Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jakub Švrček, jednatel a výkonný ředitel, Materiálový a metalurgický výzkum, s. r. o.: CirkArena dostává reálné obrysy

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Cirk Arena je plánovaným výzkumně-vývojovým centrem pro cirkulární ekonomiku. Projekt byl vybrán jako jeden ze strategických projektů Moravskoslezského kraje, které se budou ucházet o financování z Operačního programu Spravedlivá transformace. Další podrobnosti už od mého dnešního hosta Jakuba Švrčka. Dobrý den, vítejte.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Dobrý den, Vám i divákům televize Polar.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme našim divákům vysvětlit, o co v tomto projektu jde. Centrum se bude zaměřovat na výzkum a vývoj v oblasti cirkulární ekonomiky, proto má v názvu slovo cirk. Centrum se zaměří na výzkum odpadů, tedy konkrétně průmyslových odpadů. A teď už mě doplňte.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Já to jenom pro diváky upřesním. Cirkulární ekonomika nemusí být každému známý pojem a má mnohem pestřejší využití, než je jenom téma odpadu. Je to téma oběhového hospodářství, které je hlavní myšlenkou projektu Cirk Arena. Ona sama o sobě neřeší jenom téma průmyslových odpadů, řeší mimo jiné oblast i bioodpadů a stavebních odpadů, čili to jsou tři hlavní směry. Řeší to především z toho důvodu, že v ČR ročně vyprodukujeme více než 39 milionů tun odpadu obecně a z toho více než 10 % zůstává na skládkách. V případě, že to vztáhneme ke klasickým komunálním odpadům, je to dokonce více než 50 %. V Moravskoslezském kraji vychází ten přepočet na více než 4 000 tun odpadu na obyvatele. Čili velké množství, které musíme zpracovávat. Budoucnost není pouze skládkovat nebo odpad likvidovat, ale naopak ho využívat. A to je princip cirkulární ekonomiky, jak z odpadu udělat zdroj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ten výzkum v rámci Cirk Arény bude v praxi vypadat?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Fakticky už dnes, před tím, než vybudujeme celou infrastrukturu, sestavujeme výzkumné týmy excelentních vědců. Cirk Arena má ve svém poslání vybudovat nejenom nové výzkumně-vývojové centrum, které je zaměřené na oběhové hospodářství, ale hlavně v sobě koncentruje špičkové týmy vědecko-výzkumných pracovníků, které mají řešit právě témata z odpadového hospodářství. Máme ambici se zařadit do sítě opravdu referenčních laboratoří na území ČR. Čili vědci jsou ti, kteří budou v těch jednotlivých oblastech tu problematiku řešit a už dneska je fakticky máme sestavené.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna věc je mít data, což teda v tuto chvíli již máte, máte sestavené týmy, bude probíhat výzkum a teď co je cílem? To znamená implementace toho, co vy zkoumáte do praxe.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Běžně to v praxi probíhá tak, že máte jednak nějaký základní výzkum, následuje aplikovaný výzkum, to znamená, že ověřujete to, co jste vyzkoumala na nějakém vzorku v praxi, a potom je to právě uvedení do širšího reálu. A to je cíl. My se pohybujeme primárně někde na pomezí aplikovaného výzkumu a přechodem do té praxe. Čili dneska samotné projektové konsorcium, které je asi nejcennější v celém projektu, tvoří včetně nás Materiálového a metalurgického výzkumu, jako hlavního nositele, dalších deset subjektů, přičemž jsou to tři nejvýraznější technické univerzity v zemi. Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava, Vysoké učení technické v Brně a České vysoké učení technické v Praze. Zároveň je s námi Ústav chemických procesů Akademie věd, čili je to obrovsky silná vzdělanostní a vědecká báze, která s námi do toho vstupuje. A základním úkolem je tuto tematiku společně řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se ještě přesunout data. Teď jsme v roce 2023. Znova opakuji, máte data, máte tým výzkumníků, máte spolupracovníky, kteří se na celém projektu budou podílet, o kterých jste teď mluvil. Je rok 2023 a kdy to posunete? Kdy to rozjedete a kdy můžete implementovat? Nebo kdy máte nastavený nějaký deadline, že budete implementovat výsledky výzkumu do praxe.