Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Zajímavosti z Jesenicka od reportéra a kameramana Karla Soukopa
  • Moravský nadační fond pomáhá Ukrajině
  • Magnetická rezonance v Krnově funguje již tři roky
  • Pony klub na farmě Equirelax v Razové

Moravský nadační fond pomáhá Ukrajině

Moravský nadační fond For Ukraine foundation pomáhá Ukrajině nejen nyní, v době válečného konfliktu. Vznikl totiž již v loňském roce a jeho cílem byla pomoc při rozvoji a budování infrastruktury na Donbasu. Od letošního února se aktivity fondu musely bohužel soustředit na pomoc lidem a regionům, postiženým válkou.

Nadační fond pomáhal občanům, školám i kulturním institucím na Donbasu. To vše však válečný konflikt změnil.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Bohužel teď nám tam do toho vstoupili vstupci, změnila se úplně situace, takže se věnujeme hlavně té humanitární pomoci, dopravě materiálu na přechod, kde to od nás přebírají dobrovolníci. Jednak jsem vezl dobrovolníkům za zakarpatské oblasti z jedné organizace, teď v pondělí to ode mě přebíral kolega z našeho fondu, Pavel Zatulin, který je v místě s pár českými i slovenskými dobrovolníky.“

Fond pořádá sbírky a především koordinuje pomoc podle aktuálních potřeb na Ukrajině.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Je sice krásné, když se sbírají věci, ale jsou tam jisté prioritnější potřeby na té Ukrajinské straně. Jsou to převážně tedy zdravotní potřeby, obvazový materiál pro tu prvotní traumatologii v tom poli, ale i v nemocnicích. Je to hygiena, hygienické potřeby, potraviny trvanlivé pro ty děti.“

Pomoc musí být současně cílená s jistotou, že se dostane do správných rukou.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Máme tam spojení, minulý týden to bylo těm dobrovolníkům ze Zakarpatí zase přes jednu známou tady, kluci si pro to přijeli na benzínku, tam jsme si to předali, musí to projít legálně hranicí tak, jako každý jiný tovar. Tím, že tam vlastně je i místopředseda našeho fondu, takže to budeme předávat příště jemu. Máme tam přímo komu se to předává, přímo s těmi lidmi se potkávám, oni mi posílají potom fotky, komu to předávají dál. Situace je taková, že se nesmí fotit konkrétně ty cíle, kam to jde, těch vojenských skladů nebo nemocnic.“

Současně s dovozem pomoci pomáhá fond také s dopravou lidí z Ukrajiny.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Když jsem vezl před týdnem děvčata z Ukrajiny, tak strávily přes 30 hodin ve vlaku, zhruba po deseti lidech v kupé, takže ta představa už sama o sobě je hrozná. Teď s nějakým základním vybavením, s baťůžky utíkají. Ti lidi opravdu utíkají z války. Kdo to nezažil, tak si to nedovede představit.“

Fond pomáhá i uprchlíkům s vyřízením dokladů a potřebných náležitostí. Zároveň přes své kontakty na internetu poskytuje radu i pomoc našim dobrovolníkům.

---

Magnetická rezonance v Krnově funguje již tři roky

2. dubna tomu budou tři roky, kdy bylo v krnovské nemocnici téměř 70 milionovou investicí vybudováno nové oddělení magnetické rezonance. Za tu dobu zde bylo provedeno více než 10 tisíc vyšetření. To předčilo všechna očekávání a magnetická diagnostika se v nemocnici velmi osvědčila.

Získání souhlasu přístrojové komise ministerstva s pořízením rezonance bylo velmi složitým procesem.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Já dělám ředitele už od roku 2008 a od začátku jsem se jí snažil pro okres Bruntál zařídit, absolutně se nedařilo. Podařilo se mi to, až když jsem se stal senátorem a to byl také jeden z důvodů, proč jsem šel do politiky.“

Samotné vyšetření není náročné a pacienti zejména oceňují jeho dostupnost pro okres Bruntál.

