Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Japonské dny v Ostravě. Letošní ročník je plný změn a novinek. Na sedmi scénách se představí umělci z Velké Británie, Španělska, Polska, Německa, Slovenska, České republiky, Francie a také z Japonska. Tvůrcem a ředitelem festivalu je Jan Kudla. Dobrý den, vítejte u nás.
Jan Kudla, ředitel festivalu: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Filmy, workshopy, přednášky, gastronomie a také kultura, hudba, tanec, to vše zažijí návštěvníci dvoudenního festivalu Japonské dny v Ostravě, který proběhne 20.-21. října letošního roku v Akordu v Ostravě. Kdy vlastně vznikla ta myšlenka, že budete přivážet Japonsko do Ostravy?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Ta myšlenka už je poměrně stará. Je to někdy deset let zpět, kdy se pořádal v Ostravě festival Slavnosti bojových umění a jako doprovodný program se právě udělala japonská kultura. Návštěvníky mnohem více zajímala právě ta japonská kultura a ne ty bojové umění, takže jsme to přehodili a v podstatě ten festival je hlavně o Japonsku, ale součástí toho jsou samozřejmě bojová umění.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Loňský ročník měl být poslední. Kdy jste se rozhodl, že to tak nebude a půjdete do toho znovu? Co změnilo to rozhodnutí?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Za prvé se nám rozrostl organizační tým, což je obrovská pomoc, takže té práce mi v uvozovkách ubylo. A za druhé si sama japonská obec o to řekla. To povědomí o tom festivalu se rozneslo mezi Japonce, kteří sami uznali, že ten festival je kvalitní, že věrohodně předáváme japonskou kulturu dále, tak nás požádali, abychom dál pokračovali a nevzdali to.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Když jste řekl, že se ta myšlenka japonských dnů a japonského festivalu roznesla mezi Japonci, napadlo mě se Vás zeptat, žijí nějací Japonci trvale tady v Ostravě?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Trvale hlášených Japonců v Ostravě je zhruba 22. Postupně se to rozrůstá. Bohužel tady nemáme japonské společnosti, které by přiváželi své krajany.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Co bude letos jinak na festivalu?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Všechno bude jiné. Jsme větší, máme více programů, přibyla nám třeba fan zóna pro rodiny s dětmi, kde bude spousta soutěží a zábavy. Máme dvě projekce japonských filmů. Je větší gastro zóna, bude tam více jídla, je toho více.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Já jsem se dívala na program, je opravdu, musím říct, nabušený. Každou chvilku tam lidé mohou zažít něco zajímavého. Co podle Vás bude lidi tahat nejvíce nebo co se jim bude líbit nejvíce nebo zajímat, za čím nejvíc půjdou?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Těžko říct. Každý rok jsou návštěvníci různí a rozprostřou se po tom prostoru a každého zajímá něco jiného. Samozřejmě gastronomie je asi největší lákadlo. Každý chce ochutnat to pravé Japonsko, ale loni třeba obrovský úspěch sklidil bubeník Takuya Taniguchi, který letos opět bude. Bude letos třeba Mika Kobajashi, což je slavná japonská popová zpěvačka. Lidé jméno neznají, ale znají její hlas z anime filmů, takže je tam spoustu lákadel.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: A já jsem si myslela, že odpovíte, že to bude ta gastronomie. Jaký je Váš vztah k Japonsku? Já vím, že Vy tam jezdíte pravidelně na několik týdnů, možná měsíců. Tak za čím tam jezdíte?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Ty cesty jsou částečně soukromé. Jako turista objevuju nová místa v Japonsku, ale částečně i pracovní, protože tam domlouváme právě věci třeba kolem festivalu nebo domlouváme věci kolem partnerství ostrova Ósaka a další jiné věci. A v neposlední řadě tam jezdím trénovat aikido.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Aikido. U toho na chvilku zůstaneme, to je také Vaše srdcovka. Vy se tam jezdíte zdokonalovat, jak jsem se dočetla, tak co jste ještě neuměl? Nebo jestli to české aikido je od toho japonského jiné a v čem?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Jiné asi obecně není. Aikido je prostě aikido, zdokonalovat je pořád stále co. To je, řekněme, studium na celý život. Vždycky, když si myslím, že něco umím, tak Japonci mě přesvědčí, že to opravdu neumím a zase mě posunou dále. Je to jiné. Oni cvičí trošičku jinak, méně technicky, více mají nastudované principy, které my zas až tak neovládáme, protože oni to aikido v podstatě prožívají celý život. Nebo obecně se to prolíná s tím životem, takže mě to posouvá dál tím pohledem na to aikido jako takové.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: O Japoncích se říká, že jsou uctivý, pokorní, je to tak?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Je to tak.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Vy také zapracováváte japonskou kulturu? Protože to musí Vám trošku vlézt pod kůží, musí Vás to nějak prorůst do Vašeho života, do vašich návyků.