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Abych zdůraznil, samotný výzkum fakticky začíná už dnes. Bez ohledu na to, že projekt Cirk Arena je ve zdravé konkurenci a soutěží v tuhle chvíli o příležitost ze Spravedlivé transformace a to rozhodnutí doposud nepadlo. My nemáme čas příliš otálet, protože výsledky by měly být už na konci samotného projektu, to znamená v roce 2027. Byť se to zdá poměrně daleko, tak toho času není mnoho. Proto na samotných výzkumných aktivitách se začíná pracovat už dnes. První reálné výstupy by měly být právě už v roce 2027 a měly by být opravdu využitelné a aplikovatelné do praxe. Kromě samotných partnerů, které jsem pojmenoval, je ve spolupráci s námi, a o ty výstupy má zájem, více než třicet výrazných podniků. Nejenom komerčních, ale veřejnoprávních napříč republikou. Můžu jmenovat třeba Třinecké železárny, skupinu Smolo, která je krajským lídrem ve zpracování odpadů. Je to mimo jiné i Svaz průmyslu a dopravy, který je největším zaměstnaneckým svazem v republice a zaštiťuje u nás tisíce firem. Ti všichni fakticky o ty výstupy mají zájem. Proto jsme také vybrali tyto tři oblasti, protože se objevují jako nejčastěji neřešené a jako nejpalčivější nejenom u nás v republice, ale v celé Evropě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom našim divákům mohli ještě vysvětlit, proč Cirk Aréna, proč dostal projekt tento název?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Aréna proto, že má vzniknout na půdorysu bývalé zimní haly, která je v Třinci. Proto aréna a cirk, protože se bavíme o cirkulární ekonomice. Možná jenom k tomu dopovím, že i samotnou stavbu jako takovou chceme pojmout trošku cirkulárním příběhem. Chceme ze samotného stavebního odpadu získat zdroj a samotnou výstavbu dělat tak, že značnou část stavební konstrukce, která dnes existuje, budeme cirkulární cestou využívat a dávat jí novou tvář a nový život.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že samotný výzkum už teď probíhá. Vy ještě nemáte pracoviště v Třinci v bývalé aréně připraveno tak, abyste tam mohli pracovat. Kde pracujete teď?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: My jako Materiálový a metalurgický výzkum jsme nejstarší souvisle fungující výzkumnou organizací v našem kraji. Máme dnes už 77 let. Takže je to místo s dlouholetou tradicí a mnoho zkušenostmi a to je právě místo, kde fungujeme dnes a kde i do budoucna zůstaneme. Jenom v Třinci zkoncentrujeme výraznou část partnerů a přeneseme část činností. Ale MMV v Ostravě určitě ve své historii bude chtít pokračovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V roce 2027 by měly být výstupy pro všechny firmy, které s odpady pracují nebo je produkují. Co bude s Cirk Arénou potom?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Cirk Aréna jako fakticky instituce, která v Třinci teprve v roce 2027 vznikne, má svou budoucnost dobře promyšlenou i na dalších 10-15 let. A tematika odpadů je velmi pestrá. Já jsem nastínil tři základní osy, ale jenom když se bavíme o směsném komunálním odpadu. Mohl bych pokračovat. Ta práce, troufám si říci, je na dlouhá desítky let dopředu jasně daná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak souvisí s Cirk Arénou projekt SMARAGD?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Projekt SMARAGD je v podstatě velká zastřešující vize. Vize, která má za cíl více propojit špičkový výzkum a inovace a chce zvýšit příležitosti, které míří do Moravskoslezského kraje, přinést sem nové pracovní příležitosti, přilákat nové vědce, nové studenty, nové firmy. Jeho hlavním nositelem je Vysoká škola báňská, která je mimo jiné také klíčovým partnerem Cirk Areny. Projekt SMARAGD, který znamená Smart and Green District, čili chytré a zelené město nebo region, je naším zastřešujícím pojmem a Cirk Arena je jedním ze tří klíčových projektů, které SMARAGD tvoří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si ještě říct k financování. Už na začátku jsme řekli, že projekt byl vybrán v rámci transformace kraje. Měl by stát 2,2 miliardy korun. Jak bude celé to financování vypadat?