Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • Dobrovolníci pokračují v záchraně karlovické rychty
  • V Jeseníkách ukončili bikovou sezónu
  • Davy návštěvníků přilákalo Hradní hodování na Sovinci

Dobrovolníci pokračují v záchraně karlovické rychty

Historická budova rychty v Karlovicích z roku 1645 už měla namále. Před pár lety hrozila dokonce i její demolice. Hnutí Duha Jeseníky se před třemi lety rozhodlo zabojovat o její záchranu. Budovu zakoupilo a zahájilo práce na její záchraně.

Dnes se na rychtu do Karlovic pravidelně sjíždějí dobrovolníci z celé republiky, aby pomohli při záchraně této historicky významné stavby. Motorem a organizátorem záchranných prací je neúnavný aktivista Ivo Dokoupil.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: „My tady teď máme takovou brigádu, víkendovku, kdy přijede asi 12 lidí z celé republiky, aby nám pomohli zachránit rychtu, budovu, která je z roku 1645, no a vlastníme ji 3 roky a za ty 3 roky se nám podařilo ji vlastně staticky zajistit, vyměnit nějaké stropní trámy, udělat nový krov, s pomocí peněz Ministerstva kultury a Krajského úřadu a teď vlastně tady pobíhají pokrývači po střeše a dělají břidlici, takže část vlastně té střechy bude už v pořádku. No a my teď tady děláme, škrábeme jednu místnost, abychom měli nějakou základnu abychom tady mohli v jedné místnosti příští rok přebývat a pokračovat v dalších pracech.

Všichni dobrovolníci zde pracují zdarma. Podobné projekty většinou shánějí na sociálních sítích.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: „Jednak jsou to studenti, kteří si přes fb zjistí, že nějaká taková akce je a přijeli v létě na náš kostel do Pelhřimov a vlastně zjistili, jak to probíhá a baví je práce rukama, protože ta práce je vidět, takže přijeli na ten prodloužený víkend sem, no a pak jsou to naši stálí dobrovolníci, kteří už vlastně 15, 16 let nám pomáhali s kostelem a teď vlastně makají na tom novém objektu.“

Renata, dobrovolnice: „Já jsem přijela z Bruntálu a tady na rychtě jsem poprvé, ale jinak tady takové brigády jsem zkoušela už v 15 letech, takže už jsem taková tady inventární. Mě se tady strašně líbí, že tady jde vidět ta historie a ta práce těch našich předků, že to uměli tak pěkně všechno postavit a udělat.“

Štěpánka, dobrovolnice: „Tak já jsem z Prahy, jsem tady poprvé, a jsem tady proto, abych pomohla Fíkovi vybudovat nebo zachránit tady tuhle budovu. Co se mí nejvíc líbí? Mě se líbí asi celá. Já jsem přijela včera a viděla jsem ji potmě, a teď jí vidím jenom zevnitř. No já jsem asi zhruba před měsícem byla na work-campu na Pelhřimovech na gotickém kostelíku a ta parta lidí a to nadšení, to, že můžeme něco zachránit, se mi líbilo."

Máme co jíst, Fík se o nás dobře stará, a žijeme tu jako squoteři a je to super. Máme matrace, máme spacáky, bylo tady teplo, super.“

Pavel, dobrovolník: „Tak já su z Brna a dneska tady škrabu omítky, protože se to tady bude malovat. Na rychtě poprvní ale s panem Dokoupilem na akcích už jezdím třeba 20 let.“

Do zimy by měla být břidlicí pokryta polovina střechy a opraveny stropy.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: "No tak jako vždycky je to střecha, protože když stavíte nový barák, začínáte od sklepa, od základů, když opravujete starý barák, tak musíte začít od střechy, protože ta většinou je ve špatném stavu, a teče vám dovnitř a tudíž nemá smysl dělat omítky a podlahy a tak dál, nic opravovat, dokud vám tam teče. Takže první vlastně věc, kterou my musíme udělat je kompletně udělat celou střechu, kvalitně, aby nám neteklo dovnitř a pak se pustíme do podlah a dalších věcí."

Nový krov i s opravenou částí střechy stál dosud zhruba 800 tisíc korun. Zbývající pokrytí si vyžádá dalších 600 tisíc. Hnutí Duha Jeseníky se všechny plány prozatím daří plnit.

---

V Jeseníkách ukončili bikovou sezónu

V Jeseníkách se loučili s bikovou sezónou. Například na Kopřivné pod taktovkou MS kraje, který tady uspořádal dva dny plné sportu a zábavy nejen pro milovníky trailů, ale také pro rodiny s dětmi.