Jan Kudla, ředitel festivalu: Říkají to lidé z mého okolí, že jsem se trošičku změnil po těch návštěvách v Japonsku. Snažím se být prostě dobrým člověkem a myslím si, že to je asi to správné, tak jak to mají vlastně i Japonci a mají to i Češi, takže to máme společné.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: No, teď jste nakousl moji další otázku. Co mají Češi a Japonci společného, pakliže něco společného mají?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Spoustu věcí. Byť jsme národy vzdálené devět a půl tisíce kilometrů, tak máme podobný smysl pro humor. Dokážeme se dobře bavit na zábavách, máme i špatnou vlastnost společnou. Pořád si na něco stěžujeme, takže je toho hodně.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Já vím z vyprávění, že Japonci mají jiný styl a způsob života. Hodně pracují, daleko déle pracují v každém dni než u nás a prakticky ty své domovy, které mají malinkaté bytečky, vlastně využívají vesměs jen na přespání, cestou z práce už se i někde navečeří. Je to skutečně tak?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Je to tak. Tam bych možná spíš jenom doplnil, že ty večeře jsou takovým časem setkání s přáteli, kdy oni se opravdu uvolní a pustí ten celodenní stres ze sebe. Ale je to dané tou kulturou. Japonci žijí pro společnost, nežijí pro jedince, tam je první společnost. Až je společnost spokojená, tak potom ten jedinec může být spokojený.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Jak vypadá japonská rodina? Jak žije?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Je to různé. Každá rodina žije trošičku jinak. Jak už jste zmínila, oni jsou trošičku odříznutí od toho společného života kvůli té práci. Ale snaží se. Snaží se jako setkávat hlavně o víkendech a prožívat to naplno a každá rodina je jiná, samozřejmě.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Co Vám osobně se na Japonsku líbí nejvíce?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Asi nejvíce ten vztah k té společnosti, ta uctivost, pokora těch Japonců, ale zároveň ten humor, který oni mají, vřelost těch lidí. Je to jiný svět. Mají náročný život, mnohem náročnější než my a dokážou se s tím poprat.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Jak se třeba stravují, protože Japonci jsou většinou takových útlých postav.
Jan Kudla, ředitel festivalu: Ne všichni. Sumo zápasníci.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Ano, určitě tam jsou výjimky.
Jan Kudla, ředitel festivalu: Jsou ukázkou úplně jiné gastronomie. Japonci se stravují úplně běžně, akorát ta japonská gastronomie je postavená trošičku jinak než ta česká. Je postavená na čerstvých surovinách, na hodně zelenině a na kvalitním mase.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Je japonská kuchyně oblíbená také u nás v Čechách?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Je oblíbená. Bohužel je trošičku zkreslená, protože je tady pořád předhazováno, že Japonsko jenom jen o sushi a syrových rybách. Ono tomu tak rozhodně není, ale rozšiřují se stále více restaurace japonské, které se snaží právě přivážet jiné věci než jenom to sushi.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Co je vlastně gró japonské kuchyně?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Těžko říct. Ty mořské plody a ryby tvoří zhruba třetinu celého gastra a zbytek je zelenina, vepřové, hovězí. Nejkvalitnější hovězí na světě je japonské.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Co rýže?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Rýže samozřejmě také, ano. Rýže, nudle a další jiné věci. Nedá se říct, co je typicky japonského. Oni mají typické potraviny nějaké svoje, ale ta japonská gastronomie je velmi široká.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Vy jste před lety založil Česko-japonské centrum. Jak funguje a kdo tvoří klientelu? Já jsem nedávno teda v klubu Atlantik, kde teď momentálně sídlíte, byla a je to opravdu místo takového příjemného zklidnění.
Jan Kudla, ředitel festivalu: Naše centrum je, řekněme, takový pomyslný most mezi Českou republikou a Japonskem. Snažíme se těm lidem nabídnout japonskou kulturu, případně nějaké informace. Pořádáme různé workshopy, kurzy, třeba i kurzy japonského jazyka, pořádáme festivaly a v neposlední řadě momentálně usilujeme třeba o partnerství Ostravy a Ósaky. Začali jsme se nějakou měrou podílet na přípravě EXPO v roce 2025, které právě bude v Ósace, a další jiné věci.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Partnerství Ostravy a Ósaky. Když říkáte, že na tom pracujete, tak v jaké fázi jste? Vypadá to, že to klapne. Že Ostrava opravdu bude s Ósakou takovým spřáteleným a spolupracujícím místem?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Ano, už je to, řekněme, blíže k podpisu. To jednání už probíhá poměrně dlouhou dobu, už probíhají různé projekty v rámci těch měst a řekněme to podepsání, to partnerství, už jenom ta třešinka na dortu. Takže my v podstatě už jako partnerské město jsme akorát to ještě není podepsáno.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Jak ta spolupráce bude vypadat nebo na čem se nejvíce bude spolupracovat?
Jan Kudla, ředitel festivalu: Ty spolupráce jsou v podstatě napříč obory, počínaje sportem, kulturou, konče tu akademickou sférou, kdy Ostravská univerzita má zájem spolupracovat. Třeba lékařská fakulta rezonuje s medicínskými obory v Japonsku, ale samozřejmě i přivedení japonských investorů do našeho regionu, protože bohužel náš region je o tohle to ochuzen.
Renáta Eleonora Orlíkovvá, TV Polar: Pane Kudlo, já Vám děkuji za poutavé vyprávění o Japonsku a také o pozvání na festival Ostravských japonských dní, který se koná 20.-21. října v Ostravě v Akordu. Děkuji Vám za rozhovor.
Jan Kudla, ředitel festivalu: Děkuji.
Redakčně upraveno / zkráceno.