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Čili z té celkové alokace 2,2 miliardy korun je 85 % určeno právě z Operačního programu Spravedlivé transformace. 10 % celkových způsobilých výdajů slíbil doložit stát a 5 % tvoří naše vlastní spolufinancování, čili prostředky, které my jako firma musíme sehnat sami.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dozví se o výsledcích Vašeho výzkumu také občané napříč Moravskoslezským krajem? Jakými cestami?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Bezesporu ano, protože jednou z hlavních misí není jenom výzkumná činnost, ale také činnost osvětová, to znamená opravdu popularizace, a to nejenom pro děti, ale i opravdu pro širší veřejnost. Čili součástí Cirk Areny jako nově vzniklé infrastruktury v Třinci už dnes jsou právě prostory, které mají sloužit běžnému přístupu veřejnosti a osvětovým aktivitám mimo jiné. A cílem toho projektu je vlastně zachovat vnitřní půdorys bývalé ledové plochy a stane se vlastně veřejným zastřešením náměstím, jako je dneska například Trojhalí v Karolině, kam budou lidé moci přirozeně chodit. Bude se tam konat celá řada nejenom popularizačních, ale obecně řekněme příjemných akcí, které řekněme přirozeně přilákají veřejnost proto, aby se tam měli chuť přijít podívat a vlastně se nenuceně dovědět trochu o té tematice oběhové ekonomiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a za naše diváky Vám děkuji, že jste nám řekl o novinkách Cirk Arény.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Já Vám také děkuji za pozvání. Přeji příjemný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jakub Švrček, jednatel a výkonný ředitel, Materiálový a metalurgický výzkum, s. r. o.: CirkArena dostává reálné obrysy
27. července 2023, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Cirk Arena je plánovaným výzkumně-vývojovým centrem pro cirkulární ekonomiku. Projekt byl vybrán jako jeden ze strategických projektů Moravskoslezského kraje, které se budou ucházet o financování z Operačního programu Spravedlivá transformace. Další podrobnosti už od mého dnešního hosta Jakuba Švrčka. Dobrý den, vítejte.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Dobrý den, Vám i divákům televize Polar.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme našim divákům vysvětlit, o co v tomto projektu jde. Centrum se bude zaměřovat na výzkum a vývoj v oblasti cirkulární ekonomiky, proto má v názvu slovo cirk. Centrum se zaměří na výzkum odpadů, tedy konkrétně průmyslových odpadů. A teď už mě doplňte.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Já to jenom pro diváky upřesním. Cirkulární ekonomika nemusí být každému známý pojem a má mnohem pestřejší využití, než je jenom téma odpadu. Je to téma oběhového hospodářství, které je hlavní myšlenkou projektu Cirk Arena. Ona sama o sobě neřeší jenom téma průmyslových odpadů, řeší mimo jiné oblast i bioodpadů a stavebních odpadů, čili to jsou tři hlavní směry. Řeší to především z toho důvodu, že v ČR ročně vyprodukujeme více než 39 milionů tun odpadu obecně a z toho více než 10 % zůstává na skládkách. V případě, že to vztáhneme ke klasickým komunálním odpadům, je to dokonce více než 50 %. V Moravskoslezském kraji vychází ten přepočet na více než 4 000 tun odpadu na obyvatele. Čili velké množství, které musíme zpracovávat. Budoucnost není pouze skládkovat nebo odpad likvidovat, ale naopak ho využívat. A to je princip cirkulární ekonomiky, jak z odpadu udělat zdroj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak ten výzkum v rámci Cirk Arény bude v praxi vypadat?