Zatímco slavnostní zahájení bikové sezóny na Kopřivné v Jeseníkách se letos kvůli pandemii koronaviru bohužel nekonalo, slavnostní ukončení naštěstí vyšlo. Postaral se o to MS kraj ve spolupráci s profesionály v tomto oboru. A užili si ho nejen zapálení bikeři.

Martin Hiltavský, koordinátor sportovních aktivit: „MS kraj se rozhodl na závěr letošní sezóny, dá se říct bikové, připravit závody ve spolupráci s Kamilem Tatarkovičem na trailech. Zaskákat si tady na kole můžete i vy, junioři, senioři, dospěláci, prostě libovolní lidé, kteří přijdou.“

Pro děti pak byla připravena výtvarná dílna a zabavit se mohly také v miniparku. Nechyběla ani výuka jízdy na kole.

Kamil Tatarkovič, hlavní organizátor: „Sezóna byla dobrá, byla dlouhá, náročná a teď to tady zakončujeme na Bike parku Kopřivná a i když počasí není na naší straně, tak je to super. Nám nebylo umožněno tady dělat na začátku roku takový festival na otevření sezony, tak je to taková menší kompenzace v malém počtu a aspoň si to užít.“

Mirai Navrátil, lídr kapely Mirai, návštěvník akce: „Já samozřejmě nejsem vůbec cyklista. Sice jsem teď na narozeniny dostal kolo, ale vůbec tomu jako nerozumím Spíš chodím třeba na procházky, na hory a tak. Teď jsem šel 100 kilometrový procházkový závod Beskydskou sedmičku, ale jinak cyklista jsem špatný.“

Anketa, účastníci akce: „Sezónu jsem si užil parádně. Jako i když trošku pršelo letos, aspoň to bylo zajímavější tím, že někdy to bylo mokřejší, no a bike parky rostou jak houby po dešti, takže bylo kam jezdit, no a uvidíme. Třeba se ještě udělá hezky.“

„My jsme toho letos nenajezdili hodně, ale za to, když jsme byli tady, tak to bylo vždycky super. Úplně treky jsou nachystané, je to tady skvělé.“

„Perfektně, já jsem spokojená, baví mě to.“

„Přijeli jsme z Polska. Jezdíme celou sezónu.“

„Bylo to super, jezdil jsem každý týden někde hlavně enduro traily.“

S ukončením bikové sezóny skončil i provoz lanovky, která se teď bude pomalu připravovat na zimu. A právě v zimě se můžete těšit i na další akce s MS krajem, který chce do Jeseníků i Beskyd přilákat zejména rodiny s dětmi.

---

Davy návštěvníků přilákalo Hradní hodování na Sovinci

Ani nepříznivé počasí zářijového víkendu neodradilo množství návštěvníků od výletu na hrad Sovinec na Rýmařovsku. Akce Hradní hodování rok co rok přitahuje milovníky dobové kuchyně. Návštěvnost byla umocněna také vstupem zdarma, který až do konce října připravil Moravskoslezský kraj.

Dobová hudba a vůně všeho druhu se linuly všemi nádvořími hradu. Vybrat si mohli milovníci masa i vegetariáni.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Návštěvníci můžou ochutnat spoustu dobrého jídla a pití, ať už co se týká pití, tak tu máme výbornou hradní medovinu, dále svařák na zahřátí, z jídel doporučuju výborná grilovaná žebra, a pak, jak můžete vidět tady z mnou, tak máme tady dobovou kuchyni, kde můžete ochutnat různá dobová jídla.

Žádná akce na Sovinci se neobejde bez historického programu. Toho se aktivně mohli účastnit i návštěvníci.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Máme i doprovodný program, který probíhá na pátém nádvoří, během kterého návštěvníci po celý den spatří úžasné tanečnice historických tanců Perchty von Bladen, dále mušketýrskou jednotku Freie Flechter a v neposlední řadě tu máme našeho tradičního sokolníka Ondru a také tu máme ještě výborné šermíře Memento Mori z Uherského Ostrohu.