Zdeněk Hruška, pacient: „Já jdu potřetí. Z Krnova. Ta určitě, nemusí se jezdit do Ostravy nebo do Olomouce. Úplně v pohodě. Akorát, že kdo je klaustrofobik, tak asi má problém, že, do toho tunelu. Ale jinak je to v pohodě. Já jdu s krkem a záleží, co mi řeknou potom za výsledky a uvidíme.“

Rozsah vyšetření magnetickou rezonancí je velmi široký a pomáhá všem oborům nemocnice.

Romana Kaplanová, primářka oddělení: „Zaujímáme jednak obory v oblasti neurologie, ortopedie, často máme i malé děti, vyšetřujeme ale v poslední době často i onemocnění urologické, a to zejména prostatu, tak také i ledviny.“

Čekací doba na vyšetření je zhruba dva měsíce, s výjimkami při akutní péči.

Romana Kaplanová, primářka oddělení: „Pokud je nějaké akutní vyšetření, tak lékaři už si naštěstí zvykli, že volají přímo mě a vždycky se snažíme co nejrychleji vyhovět. Pokud se jedná o hospitalizované pacienty, vyšetříme zpravidla do jednoho, do dvou dnů a akutní případy z terénu se snažíme vyhovět tak maximálně do týdne.“

Nemocnice uspěla v dotačním programu Ministerstva zahraničí a těší se na důležitý upgrade, který dále rozšíří možnosti vyšetření.

Romana Kaplanová, primářka oddělení: „Je to balíček nových sekvencí, který nám pomůže v diagnostice onemocnění neurologických. Součástí tohoto upgradu je také zakoupení mammární civky v poměrně dobrém rozlišení, takže budeme se těšit i na rozšíření možností prsní diagnostiky, která má význam jednak pro mladé rizikové pacientky, vyhledávání ranného stádia onemocnění rakoviny.“

Nové vylepšení funkcí také umožní rychlejší zpracovávání protokolů a tím i zvýšení kapacity rezonance až o 6 pacientů denně.

---

Pony klub na farmě Equirelax v Razové

Podhůří Jeseníků je tradičním místem chovu koní. V Hůzové chovají koně westernové, ze Světlé Hory pocházejí dostihoví šampioni, jako známý Železník nebo Registana. V Rázové na farmě Equirelax chovají Irské Koby a specializují se na kontakt koní s nejmenšími dětmi.

Právě v Razové na farmě již zahájili letošní sezónu Mini Pony klubem pro ty nejmenší. Nezaháleli ale ani v zimě.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Zima letos byla pro nás příznivá, oproti loňsku byla daleko sušší, což je fajn, ani tolik nemrzlo. Jinak pravidelně přes zimu máme kroužky 2x týdně pro děti, děti chodily s nadšením i přes zimu, nevadil jim sníh, déšť, vítr, takže super za nás.“

Plemena koní, chovaná na zdejší farmě jsou velmi vhodná pro kontakt s lidmi.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Koníků tu máme dohromady 13, jsou to Irští Cobové, což jsou vlastně takoví statní koníci, kolem metru čtyřiceti, byť jsou menší, řadí se pořád ještě výškově mezi poníky, tak to jsou i jezdečtí koně pro dospělé, nemají problém i s váhou dospělého člověka. Jejich předností je jejich výborná povaha, mají skvělý vztah k lidem, jsou mírumilovní, neagresivní a skvěle spolupracují i s dětmi.“

Děti se o koníky nejen starají, ale úspěšně reprezentují i na soutěžích.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „V loňském roce jsme se účastnili Moravského Show Pony šampionátu, kde vlastně se zúčastnil tady ten prostřední valášek Figaro a jedna klisna Irského Coba Lady Elizabeth. Děvčatům se podařilo velmi skvěle reprezentovat jak předvedení na ruce, tak pod sedlem, umístila se ve svých kategoriích na prvních příčkách. To je Eliška, s tou čelenkou uprostřed.“

Terka, pomocnice na farmě: „Já sem chodím jednou týdně a jsem z Bruntálu. Nejvíc se mi líbí péče o koně.“