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Fakticky už dnes, před tím, než vybudujeme celou infrastrukturu, sestavujeme výzkumné týmy excelentních vědců. Cirk Arena má ve svém poslání vybudovat nejenom nové výzkumně-vývojové centrum, které je zaměřené na oběhové hospodářství, ale hlavně v sobě koncentruje špičkové týmy vědecko-výzkumných pracovníků, které mají řešit právě témata z odpadového hospodářství. Máme ambici se zařadit do sítě opravdu referenčních laboratoří na území ČR. Čili vědci jsou ti, kteří budou v těch jednotlivých oblastech tu problematiku řešit a už dneska je fakticky máme sestavené.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jedna věc je mít data, což teda v tuto chvíli již máte, máte sestavené týmy, bude probíhat výzkum a teď co je cílem? To znamená implementace toho, co vy zkoumáte do praxe.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Běžně to v praxi probíhá tak, že máte jednak nějaký základní výzkum, následuje aplikovaný výzkum, to znamená, že ověřujete to, co jste vyzkoumala na nějakém vzorku v praxi, a potom je to právě uvedení do širšího reálu. A to je cíl. My se pohybujeme primárně někde na pomezí aplikovaného výzkumu a přechodem do té praxe. Čili dneska samotné projektové konsorcium, které je asi nejcennější v celém projektu, tvoří včetně nás Materiálového a metalurgického výzkumu, jako hlavního nositele, dalších deset subjektů, přičemž jsou to tři nejvýraznější technické univerzity v zemi. Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava, Vysoké učení technické v Brně a České vysoké učení technické v Praze. Zároveň je s námi Ústav chemických procesů Akademie věd, čili je to obrovsky silná vzdělanostní a vědecká báze, která s námi do toho vstupuje. A základním úkolem je tuto tematiku společně řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se ještě přesunout data. Teď jsme v roce 2023. Znova opakuji, máte data, máte tým výzkumníků, máte spolupracovníky, kteří se na celém projektu budou podílet, o kterých jste teď mluvil. Je rok 2023 a kdy to posunete? Kdy to rozjedete a kdy můžete implementovat? Nebo kdy máte nastavený nějaký deadline, že budete implementovat výsledky výzkumu do praxe.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Abych zdůraznil, samotný výzkum fakticky začíná už dnes. Bez ohledu na to, že projekt Cirk Arena je ve zdravé konkurenci a soutěží v tuhle chvíli o příležitost ze Spravedlivé transformace a to rozhodnutí doposud nepadlo. My nemáme čas příliš otálet, protože výsledky by měly být už na konci samotného projektu, to znamená v roce 2027. Byť se to zdá poměrně daleko, tak toho času není mnoho. Proto na samotných výzkumných aktivitách se začíná pracovat už dnes. První reálné výstupy by měly být právě už v roce 2027 a měly by být opravdu využitelné a aplikovatelné do praxe. Kromě samotných partnerů, které jsem pojmenoval, je ve spolupráci s námi, a o ty výstupy má zájem, více než třicet výrazných podniků. Nejenom komerčních, ale veřejnoprávních napříč republikou. Můžu jmenovat třeba Třinecké železárny, skupinu Smolo, která je krajským lídrem ve zpracování odpadů. Je to mimo jiné i Svaz průmyslu a dopravy, který je největším zaměstnaneckým svazem v republice a zaštiťuje u nás tisíce firem. Ti všichni fakticky o ty výstupy mají zájem. Proto jsme také vybrali tyto tři oblasti, protože se objevují jako nejčastěji neřešené a jako nejpalčivější nejenom u nás v republice, ale v celé Evropě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom našim divákům mohli ještě vysvětlit, proč Cirk Aréna, proč dostal projekt tento název?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Aréna proto, že má vzniknout na půdorysu bývalé zimní haly, která je v Třinci. Proto aréna a cirk, protože se bavíme o cirkulární ekonomice. Možná jenom k tomu dopovím, že i samotnou stavbu jako takovou chceme pojmout trošku cirkulárním příběhem. Chceme ze samotného stavebního odpadu získat zdroj a samotnou výstavbu dělat tak, že značnou část stavební konstrukce, která dnes existuje, budeme cirkulární cestou využívat a dávat jí novou tvář a nový život.