Barbora Fucimanová, dobová kuchyně, Olomouc: "Máme tady pučálku, to je naklíčený hrách, smažený na sádle, pak tu máme ptáky v těstě pečené, to je směs kuřecího masa s rozinkami, sušenými švestkami, dochucené je to skořicí, muškátovým květem a muškátovým oříškem, zabalené ve vinném těstíčku, dále tady je paštika, paštika je drůbeží, jsou tu kuřecí játra, anglická slanina, cibulka a brusinky, máčené ve víně. Na ohni děláme placky a tady máme dva různé druhy mázu a to je česnekový máz, což je tvaroh s česnekem a medový máz, což je tvaroh s medem.“

Anketa, návštěvníci hradu: „Tady mají dobrý úplně všechno, krásné originální recepty a já osobně nejradši chodím na ty placky.“

„Ochutnali jsme paštiku, ta byla vynikající, pak jsme ochutnali ptáčka, který chutnal jak panenka a jelikož jsme rodina všežravců, takže nám to všechno strašně chutnalo.“

„Placky, ty placky v česnekové omáčce jsem si to dala, bylo vynikající ale ještě ta pučálka ta byla vynikající. Ještě jsem si chtěla přidat ale pak jsem si říkala ať mají taky druzí.“

„Já jsem ochutnala paštičku s brusinkama a dcera ochutnala klíčený hrášek.“

„Placku.“

„Pečený hrášek.“

Pravidelnou součástí hradních akcí se stává také Sovinecký rébus, který zabaví všechny děti.

Pavlína Rosulková, průvodkyně: „Hradní rébus je hra pro děti. Na každém nádvoří je schovaný nějaký obrázek, tematicky naladěný na téma celého toho víkendu, a děti mají seznam všech obrázků,hledají je, napíšou, kde každý našli a za odměnu dostanou něco pěkného.“

Oblíbeným zpestřením akce byly také ukázky živé přírody.

Ondra Csik, sokolník: „Na téhle krásné akci tady máme dneska takovou osvětu veřejnosti, co v naší přírodě žije. Máme tady lišku obecnou, kunu skalní, káně lesní, sovu pálenou a káně harrisovo, ta tu sice nežije ale máme ji tady a jednu vzácnou sovičku tu máme, Tito alba neboli sovu pálenou.“

Jen první den akce, za deštivého a chladného počasí, si našlo cestu na hrad téměř 650 návštěvníků. Tento počet se v dalších dnech ještě zněkolikanásobil. Navíc již v říjnu čekají na všechny oblíbené Sokolnické lovy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
02. října 2020, 17:14

Dobrovolníci pokračují v záchraně karlovické rychty

Historická budova rychty v Karlovicích z roku 1645 už měla namále. Před pár lety hrozila dokonce i její demolice. Hnutí Duha Jeseníky se před třemi lety rozhodlo zabojovat o její záchranu. Budovu zakoupilo a zahájilo práce na její záchraně.

Dnes se na rychtu do Karlovic pravidelně sjíždějí dobrovolníci z celé republiky, aby pomohli při záchraně této historicky významné stavby. Motorem a organizátorem záchranných prací je neúnavný aktivista Ivo Dokoupil.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: „My tady teď máme takovou brigádu, víkendovku, kdy přijede asi 12 lidí z celé republiky, aby nám pomohli zachránit rychtu, budovu, která je z roku 1645, no a vlastníme ji 3 roky a za ty 3 roky se nám podařilo ji vlastně staticky zajistit, vyměnit nějaké stropní trámy, udělat nový krov, s pomocí peněz Ministerstva kultury a Krajského úřadu a teď vlastně tady pobíhají pokrývači po střeše a dělají břidlici, takže část vlastně té střechy bude už v pořádku. No a my teď tady děláme, škrábeme jednu místnost, abychom měli nějakou základnu abychom tady mohli v jedné místnosti příští rok přebývat a pokračovat v dalších pracech.

Všichni dobrovolníci zde pracují zdarma. Podobné projekty většinou shánějí na sociálních sítích.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: „Jednak jsou to studenti, kteří si přes fb zjistí, že nějaká taková akce je a přijeli v létě na náš kostel do Pelhřimov a vlastně zjistili, jak to probíhá a baví je práce rukama, protože ta práce je vidět, takže přijeli na ten prodloužený víkend sem, no a pak jsou to naši stálí dobrovolníci, kteří už vlastně 15, 16 let nám pomáhali s kostelem a teď vlastně makají na tom novém objektu.“

Renata, dobrovolnice: „Já jsem přijela z Bruntálu a tady na rychtě jsem poprvé, ale jinak tady takové brigády jsem zkoušela už v 15 letech, takže už jsem taková tady inventární. Mě se tady strašně líbí, že tady jde vidět ta historie a ta práce těch našich předků, že to uměli tak pěkně všechno postavit a udělat.“