Eliška, pomocnice na farmě: „Já jsem z Bruntálu a chodím sem dvakrát týdně. Vyhrála jsem druhé místo Moravský pony šampionát, celkový vítěz Mladý vystavovatel a první místo Opene riden a jsou to ty drezurní úlohy. S Figarem tady.“

Karin, pomocnice na farmě: „Já jsem z Meziny a na koníky chodím dvakrát týdně. Drezurní úlohy, že máte vlastně něco zadaného a to musíte odjet.“

Mini pony klub na farmě přilákal na svůj program i rodiče s těmi nejmenšími dětmi od čtyř do sedmi let.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Dnes tady máme kroužek pro nejmenší děti, zhruba tak školkového věku. Naším cílem je, aby se seznámily, jak se ke koníkům chovat, s nějakou tou péčí o koně, že koník není vlastně plyšová hračka, kterou se jenom svezete a odstavíte. Začínáme péčí o koně, o pastviny, potom si své koníky vyčistí, nachystají a potom společně vyrazím na procházku. Tady kolem Slezské Harty je naprosto úžasné prostředí pro vycházky. Jednak jak samotná Slezská Harta, tak přímo v Razové jsou jedinečné zajímavosti, ať už zmíním Razovské tufity, což je vlastně sopečná usazenina, je to jediné místo v republice tady tohoto charakteru a určitě stojí zato ho vidět.“

Za podporu farma vděčí především MAS Hrubý Jeseník a MS kraji.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Jsme velmi rádi za podporu jak skrze MAS Jeseník, která nám pomáhá s tvorbou a realizací projektů, jsme také zapojeni v projektu neformálního vzdělávání v rámci projektu, zpracovaného MAS Jeseník. Dále vlastně v rámci agroturistiky nás již třetím rokem podporuje kraj, Odbor cestovního ruchu, za což jsme velmi rádi, protože nám velmi pomáhá se dále rozvíjet a budovat lepší zázemí hlavně v letní sezóně a s tím spojené i rozšíření té sezóny i na celoroční.“

Na krásné prostředí kolem Slezské Harty se mohou těšit i větší milovníci koní. Již v létě je čekají dva příměstské tábory a další kluby pro děti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
01. dubna 2022, 17:14

Moravský nadační fond pomáhá Ukrajině

Moravský nadační fond For Ukraine foundation pomáhá Ukrajině nejen nyní, v době válečného konfliktu. Vznikl totiž již v loňském roce a jeho cílem byla pomoc při rozvoji a budování infrastruktury na Donbasu. Od letošního února se aktivity fondu musely bohužel soustředit na pomoc lidem a regionům, postiženým válkou.

Nadační fond pomáhal občanům, školám i kulturním institucím na Donbasu. To vše však válečný konflikt změnil.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Bohužel teď nám tam do toho vstoupili vstupci, změnila se úplně situace, takže se věnujeme hlavně té humanitární pomoci, dopravě materiálu na přechod, kde to od nás přebírají dobrovolníci. Jednak jsem vezl dobrovolníkům za zakarpatské oblasti z jedné organizace, teď v pondělí to ode mě přebíral kolega z našeho fondu, Pavel Zatulin, který je v místě s pár českými i slovenskými dobrovolníky.“

Fond pořádá sbírky a především koordinuje pomoc podle aktuálních potřeb na Ukrajině.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Je sice krásné, když se sbírají věci, ale jsou tam jisté prioritnější potřeby na té Ukrajinské straně. Jsou to převážně tedy zdravotní potřeby, obvazový materiál pro tu prvotní traumatologii v tom poli, ale i v nemocnicích. Je to hygiena, hygienické potřeby, potraviny trvanlivé pro ty děti.“

Pomoc musí být současně cílená s jistotou, že se dostane do správných rukou.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Máme tam spojení, minulý týden to bylo těm dobrovolníkům ze Zakarpatí zase přes jednu známou tady, kluci si pro to přijeli na benzínku, tam jsme si to předali, musí to projít legálně hranicí tak, jako každý jiný tovar. Tím, že tam vlastně je i místopředseda našeho fondu, takže to budeme předávat příště jemu. Máme tam přímo komu se to předává, přímo s těmi lidmi se potkávám, oni mi posílají potom fotky, komu to předávají dál. Situace je taková, že se nesmí fotit konkrétně ty cíle, kam to jde, těch vojenských skladů nebo nemocnic.“

Současně s dovozem pomoci pomáhá fond také s dopravou lidí z Ukrajiny.

