Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Jesenický expres

Jesenický expres

  • V průmyslové zóně zahájil provoz nový závod
  • Adaptační kurz SPŠ – OA Bruntál v Karlově pod Pradědem
  • Svatbu je možné mít také na elektrolodi Harta

V průmyslové zóně zahájil provoz nový závod

V Bruntále slavnostně otevřeli zbrusu novou výrobní halu. Vyrostla v tamní průmyslové zóně a budou se v ní vyrábět hliníkové tyče pro výrobu výkovků v závodě v Kamenici, Díky moderní technologii budou splňovat nejvyšší možné požadavky zákazníků.

Na Bruntálsku přibudou nová pracovní místa. Vytvoří je společnost Strojmetal Aluminium Forging, která v severní průmyslové zóně slavnostně otevřela novou halu na výrobu hliníkových tyčí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „No tak já si myslím, že určitě Bruntálsko je místo, kde se otvírají nové možnosti z hlediska podnikání. Já to nevnímám tak, že je to kraj, který je mimo naši pozornost, spíše naopak si myslím, že je to kraj, kam jsme hodně prostředků směřovali a také jsme tady směřovali tu potřebu, která je potřeba, takže jsem rád, že tady je obrovská nová hala a je to zase příležitost, jak zaměstnat další lidi a moc se mi to líbí.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já za MS kraj jsem velmi hrdý na to, že průmyslová zóna v Bruntále se velmi dynamicky rozvíjí. My s touto skupinou plánujeme další využití téhleté průmyslové zóny zde v Bruntále. Tyhlety nové továrny, které se připravují, nebo už dneska tahleta stojí, by měl pojmout více jak 350 zaměstnanců našeho regionu a jsem hrdý, že se tady našel tak stabilní český investor, toje třeba říct. Je to český investor, který přišel do Bruntálu rozvíjet své podnikání a vzhledem k tomu, že vím o plánovaných akvizicích, tak určitě budeme chtít, aby se směřovaly sem na toto místo v Bruntále.“

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Dneska, co vidíte za mnou, to je zprovoznění prvních rycích modulů. To bylo velmi důležité pro tu fázi zkušebního provozu a pro zajištění prvních vzorků pro naše zakázky.“

Firma bude nejen přibírat nové zaměstnance, ale také bude budovat nové provozy.

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Předpokládám, že do konce roku bysme zaměstnali a rozšířili pracovníky až na 50. Nyní budeme pokračovat jak ve výrobě, tak v druhé etapě investice, to znamená, že budeme instalovat další pece a další rycí moduly. Při plném výkonu očekáváme, že se dostaneme na úroveň 350 zaměstnanců.“

Bruntálsko je dlouhodobě na špici nezaměstnanosti, konkrétně na 5. místě mezi okresy v Česku. Tuto investici proto vítá.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Každé nově zřízené pracovní místo, které v Bruntále vznikne, je velkým plusem pro řešení zaměstnanosti ve městě Bruntál ale také v širším okolí. Takže když se tady otevře nový závod, a já moc za to děkuji, tak je to jednoznačně příslib, že v dalších letech tato firma tady bude fungovat, bude zaměstnávat lidi, protože ta investice, která byla provedena, je opravdu mnohasetmilionová a to je pro mě zárukou, že ta společnost tady zůstane.“

Jiří Unverdorben, ředitel ÚP Bruntál : „Ta struktura uchazečů o zaměstnání je jiná než ty firmy požadují většinou. Proto doufáme, že tady ta firma, která má i odborné profese, které tady v regionu nemají uplatnění, takže nebudou muset odcházet pryč.“

Zaměstnání v nové haly by tak mohli najít například absolventi průmyslové školy v Bruntále i vysokých škol v regionu.

---

Adaptační kurz SPŠ – OA Bruntál v Karlově pod Pradědem

Nástup do prvních ročníků škol nebývá jednoduchý. Je to velká změna přístupu učitelů, prostředí i systému výuky. A neplatí to jen pro prvňáčky z mateřských škol. Adaptovat na nové prostředí se vyplatí i budoucím studentům. Příkladem jdou Střední průmyslové škole a obchodní akademii v Bruntále.

Adaptační kurzy jsou stále důležitější a stávají se součástí výuky. Studenty bruntálské průmyslovky a obchodní akademie jsou žáci z celé Moravy. Ty často čeká také nové bydlení.

Jan Meca, ředitel SPŠ – OA Bruntál: „Ta změna pro ty středoškoláky, ten přechod z té základní na střední školu je vždycky pro ty žáky náročný, takže já to považuju za takovou nezbytnou součást školy, kdy chceme adaptovat žáky na nový kolektiv, na nové učitele a taky na změnu přístupu, kdy na té střednmí škole se už díváme na ty žáky jako na dospělé lidi.“

Na adaptačním kurzu v Karlově pod Pradědem jsme zastihli budoucí studenty strojírenství, informační technologie a obchodní akademie.