Štěpánka, dobrovolnice: „Tak já jsem z Prahy, jsem tady poprvé, a jsem tady proto, abych pomohla Fíkovi vybudovat nebo zachránit tady tuhle budovu. Co se mí nejvíc líbí? Mě se líbí asi celá. Já jsem přijela včera a viděla jsem ji potmě, a teď jí vidím jenom zevnitř. No já jsem asi zhruba před měsícem byla na work-campu na Pelhřimovech na gotickém kostelíku a ta parta lidí a to nadšení, to, že můžeme něco zachránit, se mi líbilo."

Máme co jíst, Fík se o nás dobře stará, a žijeme tu jako squoteři a je to super. Máme matrace, máme spacáky, bylo tady teplo, super.“

Pavel, dobrovolník: „Tak já su z Brna a dneska tady škrabu omítky, protože se to tady bude malovat. Na rychtě poprvní ale s panem Dokoupilem na akcích už jezdím třeba 20 let.“

Do zimy by měla být břidlicí pokryta polovina střechy a opraveny stropy.

Ivo „Fík“ Dokoupil, Duha Jeseníky: "No tak jako vždycky je to střecha, protože když stavíte nový barák, začínáte od sklepa, od základů, když opravujete starý barák, tak musíte začít od střechy, protože ta většinou je ve špatném stavu, a teče vám dovnitř a tudíž nemá smysl dělat omítky a podlahy a tak dál, nic opravovat, dokud vám tam teče. Takže první vlastně věc, kterou my musíme udělat je kompletně udělat celou střechu, kvalitně, aby nám neteklo dovnitř a pak se pustíme do podlah a dalších věcí."

Nový krov i s opravenou částí střechy stál dosud zhruba 800 tisíc korun. Zbývající pokrytí si vyžádá dalších 600 tisíc. Hnutí Duha Jeseníky se všechny plány prozatím daří plnit.

---

V Jeseníkách ukončili bikovou sezónu

V Jeseníkách se loučili s bikovou sezónou. Například na Kopřivné pod taktovkou MS kraje, který tady uspořádal dva dny plné sportu a zábavy nejen pro milovníky trailů, ale také pro rodiny s dětmi.

Zatímco slavnostní zahájení bikové sezóny na Kopřivné v Jeseníkách se letos kvůli pandemii koronaviru bohužel nekonalo, slavnostní ukončení naštěstí vyšlo. Postaral se o to MS kraj ve spolupráci s profesionály v tomto oboru. A užili si ho nejen zapálení bikeři.

Martin Hiltavský, koordinátor sportovních aktivit: „MS kraj se rozhodl na závěr letošní sezóny, dá se říct bikové, připravit závody ve spolupráci s Kamilem Tatarkovičem na trailech. Zaskákat si tady na kole můžete i vy, junioři, senioři, dospěláci, prostě libovolní lidé, kteří přijdou.“

Pro děti pak byla připravena výtvarná dílna a zabavit se mohly také v miniparku. Nechyběla ani výuka jízdy na kole.

Kamil Tatarkovič, hlavní organizátor: „Sezóna byla dobrá, byla dlouhá, náročná a teď to tady zakončujeme na Bike parku Kopřivná a i když počasí není na naší straně, tak je to super. Nám nebylo umožněno tady dělat na začátku roku takový festival na otevření sezony, tak je to taková menší kompenzace v malém počtu a aspoň si to užít.“

Mirai Navrátil, lídr kapely Mirai, návštěvník akce: „Já samozřejmě nejsem vůbec cyklista. Sice jsem teď na narozeniny dostal kolo, ale vůbec tomu jako nerozumím Spíš chodím třeba na procházky, na hory a tak. Teď jsem šel 100 kilometrový procházkový závod Beskydskou sedmičku, ale jinak cyklista jsem špatný.“

Anketa, účastníci akce: „Sezónu jsem si užil parádně. Jako i když trošku pršelo letos, aspoň to bylo zajímavější tím, že někdy to bylo mokřejší, no a bike parky rostou jak houby po dešti, takže bylo kam jezdit, no a uvidíme. Třeba se ještě udělá hezky.“

„My jsme toho letos nenajezdili hodně, ale za to, když jsme byli tady, tak to bylo vždycky super. Úplně treky jsou nachystané, je to tady skvělé.“

„Perfektně, já jsem spokojená, baví mě to.“

„Přijeli jsme z Polska. Jezdíme celou sezónu.“

„Bylo to super, jezdil jsem každý týden někde hlavně enduro traily.“

S ukončením bikové sezóny skončil i provoz lanovky, která se teď bude pomalu připravovat na zimu. A právě v zimě se můžete těšit i na další akce s MS krajem, který chce do Jeseníků i Beskyd přilákat zejména rodiny s dětmi.