Lukáš Dvořáček, předseda správní rady fondu: „Když jsem vezl před týdnem děvčata z Ukrajiny, tak strávily přes 30 hodin ve vlaku, zhruba po deseti lidech v kupé, takže ta představa už sama o sobě je hrozná. Teď s nějakým základním vybavením, s baťůžky utíkají. Ti lidi opravdu utíkají z války. Kdo to nezažil, tak si to nedovede představit.“

Fond pomáhá i uprchlíkům s vyřízením dokladů a potřebných náležitostí. Zároveň přes své kontakty na internetu poskytuje radu i pomoc našim dobrovolníkům.

---

Magnetická rezonance v Krnově funguje již tři roky

2. dubna tomu budou tři roky, kdy bylo v krnovské nemocnici téměř 70 milionovou investicí vybudováno nové oddělení magnetické rezonance. Za tu dobu zde bylo provedeno více než 10 tisíc vyšetření. To předčilo všechna očekávání a magnetická diagnostika se v nemocnici velmi osvědčila.

Získání souhlasu přístrojové komise ministerstva s pořízením rezonance bylo velmi složitým procesem.

Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Já dělám ředitele už od roku 2008 a od začátku jsem se jí snažil pro okres Bruntál zařídit, absolutně se nedařilo. Podařilo se mi to, až když jsem se stal senátorem a to byl také jeden z důvodů, proč jsem šel do politiky.“

Samotné vyšetření není náročné a pacienti zejména oceňují jeho dostupnost pro okres Bruntál.

Zdeněk Hruška, pacient: „Já jdu potřetí. Z Krnova. Ta určitě, nemusí se jezdit do Ostravy nebo do Olomouce. Úplně v pohodě. Akorát, že kdo je klaustrofobik, tak asi má problém, že, do toho tunelu. Ale jinak je to v pohodě. Já jdu s krkem a záleží, co mi řeknou potom za výsledky a uvidíme.“

Rozsah vyšetření magnetickou rezonancí je velmi široký a pomáhá všem oborům nemocnice.

Romana Kaplanová, primářka oddělení: „Zaujímáme jednak obory v oblasti neurologie, ortopedie, často máme i malé děti, vyšetřujeme ale v poslední době často i onemocnění urologické, a to zejména prostatu, tak také i ledviny.“

Čekací doba na vyšetření je zhruba dva měsíce, s výjimkami při akutní péči.

Romana Kaplanová, primářka oddělení: „Pokud je nějaké akutní vyšetření, tak lékaři už si naštěstí zvykli, že volají přímo mě a vždycky se snažíme co nejrychleji vyhovět. Pokud se jedná o hospitalizované pacienty, vyšetříme zpravidla do jednoho, do dvou dnů a akutní případy z terénu se snažíme vyhovět tak maximálně do týdne.“

Nemocnice uspěla v dotačním programu Ministerstva zahraničí a těší se na důležitý upgrade, který dále rozšíří možnosti vyšetření.

Romana Kaplanová, primářka oddělení: „Je to balíček nových sekvencí, který nám pomůže v diagnostice onemocnění neurologických. Součástí tohoto upgradu je také zakoupení mammární civky v poměrně dobrém rozlišení, takže budeme se těšit i na rozšíření možností prsní diagnostiky, která má význam jednak pro mladé rizikové pacientky, vyhledávání ranného stádia onemocnění rakoviny.“

Nové vylepšení funkcí také umožní rychlejší zpracovávání protokolů a tím i zvýšení kapacity rezonance až o 6 pacientů denně.

---

Pony klub na farmě Equirelax v Razové

Podhůří Jeseníků je tradičním místem chovu koní. V Hůzové chovají koně westernové, ze Světlé Hory pocházejí dostihoví šampioni, jako známý Železník nebo Registana. V Rázové na farmě Equirelax chovají Irské Koby a specializují se na kontakt koní s nejmenšími dětmi.

