástí petičního výboru. Původně jsem nechtěl být, protože už můj děda říkal, že jméno hloupých na všech sloupích, ale pak jsem uznal, že pokud chceme něco udělat, tak každý musíme vzít svůj díl zodpovědnosti za toto. Petice vznikla kvůli tomu, že opravdu pozoruju minimálně šest let, že to jde od ničeho k ničemu a pokud nebude tlak veřejnosti, lidí, kteří bydlí v téhle oblasti, tak ani Diamo, ani vláda nic dělat nebude. Nepohne se to. Přitom to řešení by mělo být "jednoduché". Bude to určitě trvat nějakou dobu, ale myslím si, že pokud se do toho vrhneme, tak během pěti, deseti let mohlo být hotovo. Takže ta petice má vyburcovat lidi. Těch podpisů potřebujeme 10 tisíc, aby ta petice mohla být projednána jak Senátem, tak Poslaneckou sněmovnou, aby se prokázalo, že je petice odůvodněná a pak by to byl úkol vlády a začalo se to řešit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem se také ptala, s jakou zpětnou vazbou lidí se setkáváte, když jim vysvětlujete, proč by měli či neměli petici podepsat.
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Zatím bude odstartování podpisu petice tento týden, takže do této doby to nebudu nijak zveřejňovat. Já jsem tu petici dal mezi kolegy jak ve vedení nemocnice, tak mezi kolegy lékaři, sestřičkami a byla tam vazba. I když nejsou z Ostravy, znají to a jejich reakce byla veskrze pozitivní. Od kolegů, kteří jsou členové petičního výboru, vím, že kde se obrátili na podniky a podobně, mají velkou podporu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tuto chvíli nejaktuálnější věc je, že ministr Síkela se byl na haldu podívat a inicioval ministerstvo ke vzniku pracovní skupiny, která by měla dohlížet na to, co se na haldě děje. Je to tak?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Je to tak. Já jsem to také viděl v relaci, nebyl jsem tam. Je to moc dobře, ale je důležité, aby tam bylo dáno, co se na haldě děje. Měly by být dány úkoly, co se má dít a v jakých časových termínech, abychom byli svědky toho, že to opravdu postupuje tak, jak má.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že v roce 2019 se už něco řešilo, dělo, že už bylo dobře nakročeno k tomu, aby ta halda byla sanována a vracíme se zpátky. Co tedy v té době bylo nastartováno? Jak tu haldu sanovat?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Já si myslím, že v té době bylo dobře nastartováno, že že vznikl subjekt, který měl haldu sanovat způsobem, který vypisovalo VŠB. Byla to separační linka. Do ní měla být po pásech nakládána tato halda, měla se oddělovat hlušina od hořlavých uhlíkatých látek, uhlí. Uhlí se mělo prodávat, ta hlušina se měla vracet zpátky pod zem, případně se využít na stavby silnic. A ta linka, pokud by jela, udělala by zhruba deset milionů tun materiálu. Celá halda, jenom ať si představíme, je asi na sto hektarech a je tam návoz asi do výše třiceti metrů. Zhruba se udává, že ta halda má kolem třiceti milionů kubíků, takže v případě toho, že by ta linka pokračovala a jela dále, tak si myslím, že opravdu během pěti osmi let by celá ta halda mohla být tímto způsobem vysanována a vzniklo by uhlí, které je dneska drahé. Dneska tuna uhlí stojí šest osm tisíc korun a těžba je v útlumu. Na druhé straně by vznikla hlušina, která se dá použít různým způsobem.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vracím se ještě k petici. Získáte 10 tisíc podpisů od lidí. Tím pádem se dostane do Senátu, do Poslanecké sněmovny. Co bude následovat? Jak třeba ta jednání mohou dlouho trvat?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: I pan ministr Síkela přišel, je poměrně akční, že opravdu to bude jeden z nejdůležitějších úkolů, který tady v téhle oblasti bude.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Najde se ve státním rozpočtu tolik miliard, protože se říká, že má sanace stát několik miliard? Najde se ve státním rozpočtu takový balík peněz?
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Myslím si, že sanační práce se dají rozjet a je to na několik let, takže i ta investice je na několik let.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane senátore, já Vám děkuji za rozhovor a vám děkuji za pozornost. Na viděnou u dalšího tématu.
Ladislav Václavec (ANO), senátor: Já děkuji a pevné zdraví všem.
Redakčně upraveno / zkráceno.