Lukáš Vařecha„ student: "Jsem z Ostravy až, jsem tu na intru a dělám informační technologie. Ano, celkem se tu všichni mezi sebou, je tu hodně her."

Adéla Bakalářová, studentka: „Jsem z Bruntálu a je to tu fajn.“

Marian Minich, student: „Jsem z Břidličné, dělám obor strojírenství a velmi se mi tady líbí. Lepší než ve škole.“

Beo Blažek, student: „Mě se tady líbí, dělám na oboru strojírenství a hodnotím ten adaptační pobyt jako úspěšný.“

Edita Bikárová, studentka: „Nejvíc se mi líbí, že jsme se tady vlastně seznámili s kamarádama a máme lepší vztahy, než jsme měli předtím a nejsme takoví sami a bude to lepší.“

Lucie Pelcová, vedoucí kurzu: „Žáci se mezi sebou vzájemně seznámí, seznámí se s třídním učitelem, v odpoledním včerejším bloku probíhaly vlastně aktivity, kde se seznámili s chodem školy tak, aby byli připraveni na ten začátek školního roku a také probíhaly aktivity, zaměřené na styly učení, na ten přechod na stření školu ze základní školy, takže poznali vlastně jaký jsou studijní typ, takové ty podmínky učení jsme spolu probírali a dneska jsou to aktivity takové pohybové, zaměřené na spolupráci jednotlivých žáků a spolupráci s třídním učitelem.“

Adaptační kurz je dvoudenní s prvním seznamovacím dnem a druhým dnem, plným her v přírodě.

Elisabet Biskupová, studentka: „Tak včera jsme dělali různé styly učení a jak se efektivně učit, zkoušeli jsme si sluchové a takové vnímání.“

Adéla Adámková: „Poznávali jsme si co kdo má jako rád, jaký má zájmy, jaký má koníčky a tak.“

Kurz však není změnou jen pro studenty, je důležitý i pro nové třídní učitele.

David Pavelka, třídní učitel: „Jsem první rok třídní, takže si to užívám, tak že poznávám vůbec tu funkci toho třídního a ten kolektiv. Co se týká toho kolektivu, je to pro mě velké překvapení jsou tam žáci, kteří se nezajímají jenom o ty informační technologie ale taky o sport, máme tady výbornou klavíristku třeba, to jsem nečekal. Takže jsem překvapený, co všechno ti žáci umí a to se dá všechno odhalit právě na tom adapťáku.“

Lucie Pelcová, vedoucí kurzu: „Myslím si, že stále lepší studenti tady jezdí, hrozně přátelští, hrozně si to užívají a jsme rádi, že máme takové fajn žáky tady.“

V plánu jsou také další kurzy a výlety, jeden dokonce až do Chorvatska. Jeho letošní uskutečnění však bude záviset až na aktuální epidemiologické situaci.

---

Svatbu je možné mít také na elektrolodi Harta

Unikátní elektroloď na Slezské Hartě je oblíbeným cílem nejen turistů. Dostaveníčko si tady dávají také různé firmy a spolky při oslavách a setkáních. A svoji premiéru tady právě měla i svatba.

Svatební obřady se v posledních letech stále častěji odehrávají na různých neobvyklých místech. Vyjímkou nejsou svatby ve vzduchu, na horách nebo jinde v přírodě. A vůbec poprvé si svatební obřad užili i novomanželé na elektrolodi Harta.

Libor Unverdorben, oddávající: „Tak já bych řekl, že skoro každá svatba je neobvyklá, a zhruba polovina svateb je na nějakém netradičním prostředí i když na lodi je to moje první svatba, ale několik v okolí Slezské Harty už jsem absolvoval a to se mi vždycky líbí.“

Pavel Černý, ženich: „Jelikož máme rádi velice neobvyklé věci s mojí nastávající ženou, tak jsme se rozhdli k tomuto neobvyklému svazku na této lodi, protože je to něco velice jedinečného, co nás oslovilo no a doufáme, že nám to přinese hodně štěstí.“

Nikol Walková. nevěsta: „Já jsem s Kubou v kontaktu hodně dlouho a občas pro něho dělám promo akce nebo videa.“

Po obřadu na vyhlídkové terase Harty se novomaželé i jejich hosté vydali na svatební okružní projížďku po přehradě. Ta byla letos cílem rekordního počtu návštěvníků.

