Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hostem ve studiu je Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte, pane řediteli.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrý den Vám i televizním divákům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsme na prahu dalšího roku. Pojďme si připomenout milníky, myslím úspěchy fakultní nemocnice. Začněme třeba úspěchy ve výzkumu. Máte jich několik.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Už z podstaty věci Fakultní nemocnice, která je spojená s Lékařskou fakultou univerzity, je základním posláním poskytování léčebné péče pacientům, ale je to také výchova a vzdělávání nové generace, která by měla pokračovat v tomto medicínském oboru. S tím souvisí věda a výzkum, protože jinak se nemůže medicína posouvat dál. Nám se v roce 2023 podařily dvě věci, co se týče výzkumu. První je ve spolupráci s Lékařskou fakultou a s VŠB. Po dvouletém bádání objevili plasty nebo mikroplasty v plodové vodě a placentě, což má velký význam pro další rozvoj a léčení těhotných a rodiček. Ve výzkumu se bude dále pokračovat. Velice důležitá věc. Co se týče výzkumu, je to na naší klinice hematoonkologie, která je evropským pracovištěm, protože má jednak akreditaci Evropské transplantační společnosti a má dále certifikát pro provádění klinických studií základního typu. Co to znamená? Znamená to to, že klinika poskytuje léčebnou péči na nejvyšší možné úrovni nejenom evropského průměru, ale celosvětového. Veškeré postupy, způsoby léčby, medikamenty, které jsou k dispozici, se využívají i na této klinice. A k tomu právě slouží výzkum právě pomocí klinických studií, aplikaci postupů anebo léčiv. Jsme moc rádi za to, že můžeme provádět klinické výzkumy právě v tom základním výzkumu. Ten je důležitý pro to, aby mohly potom navazovat už klinické zkoušky, ať už na veterině, anebo potom v klasické humánní medicíně.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme na operativu, i tam máte nemalé úspěchy. Zmiňme například nedávno komentovaný zákrok plastických chirurgů, kdy přišili šestiletému chlapci ukazováček a ten se úspěšně léčí.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Myslím, že to je velký úspěch centra plastické chirurgie a chirurgie ruky. Je to už osmý pacient za dobu fungování našeho replantačního centra a myslím si, že se to podařilo, protože ukazovák je funkčně plnohodnotný a proběhl dobře, včetně rehabilitace. To je obrovský úspěch našich lékařů a sestřiček, kteří na tomto centru dělají. Z operačních zákroků bych určitě vzpomenul rozšíření operativy nebo operačních zákroků s asistencí robotického přístroje. Robot neoperuje bez lékaře a sestřiček, je to jen asistent. Podařilo se nám v letošním roce, jako druhým v republice, rozšířit operaci pomocí robota v oblasti hrudní chirurgie a připravuje se ještě další klinika a to ORL krční. Má taky své výkony, při kterých by mohla využít pomoc robota, protože to má význam zejména pro pacienta, což je nejdůležitější. Jednak je to šetřící způsob při výkonu a hlavně urychluje pacientovo zhojení a návrat zpátky do normálního klasického života.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, pojďme toto téma uzavřít tím, že podtrhneme Fakultní nemocnici jako unikátní pracoviště. Kteří pacienti u Vás "skončí", nebo naopak, kteří u Vás začínají s léčbou?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Fakultní nemocnice jako taková je podle mě páteřní nemocnicí v našem kraji. Samozřejmě spolupracuje s dalšími nemocnicemi v kraji, protože občanů žijících v kraji je přes 1,2 milionů. Kromě klasické standardní základní léčby, která se provádí, je výjimečnost Fakultní nemocnice v tom, že poskytuje péči specializovanou anebo superspecializovanou. Což znamená, že pacienti, kteří jsou léčeni v této specializované péči, se léčí jen tady a z celého kraje se pacienti sbírají do jednoho centra, protože když tyto zákroky a způsoby léčby děláte často, má to potom velký efekt pro pacienta. Rád bych v té možnosti zmínil asi dvě záležitosti. Jedna je, že v letošním roce se podařilo našim lékařům na Gynekologicko-porodnické klinice poskytnout krevní transfuzi miminku ještě v děloze. U ještě nenarozených miminek, které jsou chudokrevné, tato krevní transfuze znamená, že oddálíme porod a miminko může dozrát. A na dětské klinice jsme nainstalovali přístroj na tzv. imunoabsorpci. U dospělého člověka je dialýza a u těchto dětí se jedná o eliminaci protilátek při nějakých autoimunitních poruchách anebo když je transplantovaný orgán. Takže ty protilátky se dají pryč, aby se orgán přihojil.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, nemůžeme se vyhnout tématu, a to lékaři ve vztahu k přesčasů a jejich vyjadřování k tomu je prakticky protest, jak jste se domluvili s Vašimi lékaři ve Fakultní nemocnici?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Ta otázka je určitě mediálně živá a je pravdou, že s našimi lékaři v této oblasti pracujeme už několik týdnů. Jedná se o to, že po zajištění provozu v nemocnici v prosinci letošního roku se nám podařilo podepsat se zástupci České lékařské komory a zástupci odborových organizací, s VZP a s naším zřizovatelem Ministerstvem zdravotnictví dohodu. Což je velice dobrá zpráva pro pacienty, že bude dále zajištěna péče nejenom v prosinci, ale i v těch dalších měsících, které budou následovat. S tím je ale spojena ještě záležitost, že bychom měli využít situace, kterou odstartovali mladí lékaři. V tom jim fandím a myslím si, že bychom to měli využít tak, abychom systém poskytování zdravotní péče pro naše občany dále kultivovali a abychom to povolání mohli lidem, kteří by se chtěli touto profesí zabývat, více zatraktivnit.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Neměli bychom opomenout spolupráci s Lékařskou fakultou a letos na podzim otevřeným oborem stomatologie, který už studují první studenti.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Lékařská fakulta a Fakultní nemocnice Ostrava jsou dvě sestry, jedna nemůže být bez druhé z logických důvodů. Bylo to i oceněno Sdružením pro Moravu a Slezsko, kde jsme dostali, jak Lékařská fakulta, tak Fakultní nemocnice, ocenění takového rázu, že přispíváme pro rozvoj zdravotnictví v našem kraji. Moc si toho ocenění vážíme a z toho bych přešel právě k té spolupráci, co se v letošním roce podařilo. Velice dobrá zpráva nejenom pro Ostravu, ale pro celý náš region. Historicky poprvé se na Lékařské fakultě v říjnu otevřel kromě všeobecného lékařství také obor stomatologie. První studenti jsou momentálně na teoretické přípravě a očekáváme je studenty v druhém ročníku v letním semestru. To znamená v únoru 2025 je očekáváme u nás v nemocnici, kde jim je teď doděláváno zázemí, ať už co se týče stomatologických ordinací, tak také laboratoří, kde si mohou zkoušet své postupy, aby byli připraveni do života do své praxe.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně úspěchu a hezké Vánoce.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Děkuji a taky přeji pěkný advent a pěkné Vánoce.
Redakčně upraveno / zkráceno.