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že samotný výzkum už teď probíhá. Vy ještě nemáte pracoviště v Třinci v bývalé aréně připraveno tak, abyste tam mohli pracovat. Kde pracujete teď?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: My jako Materiálový a metalurgický výzkum jsme nejstarší souvisle fungující výzkumnou organizací v našem kraji. Máme dnes už 77 let. Takže je to místo s dlouholetou tradicí a mnoho zkušenostmi a to je právě místo, kde fungujeme dnes a kde i do budoucna zůstaneme. Jenom v Třinci zkoncentrujeme výraznou část partnerů a přeneseme část činností. Ale MMV v Ostravě určitě ve své historii bude chtít pokračovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V roce 2027 by měly být výstupy pro všechny firmy, které s odpady pracují nebo je produkují. Co bude s Cirk Arénou potom?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Cirk Aréna jako fakticky instituce, která v Třinci teprve v roce 2027 vznikne, má svou budoucnost dobře promyšlenou i na dalších 10-15 let. A tematika odpadů je velmi pestrá. Já jsem nastínil tři základní osy, ale jenom když se bavíme o směsném komunálním odpadu. Mohl bych pokračovat. Ta práce, troufám si říci, je na dlouhá desítky let dopředu jasně daná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak souvisí s Cirk Arénou projekt SMARAGD?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Projekt SMARAGD je v podstatě velká zastřešující vize. Vize, která má za cíl více propojit špičkový výzkum a inovace a chce zvýšit příležitosti, které míří do Moravskoslezského kraje, přinést sem nové pracovní příležitosti, přilákat nové vědce, nové studenty, nové firmy. Jeho hlavním nositelem je Vysoká škola báňská, která je mimo jiné také klíčovým partnerem Cirk Areny. Projekt SMARAGD, který znamená Smart and Green District, čili chytré a zelené město nebo region, je naším zastřešujícím pojmem a Cirk Arena je jedním ze tří klíčových projektů, které SMARAGD tvoří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si ještě říct k financování. Už na začátku jsme řekli, že projekt byl vybrán v rámci transformace kraje. Měl by stát 2,2 miliardy korun. Jak bude celé to financování vypadat?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Čili z té celkové alokace 2,2 miliardy korun je 85 % určeno právě z Operačního programu Spravedlivé transformace. 10 % celkových způsobilých výdajů slíbil doložit stát a 5 % tvoří naše vlastní spolufinancování, čili prostředky, které my jako firma musíme sehnat sami.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dozví se o výsledcích Vašeho výzkumu také občané napříč Moravskoslezským krajem? Jakými cestami?

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Bezesporu ano, protože jednou z hlavních misí není jenom výzkumná činnost, ale také činnost osvětová, to znamená opravdu popularizace, a to nejenom pro děti, ale i opravdu pro širší veřejnost. Čili součástí Cirk Areny jako nově vzniklé infrastruktury v Třinci už dnes jsou právě prostory, které mají sloužit běžnému přístupu veřejnosti a osvětovým aktivitám mimo jiné. A cílem toho projektu je vlastně zachovat vnitřní půdorys bývalé ledové plochy a stane se vlastně veřejným zastřešením náměstím, jako je dneska například Trojhalí v Karolině, kam budou lidé moci přirozeně chodit. Bude se tam konat celá řada nejenom popularizačních, ale obecně řekněme příjemných akcí, které řekněme přirozeně přilákají veřejnost proto, aby se tam měli chuť přijít podívat a vlastně se nenuceně dovědět trochu o té tematice oběhové ekonomiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a za naše diváky Vám děkuji, že jste nám řekl o novinkách Cirk Arény.

Jakub Švrček, výkonný ředitel: Já Vám také děkuji za pozvání. Přeji příjemný den.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-27-07-2023-17-31