Jakub Schramm, pořadatel akce: „Je to první svatba, kterou jsme pro Mikroregion Slezská Harta organizovali a jsem rád, že to takhle krásně vyšlo, že máme krásný počasí.“

Elektroloď Harta nekončí svůj provoz ani s koncem léta. Pokud dovolí počasí a zátoka nezamrzne, budete si moci užít i luxusní zimní plavby.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Jesenický expres
09. října 2020, 17:14

V průmyslové zóně zahájil provoz nový závod

V Bruntále slavnostně otevřeli zbrusu novou výrobní halu. Vyrostla v tamní průmyslové zóně a budou se v ní vyrábět hliníkové tyče pro výrobu výkovků v závodě v Kamenici, Díky moderní technologii budou splňovat nejvyšší možné požadavky zákazníků.

Na Bruntálsku přibudou nová pracovní místa. Vytvoří je společnost Strojmetal Aluminium Forging, která v severní průmyslové zóně slavnostně otevřela novou halu na výrobu hliníkových tyčí.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „No tak já si myslím, že určitě Bruntálsko je místo, kde se otvírají nové možnosti z hlediska podnikání. Já to nevnímám tak, že je to kraj, který je mimo naši pozornost, spíše naopak si myslím, že je to kraj, kam jsme hodně prostředků směřovali a také jsme tady směřovali tu potřebu, která je potřeba, takže jsem rád, že tady je obrovská nová hala a je to zase příležitost, jak zaměstnat další lidi a moc se mi to líbí.“

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Já za MS kraj jsem velmi hrdý na to, že průmyslová zóna v Bruntále se velmi dynamicky rozvíjí. My s touto skupinou plánujeme další využití téhleté průmyslové zóny zde v Bruntále. Tyhlety nové továrny, které se připravují, nebo už dneska tahleta stojí, by měl pojmout více jak 350 zaměstnanců našeho regionu a jsem hrdý, že se tady našel tak stabilní český investor, toje třeba říct. Je to český investor, který přišel do Bruntálu rozvíjet své podnikání a vzhledem k tomu, že vím o plánovaných akvizicích, tak určitě budeme chtít, aby se směřovaly sem na toto místo v Bruntále.“

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Dneska, co vidíte za mnou, to je zprovoznění prvních rycích modulů. To bylo velmi důležité pro tu fázi zkušebního provozu a pro zajištění prvních vzorků pro naše zakázky.“

Firma bude nejen přibírat nové zaměstnance, ale také bude budovat nové provozy.

Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group: „Předpokládám, že do konce roku bysme zaměstnali a rozšířili pracovníky až na 50. Nyní budeme pokračovat jak ve výrobě, tak v druhé etapě investice, to znamená, že budeme instalovat další pece a další rycí moduly. Při plném výkonu očekáváme, že se dostaneme na úroveň 350 zaměstnanců.“

Bruntálsko je dlouhodobě na špici nezaměstnanosti, konkrétně na 5. místě mezi okresy v Česku. Tuto investici proto vítá.

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Každé nově zřízené pracovní místo, které v Bruntále vznikne, je velkým plusem pro řešení zaměstnanosti ve městě Bruntál ale také v širším okolí. Takže když se tady otevře nový závod, a já moc za to děkuji, tak je to jednoznačně příslib, že v dalších letech tato firma tady bude fungovat, bude zaměstnávat lidi, protože ta investice, která byla provedena, je opravdu mnohasetmilionová a to je pro mě zárukou, že ta společnost tady zůstane.“

Jiří Unverdorben, ředitel ÚP Bruntál : „Ta struktura uchazečů o zaměstnání je jiná než ty firmy požadují většinou. Proto doufáme, že tady ta firma, která má i odborné profese, které tady v regionu nemají uplatnění, takže nebudou muset odcházet pryč.“

Zaměstnání v nové haly by tak mohli najít například absolventi průmyslové školy v Bruntále i vysokých škol v regionu.

---

Adaptační kurz SPŠ – OA Bruntál v Karlově pod Pradědem

Nástup do prvních ročníků škol nebývá jednoduchý. Je to velká změna přístupu učitelů, prostředí i systému výuky. A neplatí to jen pro prvňáčky z mateřských škol. Adaptovat na nové prostředí se vyplatí i budoucím studentům. Příkladem jdou Střední průmyslové škole a obchodní akademii v Bruntále.

Adaptační kurzy jsou stále důležitější a stávají se součástí výuky. Studenty bruntálské průmyslovky a obchodní akademie jsou žáci z celé Moravy. Ty často čeká také nové bydlení.

Jan Meca, ředitel SPŠ – OA Bruntál: „Ta změna pro ty středoškoláky, ten přechod z té základní na střední školu je vždycky pro ty žáky náročný, takže já to považuju za takovou nezbytnou součást školy, kdy chceme adaptovat žáky na nový kolektiv, na nové učitele a taky na změnu přístupu, kdy na té střednmí škole se už díváme na ty žáky jako na dospělé lidi.“

Na adaptačním kurzu v Karlově pod Pradědem jsme zastihli budoucí studenty strojírenství, informační technologie a obchodní akademie.