Právě v Razové na farmě již zahájili letošní sezónu Mini Pony klubem pro ty nejmenší. Nezaháleli ale ani v zimě.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Zima letos byla pro nás příznivá, oproti loňsku byla daleko sušší, což je fajn, ani tolik nemrzlo. Jinak pravidelně přes zimu máme kroužky 2x týdně pro děti, děti chodily s nadšením i přes zimu, nevadil jim sníh, déšť, vítr, takže super za nás.“

Plemena koní, chovaná na zdejší farmě jsou velmi vhodná pro kontakt s lidmi.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Koníků tu máme dohromady 13, jsou to Irští Cobové, což jsou vlastně takoví statní koníci, kolem metru čtyřiceti, byť jsou menší, řadí se pořád ještě výškově mezi poníky, tak to jsou i jezdečtí koně pro dospělé, nemají problém i s váhou dospělého člověka. Jejich předností je jejich výborná povaha, mají skvělý vztah k lidem, jsou mírumilovní, neagresivní a skvěle spolupracují i s dětmi.“

Děti se o koníky nejen starají, ale úspěšně reprezentují i na soutěžích.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „V loňském roce jsme se účastnili Moravského Show Pony šampionátu, kde vlastně se zúčastnil tady ten prostřední valášek Figaro a jedna klisna Irského Coba Lady Elizabeth. Děvčatům se podařilo velmi skvěle reprezentovat jak předvedení na ruce, tak pod sedlem, umístila se ve svých kategoriích na prvních příčkách. To je Eliška, s tou čelenkou uprostřed.“

Terka, pomocnice na farmě: „Já sem chodím jednou týdně a jsem z Bruntálu. Nejvíc se mi líbí péče o koně.“

Eliška, pomocnice na farmě: „Já jsem z Bruntálu a chodím sem dvakrát týdně. Vyhrála jsem druhé místo Moravský pony šampionát, celkový vítěz Mladý vystavovatel a první místo Opene riden a jsou to ty drezurní úlohy. S Figarem tady.“

Karin, pomocnice na farmě: „Já jsem z Meziny a na koníky chodím dvakrát týdně. Drezurní úlohy, že máte vlastně něco zadaného a to musíte odjet.“

Mini pony klub na farmě přilákal na svůj program i rodiče s těmi nejmenšími dětmi od čtyř do sedmi let.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Dnes tady máme kroužek pro nejmenší děti, zhruba tak školkového věku. Naším cílem je, aby se seznámily, jak se ke koníkům chovat, s nějakou tou péčí o koně, že koník není vlastně plyšová hračka, kterou se jenom svezete a odstavíte. Začínáme péčí o koně, o pastviny, potom si své koníky vyčistí, nachystají a potom společně vyrazím na procházku. Tady kolem Slezské Harty je naprosto úžasné prostředí pro vycházky. Jednak jak samotná Slezská Harta, tak přímo v Razové jsou jedinečné zajímavosti, ať už zmíním Razovské tufity, což je vlastně sopečná usazenina, je to jediné místo v republice tady tohoto charakteru a určitě stojí zato ho vidět.“

Za podporu farma vděčí především MAS Hrubý Jeseník a MS kraji.

Kateřina Střelcová, majitelka farmy: „Jsme velmi rádi za podporu jak skrze MAS Jeseník, která nám pomáhá s tvorbou a realizací projektů, jsme také zapojeni v projektu neformálního vzdělávání v rámci projektu, zpracovaného MAS Jeseník. Dále vlastně v rámci agroturistiky nás již třetím rokem podporuje kraj, Odbor cestovního ruchu, za což jsme velmi rádi, protože nám velmi pomáhá se dále rozvíjet a budovat lepší zázemí hlavně v letní sezóně a s tím spojené i rozšíření té sezóny i na celoroční.“

Na krásné prostředí kolem Slezské Harty se mohou těšit i větší milovníci koní. Již v létě je čekají dva příměstské tábory a další kluby pro děti.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-01-04-2022-17-14