---

Davy návštěvníků přilákalo Hradní hodování na Sovinci

Ani nepříznivé počasí zářijového víkendu neodradilo množství návštěvníků od výletu na hrad Sovinec na Rýmařovsku. Akce Hradní hodování rok co rok přitahuje milovníky dobové kuchyně. Návštěvnost byla umocněna také vstupem zdarma, který až do konce října připravil Moravskoslezský kraj.

Dobová hudba a vůně všeho druhu se linuly všemi nádvořími hradu. Vybrat si mohli milovníci masa i vegetariáni.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Návštěvníci můžou ochutnat spoustu dobrého jídla a pití, ať už co se týká pití, tak tu máme výbornou hradní medovinu, dále svařák na zahřátí, z jídel doporučuju výborná grilovaná žebra, a pak, jak můžete vidět tady z mnou, tak máme tady dobovou kuchyni, kde můžete ochutnat různá dobová jídla.

Žádná akce na Sovinci se neobejde bez historického programu. Toho se aktivně mohli účastnit i návštěvníci.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Máme i doprovodný program, který probíhá na pátém nádvoří, během kterého návštěvníci po celý den spatří úžasné tanečnice historických tanců Perchty von Bladen, dále mušketýrskou jednotku Freie Flechter a v neposlední řadě tu máme našeho tradičního sokolníka Ondru a také tu máme ještě výborné šermíře Memento Mori z Uherského Ostrohu.

Barbora Fucimanová, dobová kuchyně, Olomouc: "Máme tady pučálku, to je naklíčený hrách, smažený na sádle, pak tu máme ptáky v těstě pečené, to je směs kuřecího masa s rozinkami, sušenými švestkami, dochucené je to skořicí, muškátovým květem a muškátovým oříškem, zabalené ve vinném těstíčku, dále tady je paštika, paštika je drůbeží, jsou tu kuřecí játra, anglická slanina, cibulka a brusinky, máčené ve víně. Na ohni děláme placky a tady máme dva různé druhy mázu a to je česnekový máz, což je tvaroh s česnekem a medový máz, což je tvaroh s medem.“

Anketa, návštěvníci hradu: „Tady mají dobrý úplně všechno, krásné originální recepty a já osobně nejradši chodím na ty placky.“

„Ochutnali jsme paštiku, ta byla vynikající, pak jsme ochutnali ptáčka, který chutnal jak panenka a jelikož jsme rodina všežravců, takže nám to všechno strašně chutnalo.“

„Placky, ty placky v česnekové omáčce jsem si to dala, bylo vynikající ale ještě ta pučálka ta byla vynikající. Ještě jsem si chtěla přidat ale pak jsem si říkala ať mají taky druzí.“

„Já jsem ochutnala paštičku s brusinkama a dcera ochutnala klíčený hrášek.“

„Placku.“

„Pečený hrášek.“

Pravidelnou součástí hradních akcí se stává také Sovinecký rébus, který zabaví všechny děti.

Pavlína Rosulková, průvodkyně: „Hradní rébus je hra pro děti. Na každém nádvoří je schovaný nějaký obrázek, tematicky naladěný na téma celého toho víkendu, a děti mají seznam všech obrázků,hledají je, napíšou, kde každý našli a za odměnu dostanou něco pěkného.“

Oblíbeným zpestřením akce byly také ukázky živé přírody.

Ondra Csik, sokolník: „Na téhle krásné akci tady máme dneska takovou osvětu veřejnosti, co v naší přírodě žije. Máme tady lišku obecnou, kunu skalní, káně lesní, sovu pálenou a káně harrisovo, ta tu sice nežije ale máme ji tady a jednu vzácnou sovičku tu máme, Tito alba neboli sovu pálenou.“

Jen první den akce, za deštivého a chladného počasí, si našlo cestu na hrad téměř 650 návštěvníků. Tento počet se v dalších dnech ještě zněkolikanásobil. Navíc již v říjnu čekají na všechny oblíbené Sokolnické lovy.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-02-10-2020-17-14