Lukáš Vařecha„ student: "Jsem z Ostravy až, jsem tu na intru a dělám informační technologie. Ano, celkem se tu všichni mezi sebou, je tu hodně her."

Adéla Bakalářová, studentka: „Jsem z Bruntálu a je to tu fajn.“

Marian Minich, student: „Jsem z Břidličné, dělám obor strojírenství a velmi se mi tady líbí. Lepší než ve škole.“

Beo Blažek, student: „Mě se tady líbí, dělám na oboru strojírenství a hodnotím ten adaptační pobyt jako úspěšný.“

Edita Bikárová, studentka: „Nejvíc se mi líbí, že jsme se tady vlastně seznámili s kamarádama a máme lepší vztahy, než jsme měli předtím a nejsme takoví sami a bude to lepší.“

Lucie Pelcová, vedoucí kurzu: „Žáci se mezi sebou vzájemně seznámí, seznámí se s třídním učitelem, v odpoledním včerejším bloku probíhaly vlastně aktivity, kde se seznámili s chodem školy tak, aby byli připraveni na ten začátek školního roku a také probíhaly aktivity, zaměřené na styly učení, na ten přechod na stření školu ze základní školy, takže poznali vlastně jaký jsou studijní typ, takové ty podmínky učení jsme spolu probírali a dneska jsou to aktivity takové pohybové, zaměřené na spolupráci jednotlivých žáků a spolupráci s třídním učitelem.“

Adaptační kurz je dvoudenní s prvním seznamovacím dnem a druhým dnem, plným her v přírodě.

Elisabet Biskupová, studentka: „Tak včera jsme dělali různé styly učení a jak se efektivně učit, zkoušeli jsme si sluchové a takové vnímání.“

Adéla Adámková: „Poznávali jsme si co kdo má jako rád, jaký má zájmy, jaký má koníčky a tak.“

Kurz však není změnou jen pro studenty, je důležitý i pro nové třídní učitele.

David Pavelka, třídní učitel: „Jsem první rok třídní, takže si to užívám, tak že poznávám vůbec tu funkci toho třídního a ten kolektiv. Co se týká toho kolektivu, je to pro mě velké překvapení jsou tam žáci, kteří se nezajímají jenom o ty informační technologie ale taky o sport, máme tady výbornou klavíristku třeba, to jsem nečekal. Takže jsem překvapený, co všechno ti žáci umí a to se dá všechno odhalit právě na tom adapťáku.“

Lucie Pelcová, vedoucí kurzu: „Myslím si, že stále lepší studenti tady jezdí, hrozně přátelští, hrozně si to užívají a jsme rádi, že máme takové fajn žáky tady.“

V plánu jsou také další kurzy a výlety, jeden dokonce až do Chorvatska. Jeho letošní uskutečnění však bude záviset až na aktuální epidemiologické situaci.

---

Svatbu je možné mít také na elektrolodi Harta

Unikátní elektroloď na Slezské Hartě je oblíbeným cílem nejen turistů. Dostaveníčko si tady dávají také různé firmy a spolky při oslavách a setkáních. A svoji premiéru tady právě měla i svatba.

Svatební obřady se v posledních letech stále častěji odehrávají na různých neobvyklých místech. Vyjímkou nejsou svatby ve vzduchu, na horách nebo jinde v přírodě. A vůbec poprvé si svatební obřad užili i novomanželé na elektrolodi Harta.

Libor Unverdorben, oddávající: „Tak já bych řekl, že skoro každá svatba je neobvyklá, a zhruba polovina svateb je na nějakém netradičním prostředí i když na lodi je to moje první svatba, ale několik v okolí Slezské Harty už jsem absolvoval a to se mi vždycky líbí.“

Pavel Černý, ženich: „Jelikož máme rádi velice neobvyklé věci s mojí nastávající ženou, tak jsme se rozhdli k tomuto neobvyklému svazku na této lodi, protože je to něco velice jedinečného, co nás oslovilo no a doufáme, že nám to přinese hodně štěstí.“

Nikol Walková. nevěsta: „Já jsem s Kubou v kontaktu hodně dlouho a občas pro něho dělám promo akce nebo videa.“

Po obřadu na vyhlídkové terase Harty se novomaželé i jejich hosté vydali na svatební okružní projížďku po přehradě. Ta byla letos cílem rekordního počtu návštěvníků.

Jakub Schramm, pořadatel akce: „Je to první svatba, kterou jsme pro Mikroregion Slezská Harta organizovali a jsem rád, že to takhle krásně vyšlo, že máme krásný počasí.“

Elektroloď Harta nekončí svůj provoz ani s koncem léta. Pokud dovolí počasí a zátoka nezamrzne, budete si moci užít i luxusní zimní plavby.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/jesenicky-expres/jesenicky-expres-09-10-2020-17-14